Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de activitate

Data: 18.10.2021
Gradinita: “Paradisul Verde”
Educatoare: Stefan Elena Andreea
Grupa: MARE “C”
Tema anuala de studiu:
Tema proiectului:
Tema saptamanii: “Emotii si sentimente”
Domeniul experiential: Estetic si Creativ
Disciplina: Educatie muzicala
Tema activitatii: “Dansul prieteniei” - predare joc cu text si cantec
“Sus, sus , intr-un mar” - repetare cantec
Mijloc de realizare: predare joc cu text si cantec; repetare cantec
Tipul activitatii: mixta
Dimensiuni ale dezvoltarii: Activare si manifestare a potentialului creative.

Comportamente vizate: Demonstreaza simt muzical ritmic, armonic prin cantec, joc
muzical, dans etc.

Scopul activitatii: Dezvoltarea și formarea capacității de interpretare a unei cântec sau


joc cu text si cantec.

Obiective:
O1- să redea corect sunetul exercitiilor muzicale de respiratie si ritmico-
melodice;
O2 - să intoneze corect și expresiv cântecul
O3 - să asocieze melodiei mișcări ritmice sugerate de text

Strategii didactice:
 Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, demonstratia.
 Materiale didactice: laptop, videoproiector, boxe.
 Forma de organizare: frontala, individuala.

Durata: 30 minute
NR.
CRT
ETAPELE CONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE/
ACTIVITATII METODE SI
INDICATORI
Metode si Mijloace
de invatamant
procedee

1 Momentul Pregătesc sala de grupă prin Conversatia


organizatoric amenajarea spațiului și
pregătirea materialului
didactic.
Voi urmări intrarea ordonată a
copiilor în sala de grupă, dar și
poziția corectă a acestora pe
scăunele.

2 Captarea Captarea atentiei se va Conversatia


atentiei realize prin vizita lui
“Printesa Emotiilor”, care
Papusa “Printesa
isi doreste sa participle la Emotiilor”
o activitate de educatie
muzicala desfasurata la
grupa noastra.
3 Anuntarea În cadrul activității de Conversatia
temei si a educatie muzicala, vom Explicatia
obiectivelor invata un nou joc cu text
si cantec numit ” Dansul
prieteniei”, unde ei va
trebui sa-si insuseasca
textul , linia melodica si
miscarile acestuia, sa
intoneze corect si
expresiv, sa isi coordoneze
miscarile dupa versurile
cantecului, iar la finalul
activitatii vom repeta
cantecul “Sus, sus, intr-un
mar”.
4 Prezentarea Exercitii pregatitoare Conversatia
noului musicale:
continut si  Exercitii de
dirijarea respiratie:
invatarii
- Mirosim florile
- Suflam baloanele
- Suflam ca vantul
tare/incet
 Exercitii musicale
pentru acordarea si
omogenizarea
vocilor
- Sunete joase: Merge
trenul
- Sunete inalte: Bat
clopotele
- Se va intona linia
melodic a
cantecului de la
jocul cu text si
cantec care urmeaza
a fi invatat cu
ajutorul silabei
neuter “la”.
Exercițiile vor fi executate
model de către mine, apoi
le voi executa împreună
cu copiii.
Anunțarea activității
Dupa efectuarea
exercitiilor muzicale cu
caracter pregatitor,
educatoarea anunta titlul
jocului cu text si cantec
care urmeaza a fi invatat
de copii.
Familiarizarea
copiilor cu textul si
miscarile jocului
Le voi prezenta copiilor
continutul noului joc
printr-o mica povestire,
insotita de miscarile care
vor fi executate de copii in
joc.

Demonstrarea
jocului cu text si
cantec
Educatoarea
demonstreaza in
fata copiilor jocul in
intregime,
executandu-l rar
.Inainte de
executarea jocului
impreuna cu copiii,
educatoarea le va
explica felul
miscarilor sugerate
de textul cantecului,
modul despre
executarea acestora
si succesiunea
miscarilor.
Executarea jocului
cu text si cantec
împreună cu copiii
Educatoarea interpreteaza
cantecul si miscarile
împreună cu toți copiii.
Acesta se va executa de 2
-3 ori , urmarindu-se
interpretarea versurilor, a
liniei melodic si
executarea miscarilor
sugerate de text.
Se fac aprecieri legate de
executarea jocului cu text
si cantec de către copii și
comportarea lor , apoi se
va trece la partea a doua a
activității ce constă în
repetarea cantecului.

5 Repetarea Anuntarea cantecului Conversatia


cantecului Se va reaminti copiilor
“Sus, sus , cantecul învățat anterior si
intr-un mar” se va reproduce recitativul
ritmic folosit atunci.
Executarea cantecului
împreună cu copiii
Se va da semnalul de
începere a cantecului,
executandu-l o dată cu ei.
Se va urmări ca toți copiii
să respecte intonatia si
linia melodica.

6 Incheierea Se fac aprecieri Conversatia


activitatii individuale și generale
asupra interpretarii
cantecului si a executarii
jocului cu text si cantec
cat si asupra
comportamentului copiilor
din cadrul activității de
educatie muzicala.

S-ar putea să vă placă și