Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de invatamant :Scoala GIimnaziala Izvoare,Dolj


Profesor:Dumitru C. Alina
Clasa :a VIII a
Data :07.11.2022
Unitatea de invatare:
Lectia:Transmiterea ereditara a unosr caractere patologice
Obiectivul central(scopul) lectiei:Cunoasterea bolilor ereditare patologice si a
modului de transmitere a acestora
Tipul lectiei :dobandirea de noi cunostinte
Locul de desfasurare:sala de clasa
Durata de desfasurare a lectiei :50 min
Competente generale:
1.Explorarea sistemelor biologice ,a proceselor,si a fenomenelor ,cu instrumente si
metode stiintifice
2.Comunicarea adecvata in diferite contexte stiintifice si sociale,
3.Rezolvarea unosr situatii problema din lumea vie ,pe baza gandirii logice si a
creativitatii.
4.Manifestarea unui stil de viata sanatos intr-un mediu natural propice vietii.
Competente specifice:
1.1. Analiza critica a informatiilor extrase din
texte ,filme,tabele,desene,scheme,grafice,diagrame utilizate ca surse de informare
1.2. Realizarea unor ativitati de investigare proiectate independent
2.2. Sustinerea argumentata a punctului de vedere,utilizand adecvat terminologia
specifica biologiei
3.1. Rezolvarea unor situatii problema utilizand argumente si modele adecvate
3.2. Identificarea de solutii noi/alternative pentru rezolvarea unosr situatii problema
4.1. Participarea activa la actiuni de conservare si ocrotire a mediului
inconjurator ,de adaptare a unui stil de viata sanatos.
Obiective operationale:La sfarsitul lectii elevii ar trebui sa fie capabili:
COGNITIVE:
O1-sa defineasca bolile ereditare
O2-sa clasifice tipurile de boli ereditare
FORMATIVE:
O3-sa identifice exemple din fiecare categorie de boli ereditare
O4-sa stabileasca relatii intre cauzele si bolile ereditare aparute
ATITUDINALE:
o5-sa isi formeze un comportament pozitiv fata de mediul inconjurator si sa
manifeste un comportament si un stil de viata sanatos
Evaluare:Formativa
Obiective ale evalurii:COGNITIVE:-sa opereze cu natiunile invatate
FORMATIVE:-sa recunoasca caracteristicile bolilor
ereditare
ATITUDINALE:-sa isi exerseze capacitatea de a formula
si sustine opinii privind bolile ereditare
Valori si atitudini vizate:
-Curiozitatea si dorinta de a-si pune intrebari
-Motivatia pentru informarea si documentarea stiintifica
-Cultivarea receptivitatii si a flexibilitatii pentru aplicarea cunostintelor de biologie in
viata cotidiana
-Respectul fata de adevarul stiintific si fata de orice forma de viata
STRATEGII:dirijata,explicativ-conversativa
METODE DIDACTICE:
EXPOZITIV_EURISTICE:conversatia euristica,explicatia,observatia
INTERACTIVE:problematizarea,comparatia,expunerea,invatarea prin descoperire
INSTRUMENTE DE EVALUARE:observare sistematica,verificare frontala,verificare
scrisa,verificare practica
Forme de organizare a activitatii:frontala,individuala
Materiale:programa scolara ,manual
Secventele didactice Continuturi Activitatea Activitatea R Evaluare
vizate profesorului elevului e
s
.
M
a
t.
R
e
s
.

2
p
r
o
c
e
d
.
1.Moment organizatoric -noteaza absentele -raspund M
-organizeaza materialele cerintelor 1
-organizeaza clasa -pregatesc M
-creaza un climat cooperant materillele 1 Frontala
solicitate 0 orala
2.Reactualizarea Continuturi- Solicita elevilor sa raspunda Elaboreaza
cunostintelor anterioare transmiterea unui set de intrebari care raspunsuri la
ereditara a unor sistematizeaza cunostintele cerinte;
caractere acumulate anterior
normale
Ce este genetica? Stiinta care
studiaza Frontal orala
ereditatea si
variabilitatea.

Ce intelegeti prin ereditate? Ereditatea


reprezinta
propietatea
indivizilor de a
transmite
caracterele
ereditare de la o
genertie la alta.

Dar prin variabilitate? Variabilitatea


este
probabilitatea
indivizilor de a se
deosebi intre ei.

Ce este fenotipul? Fenotip=infatisar


ea indivizilor

Dar genotipul? Genotip=totalitate


a genelor unui
organism

Genele=portiuni
de ADN care
Ce sunt genele? determina o
anumita
trasatura.

Ce inseamna caracter Se manifesta


recesiv? decat in bsenta
genei
dominante(aa,bb,
cc) se manifesta
doar daca se afla
in doua
exemplare.

Dar dominant? Caracterul


dominant se
manifesta
indiferent daca se
afla intr-un
exemplar sau in
doua
exemplare(AA;Aa
)

3
Prezinta rspunsurile corecte
si lauda elevii pentru
raspunsurile date,apoi le
mai adresez o intrebare
pentru a putea trece la
urmatoarea lectie.
Cum se transmit caracterele
normale? Caracterele
normale se
transmit
ereditar ,de la
parinti la copii.
3.Anuntarea temei si a -anunta noua tema -sunt atenti la
obiectivelor -prezinta conceptele explicatiile date
operationale de profesor
-expune importanta noii
teme
4.Captarea atentiei -prezinta poze cu boli -urmaresc si Frontal oral/citit
ereditare patologice studiaza pozele
folosindu-se de
manual/atlas
5.Dirijarea invatarii -transmiterea Anuntarea M
ereditara a unor temei:Transmiterea a
caractere ereditara a unor caractere n
patologice patologice u
al
a)cunoasterea/invatarea
Identifica caracteristicile -identifica
-stabilirea principale ale bolilor caracteristicile
caracterelor ereditare patologice principalelor boli
generale Clasifica:bolile ereditare ereditare produse
produse de alele dominante de alele
si recesive localizate pe dominante ,recesi Verificare frontala
-clasificarea autozomi si heterozomi ve localizate pe orala
particularitati autozomi si
b)intelegerea noilor heterozomi
continuturi
Explica-caracteristicile
principale ale bolilor
ereditare -sunt atenti la
explicatiile date
c)sinteza: de profesor
Enumera boli ereditre ai
fiecarei grupe -dau exemple de
Formuleaza concluzii cu boli ereditare pe
privire la aparitia bolilor baza
ereditare cunostintelor
-prezinta schita lectiei si o propii
scrie la tabla
-sunt atenti
6.Fixarea cunostiintelor -Inventariez principalele -ofera raspunsuri
informatii si observatii
cerand elevilor sa dea
raspunsuri
rapide,clare,concrete
7.Evaluarea cunostiintelor Sunt notati si apreciati elevii -asculta frontala
care au fost activi pe aprecierile
parcursul orei.
Profesor:DUMITRU C. ALINA

S-ar putea să vă placă și