Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

DATA: noiembrie
NIVEL  : I
TEMA DE STUDIU:  Cand, cum si de ce se intampla?
TEMA PROIECTULUI : Simfonia anotimpurilor
SUBTEMA : Zana Toamna
TITLUL ACTIVITATII : Gospodina - Furnica
ACTIVITATE INTEGRATA : DLC + DEC
CATEGORIA DE ACTIVITATE : Educarea limbajului + activitate artistico-plastica
TIPUL ACTIVITĂȚII: predare –invatare
MIJLOC DE REALIZARE : memorizare (de O. Cazimir) + pictura (tema plasctica: pata de culoare)
SCOPUL ACTIVITĂȚII :
 Dezvoltarea capacitǎții de exprimare oralǎ , de ȋnsușire și utilizare corectǎ a semnificațiilor
structurilor verbale orale.
 Formarea și consolidarea unor abilitǎți plastice specifice nivelului de dezvoltare motricǎ.
DURATA : 50 MINUTE
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O.1. Sa descrie imaginea privind anotimpul ilustrat
O.2. sa recite corect si expresiv, respectand intonatia, ritmul si pauzele necesare;
O.3. Sa memoreze logic poezia
O.4. sa se exprime ȋn propoziții folosind cuvintele noi;
O.5. sa pastreze o poziție corecta ȋn timpul picturii;
O.6. Sǎ lucreze curat si sǎ finalizeze lucrarea ;
O.7. Sa obtina efecte plastice prin imbinarea culorilor
STRATEGII DIDACTICE :
METODE SI PROCEDEE: conversația,met ghicitorilor , explicația, demonstația, exercițiul,
instructajul verbal, trierea asertiunilor, panza de paianjen
MATERIAL DIDACTIC: set de imagini din poezie, coli de pictat, pensule, acuarele, suporturi pentru
apǎ, șervetele, ghem, palete
FORME DE ORGANIZARE : Frontal, pe centre, individual.
Bibliografie : Curriculum ptr invatamant prescolar, 2008 ; Piramida cunoasterii, L. Tatru, A.Glava, O. Chis, ed Diamant,
Pitesti,2014 ; Metodica predarii limbii si literaturii romane, Mihail Balint, Univ. Babes-Bolyai, Syllabus, Cluj-NApoca,
2008 DESFASURAREA ACTIVITAȚII
MOMENTELE OB. CONȚINUT STRATEGII DIDACTICE EV.
ACTIVITAȚII OP. STIINȚIFIC METODE SI MAT. DID. FORME DE
PROCEDEE ORG.

Moment -aerisirea sǎlii de grupǎ, Scaunel


organizatoric -așezarea mǎsuțelor ȋn grupuri, Conver e Evaluare
-așezarea materialului de lucru pe mǎsuțe dar sația masute a
acoperit, Orala
-intrarea copiilor,
-asigurarea unui climat educațional favorabil, ȋn
concordanțǎ cu tema sǎptǎmȃnii.
Captarea Se va realiza prin ghicitoarea: Mica, dar Conver Plansa Evaluare
Atenției O.1 voinica,/In spate ridica/ Sacul cu povara,/ Sa-l sația cu frontal individua
duca la moara. (furnica) ghicitoa furnica lǎ
rea
Anunțarea Astazi la activitate veti ȋnvǎța poezia Conver
temei și a «Gospodina de O.Cazimir si veti picta o furnica. sația
obiectivelor
Familiarizarea copiilor cu continutul poeziei : Expune Frontal
Dirijarea Se realizeaza printr-o scurta naratiune, intr-o rea Ilustrati Observar
Invǎțǎrii forma simpla, atractiva prezint continutul poeziei Poeziei i cu ea cpt
si explic expresiile si figurile poetice, facandu-le tema copiilor
accesibile intelegerii copiilor. poeziei
« - Ne aflam in anotimpul toamna, ploile sunt Conver
mai dese, iar copacilor le-au cazut frunzele. sația
Animalele si insectele isi pregatesc provizii
pentru anotimpul iarna, iar furnicile sunt cele
mai harnice insecte care isi strang multe provizii
ptr iarna.«
Recitarea model a poezie de catre educatoare: Recitar Planse
Anunt titlul poeziei, autorul si recit poezia, rar si ea
expresiv, cu respectarea pauzelor, cu o intonatie poeziei
si o mimica adecvata, utilizand o exprimare
artisticǎ, pentru a capta interesul copiilor
descoperind simultan planse cu ilustrații din
poezie. Explica
 Pauza psihologica tia Imagini
« V-a placut poezia ? Ce anume v-a placut ? De care
ce ? Variante de raspuns: Da, fiindca furnicuta ilustrea Exprimar
era foarte harnica, si strangea provizii pentru convers za ea în
copilasii ei. »  atia sensul Frontal propoziți
 Explic cuvintele noi : cuvintel i simple.
graunte: samanta de grau ; zabava :intarziere, or
incetineala ; isprava : fapta buna,activitate
moara: instalatie speciala pentru macinarea
cerealelor
musuroi :grup de furnici care locuiesc impreuna
O.4 Se formulează propoziții simple, cu cuvintele
noi.
Invatarea poeziei de catre copii : Pe
Recit prima strofa de 2 ori, apoi chem 2,3 copii grupuri
O.2 si o recitam impreuna. Apoi recit strofa a doua mici
strofa impreuna cu prima, si repetarea lor de alti
O.3 2,3 copii, se recita a treia legata de primele doua,
chem alti copii sa recite impreuna cu mine
Se recita integral poezia cu intreaga grupa. Observar
Fixarea continutului poeziei noi : Panza Ghem individ ea
Folosind metoda panzei paianjenului, voi tine de de de ata ual comporta
capatul ghemului si voi recita titlul, autorul si paianje mentului
primul vers al poeziei, apoi voi da ghemul unui n copiilor
copil care spune integral prima strofa a poeziei,
la randul lui va da ghemul mai departe, iar
copilul respectiv va recita a doua strofa. Ghemul
va rula pana la a treia strofa, respectiv al treilea
copil ca va recita ultima strofa a poeziei.
Obținerea După ce au recitat poezia, copiii sunt invitați la
performanței măsuțe, repetând refrenul ”A,a,a acum e toamna Conver Scaunel
da/ e,e,e, placuta vreme e/ I,I,I veniti copiii la sația e
O.5 vii/ u,u,u a sosit friguuuu!! ”, unde copiii vor masute
O.6 picta o furnica.
O.7 Voi cere copiilor să denumească ustensilele de
lucru de pe mese. Pensule Observar
Voi prezenta modelul realizat de mine insistând Explica Acuarel ea
asupra tehnicilor de lucru și ordinea efectuării ția e comporta
lor. Demon Coli de mentului
Explic și demonstrez modul de lucru, pictez un strația pictura copiilor
peisaj cu furnicute, respectând culorile Pahare
anotimpului toamna. cu apa
Îi anunț să aibă mare grijă când vor aplica Servete
culoarea, să nu depășească conturul și să nu pună le
prea multă apă sau să murdărească foaia pentru umede
că nu va mai fi la fel de frumoasă lucrarea.
Voi realiza cu copiii cateva exerciții de încălzire Exerciți
a mușchilor mici ai mâinilor: ul
„Inchidem și deschidem pumnii/ învârtim
morișca/batem palmele sus”, etc.
Urez copiilor „Spor la lucru!” după care se va
trece la realizarea temei de către copii.
Voi supraveghea îndeaproape activitatea
copiilor, voi trece pe rând pe la fiecare copil și
voi da explicatii suplimentare acolo unde este
nevoie.
Asigurarea Copii vor exprima valoarea de adevar a Triere Palete Evaluare
retenției și a propozitiilor potrivit poeziei, prin metoda trierii asertiun de individua
tranferului asertiunilor, avand palete in maini, cele de ilor culoare lǎ
culoare rosie pentru adevarat, si palete de rosie si
culoare verde pentru fals. verde
A sosit anotimpul toamna.
Furnica spala rufe.
Furnica duce in spate un graunte.
Lucrarile copiilor se vor expune la panou, Turul Lucraril frontal Ev
Evaluarea realizându-se turul galeriei, copiii își vor evalua galeriei e frontala
activitǎții lucrările. Vor da un titlu expozitiei de lucrari copiilor
plastice.
Ȋncheierea Educatoarea apreciaza ȋntreaga activitate și ȋi Conver Stimule
activitǎții felicita pe copii(general si individual) pentru sația nte - Aprecieri
modul de comportare, oferindu-le stimulente . braduti verbale.
Gospodina,
de Otilia Cazimir

O furnică duce-n spate


Un grăunte jumătate.
– Încotro fugi surioară?
– Ia, mă duc şi eu la moară
Şi-s grăbită, şi-s grăbită,
Că m-i casa ne-ngrijită
Şi mi-s rufele la soare
Şi copiii-mi cer mâncare.
Că la noi în muşuroi
Nu e timp pentru zăbavă,
Că de n-am fi de ispravă
Ar fi vai ş-amar de noi.

S-ar putea să vă placă și