Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Institutia : Gradinita P.P. ,,Dumbrava Minunata’’,Fieni-Dambovita;


Grupa:mica ,,Harnicutii’’- step by step;
Educatoare: Marina Antoaneta;
Tema anuala:,,Cine sunt/ suntem?’’
Tema proiectului:,,Eu si lumea mea’’
Tema saptamanii:,,Acesta sunt eu’’;
Tema zilei:,,Chipul meu ’’
Tipul activitatii :dobândire de cunoştinţe şi consolidare de priceperi şi deprinderi
Forma de organizare: activitate integrata
Categorii de activitati:
ADP:
- Rutine:-Intalnirea de dimineata:,,Fete-baieti ‘’- suntem prieteni
-Tranzitii -,,Daca vreau sa cresc voinic”
-,,Bat din palme’’
ADE: DS(Activitate matematica):- ,,Chipul meu -ca un rotund’’- joc logic;
DEC(Educatie muzicala): -,,Chipul meu’’- predare cantec
- ,,Ghiceste cantecul’’-joc
ALA I:
Stiinta:,,Asaza-ma la locul potrivit!’’-joc de masa;;
Arta: ,,Chipul meu’’-dactilopictura;
Nisip si apa: ,,Conturam chipuri rotunde pe nisipul umed’’;
ALA II: - Jocuri de miscare: -,,Alearga dupa cercuri!”/ - ,,Saculetul fermecat’’ –joc
senzorial
Scopul activitatii: -Consolidarea cunostintelor referitoare la figurile geometrice.
-Formarea capacităţilor de exprimare prin muzică

Obiective : La sfârşitul activităţii, copiii vor fi capabili:


-sa denumeasca formele geometrice –cerc, patrat;
-sa precizeze atributele pieselor geometrice referitoare la forma, marime, culoare;
-sa formeze grupe dupa un criteriu dat(forma/marime/culoare);
-să plaseze potrivit elementele ce formeaza chipul omului .
-sa redea chipul utilizand dactilopictura ;
-sa contureze pe nisipul umed fete de copii cu ajutorul unui betisor;
-sa interpreteze cantecul corect, expresiv si omogen, in colectiv ;
- sa recunoasca un cantec invatat anterior dupa un fragment ritmico-melodic, denumindu-l si
interpretandu-l in mod corect;
-sa manifeste atitudini de cooperare, spirit de echipa, de competitie si fair-play;
Strategii didactice:
Metode si procedee:
-conversatia, cub, explicatia, observatia, exercitiul, RAI, Ghemul de ata,
problematizarea, jocul, turul galeriei, demonstratia
Mijloace de invatamant:
-planse,cutie cu surprize, ghem, truse matematice, forme geometrice din lemn si carton
colorat, fise de munca independenta,creioane plastilina, plansete, forme si betisoare pentru
nisip, panouri pentru afisat lucrarile
Bibliografie:
-Curriculum pentru invatamantul prescolar 2009
-Activitatea integrata din gradinita-ghid, 2008
-Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru invatamantul prescolar, 2009
-Jocuri logico-matematice pentru prescolari si scolarii mici, 1998
-Activitati matematice in invatamantul prescolar-Metodica, 1999
-Revista ,,Invatamantul prescolar”,nr.3-4 / 2009
-“Cantece pentru prescolari”

Desfasurarea activitatii:

Momentele Continutul stiintific Metode si Mijloace de Evaluare


activitatii procedee invatamant

Moment Asigurarea conditiilor necesare unei conversatia catalog Observarea


organizatoric bune desfasurari a activitatii: calendarul comportamentului
-aerisirea salii de grupa; naturii copiilor
-pregatirea materialului didactic
corespunzator fiecarui centru de -raspunsurile copiilor
activitate;
Intalnirea de dimineata;
Rugaciunea
Salutul
Prezenta(completarea panoului cu
prezenta)
Calendarul naturii (discutii adecvate ) citire
Noutatile zilei explicativa
Tema saptamanii
Tema zilei
-Tranzitie « Daca vreau sa cresc
voinic »
Captarea „Suntem prieteni? ”, -utilizand Joc ,,Ghemul Ghem de ata -raspunsurile copiilor
atentiei ,,ghemul de ata’’.Copiii vor forma un de ata’’
cerc. Ghemul pleaca de la educatoare
care numeste prietenul ei .Ghemul va
merge din mana in mana la fiecare
elev care va urma modelul
educatoarei si va numi prietenii lor .
Firul de ata, unindu-i pe toti ,
reprezinta legatura stransa care este raspunsurile copiilor
intre copii , ei manifestand
sentimente de dragoste ,toleranta
,respect.
Anuntarea Anuntarea temei,a scopului si a explicatia materialele de
temei si a obiectivelor activitatii se va realiza in la centre
obiectivelor mod direct,in termeni accesibili
prescolarilor. conversatia
Se vor prezenta centrele de activitate
cu materialele si sarcinile observarea
specifice.Copiii intuiesc materialele comportamentului
de la fiecare centru, asculta copiilor
explicatiile educatoarei si sarcinile
pentru fiecare centru de activitate.
ADE:DS-Activitate matematica: se
va realiza jocul ,,Chipul meu ca un
rotund’’,se vor descoperi obiecte care materialele de
au forma de cerc. la centre
La centrul Stiinta se va complete observatia
chipul cu elementele
corespunzatoare-joc de masa
La centrul Arta se vor realiza
chipuri de copii utilizand
dactilopictura; conversatia
La centrul ,,Nisip si apa’’ se vor
contura chipuri de copii pe nisipul
umed , utilizand betisoare
Fiecare copil alege semnul
individual si-l plaseaza in
compartimentul corespunzator
centrului in care vor sa lucreze. observatia

Dirijarea ADE-DS-Activitate matematica-joc ,


invatarii logic-,,Chipul meu ca un rotund’’. modul de lucru
Sarcina didactică : copilul numit va
raspunde corect la intrebare, va
recunoaste, va denumi, va descrie ,va explicatia
compara figurile geometrice -observatia
cunoscute .
Regulile jocului : Răspunde la raspunsurile copiilor
întrebare copilul numit de
educatoare , mânuind materialul -
necesar.
Elemente de joc : surpriza ,
aşteptarea , aplauzele , mânuirea cubul
materialului , stimulente. -
Se prezinta un cosulet cu figuri
geometrice- cerc si patrat. Cub
-Ce figuri geometrice observati in raspunsurile copiilor
cosulet?
Se utilizeaza un cub pe fetele caruia
scrie :DESCRIE, COMPARA , Cosulet cu
ANALIZEAZA ,ASOCIAZA figuri
,APLICA ,ARGUMENTEAZA . geometrice
CERCUL:
Copilul numit arunca cubul si
rezolva sarcina:
descrie: ,,ce este acesta?’’
-compara-,,patratul si cercul’’ exercitiul
-analizeaza-,,forma, marime, culoare
’’
-asociaza:-,,un obiect din sala in
forma de cerc’’ raspunsurile copiilor
-aplica:-,, ce se realizeaza prin problemati-
imbinarea a 3 cercuri de marimi zarea
diferite’’
-argumenteaza:-,,de ce mingea este
rotunda’’
Fiecare raspuns corect va fi
evidentiat.
Adevarat /Fals:
Se propune copiilor câteva enunţuri,
iar ei vor trebui să se pronunţe dacă
sunt adevărate sau false. Spre
exemplu:
-Patratul are 4 laturi egale
(marginile)si 4 colturi(A)
-Cercul are colturi(F)
-Soarele are forma de patrat(F)
-Chipul oamenilor seamana cu un observarea
cerc(A) comportamentului
Utilizand figurile geometrice din Lucrul copiilor
cosulet se solicita copiilor sa le individual
grupeze dupa criteriul forma, marime
, culoare. materialele de
- Raspunsurile corecte vor fi la centre
aplaudate. piramida
Se cere preşcolarilor să rezolve
sarcinile fişei;
Se solicită observarea fişelor şi se
explică sarcina de lucru.
Se vor da indicaţii copiilor care raspunsurile copiilor
întâmpină greutăţi.
Copiii lucrează individual
fişa matematică .
La centrul Stiinta se va completa aprecieri verbale
chipul cu elementele autoevaluarea
corespunzatoare-joc de masa Turul galeriei
La centrul Arta se vor realiza
chipuri de copii utili-zand
dactilopictura;
La centrul ,,Nisip si apa’’ se vor
contura chipuri de copii pe nisipul
umed , utilizand betisoare.
După încheierea activităţilor la
centre, copiii trec în grup pe la fiecare
centru. Ei apreciază activitatea
proprie şi pe cea a colegilor.

Obtinerea Se va desfăşura activitatea de Joc-ex. Imagini raspunsurile copiilor


performantei educaţie muzicală şi copiii vor învăţa
cântecul “Chipul meu”.
Activitatea va debuta cu exerciţiile
de respiraţie şi omogenizare a
vocilor:
“Mirosim o floare”
“Suflam un fulgusor”
“Umflam balonul”
“Cantam ca trompeta” Explicaţia
“Cantam la vioara”
“Cantam la toba” Demonstra
Interpretarea model a cântecului ţia
Educatoarea anunta titlul cantecului
si interpreteaza o data cantecul calculator
model. Exerciţiul
Analiza cântecului Modul de interpretare
Copiii vor fi familiarizati cu
continutul cantecului si li se vor
explica noile cuvinte si expresii
Reluarea interpretării model
Se va relua interpretarea model
Însuşirea pe fragmente şi apoi
integral a cântecului
Se trece la invatarea cantecului pe
strofe. ( prima strofa, a doua strofa, se
fixeaza prima si a doua strofa, a treia
strofa, se fixeaza tot cantecul).
Consolidarea cântecului
Cântecul “Chipul meu” va fi
consolidat prin mai multe variante: pe Explicaţia
echipe:fete- băieţi; unii vor cânta
refrenul, alţii strofele; interpretarea Demonstra
cântecului cu negativ. ţia
Educatoarea le reaminteste copiilor
regulile jocului “Ghiceste
cantecul!”: ea va interpreta un Exerciţiul
fragment ritmico-melodic dintr-un
cantec stiut de copii si acestia trebuie
sa-l denumeasca si sa interpreteze o
strofa. raspunsurile copiilor
Daca nu recunosc cantecul doar jocul
audiind un fragment ritmico-melodic
atunci educatoarea ii ajuta intepretand
si versurile cantecului. Echipa care
recunoaste cantecul, il denumeste si
interpreteaza o strofa primeste un
punct.Echipa castigatoare este
aplaudata.
Asigurarea Asigurarea retenţiei şi a transferului
feed-back-ului se va realiza prin metoda R.A.I. globul
(Răspunde, Aruncă, Interoghează), RAI
printr-un joc linistitor „Globul raspunsurile copiilor
călător”. Copilul care are globul ce
va fi aruncat, adresează o întrebare
despre activitatea desfăşurată pe
parcursul zilei. Cel care prinde
globul, va răspunde la acea întrebare
şi va adresa, la rândul său, o întrebare Figurei
altcuiva. geometrice
Se desfasoara jocuri de miscare:
-,,Alearga dupa cercuri!”/ - jocuri Diferite
,,Saculetul fermecat’’ –joc senzorial obiecte, fructe

Incheierea Se vor face aprecieri si recomandari conversatia aprecieri verbale


activitatii colective cu privire la activitatile
desfasurate .

S-ar putea să vă placă și