Sunteți pe pagina 1din 7

PLAN DE LECȚIE

LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ

Prof. înv. primar:Lazăr Alina

PLANIFICAREA ACTIVITĂȚII DIDACTICE


Data: 31.05.2022
Școala Gimnazială ,,Ion Bazgan”, Focșani
Clasa: a III-a
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Discipline integrate: Arte vizuale și abilități practice
Subictul lecției: Recapitularea părților de vorbire: substantivul,adjectivul,verbul și pronumele
Tipul lecției: consolidare și sistematizare de cunoștințe
Forma de realizare: activitate integrată

Competențe specifice
Limba și literatura română
1.3. Sesizarea unor regularităţi ale limbii prin raportare la mesaje audiate;
2.4. Participarea la interacţiuni pentru găsirea de soluţii la probleme;
3.1. Extragerea unor informaţii de detaliu din texte informative sau literare.
Arte vizuale şi abilități practice
2.3. Realizarea de produse unicat, personalizate şi utilizabile, în urma desfăşurării unor activităţi dominant manuale, creative şi ludice.

Competențe derivate/ Obiective operaționale:


Pe parcursul și la sfârşitul lecţiei toţi elevii trebuie:
O1. Precizarea/ Să precizeze o trăsătură de caracter proprie care începe cu prima literă a prenumelui lor;
O2. Alcătuirea/ Să alcătuiască corect enunțuri cu părțile de vorbire învățate;
O3. Gruparea/ Să grupeze părţile de vorbire învăţate în funcție de număr;
O4. Recunoașterea/ Să recunoască în text substantivele, adjectivele, verbele și pronumele personale;
O5. Identificarea/Să identifice substantive, adjective, verbe și pronume personale în propoziţiile date;
O6. Analizarea/Să analizeze substantive, adjective, verbe și pronume personale în contexte date;
O7. Transformarea/Să transforme substantivele în adjective;
O8. Mânuirea/Să mânuiască corect ustensilele de lucru, materialele didactice;
O9. Completarea/ Să completeze corect rebusul.

Strategii didactice:
Metode și procedee: jocul didactic, conversaţia, demonstrația, observaţia, explicaţia, exerciţiul, metoda cubului
Resurse materiale: norișori cu părțile de vorbire și cu sarcinile didactice, fişe de lucru, lipici, tablă, marckere, bilețele cu seriile de
cuvinte, căsuța părților de vorbire, planșă cu rebus.
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.
Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, orală şi aprecieri verbale
Resurse temporale: 45 minute.

Bibliografie
1. Programe şcolare pentru clasa a III- a, Bucureşti, 2014. Anexa nr. 2 la ordinul ministrului educaţiei naţionale nr. 5003 /02.12.2014.
2. Dumitriu Gh., Dumitriu C., Psihopedagogie, Ed. Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 2003.
3. Şerdean I. (1991). Metodica predării limbii române la clasele I-IV. Editura Didactică şi Pedagogică. Bucureşti.
4. Roșeț Gh. (2017). Portofoliu de lucru și evaluare pentru clasa a III-a. Editura Booklet. București.
5. Dinuță M. (2014). Teme la limba română. Editura Elicart. București.

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII DIDACTICE


Nr. Etapele lecţiei Ob. Conţinutul învăţării Strategii didactice
crt. Evaluare
Activitatea învăţătorului Activitatea Metode şi Mijloace de Forme de
elevilor procedee învăţământ organizare
Activitatea debutează cu un scurt Elevii își Conversația Frontal Observarea
Moment moment organizatoric: îi salut pe pregătesc pe bănci sistemică a
1. organizatoric elevi, mă prezint și creez condițiile rechizitele comportamentului
1 min. necesare. elevilor
optime pentru buna desfășurare a
lecției.
Pentru această etapă a lecției, le Elevii spun o Conversaţia Frontal
propun elevilor un joc: trăsătură care Observarea
Captarea ,, Identificați o trăsătură de începe cu prima sistematică a
2. atenţiei O1 caracter proprie, care să înceapă cu literă a prenumelui Explicaţia comportamentului
2 min. prima literă a prenumelui vostru". lor. elevilor
Individual Orală
Încep eu. Mă numesc Alina și sunt
Demonstrația Aprecieri verbale
ambițioasă.
„Astăzi, dragi elevi, la ora de Elevii ascultă cu Explicaţia
limba română , vom lucra exerciții atenţie, deschid Markere Observarea
Anunţarea cu părţile de vorbire învăţate până caietele şi notează Frontal sistematică a
3. temei și a în prezent, iar prin rezolvarea lor data şi titlul Conversaţia Tabla comportamentului
obiectivelor veți fixa și consolida mai bine lecţiei. Individual elevilor
1 min substantivul, adjectivul, verbul și Markere
pronumele personal.”
Voi scrie data şi titlul lecţiei la
tablă.
Pentru această etapă a lecției am Ascultă
pregătit un joc didactic pe care l- prezentarea
am numit ,,Norișorii cunoașterii”. jocului didactic şi
Voi lipi pe tablă norișori, fiecare sunt atenţi la
reprezentând o parte de regulile oferite.
vorbire.Voi invita pe rând patru Elevii ies pe rând
elevi la tablă, vor dezlipi un la tablă, își aleg un
norișor și vor rezolva sarcinile de norișor de pe tablă Joc Norișori cu Frontal
pe spatele acestora. și rezolvă sarcinile didactic ,,No părțile de
SUBSTANTIV propuse. rișorii vorbire
O2 Alcătuiește o propoziție în care cunoașterii” Aprecieri verbale
substantivul ,,soarele” să fie la
Reactualizarea începutul propoziției.
4. cunoștințelor PRONUME
5 min O4 Descoperă pronumele personale Tablă
din enunțurile următoare: Conversaţia Orală
,,Noi lucrăm cu mult spor.”
,,Ce vrei tu?”
,,Ele nu respectă indicațiile.” Individual
VERB
Descoperă verbele ascunse în Explicaţia
O7 cuvintele date:

am alergat, cuie, voi, citesc, Observarea


vor desena, cald, ochelari, sistematică a
limpede, pictăm, privise comportamentului
elevilor

ADJECTIV
Transformă următoarele
substantive în adjective: bunătate,
frumusețe și tristețe. Aprecieri verbale
Frontal

Dirijarea învățării va fi realizată cu Conversația Frontal Observarea


metoda cubului. sistematică a
Le prezint elevilor un cub. Pe Cubul cu comportamentului
cele şase feţe ale cubului există Elevii sunt atenți cele șase elevilor
5. instrucţiuni de tipul : la indicațiile sarcini
Dirijarea 1. DESCRIE ! oferite de mine și
învățării O2 2. COMPARĂ ! se organizează pe Explicația
15 min 3. ASOCIAZĂ ! grupe.
4. ANALIZEAZĂ ! Aprecieri verbale
O3 5. APLICĂ ! Pe grupe
6. ARGUMENTEAZĂ! Fișe de lucru Metoda
Voi împărți efectivul de elevi în 6 Rezolvă fișa de cubului
O4 grupe. lucru, apoi își aleg
Fiecare grupă va primi o fișă de liderul.
lucru, corespunzătoare unei fețe a Individual
cubului.
O5 După rezolvarea cerinţei, grupul Liderii grupelor
își va alege un lider pentru a veni vin în fața clasei și
O6 în faţa clasei să prezinte exerciţiul citesc exercițiile.
şi rezolvarea acestuia. (ANEXA 1)
În această etapă a lecției, elevii vor Căsuță
lucra individual. decupată
Vor primi o căsuță decupată și un Frontal Observarea
bilet cu o serie de cuvinte. Pe Elevii ascultă cu Explicaţia Bilețele cu sistematică a
O4 fețele casei sunt scrise părțile de atenție indicațiile seriile de comportamentului
vorbire învățate de voi. Trebuie să mele. cuvinte Individual elevilor
Obținerea sortați cuvintele date, scriindu-le
6. performanței pe fiecare, la categoria potrivită. Conversaţia Aprecieri verbale
10 min O8 Apoi veți ansambla căsuța Sortează Lipici
obținând un suport vizual excelent, cuvintele,
prin îndoire pe linia punctată și ansamblează Demonstrația
prin lipirea acestor părți. După ce căsuța și se
le-am prezentat pașii de lucru, le corectează. Căsuța
prezint și căsuța ca model. ansamblată
După finalizarea căsuței, voi numi
câțiva elevi pentru a citi cuvintele
pentru fiecare categorie
gramaticală și vom corecta acolo
unde este cazul. (ANEXA 2)
Pentru această etapă a lecției le-am Elevii vin pe rând Rebusul
Asigurarea pregătit elevilor un rebus. la tablă și rezolvă Explicația Frontal
7. retenției și O9 Voi afișa pe tablă rebusul. Voi rebusul. Observarea
realizarea invita pe rând la tablă elevi pentru Conversația sistematică a
feed-back-ului a rezolva rebusul. Le voi citi Bilețele cu Individual comportamentului
10 min cerința din dreptul numărului iar ei Exercițiul sarcinile elevilor
vor scrie răspunsul corect. didactice
(ANEXA 3) Aprecieri verbale

8. Încheierea Fac aprecieri verbale asupra Sunt atenţi la Conversaţia Recompense Frontal
lecției participării elevilor la lecţie şi le aprecieri şi Explicaţia
2 min ofer o mică recompensă. primesc
Apreciez faptul că aţi avut un recompensa.
comportament corespunzător pe Îşi notează tema Fișe de
parcursul desfăşurării lecţiei, aţi pentru acasă. lucru Aprecieri verbale
participat activ, răspunsurile Individual
voastre au fost corecte şi dovedesc
însuşirea temeinică a
cunoştinţelor.
Anunţ tema pentru acasă: fișă de
lucru cu exerciții recapitulative
despre părțile de vorbire.

S-ar putea să vă placă și