Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA: 22.12.2020
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială nr.9,
Borșa
CLASA: pregătitoare C
ORA: 08:00 – 08:30
PROPUNĂTOR: Prof. înv. primar Bledea Gabriela
DISCIPLINA: Dezvoltare personală
ARIA CURRICULARĂ: Consiliere şi orientare
UNITATEA TEMATICĂ: „În aşteptarea lui Moş Crăciun”
SUBIECTUL LECȚIEI: „Sărbători de iarnă în familie”
FORMA DE REALIZARE: lecţie integrată.
TIPUL LECŢIEI: Lecție de dobândire de noi cunoștințe

COMPETENŢE GENERALE:
2. Exprimarea adecvată a emoţiilor în interacţiunea cu copii şi adulţi cunoscuţi;

COMPETENŢE SPECIFICE VIZATE:


2.1. Recunoaşterea emoţiilor de bază în situaţii simple, familiare:
2.3. Explorarea caracteristicilor fiinţelor şi obiectelor preferate şi a interacţiunii simple
cu acestea.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1- Să urmărească imaginile sugestive însoțite de explicații;
O2- Să răspundă întrebărilor adresate pe marginea imaginilor;
O3- Să ofere cât mai multe informaţii despre pregătirea sărbătorilor de Crăciun în
familie;
O4 – Să enumere activităţi specifice sărbătorilor de iarnă care se pot realiza în familie;
O5- Să identifice tipul de emoţie simțită în timpul petrecut cu familia;

STRATEGIA DIDACTICĂ:

METODE ŞI PROCEDEE: Conversația, explicația, jocul, expunerea, exerciţiul,


lectura după imagini.

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual;

RESURSE MATERIALE: Laptop,Calendarul naturii în format digital, prezentare


PowerPoint, figurine de hârtie, Caietul de creaţie 2.

RESURSE TEMPORALE: 25 de minute;

1
FORME ŞI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a elevilor, evaluare
orală, aprecieri finale.

BIBLIOGRAFIE:

* Programa şcolară pentru disciplina DEZVOLTARE PERSONALĂ Clasa


pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a, Aprobată prin ordin al ministrului Nr.
3418/19.03.2013;

** Bout, O. , Ghid metodic pentru elevi, studenți și profesori debutanți, Literatură,


Limba română, Comunicare, învățământ primar și preprimar, Editura Ceconi, Baia
Mare, 2014.

2
SCENARIU DIDACTIC
ETAPELE STRATEGII DIDACTICE
LECŢIEI CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI Metode Resurse Forme de
și procedee materiale organizare
EVALUARE
1. Moment Asigurarea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a lecţiei. Conversaţia Frontal
organizatoric Pregătirea materialelor necesare lecţiei.

Salutul:

2. Întâlnirea de -Bună dimineața dragii mei Crăciunei şi Crăciuniţe! Frontal


dimineaţă Mă bucur că sunteţi aici, Conversația
A început o nouă zi!
Bună dimineaţa copii! Calendarul

Observarea sistematică
Analiza răspunsurilor
naturii

Aprecierea verbală
Cadrul didactic dirijează completarea „Calendarului naturii” Explicația Individual
prin discuţii despre ziua, luna, anul, anotimpul curent şi
despre vreme. Expunerea

Cadrul didactic reaminteşte copiilor că sărbătorile de iarnă Conversația


3. Captarea sunt din ce în ce mai aproape şi propune jocul de spargere a Obiecte Frontal
atenţiei gheţii „Am adus cu mine…”
Jocul debutează cu enunţul „Am adus cu mine…”, completat Explicația
de către cadrul didactic cu 2-3 cuvinte folosite pentru a
descrie un obiect. Jucării
Ex.: Am adus cu mine un obiect de culoare roşie. Individual
Elevii caută şi prezintă obiectul care îndeplineşte condiţiile Jocul
cerute.

3
4. Anunțarea Cadrul didactic anunță tema lecției „Sărbători de iarnă în Conversația
temei și a familie” şi prezintă obiectivele vizate în termeni accesibili. Frontal
obiectivelor Explicația

5. Desfășurarea Elevii urmăresc prezentarea PowerPoint, privesc imaginile şi


lecției ascultă explicaţiile cadrului didactic. Expunerea
Se adresează întrebări pe marginea imaginilor. Prezentare
PowerPoint
- Ce înseamnă sărbătorile de iarnă în familie?
- Ce decoraţiuni folosim pentru împodobirea bradului? Conversația Frontal
- De ce este atât de important să ajutăm la pregătirile de

Observarea sistematică
sărbători?

Analiza răspunsurilor

Aprecierea verbală
- Ce obiecte aşezăm pe masa de sărbători?
- Ce activităţi putem face alături de familia noastră? Exercițiul Individual
- Care sunt emoţiile pe care le simţim atunci când
petrecem timpul alături de cei dragi?

6. Asigurarea Se realizează prin intermediul rezolvării exerciţiului marcat cu Explicația Caietul de Frontal
feedback-ului un curcubeu de la pagina 44, Caietul de creaţie 2. creaţie 2
Elevii vor alege din album fotografiile făcute de Crăciun şi vor Exerciţiul Individual
alcătui câte o propoziţie despre fiecare.

7. Încheierea Se fac aprecieri asupra activității elevilor. Aprecieri Frontal Aprecieri


lecției verbale verbale

S-ar putea să vă placă și