Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lecţie

I. Date de identificare:
Instituţie:
Nr. de ore: 1 oră pe săptămână
Data:
Disciplina şcolară: Biologie cls a VIII-a
Unitatea de învăţare: Echilibre şi dezechilibre în ecosisteme
Titlul lecţiei: Antropizarea. Dezvoltarea durabilă
Tipul de lecţie: predare-învăţare
Timp: 50 min
Locul de desfăşurare: sală de clasă
Profesor: Dinculescu Carmen-Elena

II. Compentenţe specifice


1.3 Compararea unor tipuri de ecosisteme naturale şi antropizate;
2.1 Utilizarea de mijloace şi metode adecvate explorării/investigării ecosistemelor;
4.1 Formarea deprinderilor de documentare şi comunicare;
5.1 Demonstrarea unui mod de gândire ecologic în luarea unor decizii;
5.2 Demonstrarea înţelegerii consecinţelor propriului comportament în raport cu mediul.

III. Obiective operaţionale:


La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
O1. Să definească antropizarea;
O2. Să deducă efectele antropizării asupra ecosistemelor;
O3. Să utilizeze corect cunoştinţele cu privire la dezvoltarea durabilă în viaţa cotidiană.

1
IV. Analiza conţinutului lecţiei
Arii de conţinut Subdiviziuni de conţinut Cod obiectiv
1. Antropizarea 1.1 Definiţie O1
1.2 Clasificarea ecosistemelor antropizate
2. Efectele antropizării asupra 2.1 Efecte O2
ecosistemelor
3. Dezvoltare durabilă 3.1 Concept O3
3.2 Ariile protejate din România

V. Resurse educaţionale:
Forme de organizare : frontală, individuală;
Metode şi procedee:-conversaţie, expunere, explicaţie, problematizare;
Materiale: manual, film didactic.
Bibliografie :
Aglaia Ionel, Victor Oaidă- Biologie, manual pentru clasa a VIII-a, Editura Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2003
Aurora Mihail, Gheorghe Mohan- Biologie, manual pentru clasa a VIII-a, Editura ALL Educational, Bucureşti, 2005
***Programa şcolară biologie, aprobată de Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Inovării, clasa a VIII-a, Bucureşti 2009

VI. SCENARIU DIDACTIC


2
Nr. Etapele lecţiei∕ O. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice Timp Evalu
crt. Evenimentele O. Metode Mijloace Forme de are
instruirii didactice de organizare
învăţare
1. Moment - -notează în catalog elevii absenţi -informează profesorul Conversaţie - Frontală 3 min Orală
organizatoric şi asigură liniştea în clasă pentru cu privire la absenţi;
buna desfăşurare a lecţiei;
2. Reactualizarea - - adresează întrebări elevilor - precizează metodele de Conversaţie - Frontală/ 11min Orală
cunoştinţelor pentru reactualizarea noţiunilor pătrundere a speciilor noi Individual
anterioare referitoare la introducerea de în ecosisteme, speciile ă
noi specii în ecosisteme; noi introduse de om în
ecosisteme în diferite
scopuri şi consecinţele ce
pot apărea în acest caz;
3. Captarea - - prezintă elevilor un film didactic - urmăresc filmul didactic Demonstraţie Film Frontală 4 min Orală
atenţiei cu impactul omului asupra şi deduc tema lecţiei; Observare didactic
mediului înconjurător; Conversaţie
4. Enunţarea - -anunţă titlul lecţiei şi îl notează -notează titlul în caiete; Expunere Frontală 2 min Orală
titlului lecţiei şi pe tablă: Antropizarea. - ascultă cu atenţie
a obiectivelor Dezvoltarea durabilă; indicaţiile profesorului cu
- anunţă obiectivele privire la desfăşurarea
operaţionale; orei;
5. Comunicarea şi O1 - defineşte antropizarea; -notează pe caiete; Conversaţie Manual Frontală 8 min Orală
însuşirea noilor - solicită elevilor să dea exemple - dau exemple de Explicaţie
cunoştinţe de ecosisteme antropizate; ecosisteme antropizate;
- clasifică ecosistemele - notează pe caiete;
antropizate şi notează
clasificarea pe tablă;
O2 - solicită elevilor să deducă - deduc efectele Conversaţie Manual Frontală 8 min Orală
efectele antropizării asupra antropizării asupra Explicaţie
ecosistemelor; ecosistemelor; Problematizare
- aduce completări unde este - notează pe caiete;
necesar;
O3 - defineşte conceptul de - notează pe caiete; Expunere Manual Frontală 7 min Orală
dezvoltare durabilă;
3
- precizează ariile protejate din
România;
6. Fixarea şi - adresează întrebări elevilor - răspund la întrebări; Conversaţie - Frontală 5 min Orală
transferul pentru a vedea în ce măsură au
cunoştinţelor fost atinse obiectivele
operaţionale;
7. Temă pentru -dă ca temă pentru acasă elevilor -notează tema şi Conversaţie - Frontală 2 min
acasă. Indicaţii să înveţe lecţia bine pentru data indicaţiile de realizare.
pentru învăţare. viitoare;
Aprecierea - apreciază activitatea elevilor.
lecţiei

VII. Anexe
Schema logică a lecţiei
4
Antropizarea. Dezvoltare durabilă

Antropizarea
Ecosistemele antropizate s-au dezvoltat şi continuă să se extindă, înlocuind în bună parte, ecosistemele naturale.
Ecosistemele antropizate= ecosisteme naturale transformate de om pentru obţinerea unor producţii vegetale sau animale
sporite, fie pentru alte scopuri.
Impactul omului este direct proporţional cu numărul populaţiei şi cu volumul activităţilor umane şi invers proporţional cu
mărimea biotopului.
 Clasificarea ecosistemelor antropizate:
- ecosistemul aşezărilor umane (rurale şi urbane);
- agroecosistemele ( terenuri arabile cultivate, sere, livezi, grădini de legume, vii, parcuri, ferme de animale, crescătorii piscicole, crescătorii
de scoici).
 Efectele antropizării asupra ecosistemelor:
- perturbarea echilibrului ecologic din ecosisteme;
- simplificarea biocenozei: un număr mic de specii;
- ecosistemul devine labil.
Dezvoltare durabilă
Multe state ale lumii, societăţi ştiinţifice şi organizaţii nonguvernamentale au adoptat conceptul de dezvoltare durabilă în scopul
susţinerii prosperităţii ecosistemelor. Acest concept vizează responsabilizarea tuturor locuitorilor planetei implicaţi în toate domeniile
activităţii umane, în sensul asigurării conservării resurselor naturale ale biosferei, astfel încât orice decizie şi acţiuni ale acestora să
favorizeze menţinerea echilibrului ecologic, refacerea biodiversităţii şi păstrarea unui mediu de viaţă sănătos.
În România sunt protejate prin lege 5 categorii de arii în scopul conservării biodiversităţii şi susţinerii acesteia:

5
 rezervaţiile ştiinţifice (pădurea Letea şi Caraorman din Delta Dunării);
 rezervaţiile naturale (Poiana Narciselor din Delta Dunării);
 monumentele naturii (peşterile);
 parcurile naţionale (Parcul naţional din Munţii Retezat);
 parcurile naturale (Parcul naţional din Munţii Apuseni).

S-ar putea să vă placă și