Sunteți pe pagina 1din 24

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: ŞCOALA GIMNAZIALA IZVOARE ,DOLJ


DATA:07.11.2022
CLASA: a V-a
ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţe
DISCIPLINA: BIOLOGIE
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: „Ecosisteme terestre naturale“
SUBIECTUL LECŢIEI: „Pădurea”
TIPUL LECŢIEI: asimilarea şi indentificarea cunoştinţelor specifice factorilor abioticii şi biotici în cadrul unui ecosistem de padure.
PROF : DUMITRU C. ALINA
1. COMPETENŢE SPECIFICE VIZATE:
1.1 Extragerea informațiilor din texte, filme, tabele, desene, scheme, ca surse pentru identificarea caracteristicilor unor sisteme
biologice, a unor procese și fenomene.
1.2 Realizarea dirijată a unor activități simple de investigare pe baza unor fișe de lucru date.
2.2 Utilizarea adecvată a terminologiei specifice biologiei în comunicarea orală și scrisă.
3.1 Identificarea caracteristicilor sistemelor biologice pe baza modelelor.
3.2 Utilizarea unor algoritmi cunoscuți în investigarea lumii vii.
4.1 Utilizarea achizițiilor din domeniul biologiei în viața cotidiană.
4.2 Recunoașterea consecințelor activităților umane și ale propriului comportament asupra mediului înconjurător.
2. OBIECTIVE OPERAȚIONALE: Elevii pot fi capabili :
O1. Să recunoasă principalele tipuri de păduri ( conifere şi foioase);
O2. Să identifice factorii abiotici și biotici dintr-un ecosistem de padure( conifere şi foioase) pe baza propriilor observații
O3. Să stabilească diferenţele dintre cele două grupe de păduri;
O4. Să explice importanţa pădurii;

3. STATEGII DIDACTICE:
a. METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, observaţia, exerciţiul, jocul didactic, metoda ciorchinelui.
b. MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: imagini cu arbori aparţinând celor două tipuri de păduri, imagini cu animale, frunze de
conifere şi foioase, conuri, ghicitori, fişe de lucru.
c. FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală, pe echipe.
d.EVALUARE: orală, fişă de evaluare- scrisă.
DURATA: 50 MIN.
BIBLIOGRAFIE:
- Programa școlară pentru disciplina BIOLOGIE -CLASELE a V-a – a VIII-a aprobată prin OM nr. 3393 / 28.02.2017
-Manual de Biologie pentru clasa a-V-a,
4. ACTIVITATEA PROFESORULUI ȘI COMPETENȚA VIZATĂ:
o Îndrumă elevii să dea informaţii pentru identificarea celor două tipuri de ecosisteme de pădure și înregistrarea acestora în fișele
de lucru - 1.1
o Îndrumă elevii pentru identificarea factoriilor cu viață(biotici) şi a factoriilor fără viaţă(abiotici) existenţi în pădurile de foioase
şi conifere, înregistrarea în fișe de lucru a exemplelor identificate (ex.tipuri de arbori , de
frunze,fauna,altitudinea,precipitaţii,lumina,temperatura) – 1.2
o Comentează datele obținute ajutând elevii să formuleze concluzii în urma observațiilor efectuate (stabilind noţiunea de
ecosisteme terestre-naturale) – 2.2
o Atribuie o sarcină de lucru pentru acasă, timp de o săptămână ( fiecare elev să realizeze un desen Padurea specific grupei din
care a făcut parte şi la alegere colecţii de frunze) pe baza fișei de lucru – 3.2
o Solicită elevilor să indentifice tipurile de frunze din padurile de foioase şi conifere-3.1
o Orientează activitatea didactică spre solicitarea unor răspunsuri la întrebări despre importanţa pădurilor pentru vieţuitoare-4.1
o Stabileste împreună cu elevii câteva reguli de comportament ecologic în timpul excursiilor-4.2
o Evaluează fișele de lucru
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE OB.OPE CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL STRATEGII DIDACTICE


LECŢIEI RAŢIO LECŢIEI METODE ŞI MIJL. FORME EVALUARE
NALE PROCEDEE DE ÎNV. DE
ORG.
1.Moment Pregătesc materialele didactice Activ.
organizatoric necesare desfăşurării optime a lecţiei frontal
de Biologie. ǎ
2.Reactualizare
a * Voi adresa elevilor câteva întrebări
cunoştinţelor din lecţia anterioară. Conversa- Activ.
învăţate - Cum s-a numit ultima lecţie pe care ţia frontal Orală
anterior am învăţat-o la Biologie? ǎ
-Ce este grădina?
5 min - De câte tipuri poate fi grădina ?
- Ce se cultivă în grădina de legume?
- Ce parte consumăm de la morcov/
cartof/ pătrunjel/ castraveţi/ fasole ?
- Ce factori biotici şi abiotici găsim în
grădină?
- De ce sunt importante legumele şi
fructele în alimentaţia noastră ?
- Daţi exemple de flori pe care le
putem cultiva în grădina ca plante
decorative.
- Care este rolul lor ?

* Se va realiza printr-o ghicitoare.


Ghicitoare:
,,Sus pe coama munţilor,
Munţilor, cărunţilor,
Stă voinicul cel ţepos,
3. Captarea Veşnic verde şi frumos.” (bradul) Fisa cu
atenţiei -Voi adresa apoi elevilor întrebarea: exerciţiul ghicitori
- Unde creşte bradul? (în pădure)
5min
* Elevii vor fi împărţiţi în două Activ.
echipe.Fiecare echipă va primi 4 conversa- frontal
ghicitori pe care va trebui să le citească ţia ǎ
echipei adverse. ( ANEXA 4)
Dacă echipa adversă răspunde şi pe orală
corect primeşte un punct. grupe
Câştigă echipa care acumulează cele şi scrisă
mai multe puncte cu posibilitatea de a
extrage numele echipei.

-Nu întâmplǎtor am discutat despre


4. Anunţarea „Pădure”, deoarece astăzi la ora de
titlului Biologie vom învăţa despre un alt
şi a ecosistem terestru – explicaţia
obiectivelor natural ,PĂDUREA. Activ.
lecţiei -În cadrul acestei lecţii va trebui să frontal
definiţi pădurea, să identificaţi ǎ
2min principalele tipuri de păduri; să
recunoaşteţi diferite specii de arbori, să
numiţi vieţuitoarele care trăiesc în
pădurea de conifere/ foioase, să
explicaţi importanţa pădurii.

* Se vor purta discuţii care vor conversa-


duce la clasificarea pădurilor în: a) ţia
O1, scrisă
păduri de conifere şi b) păduri de
5. Prezentarea
foioase;
optimă a
-cele două echipe vor purta numele de metoda
noului
Echipa coniferelor şi Echipa ciorchine-
conţinut
foioaselor. lui Imagini
10 min -fiecare grupă va primi o fişă de reprezen Activ.
lucru specifica ecosistemului de padure -tând frontal
care la extras observaţia păduri ǎ
* Se vor prezenta imagini cu aceste de
păduri ( ANEXELE 1 şi 2 ), conifere
stabilindu-se (biocenoza) diferitele orală
specii de arbori şi animalele specifice.
*Se vor observa pǎdurile de
O2 conifere.
6.Dirijarea -În ce zonǎ se întâlnesc? explicaţia
învăţări -Ce arbori cresc? Cum se numesc
frunzele lor? imagini
10 min -Ce animale întâlnim? cu
-Ce plante cresc în zona de munte? explicaţia vieţuitoa
Pǎdurea fiind deasǎ este foarte -re
întunecoasǎ, lumina este foarte slabǎ, specific Activ.
O2 vântul bate mai puternic, iar e frontal
temperatuta este mai scǎzutǎ. Din acest pădurii ǎ
motiv (ca o adaptare la mediu), de
frunzele coniferelor sunt sub formǎ de conifere
ace.
În ceea ce priveşte modul în care sunt
dispuse frunzele ( acele ) de brad şi de imagini
molid explicaţia reprezen
* Voi ruga elevii să atingă acele -tând
bradului. păduri
- Cum sunt dispuse acele bradului ? de
( ...de o parte şi de alta a ramurilor.) foioase
- Ce aţi simţit când aţi atins acele de
brad şi de molid ? (...ca acele de molid imagini
înţeapă, spre deosebire de cele ale conversa- cu
bradului.) ţia vieţuitoa orală
-re Activ.
În luminişuri cresc arbuşti precum specific frontal
afinul, zmeurul, merişorul, coacǎzul de e ǎ
O3 munte. pădurii
În pǎdurile de munte, la înǎlţimi observaţia de
mari, pe stânci, îşi fac cuibul vulturii. foioase
Tot aici trǎiesc caprele negre care sunt
ocrotite de lege. frunze
de
*Se vor observa pădurile de brad
foioase. în stare
Pǎdurile de foioase pot fi formate naturală
din stejar sau din mai multe specii,
precum fag, tei, arţar, frasin, carpen, conversa-
mesteacǎn, alun, corn etc. Ele sunt ţia Orală
mult mai luminoase decât pǎdurile de
O3 conifere. Activ.
Cel mai rǎspândit arbore din indivi-
pǎdurile de foioase din zona de deal Frunze duală
7. Obţinerea este stejarul. explicaţia de Pe
performanţei -Cum se numeşte fructul stejarului? foioase grupe
şi -Ce vieţuitoare întâlnim în pǎdurile Diagrama în stare
evaluarea O4 de foioase? Venn naturală
10min *Voi aduce materiale biologice
proaspete –frunze de foioase pentru ca
aceştia să poată observa
forma,dimensiune .
Cum este frunza stejarului şi a
fagului ? (....)
-elevi vor fi solicitati să completeze
8. Tema pentru Diagrama Venn- asemănări şi
acasă. deosebiri între pădurea de foioase şi
2min pădurea de conifere
*Se va discuta despre importanţa
pădurii.-fişă de lucru Anexa
-Care este rolul pe care pădurea îl
are in respiraţie?
-Ce foloseşte omul din păduri?
-De ce se duce omul în pădure?
*Elevii vor primi ca temă *
timp de o săptămână ( fiecare elev să
realizeze un desen despre padure şi la
alegere colecţii de frunze de conifere şi
foioase) pe baza fișei de lucru

Se fac aprecieri asupra modului în


care elevii au raspuns
ANEXA 1 PĂDUREA DE CONIFERE
VIEŢUITOARE DIN PĂDURILE DE CONIFERE

JDERUL CAPRA NEAGRĂ


URSUL

COCOŞUL DE MUNTE

CERBUL VULTURUL
ANEXA 2 PĂDUREA DE FOIOASE
FAGUL
TEIUL
VIEŢUITOARE DIN PĂDURILE DE FOIOASE

PRIVIGHETOAREA
VULPEA

CĂPRIOARA

IEPURELE LUPUL
ŞOPÂRLA

ANEXA 3
SCHIŢA LECŢIEI
Pǎdurea – ecosistem terestru natural.
Pǎdurile pot fi: - de foioase – arborii îşi pierd frunzele toamna
- de conifere – florile sunt conuri
-mixte – de foioase şi de conifere

a.Pǎdurile de foioase – zona de deal şi de câmpie


1.Factorii abiotici(fără viaţă)
-se găsesc la altitudini între 100m şi 1200m
-temperatura medie anuală este de 6-8 C
-pecipitaţiile sunt abundente
-lumina este redusă când arborii sunt înfrunziţi,puternică primăvara favorizând dezvoltarea plantelor
ierboase
2.Factorii biotici(cu viaţă)
-păduri de stejar şi păduri de fag
Pante ierboase:brânduşe,toporaşi,muschi,licheni,ciuperci
Arbori: stejar, mesteacǎn, fag, frasin, tei, arţar, alun,cer,etc.
Arbuşti:măceş,mur,soc
Vieţuitoare:păsări( ciocănitoarea,cucul,bufniţa),mamifere( vulpea, căprioara, iepurele, lupul,mistreţul)
reptile( şerpi, şopârle)

b. Pǎdurile de conifere – zona de munte.


1.Factorii abiotici(fără viaţă)
-se găsesc la altitudini de 1200-1300m
-temperatura medie anuala 3-5 C
-vântul este puternic
-lumina redusă
-solul este podzol brun

2. Factorii biotici(cu viaţă)


Arbori: brad, molid, pin.
Arbuşti (coacǎzul, afinul,merişor).
Plante ierboase: feriga, ciupercile,muşchi,licheni
Vieţuitoare:mamifere( ursul, veveriţa jderul, capra neagră),păsări( cocoşul de munte,
vulturul),reptile(şopârla de munte)
Importanţa pǎdurii:
-împrospǎteazǎ aerul;
-oferǎ loc de agrement;
-lemnul este important pentu confecţionarea diverselor obiecte

ANEXA 4

GHICITORI

1. Cetate verde, umbroasǎ 2. Coloratǎ şi moţatǎ,


Vara-i tare rǎcoroasǎ. De Nicǎ din tei furatǎ.

(padurea) (pupăza)
3. Un copac cu trunchiul gros 4. Un copac verde şi falnic,
Pentru mulţi e de folos. Fǎrǎ roade, totuşi darnic
Ghinda, care-i fructul lui, Intrǎ-n casǎ de Crǎciun,
E hrana mistreţului. Încǎrcat cu ce-i mai bun.
(stejarul) (bradul)
5. Sub acest copac a stat 6. Mândru de coroana lui,
Poetul prea talentat, Împǎrat al codrului,
Inspirând mireasma toatǎ De departe îl zǎreşti
Din coroana-i parfumatǎ. Purtând coarnele regeşti.
(cerbul)
(teiul)
7. Umblǎ dânsa prin grǎdini 8. Umblǎ singur prin pǎdure
Cǎutând mereu gǎini. Cǎutând miere şi mure.
(ursul)
(vulpea)

FIŞĂ DE LUCRU
Anexa 5
« Plămânul verde » al pământului este ...................... .

PĂDUREA

IMPORTANŢĂ

............................ ............................
............................
............................
............................ ....
..... ............................
...

ŞTIAŢI CĂ?!
 Pădurea este numită “aurul verde” şi “”plămânul verde”al
planetei.
 Stejarii pot trăi până la 800 de ani.
 Molidul norvegian poate atinge o înălţime de 61 metri.
 Pentru a tăia un brad e de ajuns un minut, dar unui brăduţ să ajungă
Anexa 6.
FISĂ DE LUCRU
Grupa1.CIORCHINE

Păduri
de
foioase

BIOTOP BIOCENOZA
Grupa 2 –CIORCHINE FIŞĂ DE LUCRU

Păduri de
conifere

BIOTOP BIOCENOZA
1. Diagrama Venn- asemănări şi deosebiri între pădurea de foioase şi pădurea de conifere

PĂDURE DE FOIOASE
(deosebiri) PĂDURE DE
CONIFERE
(deosebiri)
asemănări
Numele şi prenumele:
Data:

FIŞĂ DE EVALUARE
I.Încercuiește varianta corectă pentru fiecare subpunct al exercițiului de mai jos....................1 p.

1. Biotopul pădurilor de foioase se caracterizează prin:


a. precipitații reduse
b. lumină slabă primăvara
c. temperatura medie anuală 6-8 C
d. solul bogat în substanţe hrănitoare

2.Biocenoza pădurilor de conifere se caracterizează prin:


a.diversitatea plantelor ierboase
b.predomină fagul,stejarul,molidul
d.prezenţa rozătoarelor
c.predomină molidul,bradul,pinul

II.Recunoaște viețuitoarele din imagini și notează ecosistemul de pădure în care trăiește fiecare............. 5 p

…………….\..................................... …………………\...............................

.................|......................... …………|………………….... ………………………|…………


III.Notează cel puțin două argumente despre impotanţa padurilor pentru vieţuitoare...............................................................2p

IV. Subliniază afirmația falsă din textul următor...........................................................................1p


Vieţuitoarele din pădurile de conifere sunt adaptate la condiţiile de lumină redusă.Coniferele rezsistă la frig datorită răşinii care împiedică îngheţarea
celulelor.Fructul fagului se numeşte ghindă şi este hrană pentru mistreţi şi alte animale din pădure.

BAREM DE CORECTARE

FIŞĂ DE EVALUARE
Se acordă 1 puncte din oficiu.
I.1-c,2-d 0,5x2=1p
II .a.porcul mistreţ-padure de foioase 1p
b.ciocănitoarea-pădurea de foioase 1p
c.cocoşul de munte-păduri de conifere 1p
d.forfecuţă mascul-păduri de conifere 1p
e.salamandra-paduri de foioase şi conifere 1p

III.2X1p=2p
IV.,,fructul fagului se numeşte ghindă,,-greşit 1p

Total 10p

S-ar putea să vă placă și