Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

1. Algoritmul introductiv:

Unitatea de invatamant: Scoala Gimnaziala Aricestii Zeletin


Profesor: Pahontu Fevronia-Cristina
Clasa: a VII-a
Data: 10.02.2023
Unitatea de învăţare: Functiile fundamentale ale vietuitoarelor
Lecţia: Sistemul locomotor
Tipul lectiei: Recapitulare,fixare si consolidare
Locul de desfasurare: Laboratorul de biologie

Competenţe generale:
1. Explorarea sistemelor biologice, a proceselor şi a fenomenelor, cu instrumente şi
metode ştiinţifice;
2. Comunicarea adecvată în diferite contexte ştiinţifice şi sociale;
3. Rezolvarea unor situaţii problemă din lumea vie, pe baza gândirii logice şi a
creativităţii;

Competenţe specifice:
1.1 Sistematizarea informatiilor din texte, filme, tabele, desene, scheme, utilizate ca
surse pentru explorarea unor sisteme biologice, a unor procese si fenomene.
1.2 Realizarea independenta a unor activitati de investigare pe baza unor fise de lucru
elaborate de elev.
2.1 Interpretarea contextualizata a informatiilor stiintifice.
3.1 Realizarea unor modele ale sistemelor biologice.
3.2 Elaborarea unor algoritmi pentru realizarea unei investigatii.

Obiective operaţionale:
Cognitive:
La sfarsitul lectiei elevii sa fie capabili:
O1: sa recunoasca oasele si muschii din alcatuirea sistemului locomotor;
O2: sa enumere tipurile de oase, articulatii si muschi;
O3: sa identifice tipurile de parghii;
O4: sa prezinte adaptari ale vertebratelor la mediul de viata;

Formative:
O5: sa isi dezvolte capacitatea de explorare si investigare a organismului animal si uman;

Atitudinale:
O6: sa precizeze rolul componentelor sistemului locomotor.
Evaluarea: sumativa
Obiectivele evaluarii:
Cognitive:
La sfarsitul lectiei elevii sa fie capabili:
OE1: sa opereze cu notiunile invatate;
OE2: sa recunoasca partile componente sistemului locomotor;

Formative:
OE3: sa aiba cunostinte necesare pentru a descrie componentele sistemului locomotor;

Atitudinale:
OE4: sa fie capabili sa formuleze si sa sustina opinii privind rolul sistemului locomotor.

Valori si atitudinile vizate:


- Relationarea pozitiva cu ceilalti;
- Spiritul de observatie;
- Cultivarea receptivitatii pentru aplicarea cunostintelor de biologie in viata cotidiana.

Strategii: dirijata, inductiv-deductiva.

Metode didactice:
Expozitiv-euristice:
- M.1 – Expunerea
- M.2 – Conversatia euristica
- M.3 – Observatia
- M.4 – Demonstratia
- M.5 – Explicatia

Interactive:
- M.6 – chestionarea orala
- M.7 – exercitiul

Instrumente de evaluare: observarea sistematica a elevilor, evaluare frontala-orala,


analiza raspunsurilor date, fisa de lucru.

Forme de organizare: frontala, individuala, grupala.

Resurse:
a) Umane ........elevi.
b) Temporale: 50 min.
c) Materiale:
- Programa scolara, Manual de biologie – clasa a VII –a RM1
- Material biologic – mulaje RM2
- Fisa de lucru – RM3
-

Bibliografie
• Marinescu, M., (2018), Didactica biologiei: teorie si aplicatii, Editura Paralela 45, Pitesti.
̽̽̽
• ̽̽̽̽̽̽ ̽̽̽ ̽̽̽ (2019), Manual de biologie – pentru clasa a VII- a, Editura Litera.
• Curriculum National – Programa de biologie pentru gimnaziu.
II. Desfasurarea lectiei

Secvente Continuturi Ob. Activitatea Activitatea Resurse Resurse Evaluare


didactice vizate op. profesorului elevului materiale procedurale

Moment -noteaza in catalog -se mobilizeaza


organizatoric elevii absenti si se pentru inceperea
verifica daca sunt orei;
conditii optime pentru
desfasurarea orei;
-organizeaza materialul
didactic.

Evocare Sistemul -anunta elevii ca va fi o -noteaza titlul si


locomotor lectie de recapitulare, urmaresc
fixare si consolidare; obiectivele;
-prezinta elevilor
obiectivele
operationale ale
lectiei.
Reactualizarea Oase -imparte elevii in 4
cunostintelor grupe astfel:
Grupa 1 va primi
Scheletul uman; Pe grupe
Muschi O1 Grupa 2 va primi o fisa -rezolva fisele;
ce cuprinde imagini- RM2 M1
Grupele de muschi;
O2 Grupa 3 va primi fisa de M2
lucru cu tipurile de
oase, articulatii si RM1 Oral
tipurile de parghii;
O3 Grupa 4 va primi fisa de
lucru cu imagini a RM3 M3
diferite animale;
O4 -distribuie fiecarei
grupe fisa de activitate; M4
Anunta elevii ca au la
O5 dispozitie 10 minute
pentru a rezolva -fiecare grupa
cerintele; prezinta M5
-solicita fiecarei grupe rezolvarea
sa prezinte ceea ce au cerintelor;
O6 avut de lucru; Frontal
-realizeaza schita -noteaza schita in M7
lectiei. caiete; M6

Asigurarea -realizeaza legaturi cu -inteleg mai bine


retentiei si a aspecte din viata aspectele din viata
transferului cotidiana; cotidiana;

Evaluare -analizeaza activitatea -se raporteaza la Individual


elevilor; aprecierile
Precizeaza munca lor. profesorului.
FISA DE ACTIVITATE

GRUPA NR. 1

º Observati mulajul ce reprezinta scheletul uman si identificati oasele ce alcatuiesc


scheletul capului, trunchiului si membrelor.
º Notati pe imaginea de mai jos oasele identificate.
FISA DE ACTIVITATE

GRUPA NR. 2

º Observati imaginile din fisa de activitate.


1. Identificati muschii capului, trunchiului si membrelor.

2. Enumerati proprietatile unui muschi.

.........................................................................................................................
.........................................................................................................................
.........................................................................................................................
.........................................................................................................................
.........................................................................................................................
....................................................................................................................
FISA DE ACTIVITATE

GRUPA NR. 3
1. Identificati oasele din imagini si specificati ce tip de os este fiecare.

2. Identificati urmatoarele tipuri de articulatii ce se regasesc in


imaginile de mai jos.

3. Identificati tipurile de parghii si enumerati componentele unui


muschi.

..............................................................................................................................
..............................................................................................................................
FISA DE ACTIVITATE

GRUPA NR. 4
1. Identificati animalele din imagini si mediul lor de viata. Specificati
modul lor de deplasare.
SCHITA LECTIEI
RECAPITULAREA SISTEMULUI LOCOMOTOR

SISTEMUL LOCOMOTOR

SISTEMUL SISTEMUL FIZIOLOGIE LOCOMOTIA IN


OSOS MUSCULAR DIFERITE MEDII
DE VIATA
SCHELETUL MUSCHII LOCOMOTIE = oase + articulatii Mediu:
- capului - capului + muschi
- trunchiului - trunchiului Terestru:
- membrelor - membrelor
- tarare
- parghie fortata – active - mers
- de rezistenta - alergat
OASE MUSCHI - punctual de sprijn - salt
- lungi - corpul muschiului
- scurte - tendoane
- late

Acvatic - inot

ARTICULATII
- mobile
- semimobile Aerian - zbor
- fixe

S-ar putea să vă placă și