Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

1. Disciplina: Biologie
2. Clasa: a X a C
3. Unitatea de învățare: Funcţii de relaţie
4. Titlul lecției: Particularităţi structurale şi funcţionale ale locomoţiei la vertebrate
5. Tipul lecției: lectie de însuşire de noi cunostinţe
6. Durata: 50 min
7. Profesor: Lorina Ionela Lăzărică

8. Scopul lecției: Dezvoltarea gândirii logice şi formarea capacităţii intelectuale prin însuşirea corectă în clasă a noţiunilor
nou predate.

9. Competemțe derivate:

C1. să identifice componentele sistemului locomotor;


C2. să prezinte modul de realizare a locomotiei acvatice, terestre si aeriene;
C3. să coreleze structura sistemului locomotor a diferitelor categorii de vertebrate cu
modul de realizare a locomoţiei.
10. Strategii didactice:
Metode și procedee didactice: conversația euristică, demonstrația, comparația, învățarea prin descoperire.
Materiale și mijloace didactice: manuale, planșe, atlase, desene, prezentare Power Point, calculator, videoproiector.
Forma de activitate: frontală, individuală și pe grupe.
Resurse: capacitatea de învățare și cunoștințele anterioare ale elevilor.
Conținutul informațional: conform programei.

Desfăşurarea lecţiei:
Nr Timp Etapele Conţinutul lecţiei Metode şi Mijloace Evaluare
lecţiei procedee didactice
1. 1 Organizarea Moment organizatoric
clasei Captarea interesului şi motivarea pentru activitate
2. 10 Reactualizare Verificarea cunoştinţelor referitoare la locomoţia
a mamiferelor:
cunoştinţelor ● Care sunt sistemele care realizează locomoţia? Conversaţie Frontală
● Din ce sunt alcătute membrele anterioare şi posterioare? Demonstraţie

● Ce rol au muşchii în realizarea locomoţiei?


● Caracterizaţi mersul la mamifere?
● Precizaţi care sunt adaptările omului pentru locomoţia
bipedă?

3. 1 Anunţarea Particularităţile structurale şi funcţionale ale locomoţiei la


temei vertebrate
4. 30 Însuşirea
noului Mediul acvatic – locomoţia prin înot
conţinut Adaptări:
- formă hidrodinamică
- prezenţa veziculei înotătoare Explicaţie Atlase Frontală
- secreţia de mucus Conversaţie Manual Pe grupe
- prezenţa înotătoarelor perechi şi neperechi Prezentar Individua-
Înot prin: ● mişcări ondulatorii ale corpului e ppt lă
- urodele
- crocodili
- cetacee
- pinipede
● vâslire – anure Comparaţia
- broaşte ţestoase Învăţarea
- câine prin
● ambele – pinguin descoperire
- ornitorinc
♦ peştii crosopterigieni – se puteau deplasa şi pe uscat
- înotătoarele aveau oase
- puteau respira aerul atmosferic (plămâni primitivi)
- au început cucerirea uscatului

Mediul terestru – locomoţie terestră


- apar noi grupe de muşchi Învăţarea Manual
● primul mod de locomoţie terestră prin: târâre la urodele prin Atlase
- la majoritatea reptilelor, înaintarea se bazează pe ondularea descoperire Prezentar
corpului Comparatia e ppt
● locomoţia prin mers – muşchii devin mai puternici Conversaţia Fișe de
- greutatea corpului se sprijină alternativ pe membre Problemati - lucru
● locomoţia prin alergare – alternează momentele în care zarea Individua-
mbrele nu iau contact cu suportul Demonstraţia lă
● locomoţia prin salturi – membrele inferioare sunt mai lungi
(iepure, cangur)
Mediul aerian – locomoţia prin zbor la păsări şi liliac
Adaptările păsărilor la zbor:
Demonstratia
● formă aerodinamică Manual
Explicaţia
● membrele anterioare transformate în aripi Atlase
Problemati -
● muşchi pectorali puternici Scheletul
zarea
● stern cu carenă de
● oase pneumatice porumbel
● lipsesc dinţii
● înveliş extern uşor (pene, fulgi, puf)
● vertebrele toracice s-au sudat
● inima creşte în volum
●clavicule unite în V
● apar sacii aerieni
● lipseşte vezica urinară, ovarul şi oviductul drept
Zborul poat efi ramat sau planat
5. 8 Evaluarea – prin fişe de lucru Fişe
Aprecierea
performanţei Individual
elevului ă
SCHEMA LOGICĂ A LECȚIEI

Particularităţile structurale şi funcţionale ale locomoţiei la vertebrate

Mediul acvatic – locomoţia prin înot - au început cucerirea uscatului


Adaptări:
- formă hidrodinamică Mediul terestru – locomoţie terestră
- prezenţa veziculei înotătoare - apar noi grupe de muşchi
- secreţia de mucus ● primul mod de locomoţie terestră prin: târâre la urodele
- prezenţa înotătoarelor perechi şi neperechi - la majoritatea reptilelor, înaintarea se bazează pe ondularea
Înot prin: ● mişcări ondulatorii ale corpului corpului
- urodele ● locomoţia prin mers – muşchii devin mai puternici
- crocodili - greutatea corpului se sprijină alternativ pe membre
- cetacee ● locomoţia prin alergare – alternează momentele în care
- pinipede mbrele nu iau contact cu suportul
● vâslire – anure ● locomoţia prin salturi – membrele inferioare sunt mai
- broaşte ţestoase lungi (iepure, cangur)
- câine Mediul aerian – locomoţia prin zbor la păsări şi liliac
● ambele – pinguin Adaptările păsărilor la zbor:
- ornitorinc ● formă aerodinamică
♦ peştii crosopterigieni – se puteau deplasa şi pe uscat ● membrele anterioare transformate în aripi
- înotătoarele aveau oase ● muşchi pectorali puternici
- puteau respira aerul atmosferic (plămâni primitivi) ● stern cu carenă
● oase pneumatice
● lipsesc dinţii
● înveliş extern uşor (pene, fulgi, puf)
● vertebrele toracice s-au sudat
● inima creşte în volum
●clavicule unite în V
● apar sacii aerieni
● lipseşte vezica urinară, ovarul şi oviductul drept
Zborul poate fi ramat sau planat

S-ar putea să vă placă și