Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

-ÎN CADRUL PROIECTULUI EDUCAȚIONAL NAȚIONAL


ECOGRADINIȚA ,,COPIII ÎN MIJLOCUL NATURII,,
- 2017-2021-

Data: 20.03.2019
Grupa: mică ,,B,,
Educatoare: Gyeacovici Andreea
Unitatea de învătământ: Grădinița P.P. 1, Sânnicolau Mare
Denumirea activităţii: Activitate practică – DOS
Tema: ,,Un pom, o floare și copilul e mare- ,,Plantăm pomişori şi flori”
Tipul activităţii: formare de priceperi şi deprinderi
Scopul: Cultivarea interesului copiilor faţă de protejarea mediului înconjurător şi
necesitatea adoptării unui comportament eco-civic faţă de natură.
Obiective operaţionale:
O1: să conştientizeze importanţa plantării şi îngrijirii pomilor;
O2: să denumească principalele elementele componente ale plantei;
O3: să-şi însuşească şi să respecte etapele plantării unui pomişor;
O4: să planteze pomii şi florile, respectând indicaţiile primite;
Metode şi procedee: explicaţia, observaţia, munca în echipă, activitatea practică;
Mijloace didactice: - planşe ilustrând aspecte cu copii care îngrijesc şi protejează natura;
Globul Pământesc, scrisoare de la Pământ, puieţi (tei, brad); unelte pentru grădinărit; răsad de
flori; păsărele din hârtie; recompense / diplome.
Loc de desfăşurare: sala de grupă / curtea grădiniţei
Bibliografie:
 Metodica predării activităţilor practice în grădiniţa de copii;
 ,,Educaţia ecologică la vârsta preşcolară” – supliment al revistei ,,Invăţământul
preşcolar”
 ,, Proiecte tematice privind activităţile de educaţie ecologică în grădiniţa de copii”,
DESFǍŞURAREA ACTIVITǍŢII

Secvenţele activităţii Conţinutul activităţii Strategii Evaluare


didactice
I.Introducerea
în activitate Se prezinta copiilor o surpriza- ,,Globul,,
a) Captarea un alt element surpriză – un plic în care este scrisoarea Pământului către - expunerea
atenţiei copii (,,.... Ajutaţi-mă!”) - conversaţia
- Pentru că se apropie Ziua Pământului, voi aţi putea să-l ajutaţi, să-i faceţi - surpriza
cadouri ... - plic cu
Copiii enumeră câteva activităţi pe care le-ar putea desfăşura pentru a scrisoare
b) Reactualizarea proteja Pământul - ,,Casa noastră” (urmărind ilustraţiile):
cunoştinţelor să-i dăruim flori;
să-l curăţăm de gunoaie;
să sădim pomi;
să îngrijim plantele şi florile; - aplauze
să avem grijă de păsări şi animale; - analiza
să nu tăiem pădurile; răspunsuri-
să-i dăruim apă curată şi aer curat; lor
să nu mai fie poluare de la maşini şi fabrici. - conversaţia/
- De ce plantăm pomi? (pentru oxigen, pentru a împiedica alunecările de - frontal
teren, pentru adăpost-clădiri/culturi, pentru foc, mobilier, pentru fructe…)

- Astăzi vom desfăşura o activitate practică în curtea grădiniţei prin care


c) Anunţarea vom ajuta şi noi Pământul să fie mai sănătos: vom planta pomişori şi flori. - aplauze
temei Copiii se împart în două echipe: echipa teiului şi echipa bradului. - analiza
Se porneşte către curtea grădiniţei, unde este pregătit terenul / gropile răspunsuri-
pentru plantat. lor
II. Dirijarea Vor cunoaşte uneltele (cazmale, stropitori, foarfeci) şi materialul săditor: - unelte,
învăţării pomii, florile. material săditor
Copiii identifică părţile componente ale plantelor. - expunerea
Se descrie amănunţit fiecare etapă specifică plantării pomilor: săparea - observarea/
gropii, etapa fasonării, mocirlitul, fixarea pomişorului pe o moviliţă de - frontal
a) Intuirea pământ, acoperirea rădăcinilor cu pământ, tasarea acestuia şi udarea, fixarea
materialelor pomişorului cu ajutorul unui arac.
După explicarea modului de lucru, fiecare echipă îşi plantează pomişorul: - explicaţia
cu hârleţe mici, fiecare copil pune pământ la rădăcină, îl tasează şi pune apă -demonstraţia/ - aprecierea
b) Explicarea cu stropitoarea. - frontal răspunsuri-
tehnicii de Vor afla cum îngrijesc copăceii în continuare: îi udă, îi sapă în jur, le pun lor
lucru îngrăşăminte naturale.
Copiii îşi amintesc cine este doctorul pădurii/ copacilor? (ciocănitoarea).
De ce?
c) Executarea de Recită versurile pe care le-au învăţat (despre ciocănitoare) - exerciţiul - aprecierea
către copii Pe echipe, vor efectua şi activitatea de plantare a unor floricele: panseluţe, - pe echipe răspunsu-
bănuţei. rilor
- ,,Oamenii ordonaţi, care iubesc natura, nu lasă în urma lor mizerie şi
dezordine, aşa că va trebui să ne strângem şi noi uneltele de lucru!” - proba
Odată plantaţi, pomişorii, ca şi oamenii, au nevoie de iubire; copiii se prind - exerciţiul practică
cu toţii în hora prietenilor naturii, cântând în jurul pomilor, pe care îi - pe echipe -încurajarea
doresc sănătoşi şi roditori. prin
- se intonează cântecul ,,Copăcelul”; evidenţierea
- se recită versuri cunoscute despre copaci. muncii pe
- se aşază porumbeii din hârtie, legaţi cu şnur, pe crenguţe echipe
III.Încheierea Înainte de a intra în sala de grupă, fiecare se va spăla pe mâini cu apă şi - expunerea
activităţii săpun.Se fac aprecieri. Copiii vor fi recompensaţi cu diplome: ,,Cel mai - aplauze -observaţii
muncitor copil!”, ,,Cel mai ordonat copil!” - diplome curente
- frontal - proba
Practică

S-ar putea să vă placă și