Sunteți pe pagina 1din 11

Internal

PROIECT DE LECȚIE

DATA: 21.04.2023

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnaziala Nr. 179

CLASA: aIV-a

PROF. ÎNV. PRIMAR: Mustățea Elisa Ana-Maria; Marinescu Ilona Alexandra

ARIE CURRICULARĂ: Limbă și comunicare

DISCIPLINA: Limba și literatura română

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE : Pagini de primăvară

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată

TIPUL LECȚIEI: Recapitulare și sistematizare de cunoștințe

SUBIECTUL LECȚIEI: Recapitulare Subiectul- parte principală de propoziție

DISCIPLINE INTEGRATE: AVAP

DURATA: 45 de minute

SCOPUL LECȚIEI: Recapitulare și sistematizare a părților de propoziție- Subiectul

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

Pe parcursul și la sfârșitul lecției, toți elevii vor fi capabili:

O1-să găsească/identifice cel puțin 2-3 cuvinte cu sens opus cuvintelor date, având la dispoziție explicațiile și demonstrația propunătoarei ;
Internal

O2-să completeze corect ciorchinele cu cel puțin 2-3 informații despre părțile de propoziție, având la dispoziție explicațiile și demonstrația
cadrului didactic;

O3-să identifice/să analizeze cel puțin 2-3 subiecte din enunțurile date , precizând categoriile gramaticale specifice (partea de vorbire prin care
este exprimat, gen, număr) , având la dispoziție explicațiile învățătoarei;

O4-să modifice poziția subiectului în cel puțin 2 enunțuri diferite/ SAU să rescrie enunțurile , modificând poziția subiectului în cadrul propoziției
(la început,interior, sfârșit), având la dispoziție materialul didactic prezentat.

rearanjeze subiectele propozițiilor date, astfel încât să fie la început, la mijloc și la sfârșitul propoziției.

STRATEGII DIDACTICE:

-RESURSE PROCEDURALE: explicația, exercițiul, demonstrația, metoda „Ciorchinele”.

-RESURSE MATERIALE: jetoane cu flori colorate, copacul, fișă de lucru, carioci sau creioane colorate.

-FORME DE ORGANIZARE:frontal, individual, în perechi.

METODE ȘI TEHNICI DE EVALUARE:observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecierea verbală, evaluarea elevilor prin fișă,
evaluare orală cu privire la subiectul lecției.

RESURSE UMANE: 30 de elevi

RESURSE BIBLIOGRAFICE:

 LB. ROMANA minoritati cls III IV 2014.pdf (edums.ro)


 Mariana Norel, „Metodica predării limbii și literaturii române în învățământul primar”, Brașov, 2010.
Internal

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Nr. Evenimentul Ob. Conținutul lecției Strategii didatice Evaluare


Crt didactic/timp op. Metode și Mijloace de Moduri de
ul procedee învățământ organizare
1. Moment Fiecare elev primește câte o floare din hârtie și
pregătitor al este rugat să-și scrie prenumele și ce așteptări Observarea
lecției au ei de la lecțiile de astăzi sau un sfat pentru Conversația Jetoane cu flori Frontal sistematică a
(5 minute) unul distre colegi și să coloreze floricica colorate/copacul elevilor
(Anexa 1). Florile sunt fixate în fața clasei, într- Explicația
un copac care întruchipează „Copacul Crioane colorate
dorințelor” (Anexa 2) și care va înflori atunci sau caricoci
când elevii vor prinde florile pe care ei le-au
scris. La finalul zilei elevii vor stabili ce
aşteptări li s-au îndeplinit sau ce sfaturi le-au
fost luate în seamă de către colegi.
Explicația
Se va realiza captarea atenției printr-o
ghicitoare: elevii sunt împărțiți pe grupe, Evaluarea
fiecare grupă va primi un tabel; completând Pe grupe elevilor prin
O1 tabelul, elevii vor afla ce vor recapitula astăzi. fișă
Joc-ghicitoare
Se solicită elevilor să completeze tabelul cu Exercițiul
Jocul-ghicitoare (Anexa 3), folosind cuvinte cu
sens opus. Aceste cuvinte se vor scrie colorat,
prima literă de la începutul fiecărui cuvânt se
va scrie cu roșu.

2. Anunțarea După finalizarea ghicitorii, elevii vor fi Conversația


temei și a anunțați ca vor recapitula Subiectul. Frontal Observarea
subiectului Elevii atenți vor primi și recompense la Explicația sistematică a
Internal

(3 min) sfârșitul orei. Vor lucra individual și frontal. elevilor


3. Recapitularea Elevii sunt solicitați să scrie enunțurile:
și  Tata culege mere.
sistematizare  Ioana deseneaza florile din gradină.
a Conversatia
 Sădește lalele mama.
cunoștințelor Fisa de lucru
 Peste tot păsărelele ciripesc.
și Se solicită elevilor să răspundă întrebărilor Explicația Frontal
deprinderilor despre subiect: Ce este? La ce întrebări Observarea
elevilor răspunde? De câte feluri este? Prin ce părți de sistematică a
(25 min) vorbire se exprimă?. elevilor
O2 Elevii își notează definiția în ciorchinele Ciorchinele Individual (participarea
subiectului ( fișa de lucru din Anexa 4). subiectului activă,
Se va face și exemplificarea pe tabla pentru ca formularea de
toți elevii să poată observa. răspunsuri
corecte)
Se analizeaza fiecare propoziție. Se identifică
parțile de vorbire prin care sunt exprimate
subiectele reactualizându-se astfel cunoștințele
despre substantiv.

În continuare se analizează la tablă subiectele


descoperite, părțile de vorbire prin care sunt
exprimate, punându-se accentul pe întrebările
la care răspunde subiectul.

Formularea întrebării corespunzătoare pentru


subiectul „tata” (cine culege? sau despre cine
se vorbeşte în propoziţie?)

Folosind şi celelalte exemple, se insistă pe


diferenţierea întrebărilor subiectului – cine?,
despre cine se vorbeşte? (pentru persoane) şi Aprecieri
Internal

ce?, despre ce? (pentru celelalte fiinţe, lucruri, Demonstratia verbale


O3 fenomene ale naturii etc.)

Se reamintesc tipurile de subiect (multiplu și


simplu ), folosindu-se exemple concrete.

Se identifica poziția subiectului în propoziție:


la început, în interior sau la finalul propoziției.

4. Obținerea Elevii sunt solicitați să rezolve sarcinile de Evaluare


performanței lucru din fișă (anexa 5), modificând poziția Explicația cu privire la
(10 min) O4 subiectului, vor rescrie propoziția astfel încât subiectul
subiectul să fie la început, la mijloc și la finalul lecției
Exercițiul
propoziției, apoi vor analiza subiectele.

5. Încheierea La sfărșitul lecției, elevii sunt recompensați Fontal Aprecieri


lecției pentru răspunsurile corecte pe care le-au oferit, Conversația verbale
(2 min) se fac aprecierile verbale.
Internal

ANEXA 1
Internal

ANEXA 2

„Copacul dorinţelor”
Internal

ANEXA 3

Găsiţi cuvintele cu sens opus celor din următoarea coloană. Fiţi atenţi! Folosind iniţialele
cuvintelor găsite vom afla ce recapitulăm astăzi. Care este acel cuvânt?

BOGĂŢIE -

INUTIL -

TÂNĂR -

URĂ -

GENEROS -

NECINSTIT -

VORBEŞTE -

Rezolvare:

BOGĂŢIE - SĂRĂCIE

INUTIL - UTIL

TÂNĂR - BĂTRÂN

URĂ - IUBIRE

GENEROS - EGOIST

NECINSTIT - CINSTIT

VORBEŞTE - TACE
Internal

Anexa 4
Internal
Internal

Anexa 5

Fișă de lucru

1. Găsește subiectele din propozițiile următoare și așază-le la începutul, la mijlocul și la


sfârșitul propoziției.

Model: Soarele auriu se plimbă pe bolta albastră. Pe bolta albastră, soarele auriu se plimbă.
Pe bolta albastră, se plimbă auriul soare.

• Caietul este așezat pe bancă.

• Copiii vin la școală cu drag.

•Mașinile circulă pe stradă neîncetat.

2. Analizează subiectele din propozițiile de la subiectul anterior.

S-ar putea să vă placă și