Sunteți pe pagina 1din 2

Scoala Gimnaziala, comuna Gornet

Str. Principala Nr. 110


Tel. 0244419054 Fax: 0244419054
E.mail scoala_gornet_ph@yahoo.com

PROIECT DIDACTIC

Data: 22.10.2015

Grupa: Mijlocie

Tema anuala: „Cand, cum si de ce se intampla?”

Tema proiectului: „Toamna harnica si de roade darnica”

Subtema:”Bogatiile toamnei”

 Categoria de activitate:Educarea Limbajului

 Denumirea activitatii: ,,Toamna” de Demostene Botez

 Tipul Activitatii:Formare de priceperi si deprinderi

Forma de realizare: Memorizare

Forma de organizare: Frontal, Individual

 Scop:-dezvoltarea memoriei logice


           -formarea si dezvoltarea unei exprimari orale corecte din punct de   vedere fonetic,
lexical si grammatical

Obiective Operationale:
            - sa memoreze logic si constient poezia,pe baza modelului educatoarei si
              a unor ilustratii;
            -sa-si insuseasca sensul urmatoarelor cuvinte:"zori, roade, bucate, panere"
            -sa recite corect poezia

Metode si procedee:
             -explicatia
             -conversatia
             -recitarea model de catre educatoare
             -exercitiul

Material Didactic:
             -ilustratia adecvata temei poeziei
              -papusa "Zana Toamna"

Educatoare: Alexe Maria


Durata: 20 minute
Scoala Gimnaziala, comuna Gornet
Str. Principala Nr. 110
Tel. 0244419054 Fax: 0244419054
E.mail scoala_gornet_ph@yahoo.com

DESFASURAREA ACTIVITATII

Moment Organizatoric:
 Strategii didactice:se asigura conditiile optime pentru o mai buna desfasurare a                      
activitatii: aerisirea salii de grupa,
pregatirea materialului didactic,
aranjarea scaunelelor in semicerc
Captarea atentiei: Continut stiintific:Aparitia papusii "Zana Toamna"
Strategii didactice:Se prezinta papusa Zana Toamna,care doreste sa-i invete pe  
                              copii o poezie despre toamna.Ea vine cu o surpriza:un tablou
                              de toamna
Anuntarea temei si a obiectivelor: Voi anunta copiilor titlul poeziei
"Toamna"de Demostene Botez
Familiarizarea copiilor cu continutul poeziei: Se poarta o scurta conversatie  
                                despre anotimpul toamna:aspectele ei,despre fructele si 
                                 legumele care se coc in acest anotimp,
                                 Cuvintele noi aparute in poezie.
Dirijarea invatarii:Se va recita poezia model, apoi pe baza ilustratiilor se va
                               explica continutul de idei si cuvintele noi.
Invatarea propriuzisa:
Se va recita poezia model a doua oara, pentru aprofundare, apoi se va
trece la memorarea pe unitati de invatare. Se va repeta prima strofa
                               cu 2-3 copii,dupa care se va trece la urmatoarea strofa, care
                               va fi repetata impreuna cu prima.
Asigurarea retentiei:Se vor recita si alte poezii despre toamna, cunoscute de copii si se
propune jocul ,,Contina si tu!” in care copii numiti de ,,Zana Toamna” vor
recita in continuare poezia de unde a ramas copilul propus anterior.
(recitare in lant)
Incheierea activitatii: Voi face aprecieri asupra modului in care copii au
                                 raspuns la activitate si au invatat poezia. Voi oferi
                                 recompense, fructe de toamna.         

Toamna
de Demostene Botez

Toti acei ce-ntreaga vara


Au lucrat din zori in seara,
Toamna, cu roade bogate,
Au si fructe, si bucate.

Mere, pere in panere,


Prune bune si alune,
Si gutui amarui,
Cu puf galben ca de pui.
Si tot felul de legume,
De nu le mai stii pe nume.

S-ar putea să vă placă și