Sunteți pe pagina 1din 3

Liceul Teoretic “Grigore Gheba” Dumitresti

Profesor: Alina Ciobanu


An scolar:2021-2022

PROIECT DIDACTIC

Clasa : a-X-a Filologie


Obiectul : Matematică - Algebră
Subiectul lecţiei : Ecuatii irationale
Tipul lecţiei : Lecţie de formare de priceperi şi deprinderi de calcul.
Conpetenţe generale :
1. Identificarea unor date si relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul
în care au fost definite.
2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ,calitativ ,structural sau contextual cuprinse în
enunţuri matematice.
3. Utilizarea algoritmilor şi a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală
sau globală a unei situaţii concrete.
4. Analiza şi interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii problemă în
scopul găsirii de strategii pentru optimizarea soluţiilor.
5. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaţii
concrete şi a algoritmilor de prelucrare a acestora.
Competenţe specifice :
1. Exprimarea relatiilor de tip functional in diverse moduri.
2. Prelucrarea informatiilor illustrate prin graficul unei functii in scopul deducerii unor
proprietati algebrice ale acesteia.
3. Utilizarea de proprietati ale functiilor in calcule si aproximari, prin metode diverse.
4. Exprimarea in limbaj mathematic a unor situatii concrete ce se pot descrie printr-o
functie de o variabila.
5. Interpretarea unor probleme de calcul in vederea optimizarii rezultatului.
6. Utilizarea echivalentei dintre bejectivitate si inversabilitate in trasarea unor grafice si
in rezolvarea unor ecuatii.

Strategia didactică: activ-participativă.


 Metode şi procedee didactice : conversaţia euristică, exerciţiul,
demonstraţia, munca independentă.
 Material didactic utilizat : manual, fişe de lucru .
 Tipuri de actităţi : frontală şi individuală.
 Procedee de evaluare: analiza răspunsurilor, observarea sistematică a
atenţiei, verificarea cantitativă si calitativă a temei.

Scenariu didactic:

I.Moment organizatoric:
Verificarea prezentei elevilor şi notarea absenţelor (dacă sunt) in catalog;

1
Asigurarea unei atmosfere adecvate pentru buna desfăşurare a orei.

II.Captarea atenţiei:
Verificarea temei elevilor prin sondaj folosind dialogul profesor-elev;
elev-elev, prin confruntarea rezultatelor (in cazul in care apar diferente se
rezolvă exerciţiile la tablă ).

III.Informarea elevilor asupra obiectivelor lecţiei:


Se anunţă şi se scrie pe tablă titlul lecţiei: Ecuatii irationale

IV. Prezentare de material nou


Ecuatii irationale sunt ecuatiie in care necunoscuta apare sub semnul radical. Astfel,
ecuatiile sunt ecuatii irationale.
Pentru aflarea solutiilor unei ecuatii irationale se au in vedere urmatoarele etape:
 Punerea conditiilor de existenta a radicalilor de ordin par;
 Eliminarea radicalilor prin diferite transformari (ridicare la putere, substitutii,
notatii, amplificari cu expresii conjugate, etc.) obtinandu-se ecuatii mai simple de
tip cunoscut.
 Alegerea solutiei ecuatiei date.
Ilustram aceste modalitati pe cateva tipuri de ecuatii irationale mai des intalnite.
1. Ecuatii de forma
In cazul in care n este par se impun conditiile de existenta: .
Ecuatia se transforma printr-o ridicare la puterea n, in ecuatia care
nu mai contine radicalul initial.
Ex: si
2. Ecuatii de forma
In acest caz domeniul de existenta se stabileste in functie de particularitatea
numerelor n si p.
Sa consideram cateva cazuri particulare.
a) Cazul n=p=2
Ex:
b) Cazul n=p=3
Ex:
Se propun spre rezolvare exerciţiile din manual.

V. Consolidarea cunostinţelor şi asigurarea feed-back-ului :


Pe parcursul rezolvării exerciţiilor, profesorul intervine cu întrebări ,adresate atât
elevilor de la tablă cât şi celor din clasă, pentru a se clarifica demersul rezolvării.

VI. Tema pentru acasă : Se vor propune spre rezolvare ca temă pentru acasă ,
exerciţiile rămase nerezolvate.

2
VII. Aprecieri: Se notează elevii care s-au evidenţiat în timpul orei.

S-ar putea să vă placă și