Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lecţie

I. Date de identificare:
Instituţie: Şcoala Gimnazială Măriţei (Şcoala Gimnazială Dărmăneşti; Şcoala Gimnazială Călineşti-Enache)
Nr. de ore: 2 ore pe săptămână
Data:
Disciplina şcolară: Biologie cls a VII-a
Unitatea de învăţare: Sistemul circulator
Titlul lecţiei: Activitatea inimii
Tipul de lecţie: predare-învăţare
Timp: 50 min
Locul de desfăşurare: sală de clasă
Profesor: Robciuc Andreea

Scopul lecţiei: dobândirea de către elevi a unor cunoştinţe referitoare la activitatea inimii pentru înţelegerea importanţei acestui
organ pentru buna funcţionare a organismului uman.

II. Compentenţe specifice


1.1 Identificarea şi observarea alcătuirii şi funcţiilor organelor şi sistemelor de organe ale corpului uman;
2.1 Utilizarea metodelor şi a mijloacelor adecvate studierii organismului uman;
4.1 Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare;
4.2 Prezentarea informațiilor folosind diverse metode de comunicare.

III. Obiective operaţionale:


La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
O1. Să explice funcţia de bază a inimii;
O2. Să prezinte etapele unui ciclu cardiac;
O3. Să deducă factorii ce pot duce la modificarea ritmului cardiac;
O4. Să determine pulsul cardiac propriu.
1
IV. Analiza conţinutului lecţiei
Arii de conţinut Subdiviziuni de conţinut Cod obiectiv
1. Funcţia inimii 1.1 Funcţia de „pompă” a inimii O1
2. Ciclul cardiac 2.1 Sistola atrială şi sistola ventriculară O2
2.2 Diastola atrială şi diastola ventriculară
2.3 Diastola generală
3. Ritmul cardiac 3.1 - O3
4. Pulsul 4.1 - O4

V. Resurse educaţionale:
Forme de organizare : frontală, individuală.
Metode şi procedee:- conversaţie, expunere, explicaţie, demonstraţie, observare.
Materiale: manual, planşă cu sistemul circulator, atlas de anatomie.
Bibliografie :
Mihaela Marcu-Lapadat, Florica Macovei, Floarea Dobran- Biologie, manual pentru clasa a VII-a, Editura Teora, Bucureşti, 2013
Zoe Partin, Luminiţa Logofătu, Cezar Th. Niculescu- Biologie, manual pentru clasa a VII-a, Editura Corint, Bucureşti, 2007
***Programa şcolară biologie, aprobată de Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Inovării, clasa a VII-a, Bucureşti 2

2
VI. SCENARIU DIDACTIC
Nr. Etapele lecţiei∕ O. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice Timp Evalu
crt Evenimentele O. Metode Mijloace Forme de are
. instruirii didactice de învăţare organizare
1. Moment - - notează în catalog elevii -informează profesorul Conversaţie - Frontală 2 min Orală
organizatoric absenţi; cu privire la absenţi;
- asigură liniştea în clasă pentru
buna desfăşurare a lecţiei;
2. Reactualizarea - adresează întrebări elevilor - stabilesc alcătuirea Conversaţie Planşă cu Frontală/ 8 min Orală
cunoştinţelor pentru reactualizarea sistemului circulator; sistemul Individuală
anterioare cunoştinţelor referitoare la - prezintă structura inimii circulator
anatomia sistemului circulator; pe baza planşei;
- enumeră vasele de
sânge, precizând rolul lor
pentru fiecare în parte;
- deduc schema
circulaţiei sângelui prin
corpul uman;
3. Captarea - - precizează că în acea oră elevii - Expunere - Frontală 1 min Orală
atenţiei vor învăţa despre activitatea
inimii;
4. Enunţarea - -anunţă titlul lecţiei şi îl notează -notează titlul în caiete; Expunere - Frontală 2 min Orală
titlului lecţiei şi a pe tablă: Activitatea inimii; - ascultă cu atenţie
obiectivelor - anunţă obiectivele indicaţiile profesorului cu
operaţionale; privire la desfăşurarea
orei;
5. Comunicarea şi O1 - precizează funcţia de bază a - notează pe caiete; Expunere Manual Frontală 4 min Orală
însuşirea noilor inimii şi o explică; Explicaţie
cunoştinţe
O2 - prezintă etapele ciclului cardiac - observă componentele Demonstraţie Manual Frontală 12min Orală
şi indică aceste etape pe baza inimii implicate în Observare Planşă cu
planşei cu sistemul circulator; realizarea etapelor Explicaţie sistemul
- notează etapele ciclului cardiac circulator
ciclului cardiac;
3
pe tablă; - notează pe caiete;
O3 - defineşte ritmul cardiac; - notează pe caiete; Conversaţie Manual Frontală 7 min Orală
- solicită elevilor să precizeze - stabilesc factorii care Explicaţie
factorii care pot duce la pot duce la modificarea
modificarea ritmului cardiac;
ritmului cardiac;
- confirmă răspunsul elevilor şi
- notează pe caiete;
aduce completări;
O4 - defineşte pulsul; - notează pe caiete; Demonstraţie Manual Frontală 7 min Orală
- explică elevilor cum îşi pot - observă demonstraţia Observare
determina singuri pulsul; realizată de profesor; Conversaţie
- solicită elevilor să îşi determine Explicaţie
- realizează exerciţiul
pulsul propriu şi să precizeze la ce
propus de profesor;
rezultat au ajuns;
6. Fixarea şi - adresează elevilor întrebări din - răspund la întrebări; Conversaţie - Frontală/ 5 min Orală
evaluarea lecţia predată pentru a vedea în Individuală
cunoştinţelor noi ce măsură au fost atinse
obiectivele operaţionale;
7. Temă pentru -dă ca temă pentru acasă elevilor -notează tema şi Conversaţie - Frontală 2 min
acasă. Indicaţii să înveţe lecţia bine pentru ora indicaţiile de realizare.
pentru învăţare. următoare;
Aprecierea - apreciază activitatea elevilor.
lecţiei

4
VII. Anexe
Schema logică a lecţiei
Activitatea inimii
Inima funcţionează ca o „pompă”: transmite sânge în corp prin intermediul arterelor şi primeşte sânge din corp prin intermediul venelor.
Activitatea inimii:
- ritmică şi involuntară;
- desfăşurarea ei presupune parcurgerea ciclului cardiac;
- ciclul cardiac= totalitatea evenimentelor legate de trecerea sângelui prin inimă.
Un ciclu cardiac cuprinde sistole şi diastole.
Sistola= perioada de contracţie a inimii; Diastola= perioada de repaus/relaxare a inimii.
Într-un ciclu cardiac au loc 2 sistole (atrială şi ventriculară), 2 diastole (atrială şi ventriculară) şi diastola generală.
Sistola atrială x
Diastola atrială x x x x x x x
Sistola x x x
ventriculară
Diastola x x x x x
ventriculară
x= 0,1 s diastola generală
Sistola atrială:- pereţii atriilor se contractă şi împing sângele în ventricule;
- peretele ventricular este relaxat (diastola ventriculară).
Sistola ventriculară:- pereţii ventriculelor se contractă şi împing sângele în artera aortă şi artera pulmonară;
- peretele atriilor este relaxat (diastola atrială);
- valvulele dintre atrii şi ventricule împiedică întoarcerea sângelui în atrii.
Diastola generală:- are loc repausul general al atriilor şi ventriculelor;
- sângele din vene curge în atrii;
- valvulele dintre atrii şi ventricule sunt deschise→ sângele curge pasiv în ventricule datorită forţei de gravitaţie.
Ritmul cardiac: - numărul contracţiilor/bătăilor inimii pe minut;
- depinde de activitatea persoanei, vârstă, starea psihică, sexul acesteia.
Zgomotele inimii apar prin ascultarea bătăilor inimii. Zgomotul 1 este observat la începutul sistolei ventriculare şi este mai lung şi mai
profund. Zgomotul 2 se observă la începutul diastolei ventriculare şi este mai scurt şi are un ton mai înalt.
Pulsul reprezintă o bătaie ritmică a arterelor datorată propulsării sângelui în timpul contracţiilor ventriculelor.
Pulsul: 70 bătăi/min

S-ar putea să vă placă și