Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: ȘCOALA GIMNAZIALĂ COMUNA BORLEȘTI


CLASA: a II -a
PROFESOR ÎNVĂŢĂMÂNT PRIMAR: DÂRLEA MARIA
ARIA CURRICULARĂ: MATEMATICĂ ȘI ȘTIINȚE ALE NATURII
UNITATEA TEMATICĂ: Învățăm să ne comportăm
DISCIPLINA ŞCOLARĂ: MATEMATICĂ ȘI EXPLORAREA MEDIULUI
SUBIECTUL: Pădurea – mediu natural de viață
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
TIPUL LECŢIEI: mixtă

COMPETENŢE SPECIFICE:
 MATEMATICĂ ȘI EXPLORAREA MEDIULUI
3.1. Rezolvarea de probleme în cadrul unor investigații, prin observarea și generalizarea unor
modele sau regularități din mediul apropiat
3.2. Manifestarea grijii pentru comportarea corectă în relație cu mediul natural și social

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a) obiective cognitive:
O1. să enumere tipurile de pădure;
O2. să completeze ciorchinele cu caracteristicile specifice pădurilor de foioase și conifere;
O3. să precizeze importanța pădurilor;
O4. să stabilească asemănările și deosebirile între pădurea de conifere și pădurea de foioase.
b) obiective psiho-motrice:
O1. să păstreze o poziţie corectă a corpului pe durata desfăşurării lecţiei;
O2. să lucreze ordonat cu materialele puse la dispoziţie;

c) obiective afective:
O1. valorificarea capacităţii de cooperare şi de lucru organizat;
O2. exprimarea opiniei personale în aprecierea unor situații cu conținut ecologic;

STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul didactic,
munca independentă.
 MIJLOACE DIDACTICE: material PPT, fișe de lucru, cartonașe cu litere, planșe.
 FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual
DURATA: 45 min

BIBLIOGRAFIE:
*** Programa şcolară pentru clasa a II- a, anexa 2 la OMECTS nr. 3419/19.03.2013, Bucureşti,
2013Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la
şcolarii mici – program de formare de tip „blended learning” pentru cadrele didactice din învăţământul
primar, suport de curs METCS, 2013

Matematică și explorarea mediului – caiet de lucru – partea I, clasa a II-a, Editura Elicart, 2019
ETAPELE O.O. CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
LECŢIEI METODE ŞI MIJLOACE FORME
PROCEDEE DIDACTICE DE
ORGANI-
ZARE
1. MOMENT Asigurarea condiţiilor necesare desfăşurării activităţii. -conversaţia -frontal Observarea
ORGANIZA-
TORIC Pregătirea materialului didactic necesar bunei desfăşurări sistematică
a activităţii.

2. Elevii vor primi o fișă de lucru. -conversația -fișe de lucru -frontal Observarea
REACTUALI
ZAREA Taie forma incorectă din propozițiile următoare: -explicația sistematică
CUNOȘTIN- În preajma apelor cresc plante care preferă
ȚELOR
ANTERIOA- căldura/umezeala.
RE
În apa bălților nu pătrunde/ pătrunde lumina.
În apa bălților se găsesc pești precum:
somnul/știuca/tonul.

3.  Captarea atenţiei se va face prin citirea unei ghicitori. - conversaţia - frontal Observarea
CAPTAREA
ŞI MENŢINE- „Sus pe coama munților sistematică
REA Munților cărunților,
ATENŢIEI
Stă voinicul cel țepos,
Veșnic, verde și frumos.”
(bradul)
Voi adresa elevilor următoarea întrebare:
-Unde crește bradul? (pădure)
4.  Comunic elevilor că astǎzi la ora de Matematică și - conversaţia - frontal Observarea
ANUNŢAREA
TEMEI ŞI explorarea mediului vom învăța despre un alt mediu de sistematică
ENUNŢA - viață și anume „Pădurea”.
REA
OBIECTI-  În cadrul acestei lecții veți afla ce este pădurea, veți
VELOR
identifica principalele tipuri de păduri, veți recunoaște
diferite specii de arbori și vom explica importanța pădurii.
5. DIRIJAREA Elevii vor viziona un material PPT despre pădure. -conversația -material PPT - frontal Observarea
ÎNVĂȚĂRII
sistematică
Pe baza celor prezentate, voi realiza cu elevii schema
lecției. (Anexa 1)

De asemenea, se va discuta cu elevii despre importanța


pădurii.
- Care este rolul pe care pădurea îl are în respirație?
Pădurea purifică aerul pe care omul îl respiră.

- Ce folosește omul din pădure?


Omul folosește lemnul, animale, fructe, ciuperci.

- De ce se duce omul la pădure? -ciorchinele -fișe de lucru -frontal Observarea


Omul preferă pădurea pentru liniște, relaxare, aer curat. sistematică
Elevii vor primi o listă cu câteva curiozități despre -fișe –
pădure. curiozități -frontal

Jocul: ,,Jocul literelor’’: Scrie o plantă/un animal care pot - cartonașe cu


fi întâlnite în pădure şi să înceapă cu litera dată: -jocul litere -frontal Observarea
Exemplu: didactic sistematică
a- alun, arici, afinul
b- brad
c- capra neagră, cerbul, căprioara, ciuperci, carpen
i - iepurele
f – fag, feriga
m – molid, mușchi
l – lup
p – privighetoare
ș – șarpe, șopârlă
v- vulpe
u – ursul
z- zmeurul
6. Elevii vor primi o fișă de lucru. -conversaţia -fișe de lucru - frontal Observarea
OBŢINEREA
PERFOR- Notează cu A (adevărat) sau F (fals) următoarele -explicaţia sistematică
MANŢEI ŞI enunțuri:
ASIGURA-
REA FEED- În pădure cresc arbori și plante cultivate de
BACK-ULUI
oameni.
Pădurile de foioase se întâlnesc la câmpie și la
deal.
Stejarul, fagul și bradul sunt arbori specifici
pădurilor de foioase.
Pădurile de conifere se întâlnesc în zonele
montane.
Bradul, molidul și pinul sunt arbori specifici
pădurilor de conifere.
7.  Se vor face aprecieri generale şi individuale asupra - conversaţia -recompense - frontal Aprecieri
EVALUARE
participării elevilor la lecţie, precum şi asupra verbale
comportamentului lor pe parcursul orei.

Anexa
CURIOZITĂȚI
Pădurile acoperă 4 miliarde de hectare, adică aproape 30 la sută din suprafața uscată a Pământului.

 Pădurile găzduiesc mai mult de jumătate din totalul speciilor de plante, animale și insecte ce trăiesc pe Pământ.

 Cercetătorii au descoperit că în fiecare an sunt tăiați peste 15,3 miliarde de arbori, iar doar în ultimii 12.000 de ani
omenirea a defrișat peste 46% din suprafața totală a pădurilor.

 În prezent, aproape 7 milioane de hectare de pădure dispar în fiecare an.

 Pădurile sunt rezervoare uriașe de carbon, moderează temperatura locală, prin evapotranspirație, previn eroziunea
solului și joacă un rol important în atragerea precipitațiilor.

 Peste 300 de milioane de oameni trăiesc în pădure.

S-ar putea să vă placă și