PROIECT DIDACTIC
Data:
Grupa: mijlocie
Denumirea activităţii: Activitate practică – DOS
Tema: ,,Plantăm pomişori şi flori”
Tipul activităţii: formare de priceperi şi deprinderi
Scopul: Cultivarea interesului copiilor faţă de protejarea mediului înconjurător şi
necesitatea adoptării unui comportament eco-civic faţă de natură.
Obiective operaţionale:
O1: să denumească acţiuni prin care pot contribui la menţinerea curăţeniei şi a
sănătăţii mediului înconjurător;
O2: să conştientizeze importanţa plantării şi îngrijirii pomilor;
O3: să recunoască şi să folosească în mod corect uneltele de lucru;
O4: să denumească elementele componente ale plantei;
O5: să-şi însuşească şi să respecte etapele plantării unui pomişor;
O6: să planteze pomii şi florile, respectând indicaţiile primite;
O7: să cânte un cântecel şi să recite versuri adecvate temei;
O8: să respecte regulile de comunicare şi comportament stabilite în activitatea
de grup.
Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, observaţia, munca în echipă, activitatea
practică;
Mijloace didactice: - planşe ilustrând aspecte cu copii care îngrijesc şi protejează natura;
Globul Pământesc, scrisoare de la Pământ, puieţi (tei, brad); unelte pentru grădinărit; răsad de
flori; păsărele din hârtie; recompense / diplome.
Loc de desfăşurare: sala de grupă / curtea grădiniţei
Material bibliografic:
Metodica predării activităţilor practice în grădiniţa de copii;
Caietul profesional al educatoarei;
,,Educaţia ecologică la vârsta preşcolară” – supliment al revistei ,,Invăţământul
preşcolar”
,, Proiecte tematice privind activităţile de educaţie ecologică în grădiniţa de copii”,
DESFǍŞURAREA ACTIVITǍŢII
Secvenţele activităţii Conţinutul activităţii Strategii Evaluare
didactice
[Link]
în activitate
a) Captarea Se prezintă copiilor Globul Pământesc şi se solicită recitarea - expunerea
atenţiei unor versuri despre Pământ. - conversaţia
Elementul surpriză – un plic în care este scrisoarea - surpriza
Pământului către copii (,,.... Ajutaţi-mă!”) - plic cu
- Pentru că se apropie Ziua Pământului, voi aţi putea să-l scrisoare
b) Reactualizarea ajutaţi, să-i faceţi cadouri ...
cunoştinţelor Copiii enumeră câteva activităţi pe care le-ar putea desfăşura
pentru a proteja Pământul - ,,Casa noastră” (urmărind
ilustraţiile):
- să-i dăruim flori; - aplauze
- să-l curăţăm de gunoaie; - analiza
- să sădim pomi; răspunsuri-
- să îngrijim plantele şi florile; lor
- să avem grijă de păsări şi animale; - conversaţia/
- să nu tăiem pădurile; - frontal
- să-i dăruim apă curată şi aer curat;
- să nu mai fie poluare de la maşini şi fabrici.
- De ce plantăm pomi? (pentru oxigen, pentru a împiedica
alunecările de teren, pentru adăpost-clădiri/culturi, pentru foc, - aplauze
mobilier, pentru fructe…) - analiza
răspunsuri-
c) Anunţarea - Astăzi vom desfăşura o activitate practică în curtea grădiniţei lor
temei prin care vom ajuta şi noi Pământul să fie mai sănătos: vom
planta pomişori şi flori.
II. Dirijarea Copiii se împart în două echipe: echipa teiului şi echipa
învăţării bradului.
Se porneşte către curtea grădiniţei, unde este pregătit terenul / - unelte, material
gropile pentru plantat. săditor
- expunerea
a) Intuirea Vor cunoaşte uneltele (cazmale, stropitori, foarfeci) şi - observarea/
materialelor materialul săditor: pomii, florile. - frontal
Se precizează câteva norme de protecţia muncii.
Copiii identifică părţile componente ale plantelor.
- explicaţia
b) Explicarea Se descrie amănunţit fiecare etapă specifică plantării pomilor: -demonstraţia/ - aprecierea
tehnicii de săparea gropii, etapa fasonării, mocirlitul, fixarea pomişorului - frontal răspunsuri-
lucru pe o moviliţă de pământ, acoperirea rădăcinilor cu pământ, lor
tasarea acestuia şi udarea, fixarea pomişorului cu ajutorul unui
arac.
c) Executarea de După explicarea modului de lucru, fiecare echipă îşi plantează - exerciţiul - aprecierea
către copii pomişorul: cu hârleţe mici, fiecare copil pune pământ la - pe echipe răspunsu-
rădăcină, îl tasează şi pune apă cu stropitoarea. rilor
Vor afla cum îngrijesc copăceii în continuare: îi udă, îi sapă în
jur, le pun îngrăşăminte naturale.
Copiii îşi amintesc cine este doctorul pădurii/ copacilor? - exerciţiul
(ciocănitoarea). De ce? - pe echipe - proba
Recită versurile pe care le-au învăţat (despre ciocănitoare) practică
-încurajarea
Pe echipe, vor efectua şi activitatea de plantare a unor prin
floricele: panseluţe, bănuţei. evidenţierea
- ,,Oamenii ordonaţi, care iubesc natura, nu lasă în urma lor - expunerea muncii pe
mizerie şi dezordine, aşa că va trebui să ne strângem şi noi - aplauze echipe
uneltele de lucru!” - frontal
Odată plantaţi, pomişorii, ca şi oamenii, au nevoie de iubire;
copiii se prind cu toţii în hora prietenilor naturii, cântând în
jurul pomilor, pe care îi doresc sănătoşi şi roditori.
- se intonează cântecul ,,Copăcelul”; -observaţii
- se recită versuri cunoscute despre copaci. curente
- se aşază porumbeii din hârtie, legaţi cu şnur, pe crenguţe - proba
practică
III.Încheierea Înainte de a intra în sala de grupă, fiecare se va spăla pe mâini - expunerea
activităţii cu apă şi săpun. - diplome
Se fac aprecieri. Copiii vor fi recompensaţi cu diplome: ,,Cel - frontal
mai muncitor copil!”, ,,Cel mai ordonat copil!”