Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Școala Gimnazială Nr. 16, Galați

Profesor: Anca Nicoleta Patriche

Clasa: a VIII-a

Data: 17.V.2019

Obiectul: Limba și literatura română

Titlul lecției: Subordonatele circumstanțiale

Tipul lecției: consolidare

Competențe generale

2.Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situații de


comunicare monologată și dialogată

3.Receptarea mesajului scris, din texte literare și nonliterare, în scopuri diverse

4.Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite


contexte de realizare, cu scopuri diverse

Competențe specifice

2.2 valorificarea categoriilor semantice învățate, în contexte diferite


3.3 sesizarea corectitudinii și valorii expresive a categoriilor a categoriilor gramaticale și lexicale
învățate, într-un text citit
4.4 utilizarea corectă a flexiunii nominale și verbale în textul scris, utilizând corect semnele
ortografice și de punctuație

Obiective operaționale (La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili):

COGNITIVE

O1 să definească subordonatele circumstanțiale învățate

O2 să identifice valoarea morfologică a termenului regent al subordonatelor învățate


O3 să identifice valoarea morfologică a elementului de relație din fraze la prima vedere

O4 să identifice subordonatele circumstanțiale învățate

O5 să ilustreze subordonatele învățate în enunțuri proprii


AFECTIVE:

O.A.1 să manifeste spirit de colegialitate şi cooperare în cadrul grupului;

O.A.2 să participe cu interes la activitate.

Resurse educaţionale :

 Limba și literatura română, Standard, A. Davidoiu – Roman, M. Doboș, L. Paraipan, D. Stoica,


EDITURA PARALELA 45, 2016
 Manualul pentru clasa a VIII-a, Editura Humanitas
 Programa școlară Limba și Literatura română pentru clasa a VIII-a
 Timp de lucru: 50 minute

Metode și procedee: conversația euristică, conversația catehetică, exercițiul, explicația,


învățarea prin descoperire, Jocul didactic coșulețul cu răvașe.

Mijloace de învățământ:
 materiale bibliografice: fișe de lucru, flipchart, videoproiector.

Forme de organizare: activitate individuală, frontală, activitate pe echipe.

Forme de evaluare: orală, prin calificative de tipul bine, foarte bine, suficient și prin notare în
catalog.

Bibliografie de specialitate

 Cucoș, Constantin, Teoria și Metodologia Evaluării, Editura Polirom, Iași, 2008


 Pamfil, Alina, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise,
Editura Paralela 45, 2003;
 Păcurari, Otilia Ştefania (coord.), Predarea-învăţarea interactivă centrată pe elev,
Editura Educaţia 2000+, Bucureşti, 2009.
 Popescu, Ștefania, Gramatica practică a limbii române, Ediția a XIV-a, Editura Tedit
FZH, București, 2007
Etapele lecției Activitatea profesorului Activitatea Strategii și procedee Observații
elevilor didactice

1.Moment Notarea absențelor.Se va Elevii își vor Conversația


organizatoric - asigura liniștea și pregăti materialele
2’ disciplina în clasă. necesare orei de
limba și literatura
romănă.

2.Verificarea Profesorul va verifica tema Elevii vor prezenta Conversația


temelor si a atât cantitativ cât și tema pregătită
cunoștințelor calitativ. Vor fi verificate pentru ziua catehetică
dobândite cunoștințele însușite în respectivă și vor Explicația
anterior-4’ lecțiile anterioare, despre asculta cu atenție
complementele indicațiile Evaluarea temei prin
circumstanțiale. profesorului. apreciere cu
Aceștia vor calificative.
răspunde
întrebărilor
profesorului,
dovedind însușirea
cunoștințelor din
lecțiile anterioare.

3.Captarea Pe tablă vor fi proiectate Conversația euristică


atenției și diferite fraze în care se află
anunțarea evidențiate subordonate
temei și a circumstanțiale. Acestea Elevii citesc
noului vor fi incluse într-un text dialogul cu atenție.
conținut-4’ menit să creeze sensul
lecției.(Anexa 1) După ce
vor citi, elevii vor fi
întrebați de către profesor
ce au în comun aceste
subordonate.
Elevii răspund
întrebărilor Învățarea prin
profesorului: descoperire.
Subordonatele din
exemplele date
arată
circumstanța.
Elevii notează pe
caiete.
Va fi scris titlul pe tablă
(Subordonatele
circumstanțiale) și vor fi
anunțate obiectivele lecției.

5.Dirijarea Profesorul le cere elevilor Elevii rezolvă Exercițiul


învățării- 35’ să rezolve exercițiul exercițiul la tablă
proiectat pe tablă (Anexa și notează Activitate individuală
2) pentru a reactualiza răspunsurile pe fișa Conversația
definițiile fiecărei primită.
subordonate
circumstanțiale. De
aseemenea, vor fi
chestionați oral cu privire
la termenii regenți ai
subordonatelor, elementele
de relație, contragere,
dezvoltare.

După reactualizarea Elevii prezintă


informațiilor cu privire la rezultatul muncii Exercițiul
definiția subordonatelor pe echipe și
circumstanțiale elevii vor Activitate pe echipe
evaluează
rezolva exercițiile de pe rezultatele
fișa de lucru, în limita colegilor.
timpului disponibil.
(Anexa 3)

Profesorul va include, de
asemenea, întrebări ce vor
marca momentul
ortografic. Elevii ies la tablă
și analizează
enunțurile și apoi
fac observații cu
privire la acestea.
Participă cu atenție
la lecție și notează
rezultatele pe
caiete.

6.Retenția. Pentru asigurarea retenției Elevii participă la


Evaluarea. elevii vor asculta lecție identifificând
Asigurarea fragmente de subordonatele.
feedback-ului melodii/poezii și vor Ascultarea activă
și anunțarea identifica subordonatele.
temei pentru Lucru individual
acasă-5’ Feedback-ul – Cum crezi
că te-ai descurcat astăzi? Autoevaluare
Ce poți face pentru a-ți
îmbunătăți capacitatea de a
defini, identifica, construi
subordonate
circumstanțiale?

Elevii vor nota pe un post-


it emoțiile încercate la ora
de consolidare a
subordonatelor Jocul didactic
circumstanțiale. Acestea coșulețul cu răvașe
vor fi reciclate cu emoții
pozitive, extrase dintr-un
coș de gunoi special, care
reciclează emoții.

Activitatea elevilor va fi
apreciată și notată.

Tema pentru acasă –


Redactați o compunere Elevii își notează
narativă de aproximativ 15 tema în caiete.
rânduri în care să integrați
cel puțin cinci subordonate
circumstanțiale introduse
prin elemente de relație
diferite.
Anexa 1

În Europa, toată lumea reciclează ca si cum asta ar opri creșterea depozitelor de


deșeuri. Țările civilizate fac lucru acesta care reduce poluarea masivă și înlătură imaginea
dezolantă a orașelor. Este un proces dificil, care se realizează cum nu se poate mai greu, iar
marile companii recurg la diferite tehnici de reciclare pentru a reduce emisiile de gaze cu efect de
seră din atmosferă. Una din calitățile pe care un material vrem să le aibă pentru a fi reciclat este
versatilitatea. Foliile de aluminiu sunt duse unde pot fi topite, cutiile de aluminiu sunt distruse
când nu mai sunt folosite, iar cartonul, revistele, ziarele reprezintă și ele o mare masă de
materiale destinate reciclării, deși trăim în era tehnologiei în care oamenii preferă laptopul sau
telefonul mobil în locul informațiilor scrise pe hârtie. Sticlele și borcanele pot fi și ele supuse
reciclării, atunci cand sticla este clară. Sticlele colorate se reciclează mai greu, căci pigmentul
nu poate fi îndepărtat și multe materiale sunt sparte, deteriorate. În concluzie, folosiți materialele
încât să le puteți oferi mai departe spre a fi reciclate si vorbiti despre reciclare oricui este
interesat de salvarea planetei!

PENTRU O PLANETĂ SĂNĂTOASĂ SPUNEȚI PRO RECICLARE!

Anexa 2 – Unește informația din coloana din stânga cu cea din coloana din dreapta astfel
încât să obții definiția corectă a fiecărei subordonate circumstanțiale învățate.

 Subordonata circumstanțială de loc este  Constituie o realizare la nivelul frazei a


subordonata care..... complementului circumstanțial de mod.

 Subordonata circumstanțială de timp  Constituie o realizare la nivelul frazei a


este subordonata care..... complementului circumstanțial de
cauză.
 Subordonata circumstanțială de mod
este subordonata care.....  Constituie o realizare la nivelul frazei a
complementului circumstanțial de scop.
 Subordonata circumstantiala de mod
 Care exprimă o condiție.
 Subordonata circumstanțială de scop
este subordonata care.....  Constituie o realizare la nivelul frazei a
complementului circumstanțial de timp
 Subordonata circumstanțială
condițională este subordonata care.....  Constituie o realizare la nivelul frazei a
complementului circumstanțial de loc.
 Subordonata circumstanțială concesivă
este subordonata care.....  Care exprimă consecința/ urmarea unei
acțiuni.
 Subordonata circumstanțială
consecutivă este subordonata care.....  Care exprimă o împrejurare ce ar putea
să împiedice desfășurarea unei acțiuni
din regentă, dar care nu o împiedică.

Anexa 3

1).Exercițiul se va rezolva sub forma unei ștafete. Clasa va fi împărțită în 3, iar pe tablă vor fi
lipite 3 coli de flipchart cu acest exercițiu. Echipa care finalizează prima exercițiul va primi un
punctaj (2p), iar notarea corectă a fiecărei afirmații cu DA/NU va primi câte un punct.

Citește cu atenție afirmațiile de mai jos. Dacă apreciezi că afirmația este corectă, subliniază DA.
Dacă tu crezi că este incorectă, subliniază NU.

DA/NU Prin expansiunea complementului din enunțul : S-a trezit în zori. Se obține o
subordonată circumstanțială de timp.

DA/NU În fraza Am vizitat satul unde s-a născut Ion Creangă. Propoziția introdusă prin
adverbul relativ unde este o circumstanțială de loc.

DA/NU În enunțul A aflat unde va locui. există o subordonată circumstanțială de loc.

DA/NU În enunțul Ei sunt ajutați fiindcă o duc foarte greu. Există o subordonată circumstanțială
de cauză.

DA/NU În propoziția Au rezolvat fără ajutor. există un complement circumstanțial de mod


căruia i s-ar putea realiza expansiunea într-o subordonată circumstanțială de mod.

DA/NU În enunțul Maria este cum cum vor părinții ei. există o circumstanțială de mod.

DA/NU Enunțul Era așa de obosit încât....... poate fi completat cu o circumstanțială consecutivă.

DA/NU În enunțul Deși s-a tratat ca să se facă bine tot se simte rău. există două subordonate
concesive.

2). Priviți cu atenție imaginea de mai jos și construiți trei enunțuri în care să se regăsească
subordonate circumstanțiale diferite care pleacă de la această imagine.
3). Completează următoarele enunțuri astfel încât să obții subordonatele indicate în paranteze.

Eu mânânc vitamine/ ................................... . / (CS)

Eu mânânc vitamine/ ................................... . / (CZ)

Eu mânânc vitamine/ ................................... . / (CNS)

Voi veni la petrecerea de ziua ta/ ................................... . / (CDȚ)

Voi veni la petrecerea de ziua ta/ ................................... . / (CM)

Voi veni la petrecerea de ziua ta/ ................................... . / (CL)

Voi veni la petrecerea de ziua ta/ ................................... . / (CT)

Voi veni la petrecerea de ziua ta/ ................................... . / (CVS)

4). Desparte frazele de mai jos în propoziții, precizând tipul acestora :

,,De la o vreme, musca își schimbă planul de atac și începu să bată părțile mai slabe ale citadelei,
ca și cum adică Pisicuța n-ar fi avut nici picioare, nici coadă, nici dinți și, mai cu seamă, darul
neprețuit de a-și scutura cu atâta putere pielea spetelor sale, încât geniul strategic al tuturor
muștelor universului, la un loc, ar fi rămas neputincios față de cutremurul prăpăditor al spinării și
al coastelor ei.” (C. Hogaș)

5). Imaginează-ți că ești pus în situația de a te învoi de la școală pentru a participa la un concurs
de talente. Redactează un e-mail în caseta de mai jos, având ca destinatar dirigintele clasei.
Utilizează în textul tăul cel puțin trei subordonate circumstanțiale, pe care le vei evidenția prin
subliniere.

S-ar putea să vă placă și