Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect didactic

PROFESOR:
ŞCOALA
DATA: 28.11.2018
CLASA: A V-A
ARIA CURICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Limba şi literatura română
SUBIECTUL: Subiectul
TIPUL LECŢIEI: Consolidare și sistematizare
DURATA: 50 minute

COMPETENŢE GENERALE:
1. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului oral.
2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în diferite situaţii de comunicare.
3. Receptarea mesajului scris în scopuri diverse.
4. Utilizarea corectă a limbii în producerea de mesaje scrise.

COMPETENŢE SPECIFICE:
1. Alcătuirea unor propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere gramatical.
2. Utilizarea relaţiilor semantice în comunicarea scrisă şi orală.
3. Sesizarea corectitudinii şi a valorii expresive a unor texte.
4. Respectarea normelor de ortografie şi punctuaţie în diferite situaţii.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul orei elevii vor fi capabili :


COGNITIVE:
O1: să definească subiectul.
O2: să identifice subiectele în enunțurile date.
O3: să construiască enunţuri din care să reiasă diferite tipuri de subiecte.
O4: să analizeze subiectele..
AFECTIVE:
1: să dovedească receptivitate şi interes pentru lecţie şi exerciţii.
2. să-şi dezvolte gândirea creatoare şi gustul pentru limba română.
3. să dovedească înţelegerea diferitelor reguli de ortografie şi punctuaţie.

PSIHO-MOTORII:
O6: să adopte un comportament civilizat, adecvat în timpul orei de curs.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
RESURSE:
a ) Conţinuturi vizate conform PROGRAMEI ŞI MANUALULUI.
b) Capacităţi: nivel mediu
cunoştinţele asimilate de elevi
c) Metode şi procedee didactice: se vor folosi alternativ şi combinat metode şi
procedee precum: învăţarea prin descoperire, dialogul, conversaţia euristică, explicaţia,
exerciţiul, brainstorming-ul, metoda cubului, munca individuală.
d )Fome de organizare: activitate frontală, individual şi în perechi.
e) Mijloace de învăţare: planşe, fişe cu sarcini de lucru pentru elevi, foaie de flip-chart,
markere, cartoane colorate.
Bibliografie:
Manual de limba şi literatura română, clasa a V-a, editura Ars Libri, Cristina-Loredana
Bloju, Virginia Rențea, Adina Grigore, Mihaela-Elena Pătrașcu.
Constantin Parfene, Metodica predării limbii şi literaturii române în şcoală, Editura
Polirom, Iaşi, 1999.
SCENARIU DIDACTIC

Momentele Activitatea de învăţare Activitatea elevilor Strategii didactice


lecţiei Evaluare
I. Moment Se asigură un climat favorabil Pregătesc cele necesare lecției
organizatoric desfășurării lecției
2’ Se salută și se realizează prezenţa.
II. Verificarea Elevii prezintă tema și corectează
temei şi a eventualele greșeli.
cunoştinţelor Se verifică tema efectuată acasă, atât
anterioare calitativ, cât și cantitativ Conversația
5’
Dialogul

III. Captarea Se prezintă o ghicitoare pe care o vor Elevii răspund întrebărilor pentru Conversația Observație
atenţiei dezlega și astfel vor descoperi titlul lecției a-i ajuta la descoperirea titlului Explicația curentă
5’ Subiectul(Anexa 1) frontală

IV. Anunţarea Elevii vor fi anunțați că vor învăța


temei şi a despre subiect. Sunt anunțate obiectivele
obiectivelor lecției într-un limbaj accesibil.
propuse La sfârșitul lecției vor fi capabili să:
2‘
definească subiectul, să identifice
Explicația
subiectele în enunțurile date, să Elevii își notează titlul lecției în
caiete.
construiască enunţuri din care să reiasă
diferite tipuri de subiecte și să analizeze
subiectele..
Se notează titlul lecției pe tablă:
Subiectul

V. Dirijarea
predării- I Pe flip-chart se află un text, iar
învăţării profesorul îl citește după care va numi
25 ‘ câte un elev să iasă să sublinieze subiectul
primei propoziții și să precizeze prin ce Invatarea prin
parte de vorbire este exprimat acesta. descoperire.
(ANEXA 2) Asculta si răspund la întrebări
În timp ce elevii ies la tablă pentru a
arăta subiectul, profesorul le explică oral
teoria, ca apoi să o scrie și ei în caiete, în Brainstorming
timp ce acesta o scrie pe tablă. Schema ul
lecției-definiție, întrebări, felul și părțile
de vorbire prin care se exprimă subiectul.
(ANEXA 3) Lucrul in
echipa Observare
II Elevii sunt împărțiți în perechi. Cu sistematica
ajutorul unui cub invit reprezentanții
echipelor, pe rând, pentru a da cu acesta să-
și afle sarcina de lucru. Fiecare își ia Explicaţia
sarcina lui de lucru și merge la echipă
pentru a o rezolva.
După care se solicită reprezentantul Elevii primesc fișele și scriu
fiecărei grupe să iasă la tablă să scrie rezolvarea pe acea fișă, Conversaţia
rezolvarea fiecarui exercițiu de pe fișă. participând intens la rezolvarea
(ANEXA 3) cerințelor ei.
Profesorul va supraveghea modul de
rezolvare, urmărind activitatea din bancă a
fiecărui elev, corectând eventualele greșeli.
Fiecare grupă va avea de rezolvat exercișii Lucru
diferite. inndividual
Se antrenează elevii în discutarea
problemelor ce apar pe parcursul rezolvării
exercițiilor.

IV După rezolvarea acestor fișe în echipă,


elevii vor primi și fișe individuale de lucru
(ANEXA 4)

VI. Brain- Textul Pe grupe


Asigurarea Stormingul suport
retenţiei Utilizând metoda RAI se va observa Se conformează cerinţelor
5‘ modul de receptare și înțelegere a
subiectului. Pe grupe

VII. Se realizează pe parcursul întregii ore, Ascultă aprecierile profesorului Aprecierea Frontal
Evaluarea prin aprecieri verbale și prin realizarea verbală
2’ exercițiilor de pe fișele de lucru. Profesorul
va aprecia și va nota răspunsurile elevilor.
VIII. Îşi notează tema de acasă. conversaţia Frontal
Asigurarea Se comunică tema pentru acasă:
Transferului exercițiile 1, 2, de la pagina 68.
1‘
ANEXA 1

Dezlegând ghicitoarea următoare veți descoperi titlul lecției.

Ghicitoare

Într-o propoziţie
Eu pun o condiţie:
Să fiu parte principală,
Ca să nu dau socoteală.
Fac ce spune predicatul,
Dar tot eu sunt împăratul.
Hai, ghiceşte, nu mai sta,
Acum este vremea ta !

ANEXA 2

Bunicul și bunica s-au hotărât să ne facă o surpriză și să ne ducă la munte, într-o mică excursie. Eu am fost foarte încântată, iar
Andrei a acceptat cu ușurință ideea unei plimbări cu trenul. Călătoria cu trenul este cel mai frumos lucru care mi se poate întâmpla.
Bunicii și noi am așteptat cu nerăbdare această ieșire, însă și părinții mai aveau și alte surprize pregătite pentru noi. Mama mi-a spus
că vom urca cu telecabina și acolo ne vom întâlni cu profesorii și colegii. Dumnealor au plecat cu o zi înainte, când i-am spus lui
Andrei, nu m-a crezut… Deodată, noi am tresărit, totul a fost doar un scenariu în imaginația noastră.
ANEXA 3
SCHEMA LECȚIEI

SUBIECTUL- partea principală de propoziție care arată cine face actiunea exprimată prin predicatul verbal.

Răspunde la următoarele întrebări:


Cine? Ce? Despre cine se vorbește in propozitie?

Poate fi:
-simplu
-multiplu

Nu are loc fix, poate apărea la:


- inceput
- sfârșit
-mijloc

Se exprimă prin:
- Substantiv comun sau propriu
- Pronume personal sau personal de politețe
ANEXA 4 –CUB

ASOCIAZĂ subiectele din prima coloană cu frazele potrivite din cea de-a doua coloană:
Ghioceii și viorelele nu mi se pare greu
Alin își fac temele mereu
Ei va participa la concurs
Cititul sunt niște flori deosebite
Pescuitul este o plăcere deosebită

ARGUMENTEAZĂ, făcând exerciții, faptul că subiectul poate fi simplu și multiplu


-simplu.exprimat prin: a)substantiv propriu.....................................................................................
a) pronume personal ………………………………………………………..
b) Substantiv comun ……………………………………………………….
c) Pronume personal de politețe …………………………………………………………
-multiplu exprimat prin: a) două pronume personale
b) un pronume personal și un substantiv……………………………………………………
c) trei substantive comune ………………………………………………………...

DESCRIE în cel puțin 5 rânduri un profesor preferat folosind și 3 subiecte exprimate prin pronume, substantiv propriu și pronume de
politețe.
…………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………………
APLICĂ cunoștințele dobândite și alcătuiește câte 2 enunțuri în care subiectul să fie exprimat prin:
Substantiv: comun……………………………………………..
propriu…………………………………………….
Substantiv propriu multiplu…………………………………………….
Substantiv comun și pronume ……………………………………………..
Pronume: personal……………………………………. ..
personal de politețe……………………………….

ANALIZEAZĂ cu atenție subiectele următoarelor enunțuri și precizează, pentru fiecare, partea de vorbire prin care se exprimă:

„El nu va mai putea să spere că va face ca alții…” (I. Slavici)

„Pătrunză talanga / Al serii rece vânt,


Deasupra-mi teiul sfânt / Să-și scuture creanga.” (M. Eminescu)

Dumeavoastră mergeți la teatru?


Animalele sunt ființe minunate.
București si Paris sunt două capitale frumoase.

COMPARĂ următoarele propoziții din punct de vedere al tipului de subiect, precizează felul acestora (simplu, multiplu) și partea de
vorbire prin care se exprimă.
El și ea doreau să împartă celor nevoiași cadouri……………………………………………………….
Maia și Darius se plimbau cu bicicleta…………………………………………………………………..
Directorul și bibliotecarul au observat ce era în neregulă la bibliotecă………………………………….
Lectura nu mi se pare grea…………………………………………………………………………………
Fructele și legumele conțin foarte multe vitamine……………………………………………………
Andrei a prezentat un proiect bun………………………………………………………………………….
Dumnealui și dumneaei au sărbătorit 25 de ani de căsătorie……………………………………………….
ANEXA 5

1. Stabileşte tipul subiectului din enunțurile:


a) Dumnealui este responsabil pentru educația copiilor………………………………..
b) Tiberiu se trezeşte de dimineață.......................................................
c) Soarele luminează şi trezeşte întreaga natură la viaţă……………………………………
d) Noi plecăm în excursie săptămâna viitoare…………………………………………………..
e) Aerul şi apa sunt elemente esenţiale ale vieţii.
f) El și ea pleacă la şcoală!................................................................................................................

2. Subliniază subiectele din enunţurile următoare şi analizează partea de vorbire prin care se exprimă:
Enunţuri Tipul subiectului Partea de vorbire prin care se exprimă subiectul
b) Eminescu este poetul nepereche.
c) Dumnealor sunt profesorii noştri.
d) Tu şi el plecaţi la munte.
e) Colegii vor veni cu noi.
f) Doctorii au greşit diagnosticul.
g) Costin si Ioana au mers la şcoală.
h) Dumnealui a plecat la drum.
i) Cititul și învățatul îmi bucură inima.
3. Alcătuieşte enunţuri cu:
 Subiect simplu:
 Subiect multiplu exprimat prin 3 substantive

S-ar putea să vă placă și