Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Tămîș Elisabeta


Clasa: a IX-a
Data:
Disciplina: Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare: Confruntări etice
Titlul lecției: Comunicarea scrisă- semnele de ortografie și de punctuație
Tipul lecţiei: consolidare şi sistematizare

Competenţe generale:
1.Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor în diferite situaţii de comunicare;
2. Folosirea modalităţilor de analiză tematică, structurală şi stilistică în receptarea diferitelor texte literare şi nonliterare;
3. Argumentarea în scris şi oral a unor opinii în diverse situaţii de comunicare.

Competenţe specifice:
1.1Utilizarea adecvată a achiziţiilor lingvistice în înţelegerea şi în producerea diverselor texte;
1.2 Identificarea elementelor specifice din structura unor tipuri textuale studiate;
1.5 Utilizarea corectă şi adecvată a formelor exprimării orale/scrise în diverse situaţii de comunicare;
3.3 Exprimarea unui punct de vedere argumentat

Obiective operaţionale :
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O1-să identifice semnele de punctuație și de ortografie ;
O2- să recunoască enunțurile în care sunt/nu sunt folosite corect semnele de punctuație și de ortografie ;
O3 -să precizeze valoarea expresivă a acestora;
O4- să argumenteze scrierea corectă a ortogramelor;
Strategii didactice:
a.Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia,exerciţiul oral şi scris;
b.Mijloace didactice: fişe de lucru, manualul, tabla;
c.Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală;
d. Resurse: -capacităţi normale de învăţare ale elevilor;
- cunoştinţele lor anterioare;
- timpul de învăţare : 50 de minute

Bibliografie:
Manualaul de Limba și literatura română-clasa a IX-a, Editura Corint, autori: Marin Iancu și Rodica Lăzărescu, București, 2008
Eftenie, Nicolae: Introducere în metodica studierii limbii şi literaturii române , Editura Paralela 45, Piteşti, 2008 ;
Ilie, Emanuela: Didactica literaturii române, Editura Polirom, Iaşi, 2008.
DEX
DOOM2

SCENARIUL DIDACTIC

Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii Evaluare


didactice
1.Moment -Voi avea grijă ca elevii să-şi pregătească materialele Elevii au pe bănci cele Conversaţia
organizatoric necesare orei de limba şi literatura română şi voi nota absenţii. necesare bunei desfăşurări a
1 minut - Voi asigura liniştea şi disciplina clasei pentru o bună desfăşu- orei.
rare a activităţii didactice.
2. Se verifică tema pentru acasă a elevilor şi se fac aprecieri asupra Elevii urmăresc verificarea Conversaţia Evaluarea temei se
Actualizarea modului în care aceştia au realizat-o. temei şi corectează eventualele face prin aprecieri
unor greşeli. verbale
cunoştinţe
anterioare
6 minute
3.Captarea Voi scrie la tablă enunțul: Ioana scrie tema și voi solicita elevii să Elevii răspund: Aprecierea verbală
atenţiei aleagă semnele de punctuaţie pentru a exprima cel puţin două 1. Ioana scrie tema. Conversaţia a răspunsurilor
3 minute sensuri diferite ale enunţului. 2. –Ioana, scrie tema! corecte
4.Anunţarea Le comunic elevilor că în cadrul acestei ore vom realiza o lecţie Elevii ascultă şi notează titlul Conversaţia
subiectului şi de sistematizare şi aprofundare a semnele de punctuație și de lecţiei în caiete. Frontal
enumerarea ortografie . Notez titlul lecției pe tablă. Enumăr obiectivele.
obiectivelor
1 minut
5.Dirijarea Elevii prezintă soluţiile Conversaţia Evaluarea
învăţării Împart elevilor fişele de lucru. (Anexa 1 ) găsite,aduc explicaţiile Explicaţia răspunsurilor
25 de minute necesare,iar colegii lor vin cu Observarea
completări şi observaţii dacă sistematică
Asigurarea Elevii vor rezolva exercițiile din fișele de lucru individuale este cazul. Explicaţia
feed-back-ului (Anexa 2) Colegii fac aprecieri Încurajarea elevilor
12 minute critice,urmărind corectitudinea Individual prin diferite
conţinutului şi folosirea calificative
Evaluarea Are loc pe tot parcursul orei cuvintelor date. fisă de lucru
formativă Elevii rezolvă cerinţele din Încurajarea elevilor
fișele de lucru individuale. prin diferite
calificative
Asigurarea Comunic elevilor tema pentru acasă: exercițiile 4,5/pag.261 Elevii îşi notează tema Conversaţia
retenţiei şi a -Se fac aprecieri generale şi individuale asupra modului în care s-a
transferului desfăşurat lecţia.Sunt notaţi elevii care s-au evidenţiat prin cele
2 minute mai originale şi corecte răspunsuri.
Anexa 1

FIȘĂ DE LUCRU

Semnele de ortografie și de punctuație

1. Construieşte contexte în care să foloseşti următoarele omofone: s-ar/sar, va/v-a, i-au/iau.

2. Rescrie următoarele propoziții, corectând greșelile de ortografie și de punctuație:


„că team iubit atâta puteavei tu s-ă ierți?” (M. Eminescu)
„Bucuroasăs c-ă a-i venit. Întristatăs că pleci.” (M.Sadoveanu)

3. Alege prin subliniere forma corectă:


îmbărbăta/înbărbăta; traiectorie/traectorie;conștință/conștiință;creiam/creeam/cream; idea/idia/ideea,
corean/coreian/coreean.

4. Încercuiește varianta corectă:


a) Cea ce spui este bine.
b) Ce-a ce spui este bine.
c) Ceea ce spui este bine.

5. Corectează greșelile prin rescriere, indiferent de natura lor:


a) Find un om temerar nu v-a merge nici o dată zioa în pădure, pentru căci se teme de întunerec și mai
ales v-a putea apare pe aleele păduri feare sălbatece.
b) V-a trebuii să ne desvinovățim în fața lui, săi esplicăm motivul causei greșelei noastre, chear daca nu
agreiem o astfel de situație.
c) Iam spus unei prietene ale mele că vreau să creem împreună o iechipă.

6. Taie cu o linie forma greșită:


va apărea/va apare
filmul se toarnă/se turnează
discuțiile referitoare la/referitor la finalitățile învățământului
secția de noi/nou născuți/nou-născuți
în ceea ce privește/în ceea ce privesc discuțiile anterioare
tu văzut-ai/văzu-t-ai
ea cântă cel/cea mai bine;

7. Încercuiește varianta corectă:


a) Li-l dai?Dăli-l!
b) L-il dai?Dă-li-l!
c) Li-l dai?Dă-li-l!

8. Rescrie următoarele enunțuri la plural:


Propriul fiu i-a ascuns acest lucru.
În loc de pantoful roșu, am luat pantoful negru.
Cenușiul costum nu se asortează cu argintiul pantof.
Acest geamgiu a lucrat bine.
Copilul zglobiu aleargă prin codrul verde.
Verdele brad străjuiește vârful muntelui.

Anexa 2

ELEV:

Test de evaluare formativă

1. Sunt scrise corect:

a) un du-te-vino; un linge-blide; un pierde-vară; un zgârie-brânză;

b) un dute-vino; un linge blide; un pierde vară; un zgârie brânză;

c) un dute vino; un lingeblide; un pierdevară; un zgâriebrânză;

2. Identifică exemplul/exemplele greşit/e:

a) Făcutu-sa tema?;

b) Jeluim-aş şi n-am cui;

c) Î-mi spune inima ceva;

d) Dămi-l pe cel pe care l-am văzut;

e) Să-l întrebăm pe cel ce la văzut.

3. Pune semnele de punctuaţie potrivite în secvenţa următoare:


„ Lasă-mă nene îngăimă copilul sfios şi se întoarse spre mine spunând

-Dacă eşti aşa de bun de ce nu mă ajuţi ?”

S-ar putea să vă placă și