Sunteți pe pagina 1din 6

DATA: 05.12.

2019
GRĂDINIȚA NR. 52
GRUPA: MICĂ B, NIVEL I
PROFESOR: DOBRE IULIANA

PROIECT DE ACTIVITATE
Tema anuală de studiu: ,,Cum este, a fost și va fi pe Pământ?”
Tema proiectului: ,,Căsuța dărniciei”
Subtema: “Daruri în ghetuțe”
Domeniul de activitate: Domeniul Științe/ Activitate matematică
Tema activității:,,Să-l ajutăm pe Moș Nicolae!’’
Tipul de activitate: Consolidare
Mijloc de realizare: Joc didactic

Scopul activității:
Formarea deprinderii cunoștințelor matematice referitoare la recunoaşterea,
denumirea obiectelor, cantitatea lor, clasificarea, constituirea de grupuri, pe baza unor
însușiri comune ( mărime, culoare) luate în considerare separat sau mai multe simultan;
Verificarea deprinderilor de a forma grupe pe baza unor criterii date (mărime,
culoare);
Verificarea cunoṣtințelor despre relațiile spațiale relative;

Comportamente:

Să formeze grupe după un criteriul dat separat (mărime, culoare);


Să identifice poziții spațiale ale unui obiect ȋntr-un spațiu dat;
Să compare grupe de obiecte după criterii date;

Strategii didactice:
Metode și procedee: explicația, demonstrația, exercițiul, conversația.
Material didactic: o ghetuță, jetoane sub forma de bomboane colorate și
portocale,punguțe pentru cadouri, scrisoarea moșului Nicolae și bilețele cu sarcini.
SARCINĂ DIDACTICĂ:

Formarea de grupe respectând criteriile indicate (culoare și mărime);


Verificarea deprinderilor de a forma grupe pe baza unor criterii date (mărime și
culoare);
Verificareacunoṣtințelordespre relațiile spațiale relative;

REGULI DE JOC:

Copiii vor foma grupe de obiecte după culoare și mărime, vor recunoaşte poziţiile
spaţiale. Prin rezolvarea sarcinilor, copii il vor ajuta pe Moș Nicolae să sorteze din nou
dulciurile amestecate de către spiridușul năzdrăvan. Doar așa Moșul poate pleca către copiii
cuminți.

ELEMENTE DE JOC: surpriza, aplauze, recompense, mânuirea materialului.

Durata: 15-20 min.


Bibliografie:
,,Curriculumpentruînvățământulpreșcolar”,EdituraDidactica Publishing House, București;
,,Revistaînvățământuluipreșcolar”, 1-2/2010, EdituraArlequin.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂȚII

Evenimentul Conținutul științific Strategii didactice


didactic Metode Mijloace didactice
1. Moment Se asigură condiţiile necesare unei bune
organizatoric desfăşurări a activităţii :
-aerisirea sălii de grupă;
-pregătirea materialului didactic;
-aranjarea mobilierului.

2. Captarea Se va realiza sub formă de surpriză, prin Conversația O ghetuță,


atenției descoperirea unei ghetuțe pe care educatoarea a Surpriza Bilețele cu sarcini,
găsit-o la uşă. Lângă ghetuță se află un plic cu o Scrisoarea
scrisoare şi mai multe bileţele. Se citeşte scrisoarea
şi se află că sacul este a lui moş Nicolae şi că în el
se află dulciuri amestecate de către un spiriduş
năzdrăvan.
Se citeste scrisoarea primită.
3. Anunțarea temei Se anunță tema și obiectivele activității pe înțelesul Conversația
copiilor: sortarea obiectelor după culoare şi
mărime, identificarea pozițiilor spațiale.
4.Desfășurarea Se intuiește materialul didactic primit (o ghetuță, Conversația Scrisoare,
activității scrisoare, bileţele) și se prezintă regulile jocului. Bilețele cu sarcini,
Regulile jocului: Obiectele din gheată
Se răstoarnă ghetuța pe covor, se observă ceea ce Explicația
este în ea, după care se citesc, pe rând, cele 4
sarcini ale moșului. Sarcinile sunt citite doar dacă
cea din urmă a fost rezolvată corect.

Se va executa jocul de probă pentru a verifica dacă Exercițiul Un coşuleţ pentru


preșcolarii au înțeles regulile jocului: să pună într- toate bomboanele
un coşuleţ toate jetoanele sub formă de bomboane.

Desfășurarea propriu-zisă a jocului:

Pe rând copiii vor fi desemnaţi pentru rezolvarea


sarcinilor.

Varianta I:
Exercițiul Jetoane cu portocale
Copiii trebuie să aşeze fructele găsite, după mici și mari, două
coșulețe
mărime. Portocalele mici într-un coş mic şi cele
mari într-un coş mare.

Varianta II:
Exerciţiul
A doua sarcină, să grupeze bomboanele după Coşuleţul cu
criteriul culorii şi apoi să le aşeze în ghetuţa de bomboane colorate
Trei ciorăpei: unul
aceeaşi culoare.
roşu, unul albastru şi
unul galben.
5.Obținerea Complicarea jocului: Conversația Săculeţi, jetoane cu
performantei/ Exercițiul bomboane și
Evaluarea Fiecare trebuie să realizeze un cadou. portocale
activității
6.Încheierea Se fac aprecieri individuale şi colective. Se iese Conversaţia Cântec
activității din clasă intonând cântecul : “Hai la joacă afară!”
Anexe

Scrisoarede la MoşNicolae:

“Dragi copii, am aflat cât de isteţi sunteţi şi am nevoie de ajutorul vostru. Un


spiriduş năzdrăvan a amestecat toate dulciurile tocmai astăzi când trebuia să vin
la voi. Vă rog să mă ajutaţi ca să le sortăm şi să refacem cadourile, altfel nu mai
am cum să ajung la toţi copiii. Vă las un sac mare rosu şi bileţele cu sarcinile ce
trebuiesc îndeplinite. Mult succes!

Moş Nicolae”

S-ar putea să vă placă și