Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect de lecţie

I. Date de identificare:
Instituţie: -Colegiul Național Dimitrie Cantemir din Iași
Mediu: Urban
Nr. de ore: 2 ore pe săptămână
Data: 7.06.2019
Disciplina şcolară: Biologie, cls. a VI-a B
Unitatea de învăţare: Funcțiile oganismelor, baza lor anatomică
Titlul lecţiei: Relația între funcțiile de nutriție
Tipul de lecţie: Lecție de recapitulare, sistematizare și consolidarea cunoștiințelor
Scopul lecției: Aprofundarea, consolidarea și evaluarea într-o manieră sistematică a informațiilor referitoare la anatomia, fiziologia și
patologia sistemelor de organe și înțelegerea că nutriția organismelor se realizează prin funcționarea concomitentă a diferitelor organe
grupate în sisteme.
Timp: 50 min
Studentă: Cabat Elena-Alexandra

II.Competențe derivate:

C1. Precizarea funcțiilor de nutriție și rolul lor în menținerea vieții organismului;


C2. Evidențierea corelației dintre sistemele de organe ce asigură nutriția și legătura dintre diferitele funcții (digestia, circulația, respirația
și excreția)
C3. Identificarea organelor care alcătuiesc sistemele digestiv, circulator, respirator și excretor;
C4. Descrierea sistemelor ce deservesc funcțiile de nutriție în ordinea succesiunii lor;
C5. Reprezentarea grafică a sistemelor digestiv, circulator respirator și excretor sau a anumitor organe din aceste sisteme prin desene,
mulaje, modele din plastilină.
C6. Explicarea influenței factorilor chimici, fizici și mecanici asupra funcționării sistemelor ce realizează nutriția organismului.

1
III.Strategii didactice:

a) Metode și procedee: observația dirijată, observarea independentă, conversația euristica, problematizarea, algoritmizarea, modelarea
demonstrația și studiu de caz.
Mijloace didactice: manual, videoproiector, filmuleț educativ despre tema lecției, fișe de lucru, planșe cu structura sistemelor digestiv,
circulator, respirator și excretor, mulaje ale organelor din sistemele ce îndeplinesc funcția de nutriție.
b) Resurse: -spațială: laboratorul de biologie;
-temporară: 50 de minute
Forme de activitate: frontală, pe grupe și individuală.
Evaluarea:-se recomandă utilizarea: Metodelor de examinare clasică a elevilor (orale, scrise și practice)
Modalitățile alternative de evaluare: referate proiecte portofolii și investigații ;
Tehnici și instrumente tic)
Bibliografie: Manualul de biologie- Elena Crocnan

I. Desfăşurarea lecţiei

Nr Etapele C. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice Timp Evalu


crt lecţiei∕ Metode Resurse Forme are
Eveniment didactice de
ele organiz
instruirii are
1. Moment Notează în catalog elevii absenţi și Îşi pregătesc caietul de biologie, Conversaţia Catalog Frontală 1 min
organizator verifică dacă sunt condiţii optime manualul și obiectele de scris.
ic pentru desfășurarea lecției;
Pregătește materialul didactic
necesar lecției.

2
2. Captarea Anunță elevii că ora aceasta vor Sunt atenți. Expunerea Frontală 1 min Orală
atenţiei desfășura o lecție de fixare și
sistematizare a conținuturilor din
funcțiile de nutriție sub forma unui
joc interactiv.

4. Anunţarea C1- Anunţă subiectul lecţiei şi le Notează titlul în caiete. Expunerea Filmuleț Frontală 1 min
temei şi a C6 expune un filmuleț didactic. Ascultă cu atenţie indicaţiile didactic
obiectivelor Prezintă obiectivele care exprimă profesorului cu privire la
ceea ce elevii trebuie să cunoască la desfăşurarea orei.
terminarea lecției.

5. Dirijarea Profesoul împarte în clasă fișele de Conversaţia Filmulet Frontală 35 Orală


invăţării activitate (Anexa 1) și îi îndrumă pe Expunerea didactic Individu min
elevi să răspundă la întrebările din: Explicația Laptop ală
Observarea Pe grupe
-Respirația, hrănirea, circulația și
Discută rezultatele obținute Învățarea de elevi
excreția la plante
prin
– Anatomia sistemului digestiv descoperire
Demonstrația
– Fiziologia sistemului digestiv Exercițiul
Completează și corectează Lucrul în
– Anatomia sistemului respirator răspunsurile colegilor. grupre

– Fiziologia sistemului respirator

– Anatomia sistemului circulator

– Fiziologia sistemului circulator

– Anatomia sistemului excretor

3
– Fiziologia sistemului excretor

După executarea sarcinii,


profesorul le solicită elevilor,
comunicarea întregii clase a
răspunsurilor date pe fișele de
lucru. Profesorul îi corectează, îi
invită pe elevi să scrie răspunsurile
pe tablă, după care va nota pe tablă
schema de recapitulare cu relația
funcțiilor de nutriție.

6. Asigurarea Pe parcursul întregii lecții Observația Orală


feed- profesorul trece printre bănci sistematică
backului observând modalitatea de realizare Conversația
a sarcinilor de lucru.

7. Fixarea După prezentarea fiecăror sisteme Explicația Prezentare Individu 10 Orală


cunoștințel se vor discuta eventualele Exercițiul PPt ală min Scrisă
or nelămuriri ale eleviilor. Fișe de
activitate
8. Evaluarea Prin chestionare orală pe tot Se gândesc şi răspund la întrebările Catalog 2 min
performanţ parcursul orei. adresate de profesor.
ei elevilor Face aprecieri asupra activității
elevilor și îi notează.

4
Plan de recapitulare
Funcțiile de nutriție: digestia, respirația, circulația, excreția
Organismul uman

Sistemele care participă la realizarea funcției de nutriție Funcțiile de nutriție Corelația cu alte
sisteme

Sistemul digestiv Digestia


a) Tub digestiv: cavitatea bucală, faringe, esofag, - Digestia mecanică,
stomac, intestin subțire, intestin gros fizică, chimică
b) Glande anexe: glande salivare, ficat, pancreas - Digestia gastrică
- Absorbția nutrimentelor
(în intestinul subțire) Sistemul circulator
- Fiziologia intestinului
gros
Sistemul respirator Respirația
a) Plămâni - Expirația
b) Căi respiratorii: fose nazale, faringe, laringe, trahee, - Inspirația
2 bronhii principale - Schimbul de gaze
Sistemul circulator

Sistemul circulator Circulația


a) Inima - Circulația mare
b) Vasele de sânge: artere, capilare, vene (sistemică) Sistemul digestiv
- Circulația mică
(pulmonară) Sistemul respirator
Sistemul excretor

Asimilația Transformarea substanțelor alimentare în substanțe


proprii celulei

Sistemul excretor Excreția


a) Rinichi - Formarea urinei
b) Căi urinare: 2 uretere, vezica urinară, uretra - Eliminarea urinei Sistemul circulator

5
Dezasimilație-Degradarea de substanțe vii în formarea de
produși toxici și eliberare de energie

Plantele

Segmente ce participă în realizarea funcției de Funcția de nutriție


nutriție

Hranire>Nutriție autotrrofă: în prezența luminii Procesul prin care planta isi prepara sigura hrana
captata de clorofila:
Dioxid de carbon+apă=> Oxigen+glucoza
Energia luminoasă =>energie chimica

Respirație aerobă Se produce energie


-in ostilele stomatelor din frunze Glucoză+oxigen=> apa+dioxid de carbon+ energie
-descompune glucoza
Se elimina apa sub forma de picaturi-gutatie
Si sub forma de vapori-transpiratie
Circulația: -absorbția apei și a sărurilor minerale
Seva brută( apa cu săruri minerale)-prin vasele -transportul sevei brute
lemnoase(sol-rădăcină-tulpină-fruct) -transport seva elaborată
Seva elaborată(substanțele organice:glucide, lipide,
proteine produse în urma fotosintezei)-prin vase
liberiene (fruct-frunze- tulpină-radacina)

Excreția Procesul prin care planta elimina substantele


nefolositoare
Dioxidul de carbon din urma respiratiei este
folosit in procesul de fotosinteza
Apa este eliminata prin stomate-transpiratie

6
ANEXA 1
Fișă de activitate-Funcții de nutriție

1) Care sunt funcțiile de nutriție ale unui organism?........................................................

2) Cum îsi prepara o planta hrana?..........................................................................................

3) În plante fotosinteza se desfășoară în prezența luminii. Care este reacția de fotosinteză?

a.oxigenul și apa se transformă în glucoză și dioxid de carbon

b. din dioxidul de carbon și apă se obțin glucoză și oxigen

c. dioxidul de carbon și oxigenul se formează în glucoză și apă

4) Numiți un tip de nutriție heterotrof........................................................................................

5) Ce gaz elimină planta în procesul de respirație aerob?

a. Oxigenul
b. Dioxidul de carbon
c. Glucoza

6) Transpirația este procesul prin care plantele elimină sub formă de vapori

a. Oxigenul
b. Dioxidul de carbon
c. Apa

7
7) Asociați următoarele răspunsuri:

1.seva bruta a.xilemul

2.seva elaborată b.floemul

8) Asociaţi noţiunile, scriind litera în dreptul cifrei corespunzătoare:…...………………......

1. ficat a. sistemul excretor


2. stomac b. tub digestiv
3. plămâni c. sistemul circulator
4. rinichi d. glandă anexă
5. vene pulmonare e. sistemul respirator

9)Definiți excreția..................................................................................................................

10) Care vas transportă sânge de la inimă la plămâni?

a. vena cavă inferioară

b.artera pulmonară

c.artera aortă

11) În care dinte segmentele tubului digestiv se finalizează pocesul de digestie?

a. faringe

b. stomac

c. intestinul subtire

8
12)Completați spațiile libere:

1. Organul în care se formează urina este R_ _ _ _ _ _ _


2. Unitatea structurală și funcțională a rinichiului este N _ _ _ _ _ _ _
3. Cameră a inimii care pompează sângele în artere este V_ _ _ _ _ _ _ _
4. Segment la nivelul căruia se încheie digestia I_ _ _ _ _ _ _
5. Vas la nivelul căruia au loc schimburi între sânge și țesuturi. C_ _ _ _ _ _
6. Segment al tubului digestiv în care intră alimentele. G _ _ _
7. Organ care pompează sângele. I_ _ _ _
8.Tub prin care urina este eliminată din corp. U_ _ _ _ _

S-ar putea să vă placă și