Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

DATA: 28. 02. 2017


OBIECTUL: BIOLOGIE
SCOPUL LECŢIEI: Cunoașterea noțiunilor legate de desfășurarea procesului de circulație la plante.
CLASA: a X-a J
TITLUL LECŢIEI: Circulația la plante
TIPUL LECŢIEI: predare – învățare
Student: Enache Maria-Eliza

COMPETENŢE GENERALE
1. Receptarea informaţiilor despre lumea vie;
2. Explorarea sistemelor biologice;
3. Utilizarea şi construirea de modele şi algoritmi în scopul demonstrării principiilor lumii vii.

COMPETENŢE SPECIFICE
- la sfârşitul clasei a X a elevii vor avea abilităţi necesare pentru:
1.3. Identificarea structurii microscopice a organelor vegetale și animale în vederea explicării relației
dintre structură și funcție;
2.1. Utilizarea investigației pentru evidențierea structurii și functiilor organismelor;
2.2. Prelucrarea rezultatelor obținute din investigații și formularea concluziilor;
3.1. Reprezentarea structurii și funcțiilor organismelor pe baza modelelor;
4.2. Prezentarea informaţiilor folosind diverse metode de comunicare.

COMPETENŢE DERIVATE
- la sfârşitul lecţiei elevii vor avea abilităţi necesare pentru:
1. Enumerarea tipurilor de rădăcini și tulpini;
2. Recunoașterea vaselor prin care se realizează circulația la plante;
3. Descrierea mecanismului de absorbție a apei și sărurilor minerale;
4. Definirea forțelor ce intervin în circulația sevei elaborate.

METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: conversaţia (introductivă, euristică, de comunicare, de


repetare şi de sistematizare), explicaţia, observaţia.

MATERIALE ŞI MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: fișe de lucru, manual, laptop, videoproiector.

MODALITĂŢI DE EVALUARE: individual, frontal.

BIBLIOGRAFIE:
Ene, S. Sandu, Ghe, Gămăneci, Ghe. – Biologie, clasa a X a, Editura Crepuscul, Ploiești, 2005;
Costică, Naela – Metodica predării biologiei, Editura Graphis, Iași, 2008;

1
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Momentele Competenţe Activitatea Activitatea Metode şi Modalită


lecţiei derivate profesorului elevului mijloace ţi de
didactice evaluare
I. Moment - asigură condiţiile - se pregătesc
organizatoric optime necesare pentru activitate
desfăşurării
activităţii;
II. Captarea - profesorul captează Conversație
atenţiei atenția elevilor
punându-le o
întrebare: “V-ați
întrebat vreodată cum
plantele pot avea
funcții de nutriție
(circulația) dacă nu
au vase de sânge?
Astăzi vom vorbi
despre fenomenele ce
au loc în corpul unei
plante ce țin de
circulație.

III. Anunţarea -scrie titlul lecţiei pe - elevii scriu titlul Conversaţie Frontal
temei şi a tablă: Circulația la în caiet și introductivă
competenţelor plante; urmăresc
-anunță competențele competențele
urmărite prin vizate.
desfășurarea acestei
ore.
IV. 1. - definește organul - elevii sunt atenți Observaţia Frontal
Prezentarea Enumerarea vegetal și enumeră la explicațiile Explicaţia
optimă a tipurilor de tipurile principale de profesorului iar
conţinutului şi rădăcini și organe; apoi scriu în
dirijarea tulpini - prezintă tipurile de caiete;
învăţării rădăcină și funcțiile - vor da exemple
principale ale de tipuri de
acesteia; rădăcini și tulpini
- descrie tipurile de din cunoștintele
tulpină, funcțiile și anterioare;
alcătuirea acesteia; - urmăresc
- prezintă imagini ce imaginile
descriu tipurile de prezentate.
rădăcini și tulpini
utilizând
videoproiectorul.

2
2. - descrie cele două -elevii scriu în Explicaţia Frontal
Recunoașterea tipuri de vase prin caiete definițiile; Conversația Individual
vaselor prin care are loc
care se circulația:
realizează vasele lemnoase
circulația la (seva brută) și vasele
plante; liberiene (seva
elaborată).

3. Descrierea - prezintă cele două - urmăresc cu Explicație Frontal


mecanismului tipuri de absorbții și atenție imaginile Demonstrație
de absorbție a modul în care acestea expuse; Conversație
apei și se realizează.
sărurilor - Absorbția apei se
minerale; realizează de la o - elevii scriu în
soluție diluată caiete definițiile
(soluția din sol) către date de profesor;
o soluție concentrată
(sucul vacuolar din
celulele epidermice la
nivelul membranei
celulelor rizodermei -
membrana
semipermeabilă).
- Absorbția sărurilor
minerale se realizează
independent de cea a
apei și are loc cu
intervenția „pompelor
de ioni”.

4. Definirea - descrie mai întâi - scriu în caiete Explicație Individual


forțelor ce circulația sevei brute explicațiile
intervin în împreună cu cele profesorului.
circulația două forțe ce intervin
sevei în realizarea acestui
elaborate. proces (presiunea
radiculară și forța de
sucțiune a frunzelor)
- apoi explică modul
prin care seva
elaborată circulă în
corpul plantei.

V.Fixarea -se cere elevilor să -elevii rezolvă fișa Conversaţia Individual


cunoştinţelor rezolve fișa de lucru. de evaluare.

S-ar putea să vă placă și