Sunteți pe pagina 1din 6

Propunător: inst.

Ioana Butoi
Şcoala „Vasile Alecsandri”

PROIECT DIDACTIC

DATA: 20.03.2003
CLASA: a IV – a C
OBIECTUL: Ştiinţe
SUBIECTUL: Pădurea – mediu de viaţă
TIPUL: predare – învăţare
OBIECTIVE GENERALE:-descrierea şi caracterizarea organismelor care au ca mediu de
viaţă pădurea;
-identificarea relaţiilor dintre organismele care trăiesc în pădure;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O.1 – să evidenţieze importanţa pădurii enumerând principalele beneficii aduse de
aceasta;
O.2 – să enumere elementele care se stratifică într-un mediu de pădure observând
macheta prezentată;
O.3 – să comunice despre tipurile de pădure din ţara noastră observând materialele
puse la dispoziţie: frunze, fructe, planşe cu arborii studiaţi (stejarul, fagul bradul), film video;
O.4 – să descopere etajele de vegetaţie şi faună observând jetoanele şi planşele
expuse;
O.5 – să descrie relaţiile dintre părţile componente ale pădurii subliniind influenţa
reciprocă a factorilor abiotici şi biotici;
O.6 – să dezbată modalităţile de prevenire a acţiunilor factorilor de mediu cu efecte
nocive asupra omului propunând măsuri ce pot fi realizate de elevi.

STRATEGII DIDACTICE
a) Metode şi tehnici de lucru: învăţarea în cooperare, brainstormingul, ciorchinele,
problematizarea, jocul didactic, învăţarea prin descoperire, problematizarea, munca
independentă, cubul, cvintetul, jocul de rol;
b) Mijloace de învăţământ: casetă audio, casetă video, fişe de lucru, planşă cu reţeaua
trofică într-un mediu de pădure, planşă cu piramida trofică, montaj (colaj) cu pădurea şi
animale care vieţuiesc în ea, machetă cu elementele care se stratifică într-un mediu de
pădure, puzzle;
c) Forme de activitate: frontală, individuală, independentă, în grup.

BIBLIOGRAFIE:
1. Viorica, Pârâială, Ştiinţe ale naturii, auxiliar pentru elevi, cadre didactice, părinţi,
Editura Euristica, Iaşi, 2002.
2. xxx Ghid metodologic de aplicare a programei şcolare de Ştiinţe ale naturii la
clasele a III – a şi a IV – a, Editura Aramis Print S.R.L., Bucureşti, 2001.
3. Iordache, Ion, Ulpia, Maria, Leu, Metodica predării-învăţării biologiei, Editura
Corson, Iaşi, 2001.
4. Laura, Mărgineanu, Relaţii în lumea vie, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 1986.
Do- Strategii didactice
Secvenţele Ob. za- Evalu-
Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor Metode Mijloace Forme
lecţiei oper. re are
de înv. de înv. de org.
1 2 3 4 5 6 7 8 9
I. Captarea 2' - Le voi prezenta „cubul magic” pe care Elevii rezolvă sarcina, asamblând învăţa-
atenţiei sunt înscrise sarcinile de lucru şi le voi bucăţele de carton (puzzle) şi rea prin pe
puzzle
cere să rezolve cerinţa de pe faţa descoperind pădurea în diferite desco- grupe
verde având ca simbol trifoiul. anotimpuri. perire
II. Anunţarea O.1 3' - Le voi cere să enumere principalele Elevii prezintă însemnătatea pădurii.
subiectului beneficii pe care le avem de la pădure,
lecţiei şi pe care le voi scrie la tablă. lem fructe ap
enumerarea n de ă
obiectivelor - Îi voi anunţa că subiectul lecţiei este pădure
Pădurea – mediu de viaţă, rămânând
ca celelalte aspecte să fie dezbătute la vâna mediu -tehnica
ore de educaţie plastică, educaţie t de Ciorchi-
muzicală, literatură, geografie, istorie, viaţă nelui fronta-
abilităţi practice. -brains- frontal lă
tormin-
ae pădurea so gul
-Voi prezenta obiectivele lecţiei: r plante muză l
medicinal
cunoaşterea tipurilor de pădure şi a e
vieţuitoarelor care-şi au habitatul în
pădure, precum şi a relaţiilor care se
stabilesc într-un mediu de pădure şi nu
în ultimul rând ce măsuri se pot lua
pentru întreţinerea pădurii.
III. Dirijarea 1' -Le voi cere să-şi închipuie că sunt -Elevii dau răspunsuri la întrebarea brainstor-
învăţării şi într-una din pădurile colindate şi să pusă de învăţător, timp în care vor auzi mingul
obţinerea spună ce aud. de pe o casetă audio un concert de cvintetul
casetă frontal
performanţelor „Glasul pădurii-i vrăjitor păsărele.
audio
N-ai să-l auzi de n-o iubeşti,
munca casetă fronta-
De treci prin ea nepăsător indepen- audio lă
Şi n-o asculţi şi n-o priveşti” dentă pe
grupe
-Solicit să se întoarcă la „cubul magic”
şi să rezolve cerinţa de pe faţa galbenă -Elevii au de alcătuit un cvintet despre
2' care are ca simbol coşarul. pădure.

2
1 2 3 4 5 6 7 8 9
O.2 5' -Pe baza observaţiilor făcute în -Elevii descoperă elementele care se
excursia din toamnă şi pe baza stratifică într-un mediu de pădure: mache-
observaţiei directe asupra machetei stratul de rocă, stratul de sol, stratul de munca ta
prezentate, le voi cere să descopere frunze, plantele ierboase, arbuştii şi indepen-
dentă
care sunt elementele care se stratifică arborii cu fauna corespunzătoare.
într-un mediu de pădure.
învăţarea peisaje
2' -Revenind la imaginile descoperite la -Elevii explică influenţa factorilor prin cu
începutul orei, le voi cere să descrie abiotici: aer, apă, lumină, temperatură, descope- pădurea indivi-
pădurea, explicând influenţa factorilor sol asupra pădurii, punând accent pe rire cu cele
dual
de mediu asupra pădurii. schimbarea valorilor acestora. patru
anotim-
O.3 5' -Le voi cere să facă o clasificare a -Elevii clasifică pădurile, în păduri de observa- puri
pădurilor după criteriul: dacă îşi foioase şi păduri de conifere rea
dirijată
păstrează sau nu învelişul frunzos în
frontal
anotimpul rece
dezbate-
- Făcând apel şi la cunoştinţele de -Elevii ştiu de la geografie că tipul rea
geografie, le voi cere apoi, să spună ce pădurii depinde de specia lemnoasă fronta-
tipuri de păduri de foioase cunosc. care o domină. Prin urmare, există lă
păduri de stejar şi păduri de fag.
frontal
- Le voi cere să spună ce alte specii de
arbori mai cresc în pădurile de stejar. -Elevii răspund la întrebări.
conver-
saţia
-Apelând la cunoştinţele de la opţional,
le voi cere să spună ce specii de stejari
cunosc.

-Voi localiza pe harta judeţului Brăila -Elevii localizează şi ei pe hartă cele explicaţia harta
principalele păduri: Viişoara şi Camniţa două păduri.

-Pădurea Camniţa va fi prezentată pe -Elevii urmăresc filmul video şi fac casetă


o casetă video. comentarii pe marginea acestuia. video
observa-
rea
-Le voi cere să prezinte curiozităţi -Elevii vorbesc despre stejarii declaraţi
dirijată
despre stejari. monumente ale naturii din oraşul Brăila
şi despre alţi stejari cu valoare istorică.

3
1 2 3 4 5 6 7 8 9
5' -Pe baza materialelor pe care le au pe -Elevii observă şi descriu arborii frunze,
bancă şi a planşelor le voi cere să studiaţi. fructe
descrie apoi pădurea de fag şi apoi să de
facă deosebirea dintre stejar şi fag. stejar,
fag,
paltin
-Pe baza observaţiilor făcute în -Elevii vorbesc despre plantele ierboase
excursie le voi cere să descrie pădurea şi arbuştii care cresc în pădurile de
de foioase, punând accent pe celelalte foioase, în luminişuri şi la marginea
plante care cresc alături de arbori. pădurii.

2' -Le voi cere să descrie pădurea de co- -Elevii vor scoate în evidenţă
nifere în comparaţie cu cea de foioase. elementele semnificative: pădure fronta-
întunecoasă, lipsa ierburilor, prezenţa lă
O.4 -Voi purta o discuţie cu elevii pentru a arbuştilor în luminişuri.
dezbate-
scoate în evidenţă aşezarea în trepte a -Elevii desprind importanţa aşezării în
rea
etajelor de vegetaţie. trepte a etajelor de vegetaţie .

-Voi veni cu un element surpriză: Harta -Elevii pot face diferenţa între
cu vegetaţia României din 1937. suprafeţele ocupate de pădure în trecut harta
cu cele din ziua de azi. din
5' -Le voi cere să rezolve sarcina de pe -Elevii vor aşeza în ordine treptele de 1937
faţa verde a „cubului magic”, având ca vegetaţie. munca colaje pe
simbol potcoava. indepen- cu grupe
dentă etajele
de
- Solicit să descopere animalele -Elevii vor descoperi animalele care îşi
vegeta-
sălbatice din pădurile de foioase şi au habitatul în acele păduri. ţie
conifere pe jetoanele date. postere
jocul cu frontal
-Se va realiza la tablă, cu toată clasa, -Elevii vin şi aşază pe montajul cu didactic animale
un montaj cu treptele de vegetaţie şi formele de relief plantele şi animalele sălba-
faună. corespunzătoare, făcându-le o scurtă tice
descriere. fagul, indivi- indivi-
5' -Le voi cere să rezolve sarcina de pe -Elevii rezolvă individual o fişă care stejarul, dual dual
faţa albastră a „cubului magic” care are reprezintă esenţa a ceea ce s-a învăţat bradul
fişe de
ca simbol ciuperca. până în acel moment în lecţie.
lucru
conver-
-Le voi cere să spună ce relaţii se -Elevii răspund: relaţii de hrănire, de saţia
stabilesc între vieţuitoarele pădurii. înmulţire, de apărare, de concurenţă.

4
1 2 3 4 5 6 7 8 9
O.5 5' -Cele mai importante relaţii sunt cele -Elevii urmăresc explicaţiile
de hrănire. Pentru ca pădurea să învăţătorului.
dăinuie cu miile ei de vieţuitoare, este
necesară existenţa a trei categorii
(grupe) de organisme: producătorii,
consumatorii şi descompunătorii.
observa-
-Existenţa celor trei grupe are la bază -Elevii scot în evidenţă faptul că rea planşă
relaţiile trofice dintre organisme – relaţii numărul producătorilor este mai mare dirijată cu pira- frontal
de asigurare a hranei. Aceste relaţii (baza piramidei – plantele) iar numărul învăţarea mida
trofice pot fi reprezentate grafic sub consumatorilor erbivori şi carnivori prin trofică
forma unei piramide. scade şi creşte în talie. descope-
Se va studia piramida trofică. rire fronta-

munca fişă cu
2' -Le voi cere să rezolve sarcina de pe -Elevii descoperă lanţul trofic şi numesc pe
indepen- lanţul
faţa maro a „cubului magic” având ca animalele aşezate în linie de la stânga dentă trofic grupe
simbol bănuţul. la dreapta, în ordinea în care sunt
mâncate. reţeaua
-Le voi prezenta reţeaua trofică dintr- -Elevii vin şi descoperă pe planşă şi alte trofică frontal
un mediu de pădure de foioase şi le voi lanţuri trofice.
cere să descopere şi alte lanţuri trofice.
conver-
-Se va sublinia ideea circuitului hranei -Elevii evidenţiază faptul că hrana saţia
în natură. circulă de la un organism la altul într-un explicaţia
circuit închis.
O.6 3' -Le voi sublinia faptul că o pădure -Animalele consumă oxigen şi
poate rezista un mare număr de ani, substanţe hrănitoare şi redau mediului
dar în mod treptat ea se modifică. Le mediului cantităţi imense de substanţe
voi cere să motiveze afirmaţia mea. care sunt diferite de cele consumate.
brainstor-
-Le voi cere să spună ce alte -Elevii dau exemple de fenomene mingul
fenomene pot duce la distrugerea distrugătoare:inundaţii,incendii,erupţii
pădurii. vulcanice,tăieri masive,vânatul în exces
conver- fişe de
-Le voi cere să rezolve sarcina de pe -Elevii vor motiva de ce trebuie ocrotită indivi- pe
saţia lucru
faţa portocalie a „cubul magic”, având natura (pădurea). jocul de dual grupe
ca simbol globul ecologic. rol

5
1 2 3 4 5 6 7 8 9
IV. Realizarea 3' -În finalul lecţiei le propun să devină
retenţiei şi a membrii unui cerc al naturii şi le voi da
transferului un ecuson cu inscripţia „Prietenii
pădurii”.
Ca temă le voi cere să alcătuiască un -În final, elevii interpretează cântecul „În
program de activitate privind ocrotirea poiana verde”.
naturii.

-Voi face aprecieri nominale şi


colective

S-ar putea să vă placă și