Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data: 20.01.2021
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Suatu
Clasa: a II-a A
Prof. Înv.: Dunavățu Ionela Petronela Eliza
Unitatea de învățare: „Viețuitoare și medii de viață”
Aria curriculară: Matematică și Științe ale Naturii
Disciplina: Matematică și explorarea mediului
Subiectul lecției: „Acvariul - mediu artificial de viață” - Înmulțirea când unul dintre factori este 5
Forma de realizare: activitate integrată
Tipul lecției: lecție mixtă
Competențe specifice:
▪ Matematică și explorarea mediului:
1.6. Utilizarea unor denumiri și simboluri matematice (sumă, total, termenii unei sume, diferență, rest, descăzut, scăzător, produs, factorii unui
produs, cât, deîmpărțit, împărțitor, +, -, =, * ) în rezolvarea și/sau compunerea de probleme;
3.1. Rezolvarea de probleme în cadrul unor investigații, prin observarea și generalizarea unor modele sau regularități din mediul apropiat;
4.1. Descrierea unui plan de lucru folosind câțiva termeni științifici, reprezentări prin desene și operatorii logici „și”, „sau”, „nu”;
4.2. Formularea unor consecințe rezultate în urma observării unor relații, fenomene, procese simple.

▪ Comunicare în limba română:


1.1 Identificarea semnificației unui mesaj oral din texte accesibile variate;
1.4 Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute.

Obiective operaționale:
O1 - să înțeleagă termenul de mediu artificial de viață pe baza informațiilor prezentate;
O2 - să indentifice diferențele dintre mediul natural și cel artificial de viață, pe baza cunoștințelor acumulate;
O3 - să distingă viețuitoarele care pot supraviețui într-un mediu artificial de viață;
O4 - să analizeze obiectele care se găsesc în acvariu cu ajutorul suportului vizual;
O5 - să cunoască terminologia specifică operațiilor matematice învățate;
O6 - să rezolve corect exerciții de înmulțire când unul dintre factori este 5;
O7 - să compună corect o problemă după un set de date oferite.

Resurse:
I. Metodologice
Strategii didactice
Metode şi procedee: explicaţia, exerciţiul, conversaţia, problematizarea
Mijloace de învăţământ: flipchart, acvariu cu diferite viețuitoare, elemente din mediul acvatic, manual, auxiliar didactic.
Forme de organizare: frontal, individual.
II. Forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică și analizarea răspunsurilor, aprecieri verbale, munca independentă;
III.Temporale - 40 min
IV. Umane - 8 elevi

Scenariul didactic
Nr. Etapa lecției Ob. Conținutul învățării Strategia didactică Evaluarea
Crt Op. Metode și Resurse Forme de
. procedee materiale organizare
1. Moment Se asigură condițiile pentru buna
organizatoric desfășurare a lecției (camera,
microfon, conexiune internet) și se
1 min. pregătesc materialele de lucru.
2. Reactualizarea O5 Se recapitulează oral termenii Conversația Frontal Observarea
cunoștințelor matematici folosiți în cadrul sistematică și
însușite înmulțirii (factori, semnul ori, analizarea
anterior produs). răspunsurilor
O6 Se recapitulează oral cu ajutorul Individual
metodei randomizării simple Exercițiul
înmulțirile învățate până acum (când
unul dintre factori este 0, 1, 2, 3, 4
sau 5).
O2 Se recapitulează oral mediile de viață
ale viețuitoarelor cunoscute până în
acest moment.
10min Se cere elevilor ca la finalul orelor să
trimită fotografiile cu temele realizate
și rezolvate pentru azi.

3. Captarea Se prezintă acvariul realizat și elevii Conversația Acvariul Frontal Observarea


atenției sunt întrebați dacă știu ce este acesta, sistematică
la ce folosește și dacă au sau au avut
și ei acasă.
2 min.
4. Precizarea Elevilor li se transmite titlul lecției Conversația manualul Frontal Observarea
titlului și a de astăzi - „Acvariul - mediu artificial sistematică
obiectivelor de viață” și li se prezintă într-o
manieră accesibilă obiectivele pe care
2 min. aceștia trebuie să le atingă până la
finalul lecției.
5. Dirijarea O4 În cadrul aceste etape a lecției, Conversația Acvariul Frontal Observarea
învățării elevilor li se va prezenta acvariul și sistematică
ceea ce el conține: apă, nisip, plante
15min. de acvariu, obiecte decorative, aparat Elementel
de oxigenare, lampă, dar și animalele e din
care trăiesc în interiorul acestuia. mediul
Se va explica de ce acvariul este un acvatic
mediu artificial de viață și care sunt Explicația
O1 diferențele dintr-un mediu artificial și
unul natural.
Se prezintă și se explică importanța
existenței aparatului de oxigenare și a
lămpilor.
6. Fixarea și O3 În interiorul acvariului se află și Conversația Frontal Observarea
sistematizarea câțiva intruși pe care copiii îi vor sistematică și
conținuturilor indentifica (pisica, dinozaurul, analizarea
pasărea etc.) și vor menționa mediul Problematizarea Individual răspunsurilor
5 min. de viață corespunzător acestora.
O2 Elevii vor exemplifica diferențele Munca
existente între mediul de viață independentă
artificial și cel natural.
7. Verificarea și O6 Li se cere elevilor să compună o Problematizarea Flipchart Individual Munca
asigurarea O7 problemă după datele următoare: independentă
feedbackului
- 3 peștișori portocalii Exercițiul
3 min. - de 5 ori mai mulți peștișori Analizarea
albaștrii răspunsurilor
- cu 3 mai mulți peștișori maro
decât cei albaștri

8. Încheierea Se indică și se explică tema pentru Conversația Auxiliar Frontal Aprecieri


lecției acasă. Se fac aprecieri generale didactic verbale
asupra modului de participare la
2 min. activitate.

S-ar putea să vă placă și