Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lecție

Data :
Clasa : a-VII-a
Aria curriculară: Matematică si științe ale naturii
Profesor : Cristina DRAGOSTIN
Obiectul: Biologie-Anatomia si fiziologia omului
Unitatea de învaţare: FUNCTIILE DE NUTRITIE A) SISTEMUL DIGESTIV
Titlul lecției :Anatomia sistemului digestiv

Tipul lecției: comunicare și însușire de noi cunoștințe


Competențe generale:
1.Receptarea informațiilor despre lumea vie
2. Explorarea sistemelor biologice
3. Comunicarea orală și scrisă utilizand terminologia specifică biologiei.
Competențe specifice:
1.1 Identificarea şi observarea alcătuirii şi funcţiilor organelor şi sistemelor de organe ale
corpului uman
2.1 Utilizarea metodelor şi a mijloacelor adecvate studierii organismului uman
3.1Reprezentarea structurii şi funcţiilor sistemelor biologice pe baza modelelor
4.1 Utilizarea corectăa terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare
4.2 Prezentarea informaţiilor folosind diverse metode de comunicare

Obiectivele operaţionale: pe parcursul si la sfarsitul lecției elevii vor fi capabili să:


O1- să definească noțiunea de ,,sistem digestiv’’;
O2 - să denumească formaţiunile anatomice care alcătuiesc tubul digestiv și glandele anexe;
O3 – să descrie alcătuirea unui dinte , tipurile de dentiție și formula dentară la adult;
O4 - să indice caracteristicile anatomice ale organelor sistemului digestiv;
Demersul didactic:
a. Resurse procedurale: observația, conversaţia euristică, descoperirea, lectura,
explicația, problematizarea, demonstrația, comparația , desen la tablă
b. Resurse materiale: manual, videoproiector, calculator ,internet , microplanse, mulaj cavitatea
bucala; mulaj dinte; cretă colorată, flip-chart,soft educational DVD Didactica Publishing
House,,Sistemul digestiv,,; http://www.innerbody.com/image_dige01/dige03-new2.html;
https://www.proprofs.com/games/crossword/sistemul-digestiv-2/

c. Forma de activitate: frontal, individual


Metode de evaluare: formativă prin chestionare orală
Locul desfășurarii: laboratorul de biologie
Bibliografie:
1. -Cerghit Ioan ,-,,Metode de invatamant’’,Editura Polirom,2006
2-Lazar Viorel,Nicolae Mariana,,Lectia,forma de baza a organizarii procesului de predare-
invatare-evaluare la disciplina biologie’’,Editura Arves,2007
3 -Tibea,Florica,,Atlas de biologie’’-Anatomia omului,Editura Didactica si
Pedagogica,2006
4-Partin Zoe,Logofatu Luminita,Cezar Th. Niculescu,,Biologie-Manual pentru clasa a VII-
a’’,Editura Corint,2006

Desfăşurarea lecţiei
Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor
Moment Pregăteşte materialul didactic. Îşi pregătesc cărţile şi
organizatoric caietele.
Notează în catalog elevii absenţi şi verifica dacă sunt
condiţii optime pentru desfăşurarea orei.
Verificarea Realizează o verificare generală prin chestionare Raspund la intrebari:
cunoștințelor orala a cunoștintelor anterioare pentru a face
Functiile organismului
legatura cu lecția nouă;
uman sunt: functii de
Care sunt functiile organismului uman? relatie, de nutritie, de
reproducere.
Ce functii am studiat pana in prezent?
Până în prezent am studiat
functiile de
relatie:sensibilitatea si
miscarea.

Vizionare DVD-,,Sistemul digestiv,,-min 1 Elevii urmăresc imaginile și


identifică tema ce va fi
Captarea atenției
studiată în această lecție.

*Anunță noua temă


Anunţarea temei *Notează titlul lectiei pe tablă Notează în caiete titlul
şi a obiectivelor lecţiei şi urmăresc ceea ce
anunţarea titlului lecţiei și îl scrie pe tablă : Anatomia
sistemului digestiv
trebuie să știe la sfârsitul
acesteia.
*Prezintă obiectivele operaționale
ale lecției

Dirijarea învăţării Urmăresc prezentarea


power-point
Prezintă un material power point și adresează întrebări
elevilor în vederea realizării schemei la tablă a noii
lecții.Pe parcursul redării noilor noțiuni, profesorul explică
și realizează schema lecției la tablă. Ascultă, observă, scriu.
Fiecare elev va completa
schema lecției în caiet.

6.Obţinerea Inventariază principalele informații și solicită Răspund la întrebarile


performanţei elevilor să dea răspunsuri clare pentru a vedea în ce profesorului.
elevilor masură au fost atinse obiectivele.
7. Evaluarea Elevii se gândesc și rezolvă
rebusul propus.
Rezolvarea unui rebus tematic
,,Sistemul digestiv,,
https://www.proprofs.com/games/crossword/sistemul-
digestiv-2/
Se notează elevii care au participat activ la lecție.Se
incurajează elevii mai slabi.

Schema tablei
ANATOMIA SISTEMULUI DIGESTIV
Sistemul digestiv = totalitatea organelor în care are loc transformarea alimentelor în substanțe
simple
A) TUBUL DIGESTIV
●Cavitatea bucală-superior- cerul gurii
-inferior-limba
-lateral-obraji
-în față- buzele
-în spate- omuleț si valul palatin
-Dintii incisivi (tăietori)
canini
premolari și molari
Dentiție-de lapte-20 dinți
-definitivă-32 dinți
Formula dentară adult -2/2 I -1/1 C-2/2 PM- 3/3 M
Alcătuirea unui dinte:radacină ; colet ; coroană-smalț,dentină,pulpa dentară,vase de sânge,nervi

●Faringe – se încrucisează calea respiratorie cu cea digestivă ; laringele este acoperit de epiglotă; la
intrarea în faringe-amigdalele

●Esofagul –tub muscular de 20-25 cm; mușchi netezi;face legatura cu stomacul prin orificiul cardia

●Stomac – parte dilatată a tubului digestiv;


- forma literei J;

- 1500 cm 3 ;

- 3 straturi de mușchi :longitudinali ,circulari, oblici


- glande gastrice-secretă suc gastric ;
-face lagătura cu intestinul subțire prin orificiul piloric

●Intestinul subțire – cca 8 m lungime; formează cute


-mucoasa intestinală- vilozități intestinale -0,5 mm
-glandele mucoasei intestinale- suc intestinal
-duoden-formă de potcoavă ;

● Intestinul gros- 1,5 m= colon


-ultima parte = rect
-pliuri și glande secretoare de mucus
● Orificiul anal- mușchi circulari

B) GLANDELE ANEXE-glande salivare-sublinguale,submaxilare ; secretă saliva


-ficat-1,5 kg ;partea dreaptă a abdomenului ;secretă bila (fierea)
-pancreas- situat în spatele stomacului ; secretă sucul pancreatic

S-ar putea să vă placă și