Sunteți pe pagina 1din 18

PROIECT DIDACTIC

I. Partea introductivă
Profesor: Gîlea Claudia
Data: 26.05.2022
Școala Gimnazială ’’M. Drăgan” Bacău
Clasa: a Vll-a C
Aria curriculară: MATEMATICĂ ȘI ȘTIINȚE ALE NATURII
Disciplina: BIOLOGIE
Locul de desfăşurare: sală de clasă
Unitatea de învăţare: Funcția de reproducere
Subiectul lecţiei: Reproducerea și sistemul reproducător la om
Tipul lecției:
2) lecție mixtă
Scopul lecției: Dobândirea de către elevi a unor cunoștințe referitoare la alcătuirea și structura sistemului reproducător feminin și masculin

COMPETENȚE SPECIFICE VIZATE


1.1. Sistematizarea informațiilor din texte, filme, tabele, desene, scheme, utilizate ca surse pentru explorarea unor sisteme biologice, a
unor procese și fenomene
3.1. Realizarea unor modele ale sistemelor biologice
2.1. Expunerea, în cadrul unui grup, a informațiilor prezentate sub formă de modele, grafice, texte, produse artistice, cu mijloace TIC,
utilizând adecvat terminologia specifică biologiei
4.1. Conceperea unor măsuri de menținere și promovare a unui stil de viață sănătos

OBIECTIVELE OPERAȚIONALE:
O1: să realizeze desenul sistemului reproducător la om
O2: să recunoască părțile componente ale sistemului reproducător feminin și masculin
O3: să diferențieze celulele sexuale de organele sexuale
O4: să clasifice sistemul reproducător feminin și masculin.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
Resurse procedurale - Metode didactice: observația independentă și dirijată, brainstorming, sintetizare și sistematizare, conversația,
expunerea, problematizarea.
Resurse materiale - Mijloace de învățământ: tabla, videoproiector, prezentare PPT, fișe de lucru
Resurse temporale - Timp: 50 de minute
Forma de organizare a activității: frontală, individuală și pe grupe de elevi
Evaluare: - chestionare orală, observarea sistematică a elevilor, fișe de lucru, evaluare de tip probă scrisă sub forma unui rebus și completare
pe desen.

BIBLIOGRAFIE:
 Grasu, A.D., Cîrstoiu, J., Biologie. Manual pentru clasa a VII-a, Editura Litera, București, 2016
 Traian Șăițan, Silvia Olteanu, Camelia Afrim, Iuliana Tanur, Florina Miricel, Camelia Manea, Adriana Neagu, Mariana Divoiu,
Adriana Mihai, Ghid de pregătire pentru profesorii de Biologie, Ed. Didactica Publishing House, 2016.
II. Desfășurarea lecției
ETAPELE OB. STRATEGIA DIDACTICĂ
LECŢIEI și OPERA CONŢINUTUL LECTIEI METODE MIJLOAC FORME DE ORGANIZARE A
timpul alocat ŢIONAL ACTIVITATEA PROFESORULUI – ACTIVITATEA DIDACTICE E DE CLASEI / MODALITĂȚI DE
E ELEVILOR INVĂȚĂ EVALUARE
MÂNT
Moment Profesorul -asigură climatul de ordine și disciplină Frontală și Individuală
organizatoric necesar desfășurării orei în bune condiții
(3 minute) - face prezența și notează absenţii
-pregătește cele necesare pentru începerea orei (solicită
elevilor să-și pregătească caietele și să deschidă
manualele la pg 100
Elevii – sunt atenți și se pregătesc pentru începerea orei.
Reactualizarea Profesorul -Verifică prin 2-3 întrebări noţiunile
cunoştinţelor asimilate în lecţiile anterioare făcând o legătură de trecere Conversaţia Frontală/evaluare orală
(2 minute) la desfăşurarea activităţilor temei care urmează a fi de
desfășurate. verificare
1. Cum se reproduc plantele?
2. Cum se realizează reproducerea sexuată?

Elevii – răspund întrebărilor adresate frontal de profesor.


1. Plantele se reproduc asexuat și sexuat
2. Reproducerea sexuată se realizează prin fecundație-
contopirea gametului mascul cu cel femel
Captarea atenției Profesorul prezentarea unei imagini, din care elevii vor Dialogul Frontală
(2 minute) trebui să gândeasca și să spună la ce face referire
imaginea respectivă.
Elevii – sunt atenți, manifestă interes și răspund
întrebărilor adresate frontal de profesor.

Anunţarea temei Profesorul – Astăzi începem studiul Reproducerii la om, Tablă,


şi a obiectivelor iar titlul lecţiei este „Sistemul Reproducător la om”. Scrie explicaţia marker Frontală
(2 minute) titlul lecției pe tablă. Voi prezenta elevilor obiectivele
lecţiei astfel: La sfârșitul lecției, fiecare dintre voi veți ști
să recunoașteți părțile componente ale sistemului
reproducător feminin și masculin, să realizați desenul
sistemului reproducător la om, să diferențiați celulele
sexuale de organele sexuale
Elevii – notează titlul lecției în caiete

Dirijarea Profesorul –Solicit vizionarea prezentării Power Point . Videopr


învățării Elevii sunt împărţiţi în grupe de câte 6 elevi. Fiecare oiector,
(16 minute) grupă va primi câte o sarcină: laptop,
- grupa 1 vor identifica din ce este alcătuit sistemul Învăţarea prezenta Pe grupe
O1 reproducător feminin prin re
O2 - grupa a 2-a vor specifica caracteristicile sistemului descoperire Power
O3 reproducător feminin Observaţia Point
O4 - grupa a 3-a vor realiza desenul și vor trece în dreptul Explicaţia
săgeților componentele sistemului reproducător feminin
și masculin Fişe de
- grupa a 4-a vor identifica din ce este alcătuit sistemul lucru;
reproducător masculin și vor specifica caracteristicile Desen
acestora
-grupa a 5-a vor enumera caracteristicile celulelor Manual
sexuale ul
școlar

împart fișele de lucru.


Elevii
- fiecare grupă vor avea câte un reprezentant

Obținerea O1 Câte un reprezentant din fiecare grupă va veni la tablă cu Conversația Fişe de Individuală
performanței O2 fișa de lucru în mână, unde se va realiza sub dirijarea și Dialogul lucru; Frontală
(12 minute) O3 îndrumarea profesorului, schema lecţiei la tablă pornind Tablă,
O4 de la răspunsurile de pe fişele de lucru a celor 4 grupe. marker
Profesorul va corecta eventualele greşeli şi va aduce
completări. Elevii işi vor nota schema lecţiei în caiete.
Asigurarea feed- Pentru ca elevul să-și poată autoregla procesul de Conversația Individuală
back-ului învățare, profesorul îi oferă feed-back-ul în diferite feluri: Dialogul Frontală
(pe toată durata printr-un gest de aprobare, un zâmbet, un cuvânt
orei) încurajator.
Evaluarea O1 Profesorul – formativă, pe tot parcursul orei prin Conversația Fișa de Frontală
performanței O2 observația sistematică și aprecierea elevilor Dialogul evaluare Individuală/Evaluare orală și
(evaluarea finală O3 -cere rezolvarea unui rebus didactic – rebus evaluare scrisă
a lecției) O4 Elevii - Rezolvă cerințele precizate în rebus și didactic
10 minute completarea desenului.
Profesorul – afișează baremul pe panou baremul cu
punctajul aferent și cere elevilor să se autoevalueze.
Elevii – se autoevaluează.
Retenția și Retenția, prin recapitularea noilor cunoștințe învățate Conversația Caietul, Frontală
transferul prin câteva întrebări adresate clasei de elevi, prin Dialogul manual Individuală
(3 minute) exemple repetate. ul
Transferul, prin sarcini noi, realizate de exemplu ca temă
pentru acasă.
ANEXA 2
SCHEMA TABLEI
Sistemul reproducător

I. Sistemul reproducător feminin este alcătuit din: organe genitale interne, organe genitale
externe și glande anexe.
Organele genitale interne:
a) 2 Ovare= gonade feminine:
- organe ovoidale
- situate în partea inferioară a cavității abdominale
- îndeplinesc două funcții:- exocrină- produc ovulele câte unul pe lună
- endocrină- secretă hormoni sexuali feminini
(estrogen și progesteron)
b) căi de eliminare a ovulelor sunt reprezentate de:
- trompe uterine au rolul de a capta și a conduce ovulul spre uter;
- uterul: organ musculos, cavitar, locul unde se va
dezvolta embrionul, căptușit cu o mucoasă;
- vagin.
Organe genitale externe – vulva
Glandele anexe:- glandele mamare produc lapte, necesar pentru hrănirea copiilor după naștere

II. Sistemul reproducător masculin este alcătuit din:


1. Organe genitale interne
a) Gonade masculine=2 Testicule –
- organe ovoidale
- așezate într-un înveliș numit scrot
-au funcție dublă:- exocrina produc -spermatozoizi = celule sexuale bărbătești
-endocrină produc hormoni: testosteron
b) căi de eliminare a spermatozoizilor – epididimul;
- canalul deferent;
- uretra
2. Organe genitale externe – penisul
3. Glande anexe : produce lichidul spermatic cu rol în deplasarea și hrănirea spermatozoizilor.
- veziculele seminale
-glandele bulbo-uretale
- prostata

Celulele sexuale
1. Ovulul – celulă mare, 100 de microni, sferică, nucleată, imobilă
- citoplasma este bogată în substanțe nutritive, învelișul este moale și transparent
- trăiește 2 zile, când este fecundat sau este eliminat cu mucoasa uterină
2. Spermatozoidul – celulă lungă 60 de microni, mobilă
- are cap, gât, corp și flagel (coadă)
- prezintă membrană, nucleu cu puțină citoplasmă
- trăiesc 3-5 zile în sistemul reproducător feminin
ANEXA 1
ANEXA 3

Fișă de lucru

Grupa l vor identifica din ce este alcătuit sistemul reproducător feminin și vor
specifica caracteristicile acestora
ANEXA4

Fișă de lucru

Grupa a II-a vor specifica caracteristicile sistemului reproducător feminin


ANEXA5

Fișă de lucru

Grupa a lll-a vor recunoaște pe desen și vor trece în dreptul săgeților


componentele sistemului reproducător feminin și masculin
ANEXA 6

Fișă de lucru

Grupa a lV-a vor identifica din ce este alcătuit sistemul reproducător masculin și
vor specifica caracteristicile acestora.
ANEXA 7

Fișă de lucru

Grupa a V-a vor enumera caracteristicile celulelor sexuale


ANEXA 8

Fișă de evaluare

I Scrieți în dreptul săgeților componentele sistemului reproducător feminin


și masculin. 7x 0,50 = 3,50p

II.Rezolva rebusul: 6X0,75=4,50p

1.
2. .
3.
4.

5.
6.

1.Gonada sexuală feminină.


2. Locul de dezvoltare a embrionului.
3.Gonade bărbăteşti.
4.Organul copulator.
5. Celulă lungă mobilă
6. Organe genitale externe (feminine)
ANEXA 9
2p oficiu
Fișă de evaluare rezolvare
2p oficiu

I. 1. Sistemul reproducător feminin:


ovare
trompe
uter
vagin
Sistemul reproducător masculin:
testicule
prostată
organul copulator (penis)

7x 0,50 = 3,50p

II. 2. Rebus
1.ovar
2.uter
3.testicule
4.penis
5.spermatozoidul
6. vulva

6X0,75=4,50p
ANEXA 10

CHESTIONAR

1. Cel mai mult m-a interesat:

………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………
…………

2. Cel mai puţin m-a interesat:

………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………
…………

3. Aş mai avea nevoie de clarificări în legătură cu următoarele aspecte:

………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………
………..

4. În timpul orei m-am simţit de nota …(bifaţi):


1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.

S-ar putea să vă placă și