Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

Grupa: mijlocie

Tema anuală de studiu: Când/cum și de ce se întâmplă?

Tema proiectului: Zâna toamnă

Tema săptămânii: Flori de toamnă

Tema activității: Pune-mă la locul meu!

Tipul activității: DȘ - activitate matematică

Categorii de activități de învățare: Consolidarea și verificarea cunoștințelor, abilităților și deprinderilor

Forma de realizare: joc didactic

Scopul activității: consolidarea și verificarea cunoștințelor copiilor despre formarea de mulțimi de


obiecte; gruparea obiectelor după anumite criterii date; recunoașterea formelor geometrice învățate;
așezarea grupurilor de obiecte în spațiul indicat; stimularea interesului de a rezolva situații problematice
cu caracter matematic ; dezvoltarea atenției , a spiritului de observație. 

Obiective operaționale:

O1: să grupeze obiectele după criteriul formei , mărimii, culorii, sesizând apartenența lor la o mulțime;

O2: să recunoască formele geometrice cerc , pătrat și triunghi cu 1 – 2 atribute (mărime, culoare);

O3: să așeze grupele de obiecte într-un spațiu dat conform indicațiilor educatoarei;

O4: să verbalizeze acțiunea folosind un limbaj matematic adecvat;

O5: să respecte regulile jocului.

Strategii didactice:

Metodee și procedee didactice: conversația, expunerea, explicația, elemente de problematizare,


demonstrația, jocul

Mijloace didactice: trusa dienes, flori, vaze, fișe

Forme de organizare a activității: activități frontale, de grup și individuale

Durata: 20-25 min


EVENIMENTUL CONȚINUT ȘTIINȚIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
DIDACTIC
Organizarea activității În vederea bunei
desfășurări a
activităților de învățare
au loc: aranjarea
mobilierului, pregătirea
materialului didactic,
asigurarea unei
atmosfere de lucru.

Captarea atenției Le voi spune copiilor că Conversația Observarea


Zâna Toamnă ne va vizita, comportamentului
iar noi o vom aștepta cu copiilor
multe vaze pline cu flori
de toamnă. De
asemenea, ne-a mai lăsat
câteva sarcini de lucru la
care are nevoie de
ajutorul nostru, dar ne-a
lăsat și recompense
pentru copiii care vor fi
atenți să le rezolve
corect.

Reactualizarea Identificarea informațiilor Conversația Aprecieri verbale


cunoștințelor însușite anterior despre
forme, culoare și mărime.

Anunțarea temei și a Așadar astăzi vom grupa Expunerea Observarea capacității


obiectivelor diverse obiecte pe care ni de atenție voluntară
le-a lăsat Zâna Toamnă,
ținând cont de criteriul
indicat.

Prezentarea După ce are loc Conversația Aprecieri verbale


conținutului și reactualizarea
dirijarea învățării cunoștințelor
anterioare vom iniția
jocul didactic.
Explicarea jocului:
Explicația
Mai departe, ne vom
pregăti să așezăm flori Problematizarea
de o anumită culoare
în fiecare vază pentru
Zâna Toamnă. Copiii
vor fi atenți la mine
când le fac semn și vor
veni în față. Eu le voi
spune culoarea, iar ei
vor alege o floare
conform indicațiilor și o
vor așeza în vaza Demonstrația
potrivită. Un copil va Jocul
participa în scop
demonstrativ și mă
asigur că toți au înțeles
regulile jocului. Apoi Exerciții frontale
copiii sunt chemați
unul după altul, până
ce participă toți. La
final vor primi aplauze
pentru vazele
frumoase, pline cu
flori.

Obținerea Vântul a bătut tare în Explicația Aprecieri verbale


performanței și grădina Zânei Toamnă
asigurarea conexiunii și i-a împrăștiat tot ce
inverse aranjase în coșulețe.
Acum ni le-a lăsat nouă
și ne-a rugat să le
punem înapoi cum
erau. Voi împărți copiii Elemente de
în 4 echipe. Fiecare problematizare
echipă va avea numele
mulțimii pe care
trebuie să o formeze,
prin urmare vom avea
echipa albăstrelelor,
echipa cerculețelor,
echipa mititeilor și
echipa gălbenelelor.
Pe rând, fiecare echipă,
va veni să extragă din
piesele amestecate pe
care Zâna Toamnă ni
le-a lăsat. Fiecare
concurent are timp să
aleagă piesa corectă
între două bătăi de
palme (la distanța de
aproximativ 10
Demonstrația
secunde). Se
Jocul
desfășoară o rundă
demonstrativă. Jocul se
va desfășura într-un
ritm alert pentru a
menține atenția
concentrată și interesul
copiilor pentru
activitate. La fiecare
bătaie de palmă vine
următorul concurent,
rând pe rând, de la
fiecare echipă, până ce
participă toți copiii. La
final, toată grupa se va
strânge lângă masa
fiecărei echipe și
împreună vom denumi
mulâimile formate,
vom observa dacă sunt
corect formate și vom
explica de ce sunt sau
nu sunt folosind un
limbaj matematic
adecvat. La finalul
activității un
reprezentant din
fiecare echipă va așeza
piesele într-un coșuleț
pentru a i le înapoia
Zânei Toamnă.

Asigurarea retenției și Fiecare copil se va Exercițiul individual Aprecieri verbale


a transferului așeza la masa sa și va Elemente de
completa o fișă de problematizare
lucru.
Evaluarea Se fac aprecieri Aprecieri verbale
performanței individuale și colective.

Încheierea activității Copiii vor primi Conversația Aprecieri colective și


recompensele pe care individuale
Zâna Toamnă le-a lăsat
pentru ei.

S-ar putea să vă placă și