Sunteți pe pagina 1din 3

Cuprins

Proiect de activitate integrată pag.1


Sarcina didactică pag.2
Scenariu de activitate pag 3

Prof.înv.preş.: Ciurescu Ramona

Proiect de activitate integrată


,,O ZI CU OMUL DE ZĂPADĂ”

Nivel I
Grupa : Mică
Prof.înv.preş.: Ciurescu Ramona
Tema anualǎ: ,,Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim’’
Tema săptămânală: ,,Săniuța fuge’’
Tema zilei: ,,O zi cu omul de zăpadă...’’
Tipul activitǎţii: Mixtă (transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe)
Forma de realizare: Activitate integratǎ : ALA+ADP +ADE ( DLC+DOS)+ ALA
Mijloace de realizare: Domeniul limbă şi comunicare- povestirea educatoarei
Dimensiuni ale dezvoltării:
1. Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;
2. Mesaje orale în diverse situații de comunicare;
3. Premise în ale citirii și scrierii, în contexte de comunicare cunoscute;
1. Curiozitate, interes și inițiativă în învățare.
3. Activare și manifestare a potențialului creativ.
Comportamente vizate:
1.1 Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj pentru înțelegerea și receptarea lui
(comunicare receptivă).
1.2 Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral prin valorificarea ideilor, emoțiilor,
semnificației, etc. (comunicare expresivă).
2.1 Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni,
emoții proprii (comunicare expresivă).
2.2 Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare.
1.1 Manifestarea curiozității și interes pentru experimentarea și învățarea de lucruri noi.
3.1 Manifestă creativitate în activități diverse.
Obiective operaționale:
-Să asculte cu atenție povestirea pentru a sesiza succesiunea evenimentelor și mesajul
transmis.
-Să-şi însuşeasca noile cuvinte: ,,despuiat’’, ,,ciot’’, ,,cărbuni’’, ,,căptușească’’;
-Să reproducă momentele principale ale povestirii pe baza imaginilor.
-Să răspundă la întrebările adresate utilizând propoziții clare și corecte din punct de vedere
gramatical.
Activitǎţi de învǎţare integrate:
❖ Joc liber
❖ Activitǎţi de dezvoltare personalǎ (ADP): Salutul; Prezenţa; Calendarul naturii;
Întâlnirea de dimineaţǎ: În cerc să ne așezăm și o poveste să ascultăm; Mesajul
zilei: ,,Surprizele Zanei Iarnă’’; Rutine: mersul la baie, servirea mesei; Tranziţii: ,,Ca sǎ fiu
copil voinic…’’, ,,Bat din palme clap, clap, clap…’’ etc.
❖ Activitǎţi pe domenii experienţiale (ADE): DLC Domeniul Limbă şi Comunicare
– ,,Povestea omului de zăpadă’’ (povestirea educatoarei)
❖ Activitǎţi didactice liber-alese I:
⮚ Artă ,,Omul de zăpadă’’ - activ practică -lipire
Sarcina didactică:
-Copiii confecționează omul de zăpadă, folosind materialele puse la dispoziție în farfurioare
⮚ Joc de rol ,, De- a gospodinele ’’ bulgări pentru omul de zăpadă
Sarcina didactică: -Copiii modelează bulgări mari, mijlocii, mici, din compoziția primită
pentru prajituri, îi tăvălesc prin nucă de cocos, apoi îi așază pe tăviță
Activitǎţi didactice liber-alese II (recreative): ,,Zăpadă pe capul meu’’- joc de mişcare.
Regulile jocului: -Copiii vor merge cu un fulg pe cap fără să-l scape, pe zona delimitată cu
două panglici. Dacă un copil scapă fulgul, trebuie să înceapă din nou.
-Copiii sunt așezați în rând cu câte un fulg de zăpadă în mână.
-La semnalul meu, copiii își pun fulgul pe cap și încep să meargă prin zona delimitată.
-Vom executa jocul de probă.
-Jocul se va repeta de 3-4 ori.
-Pentru complicarea jocului, le voi spune copiilor să meargă mai repede.
,,Dansul fulgilor de nea” joc de mișcare
Așezați în cerc, copiii interpreteză mișcări pe ritmul sugerat de linia melodică.
-Dansul se termină, odată cu terminarea melodiei.
Strategia didactică:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia, demonstraţia, povestirea
educatoarei, problematizarea, exerciţiul, turul galeriei, evaluarea, mâna oarbǎ, metoda
interactivă ,,Cubul’’.
Mijloace didactice: Calendarul naturii, simbolurile copiilor, ,,Povestea omului de zăpadă’’,
covorul povestitor, cubul, săculeţ, ecusoane, mingiuțe din polistiren, compozitie pentru
prajituri, fulgi de cocos, imagini din poveste, tavite ptr prajituri etc.
Forme de organizare: - frontal, individual, pe echipe
Forme de evaluare: - formativǎ, aprecieri verbale
Bibliografie:
M.E.C.T., Curriculum pentru învǎţǎmântul preşcolar’’, 2019;
Breben Silvia, Gongea Elena, Ruiu Georgeta, Fulga Mihaela, ,,Metode interactive de grup-
ghid metodic’’, Editura Arves, 2007;
Revista ,,Învǎţǎmântul preşcolar’’ nr.3-4/2009, nr.1-2/2012;
Grama Filofteia, Pletea Mioara, Spânu Cristina, ,,Ghid pentru proiecte tematice’’, Editura
DPH, 2008;
Scenariul zilei
Vom realiza salutul. Educatoarea va rosti:,,Dimineaţa a sosit...’’
Copiii vor rǎspunde:,, Bunǎ dimineaţa, doamna educatoare!’’, apoi se vor salută
spunându-și numele fiecare copil și așezând pe suport, bagheta cu poza fiecăruia, spunând ,,
Bunǎ dimineaţa, pe mine mă cheamă Maria!’’ sau ,,Bunǎ dimineaţa, pe mine mă cheamă
Eduard!’’pentru realizarea prezenţei la grupă, vom stabili dacă lipsește vreun coleg.
,,Dupǎ ce ne-am adunat/Şi frumos ne-am salutat/Colegii ne-am întâlnit;/Cine oare n-a venit?’’
(Voi numi un copil pentru a evidenţia absenţii.)
Educatoarea împreună cu copiii vor cânta:,,Bună dimineaţa !’’
Completăm calendarul naturii, stabilind anotimpul, luna, ziua, data, starea vremii,
marcând schimbările din natură, precum și îbrăcămintea potrivită pentru această perioadă.
Împărtășirea cu ceilalți / activitate de grup.
La activitatea de grup, cu ajutorul unei mingi din polistiren ( bulgăre de zăpadă), care v a fi
aruncată de la un copil la altul, vom preciza de ce considerăm că iarna este anotimplul
bucuriei și care sunt jocurile copiilor în acest anotimp.
Noutatea zilei este momentul de captare a atenţei în care este prezentată ,,Scrisoarea”,
primită de la omul de zăpadă, prietenul copiilor, care vrea să petreacă o zi cu copiii din grupa
mică și Zâna Iarnă i-a îndeplinit dorința.
La Domeniul Limbă şi Comunicare – ,,Povestea omului de zăpadă’’ (povestirea
educatoarei)
Educatoarea anunță:,,Astăzi dragi copii, ne vom desfășura activitățile în compania
OMULUI DE ZĂPADA. Dacă Zâna Iarnă i-a îndeplinit dorința și l-a adus la grădiniță să fie
alături de voi, ne-a trimis și o cutie cu surprize, pe care noi le vom folosi astăzi în
desfășurarea activitătilor. Zâna Iarnă, pentru că l-a adus pe omul de zăpadă la noi a vrut să
cunoaștem povestea. Așadar, ne-a trimis un covor povestitor, prin care noi vom descoperi
povestea Omului de zăpadă.
Educatoarea anunţă titlul poveştii ,,Povestea omului de zăpadă” şi le cere copiilor să fie foarte
atenţi, deoarece ei vor finaliza povestea. Expunerea este adaptată nivelului de înţelegere a
copiilor folosind metode şi procedee care să capteze interesul acestora, prin aşezarea
siluetelor, folosind modularea vocii, mimică şi gesticulaţie, schimbarea ritmului vorbirii.
Din poveste se desprinde urmatorul plan:
- descrierea cadrului de poveste, a anotimpului iarna;
-prezentarea personajelor: Copilul, Omul de zăpadă, Zâna Iarnă, căprioarele, păsărelele,
piticii, iepurasii: -
acţiunea personajelor principale; -dorinţa Zânei de a-i da viață Omului de zăpadă
Apoi prin metoda ,,Cubului,, realizez repovestirea adresând copiilor întrebări din poveste.
Rutine: Utilizând tranziţia ,,Mergem toți în pas voios’’ , copiii vor merge la baie organizat,
apoi se va desfǎşura activitatea pe centre, astfel: folosind metoda ,,Mâna oarbă’’copiii vor
alege dintr-un săculeţ un ecuson (prajitura și om de zăpadă).Voi prinde copiilor în piept
ecusonul ales. La centrul Joc de rol, va fi așezat un jeton cu o prăjitură iar la centrul Artă va
fi aşezat un jeton- om de zăpadă .
La centrul Artă, copiii vor realiza din materialele puse la dispoziție un om de zăpadă, iar la
centrul Joc de rol copiii vor realiza din compoziția dată, trei biluțe mari, mijlocii și mici pe
care apoi le vor tăvăli prin fulgi de cocos. Prin intermediul tranziţiei: ,,Bat din palme clap,
clap, clap....’. Fiecare copil va merge la centrul, care are acelaşi simbol cu cel din piept.
După terminarea lucrului la primul centru, copiii vor trece şi la celelalte.Voi supraveghea
atent îndeplinirea sarcinilor de la fiecare centru în parte, oferind indicaţii atunci când este
necesar. După terminarea lucrului pe centre, vom realiza evaluarea lucrărilor, încurajând
copiii să-şi exprime opiniile cu privire la îndeplinirea sarcinilor date.
La centrul Artă se va desfăşura activitatea de lipire, astfel: după terminarea lucrului pe
centre, fiecare copil își va așeza omul de zăpadă, la panou. Vor avea ca sarcină să așeze
frumos prăjiturile pe tăviță.
Voi face aprecieri verbale asupra modului de desfǎşurare a activitǎţii.
Voi evidenţia încǎ o datǎ mesajul zilei: ,,Surpriza Zânei Iarna’’
Vom intona cântecelul ,,Omul de Zăpadă.’’, în jurul omului de zăpadă.
ALA II 1.,,Zăpada pe capul meu’’ (joc de mişccare), Copiii primesc cate un fulg de
zăpadă, apoi se vor așeza în rând. La semnalul educatoarei, copiii încep să parcurgă traseul
delimitat cu fulgul în cap, fără să-l scape. Cine scapă fulgul reia traseul de la capăt.
2. ,,Dansul fulgilor de nea ’’ (joc liniştitor). Aşezaţi în cer copiii vor dansa împreună cu
educatoarea pe melodia cantecului .
La final, copiii vor descoperi câte o surpriza dulce lăsată de Zâna Iarnă, lângă Omul de
Zăpadă.

S-ar putea să vă placă și