Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

A. Algoritmi introductive

Unitatea de invăţământ .Liceul Teoretic” Aurel Lazar”, Oradea


Profesor.: Pop Victoria
Clasa IX
Data :
Unitatea de învăţare Celula
Lecţia Diviziunea celulară
Secvenţa de lecţie - Mitoza
Tipul de lecţie - mixta
Locul de desfăşurare - laborator de biologie
Competenţa generală CG1 Recunoaşterea şi definirea unor termeni, concepte, legi şi principii specifice ştiinţelor biologice
CG2 Modelarea unor fenomene şi procese biologice în scopul demonstrării principiilor
fundamentale ale lumii vii
CG3 Explicarea unor procese şi fenomene biologice, utilizând corect termeni, concepte şi principii
specifice biologiei

Competenţe specifice: 1.3 –identificarea structurilor biologice microscopice în vederea caracterizării lor
2.1 – utilizarea investigaţiei pt. identificarea unor caractere generale ale organismelor şi evidenţierea
componentelor şi proceselor celulare
2.2 – prelucrarea rezultatelor obţinute din investigaţii şi formularea concluziilor
3.1 – reprezentarea lumii vii pe baza modelelor
3.2 – aplicarea unor altgoritmi de identificare şi rezolvare de probleme
Competenţe digitale TIC: Cautarea si prelucrarea datelor in format digital
Obiective operaţionale:
Cognitive: CO1 utilizarea achiziţiilor anterioare în descrierea particularităţilor fazelor mitozei
Formative: CO2 operaţionalizarea conceptelor şi noţiunilor dobândite, precum şi reprezenterea grafică a fazelor mitozei
Atitudinale: CO3 formularea de aprecieri obiective argumentate cu privire la importanţa mitozei pt. organismele puricelulare
om şi natură.
Evaluarea: formativ ameliorativă
Obiectivele evaluării:
Cognitive : Oe1 să opereze cu noţiunile şi conceptele: celulă diploid,cromozom, fus dediviziune, cromatină, nucleu
Formative: Oe2 deprinderea de a ilustra grafic particularităţile fazelor mitozei
Atitudinale: Oe3 capacitatea de a formula şi susţine opinii personale cu privire la importanţa mitozei
Valori şi atitudini vizate:
- interes pentru realizările şi descoperirile din domeniul ştiinţelor biologice
- dezv. Curiozităţii şi respectului pt. orice formă de viaţă
- interes pt. aplicarea cunoştinţelor de biologie în viaţa cotidiană
Strategii: dirijată, explicativ-conversativă, inductiv-deductivă
Metode: expozitiv euristice
M1 expunerea
M2 explicaţia
M3 conversaţia euristică
Interactive
M4 modelul grafic
M5 comparaţia
M6 problematizarea
M7 conversaţia examinatoare
M8 Experimentul
Instrumentele de evaluare: verificarea frontală orală, observarea sistematică, fişă de lucru, exerciţiul grafic
Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală, pe grupe cooperante
Resurse: umane: 25 elevi
de timp: 50 min.
Materiale:
- oficiale: RM1 programa şcolară
- RM2 proiectarea unităţilor de învăţare, macroproiectarea unităţilor de învăţare
- manuale-alternative RM3
- manuale - materiale de laborator RM4 –trusăde microscopie
RM5 Radicele de ceapă
RM6 Coloranţi
RM7 planşe
RM8 atas botanic
RM9 fişa de lucru
RM10 culegere de probleme de biologie
RM11 fişa de evaluare

DEMERSUL DIDACTIC

Secvenţele Conţinuturi Concepte Activitatea profesorului Ativitatea elevului Resurs Resurse Evaluare
didactic vizate operaţionale- e procedur
obiective de materi ale
evaluare ale

-noteazăabsenţele -răspund cerinţelor


1.Moment -organizează materialele -pregaătesc
o5rganizatori -organizează clasa materialele solicitate
c -creeaza un climat -se aşează la locurile
cooperant indicate

2.Reactualiza Noţiuni şi Oe1 Formează motivaţia Elaborează RM3 M3 Frontală,


rea concepte studiului celulei ca sediul de răspunsuri la cerinţe RM8 M7 Orală
cunoştinţelor- nucleu, desfăşurare a tuturor autoevaluează RM7 M5
evaluare cromozom, proceselor vitale
mono şi Oe3 Stimulează găndirea logică
bicromatidici, a elevilor adresând întrebări
cromatină, Accentuează algoritmul
celulă diploidă, Oe3 cauze şi consecinţe
fus de diviziune Evaluează răspunsurile
Conţinuturi Oe2 (analizează, critică, decide,
Structura laudă, ierarhizează)
nucleului, Mediază opiniile Observarea sistematică
structura
cromozomului, Oe2
clasificarea
celulelor după
setul de
cromozomi,
formarea
fusului de
diviziune
3.Evocare Titluil lecţiei Solicită elevilor să Identifică M1
Mitoza identifice componentele componentele
celulare care intervin în celulare ce intervin în
diviziunea unei celule diviziunea unei
Notează pe tablă titlul, celule: nucleu,
monitorizează elevii centrozom, fus de
Precizează ce vor afla, ce diviziune, cromozom
vor ştii să facă la sfârşitul Notează în
lecţiei cu cele însuşite, de ce caiete
este important să cunoaştem
procesul de diviziune al
celulelor
Organizează învăţarea
4. Asigură:
Dobândirea Noţiuni şi CO1 a) cunoaşterea –
de noi concepteDefini receptarea- învăţarea
cunoştinţe (de rea mitozei defineşte mitoza
către elevi O1 investighează dispunerea -definesc valorificând RM3 M3 - fişă de lucru
prin activitate CO2 cromozomilor în fiecare achiziţiile anterioare RM4 M7 -observarea sistematică
de învăţare- Conţinuturi O2 fază a mitozei - observă preparatele RM5 M8
dirijare Particularităţile identifică şi ierarhizează microscopice RM6
propusă de fazelor mitozei fazele diviziunii mitotice - identifică şi
profesor Importanţa demonstrează importanţa ordonează fazele
diviziunii fusului de diviziune în mitozei
mitotice pentru timpul fazelor mitozei
natură şi om b) înţelegerea noilor
CO2 conţinuturi -ilustrează şi notează
explică particularităţile explicaţiile
O2 fazelor mitozei -demonstrează prin RM9 M2
interpretează mecanismul prezentarea M4
de desfăşurare al mitozei rezultatelor
investigaţiei modul
de desfăşurare al
mitozei

c) analiza -compară
CO2 compară particularităţile particularităţile -verificarea frontală
O2 structrale ale celulei în cele fazelor mitozei RM7 M5 orală
4 faze ale mitozei - corelează imaginile RM8
corelează imaginile microscopice cu
O2 observate la micoscop cu desenele din planşe şi M4
reprezentările grafice ale de pe tablă
mitozeidin manual, atlase,
planşe
d) sinteza -se formulează opinii
CO3 formuleză opinii cu privire cu privire la
O3 la importanţa mitozei pt. importanţa diviziunii M6
organismele pluricelulare mitotice
om-natură
5.Stimularea O3 Propune o aplicaţielegată de -ralizează calculul RM10 M6 verificare orală
performanţei numărul de cromozomi şi matematic
cromatide existente în
celulă în diverse faze ale
mitozei

6. Asigurarea CO3 Elaborează fişa de evaluare -rezolvă cerinţele din RM11 M7


retenţiei şi O3 fişa de evaluare
transferului
7. Evaluare Analizează, critică, laudă, -se raportează la
decide-notează aprecierile formulate

Schiţa lecţiei

Mitoza
1. Definiţie: mitoza este un process de diviziune prin care dintr-o celulă cu set diploid de cromozomi rezultă 2 celule fiice, tot
diploide, identice din punct de vedere ereditar.

2n 2n 2n
2n

2n 2n
2n

- mitoza are loc în celulele somatice ale eucariotelor


- începe cu diviziunea zigotului şi se continuă cu formarea şi creştrea ţesuturilor şi organelor
- este împărţită in4 faze successive
o profaza
o metafaza
o anafaza
o telofaza

Importanţa mitozei
- generează cellule necesare pt formarea unui organism pluricelular
- menţine constanţa cromozomilor în celulele somatice
- furnizează cellule pt.refacerea ţesuturilor distruse sau îmbătrânite
- furnizează celule care pot reconstitui ţesuturi specializate (cazul clonelor)
- asigură înmulţirea organismelor unicelulare
FIŞA DE LUCRU

Completaţi tabelul pe baza observaţiilor efectuate:


FAZELE MITOZEI CARACTERISTICI

PROFAZA Faza cea mai lungă


Are loc creşterea în volum al nucleului
Dezorganizarea membranei nucleare şi al nucleolilor
Individualizarea cromozomilor
Organizarea filamentelor fusului de diviziune
METAFAZĂ Cromozomii bicromatidici sunt dispuşi în plan ecuatorial în placa
metafazică
Sfârşitul fazei se caracterizează prin scindarea longitudinală a
cromozomilor bicromatidici rezultând cromozămi
monocromatidici
ANAFAZĂ Cromozomii monocromatidici sunt atraşi simultan spre cei 2 poli
ai fusului de diviziune

TELOFAZA Ajunşi la poli cromozomii monocromatidici se despiralizează,


dispare fusul de diviziune şi se formează cei 2 nuclei fii

FIŞA DE EVALUARE

1 Asociază noţiunile din coloana A cu cele din coloana B

A. B.
a. mitoza 1. individualizarea cromozomilor
b. metafaza 2. dispare fusul de diviziune
c. profaza 3. este caracteristică celulelor somatice
d. telofaza 4. se formează placa metafazică

2. Alege variantele corecte:

In profaza mitotică au loc:

a. migrarea cromozomilor spre polii fusului de diviziune


b. schimbul de informaţie ereditară
c. dispariţia membranei nucleare şi a nucleolilor
d. apariţia fusului de diviziune

3. In telofază au loc procese inverse celor din profază. Argumentaţi afirmaţia.

BAREM DE CORECTARE
1p pt. fiecare asociere corectă = 4 p
1. a3, b4, c1, d2

2. c, d 1 punct pt. fiecare varianta corecta = 2p

3. profază telofază

- dezorganizarea membranei nucleare se formează membrane nucleare


- organizarea fusuluide diviziune dispariţia fusului de diviziune
- individualizarea cromozomilor despiralizarea cromozomilor

câte 2 puncte pt. noţiunile corecte ale unei faze = 4p

1p din oficiu

TOTAL 10 P

S-ar putea să vă placă și