Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect de lecie

I. Date de identificare:
Instituie: Colegiul Naional Costache Negruzzi, Iai
Nr. de ore: o or pe sptmn
Data: 9-05-2017
Disciplina colar: Biologie,
Clasa a VII-a
Unitatea de nvare: Funcii de nutriie
Titlul leciei: Anatomia sistemului digestiv
Tipul de lecie: Comunicare i nsuire de noi cunotine
Timp: 50 min
Locul de desfurare: sala de clas
Propuntor: Spiridon Alexandra
Mentor: Prof.Nedea Mircea

Scopul leciei: Elevii s cunoasc i s neleag organele sistemului digestive, precum i drumul parcurs de alimente i cum s-au specializat
segmentele tubului digestive pentru transformarea acestora i absorbia substanelor nutritive

I. Compentene specifice
1.1 Identificarea i observarea alctuirii i funciilor organelor i sistemelor de organe ale corpului uman;
1.2 Stabilirea relaiilor ntre funciile organelor, ale sistemelor de organe din corpul uman i influena factorilor de mediu
2.1 Utilizarea metodelor i a mijloacelor adecvate studierii organismului uman;

II. Compentene derivate


1.1.1. Identificarea elementelor componente ale sistemului digesti;
1.2.1. S descrie glandele anexe ale sistemului digestiv;
2.1.1 S argumenteze necesitatea pstrrii regulilor de igien ale sistemului digestiv
III. Obiective operaionale:
La sfritul leciei elevii vor fi capabili:
O1. S identifice structura sistemului digestiv
O2. S localizeze organele sistemului digestiv
O3. S descrie transformrile suferite de alimente n timpul celor trei etape ale digestiei

V. Resurse educaionale:

1
Forme de organizare : frontal, individual.
Metode i procedee: conversaie euristic, explicaie, observaia, nvarea prin descoperire,problematizarea.
Materiale: manual, plan, mulajul, creioane colorate, cret, tabl.
Bibliografie : Zoe Partin, Luminia Logoftu, Cezar Th. Niculescu, Biologie. Manual pentru clasa a VII-a, Editura Corint, Bucureti 2007.

VI.SCENARIU DIDACTIC
Nr Etapele O.O. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice Timp Evalu
. leciei Metode Mijloace Forme are
crt Evenimentele didactice de de
. instruirii nvare organiz
are
1. Moment - - Se creaza climatul favorabil - Elevii se mobilizeaz Conversai - Frontal 2 min Oral
organizatoric nceperii orei de biologie. pentru nceperea orei i e
Profesorul face prezena i ascult cu atenie
noteaz absenii ( in cazul in care ndrumrile i indicaiile
exist). date de profesor pentru
Organizeaza materialele. lecia ce va urma.

2
2. Reactualizare - pune intrebri elevilor Conversai - Frontal 6min Oral
acunotinelo referitoare la materia predat ora e /Indivi
r anterioare anterioar: dual
Au recapitulat lectiile si
De cte tipuri pot fi
sunt pregatiti pentru
substanele?
desfasurarea lectiei
Care sunt srurile
minerale de care are
nevoie organismul nostru?
Care sunt substanele
organice? Exemple?
La ce ore se servesc mesele n
mod normal?

3. Captarea - Stabilete c aparatul digestiv e - Analizeaz imaginea i Observare Plan Frontal 3 min Oral
ateniei implicat n funciile de nutriie. rspund la ntrebrile Conversai
Prezint la nivel frontal o plan profesorului e
cu alctuirea aparatului digestiv.
La ce ore se servesc mesele n
mod normal?
4. Enunarea - -Informeaz elevii cu privire la -noteaz titlul n caiete; Expunere - Frontal 2min Oral
titlului leciei titlul leciei; prezint , n cteva - ascult cu atenie
i a cuvinte , scopul i obiectivele de indicaiile profesorului cu
obiectivelor atins pe parcursul i la sfritul privire la desfurarea
leciei pe nelesul elevilor orei;
(identificarea prilor componente
ale sitemului digestiv)
Noteaz titlul n caiete
5. Comunicarea O1 Din ce este alctuit sistemul Totalitatea organelor care Jocul - Frontal 20 Oral
i nsuirea digestiv? realizeaz digestia didactic min
noilor
cunotine Ce este digestia? Totalitatea
transformrilor mecanice,

3
fizice i chimice suferite
de alimente
Tub digestiv i Glande
Care sunt cele dou mari
anexe
componente ale sistemului
digestiv?
Ficatul , pancreasul,
glandele salivare.
Care sunt glandele anexe tubului
digestiv? Elevii vin pe rnd n fa
clasei formnd un lan ce
Pentru a stabili componentele
reprezint ordinea
tubului digestiv , profesorul
organelor tubului digestiv
distribuie fiecrui elev cte o
(cavitate bucal cu dini i
foaie pe care este scris denumirea
limb-faringe-esofag-
unui organ component al tubului
stomac-intestin subire-
digestiv. Elevii vor trebui s se
intestin gros-anus).
grupeze n fata clasei n ordinea
n care se afl organele n
organism.
Se grupeaz, deschid
plicurile, se consult ntre
ei, aleg organele
sistemului digestiv i le
lipesc pe fia de lucru.

4
O2 - Fiecare elev va preciza Conversai Plan Frontal 5min Oral
rolul organului pe care l a euristic
mparte elevii n 4 grupe i
reprezint: Modelarea
distribuie fiecrei grupe cte un
plic n care se afl desene ale a. cavitatea bucal-dinii
organelor sistemului digestiv frmieaz alimentele;
printre care se afl i organe ale
glandele salivare nmoaie
altor sisteme. Solicit elevii s
alimentele -limba-
aleag doar organele sistemului
formeaz bolul alimentar
digestiv i s le lipeasc pe fia de
activitate , n ordinea succesiunii b. faringele-deglutiie
lor. Anunt c va fi considerat
castigtoare echip care va c. esofagul-deglutiie
construi prima corect sistemul d. stomacul-sucul gastric
digestiv. diger proteinele
Fiecare elev va trebui s explice e. pancreasul-sucul
important organului pe care l pancreatic diger
reprezint. proteinele, glucidele ,
lipidele

Solicit elevul care reprezint f. ficatul-bila


emulsioneaz grsimile
dintele s identifice pe mulaj
prile componente-alctuire g. intestinul subire-sucul
intern i extern i s identifice intestinal , se termin
tipurile de dini digestia, se formeaz
Fiecare elev va localiza organul nurimentele care se absorb
pe care l reprezint i va preciza n snge, resturile
rolul acestuia . nedigerate trec n
intestinul gros
h. intestinul gros-
absorbia surplusului de
ap, sinteza de vitamina B

5
i K, defecaia

O3 Pentru descrierea transformrilor Elevii rezolv itemii Conversai Frontal 6min Scris
care au loc de-alungul tubului din fia de activitate. a
digestiv profesorul va mpari Ei vor explic Observaia
fiecrui elev fia de activitate nr.2 transformrile Explicaia
alimentelor de-alungul
tubului digestiv:
a. Digestia bucal:
frmiarea
alimentelor,
amestecarea cu
saliv,formarea
bolului alimentar,
digestia glucidelor
b. Digestia gastric:
diigestia proteinelor
c. Digestia
intestinal:

6
emulsionarea
grsimilor de ctre
bil;
digestia glucidelor,
proteinelor i lipidelor
de ctre sucul
pancreatic i sucul
intestinal care
descompune
proteinele, lipidele i
glucidele rezultate n
urm aciunii sucului
pancreatic
-se formeaz
nutrimentele care se
absorb n snge
-resturile nedigerate
trec n intestinul gros
d. n intestinul gros se
absoarbe surplusul de
apa i vitamine B i K,
defecaia(eliminarea
fecalelor).

6. Fixarea - Solicit elevilor s rezolve fia - Completeaza fia de Joc - Frontal 5min Oral
cunotinelor de evaluare,, Jocul cuvintelor" activitate didactic
noi Rspund la ntrebri

8. Tem pentru - d ca tem pentru acas elevilor -noteaz indicaiile. Conversai Frontal 1 min
acas. s nvee lecia bine pentru ora e
Indicaii urmtoare;
7
pentru - apreciaz activitatea elevilor.
nvare.
Aprecierea
leciei

S-ar putea să vă placă și