Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de lecţie

Data: 25.05.2012
Clasa: a VII-a A
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii
Unitatea de învăţare: Funcția de reproducere
Tema: Reproducerea la om-alcătuirea generală a sistemului reproducător feminin şi masculin
Scopul lecţiei: Dobândirea de către elevi a unor cunoștințe referitoare la alcătuirea și structura
sistemului reproducător feminin și masculin
Competenţe specifice:
 Identificarea şi observarea alcătuirii şi funcţiilor organelor şi sistemelor de organe ale corpului
uman (1.1)
 Stabilirea relaţiilor între funcţiile organelor, ale sistemelor de organe din corpul uman şi
influenţa factorilor de mediu (1.2)
 Utilizarea metodelor şi a mijloacelor adecvate studierii organismului uman (2.1)
 Realizarea activităţilor experimentale şi interpretarea rezultatelor (2.2)
 Reprezentarea structurii şi funcţiilor sistemelor biologice pe baza modelelor (3.1)
 Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare (4.1)
 Prezentarea informaţiilor folosind diverse metode de comunicare (4.2)
Competenţe derivate:
 să localizeze organele sexuale
 să descrie părțile componete ale organelor sexuale
 să prezinte celule sexuale
 să diferențieze celulele sexuale de organele sexuale
Tipul lecţiei: transmitere și însușire a noilor cunoștințe
Demersul didactic:
a) Resurse procedurale:
 observația
 explicaţia
 descoperire independentă
 observare independentă
 problematizare
 metoda RAI
 metoda ciorchinelui
b) Resurse materiale:
 atlase anatomice
 calculator
 manualul
 planșe
 videoproiector
 soft educațional
c) Forme şi moduri de organizare: frontal, pe grupe
Locul de desfăşurare : laboratorul de biologie
Evaluare: formativă prin chestionare orală.
Bibliografie:
- Zoe Partin – Biologie.Manual pentru clasa a VII a,Editura Corint, Buc., 2007
- Viorel Lazăr- Lecţia- formă de bază a organizării procesului de predare-învăţare-evaluare, la
disciplina biologie, Editura Arves, Craiova, 2007
- Nicoleta Ianovici, Ancuța Oana Frenț - Metode didactice in predarea, invatarea si evaluarea
biologiei, Editura Mirton, 2009

Evenimentele lecţiei

Paşii lecţiei Activităţi de învăţare Resurse Resurse Forma de


(Dirijarea învăţării) materiale procedurale organizare
Moment Se pregăteşte sala de clasă în vederea Conversaţia
organizatoric. începerii lecţiei, se ordonează materialele.
EVOCARE

Captarea Profesorul de biologie propune un joc Jocul Colectiv


atenţiei. numit ”Știu și câștig” pentru a realiza dirijat
Prezentarea recapitulare cunoștințelor referitoare la
obiectivelor funcțiile organismului. Frontal
lecției. - Este numit un elev căruia i se adresează
Metoda R.A.I
o întrebare din lecție, iar dacă acesta
răspunde corect el poate să adreseze cui
dorește o altă întrebare.
- Elevul care nu știe să răspundă este
eliminat din joc, atâta timp cât cel care a
adresat întrebarea știe răspunsul, dacă nu
cel care a adresat întrebarea este eliminat.
Eliminarea celor care nu au răspuns corect
sau a celor care nu au dat nici un răspuns,
conduce treptat la rămânerea în grup a
celor mai bine pregătiţi.
- Profesorul joacă rol de arbitru, eliminând
elevii
REALIZAREA

Desfăşurare Profesorul începe prin a reaminti elevilor Calculator Conversaţia Pe grupe


cum se realiza reproducerea la plante și Videoproiect euristică
a propriu- or Explicaţia
animale. Împarte clasa în grupe de câte 4
zisă a elevi. Prezentare Descoperirea
Profesorul prezintă cu ajutorul unei powerpoint independentă
lecţiei. Atlase Observarea
prezentări powerpoint și a atlaselor
informații despre localizarea și alcătuirea anatomice independentă
sitemului reproducător feminin și Planșe Problematizarea
Anexa 1
SENSULUI

masculin.
Elevii sunt puşi în situaţia de a recunoaşte
în atlase noţiunile prezentate prin soft-ul
educaţional.
Prin conversația cu elevii, profesorul
completează schema lecției pe tablă, iar
elevii în caiete.
REFLEXIE
Obţinerea Profesorul explică metoda de evaluare Metoda Frontal
care va fi folosită – metoda ciorchinelui: ciorchinelui
performanţe
se scrie în mijlocul tablei – sistemul
i reproducător.
Pornind de la aceasta noțiune, fiecare elev
va numi un termen din lecția predată, fără
să utilizeze manualul sau alte surse de
informare, pe care profesorul le va nota în
partea dreapta tablei.
După instruirea acestora, profesorul cere
elevilor să găsească relația dintre termeni,
astfel încât să poată fi completat
ciorchinele care va rezuma conținutul
lecției predate.
Profesorul evaluează activitatea elevilor
prin apreciere verbală și/sau prin notare
scrisă.
ANEXA 1
SCHEMA TABLEI

Sistemul reproducător
Organele sexuale
A. Femeiești
1. organe genitale interne
a) 2 ovare – organe ovoidale
- situate în partea inferioară a cavității abdominale
- produc ovule = celule sexuale femeiești și hormoni: foliculină
b) căi de eliminare a ovulele - trompe uterine
- uterul: organ musculos, cavitar, locul unde se va dezvolta embrionul,
căptușit cu o mucoasă
- vagin
2. organe genitale externe (vulva)
3. glande anexe ( glandele mamare)
B. Bărbătești
1. organe genitale interne
a) 2 testicule - organe ovoidale
- așezate într-un înveliș numit scrot
- produc spermatozoizi = celule sexuale bărbătești și hormoni: testosteron
b) căi de eliminare a spermatozoizilor – uretra
- prin organul copulator = penis
- orificiul uro-genital
2. organe genitale externe – penisul
3. glande anexe ( prostata –produce împreună cu alte glande lichidul spermatic cu rol în deplasarea și
hrănirea spermatozoizilor

Celulele sexuale
1. Ovulul – celulă mare (d=100 m), sferică, nucleată, imobilă
- citoplasma este bogată în substanțe nutritive, învelișul este moale și transparent
- trăiește 2 zile, când este fecundat sau este eliminat cu mucoasa uterină
2. Spermatozoidul – celulă lungă 60 m, mobilă
- are cap, gât, corp și flagel (coadă)
- prezintă membrană, nucleu cu puțină citoplasmă
- trăiesc 3-5 zile în sistemul reproducător feminin

S-ar putea să vă placă și