Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECTIE

COMPETENTE GENERALE 1 Utilizarea limbajului specific n prezentarea i explicarea realitii geografice 3 Transferarea unor elemente din matematic tiine i tehnologie n studierea mediului terestru 4 Raportarea realitii geografice la un suport cartografic i grafic. 7 Dobndirea unor deprinderi i tehnici de lucru pentru pregtirea permanent COMPETENTE SPECIFICE 1.2 Definirea, n cuvinte proprii, a sensului termenilor geografici de baz 3.1 Transferarea elementelor din matematic i tiine pentru explicarea realitii geografice a Romniei 4.4 Localizarea unor elemente din realitate pe reprezentri cartografice 4.6. Interpretarea reprezentrilor grafice simple 7. 3 Prelucrarea informaiei: interpretarea unei diagrame simple, analizarea unei diagrame simple, elaborarea unui text pe baza unei diagrame, elaborarea de scheme OBIECTIVE OPERATIONALE. La sfarsitul lectiei toti elevii vor fi capabili : O1 la sfarsitul lectiei elevii vor putea descrie evolutia numerica a populatiei tarii din 1930 pana in prezent analizand tabelele din manual O2 - defineasca notunile de populatie, evolutie numerica , spor natural, natalitate, mortalitate, contingent, O3 - sa inteleaga cauzele scaderii numarului de locuitori ai tarii, in urma explicatiilor primite O4 - sa explice modificarea numarului de locuitori si a sporului natural pe baza informatiilor primite si a tabelelor din manual. O5 - sa completeze corespunzator itemii fisei de evaluare STRATEGII DIDACTICE - dirijata, cognitiva, euristica METODE SI PROCEDEE - conversatia euristica, problematizarea, explicatia MATERIALUL DIDACTIC - Harta fizica a Romaniei, - reprezentari grafice, - manualul MATERIAL BIBLIOGRAFIC - manualul Geografia Romaniei cls. VIII, autor Gr. Posea

DESFASURAREA LECTIEI

Dozare

Ob. Opert.

Momentele lectiei

Activ. de predare - invatare Actv. prof. Actv. elevilor

Strategii didactice

Evaluare

10

Organiz. clasei - verif. prezentei elevilor - aranj. materialului necesar lectiei Verif. orala a Adreseaza interogatii cunostint. din de control privitoare la lectia anter. cu continuturile predade si titlul invatate anterior prin intreb. scurte Pregatirea aperceptiva Cere elevilor sa isi reaminteasca definitia populatie

Pregatirea caietelor si a docum. scolare

Observare Atentionare a Aprecieri

Asculta, analizeaza, gandesc si formuleaza raspunsurile asteptate, fiind indrumati de prof. Elevii isi reamintesc de populatie si raspund sub indrumarea profesorului Totalitatea fiintelor umane care locuiesc intr-un anumit teritoriu Ascult, accept, se mobilizeaz, particip, scriu titlul leciei n caiet

Dialogul

1 2

Conversat ia euristica

Analiza raspunsurilor, stimularea elevilor si evaluarea rezultatelor invatarii Observarea comportamen tului elevilor, stimularea participarii elevilor la formularea raspunsului Observarea comportamen tului elevilor

Anuntarea temei

O1

20 25

Dirijarea predarii invatarii

O2

Precizeaz obiectivele i strategia de rezolvare, condiiile de lucru. Scrie titlul leciei pe tabl: Numarul populatiei si evolutia numerica Profesorul trece pe tabla numarul de locuitori al tarii si le cere elevilor sa analizeze tabelele din manual si sa descopere care a fost numarul locuitorilor in ani 1930 si 1970 dar si cel de acum Intreaba care este cauza cresterii sau descresterii populatiei tarii noastre - scrie pe tabla notiunile de spor natural, natalitate, mortalitate si realizeaza formula matematica cu ajutorul elevilor

Expunere, lucrul la tabl

Elevii noteaza si ei aceasta notiune Si sub indrumarea profesorului analizeaza tabelele din manual scriu numarul locuitorilor din anii respectivi si cel din prezent

Analiza

Lucru cu manualul

Provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze

Elevii reflecteaza , Conversat gandesc si raspand ia din cauza numarului Descoperi in crestere al rea deceselor fata de scaderea numarului nasterilor -isi amintesc astfel ca sporul natura leste cauza cresterii sau descresterii numerice a populatiei --scriu in caiete

Idem

O3

- Sa analizam graficul din manual si sa indentificam anii si valoriile sporului natural cal mai mare si cel mai mic Si sa noteze in caiete inclusiv de cand sporul natural este negativ

notiunile date de profesor si formeaza formula matematica - Analizeaza graficul din manual si identifica anii cu spor natural minim, maxim, de cand este negativ si noteaza in caiete,

Analiza Lucru cu manualul

O4

3 4

Atingerea feed- backului

Cum ne explicam modificarea numarului de locuitori si a sporului natural din 1990 si pana in prezent Ce credeti ca sa intamplat dupa 1998 de populatia romaniei este in scadere ? Care sunt cauzele aceste scaderi? - explica notiunea de contingent si cand a fost cel mai mare Care sunt efectele acestei scaderi numerice a populatiei pe termen lung in tara noastra ?

Elevii gandesc si aduc argumente cu privire la subiectul propus spre analiza

Conversat ia euristica

10 O5

1 2

Asigurarea si intensificarea retentiei si transferului cunostintelor Precizarea activitatilor pe care elevii le vor desfasura acasa

Completati fisa de evaluare cu informatiile corespunzatoare.

- scriu in caiete notiunea de contingent, si care a fost cel mai mare inregistrat Reanalizeaza, sintetizeaza si concluzioneaza ca numarul populatiei este in scadere si cauta cauzele, pe care apoi le transcriu in caiete. Selecteaza informatiile pentru completarea schitei si formularea corecta a raspunsurilor. Asculta si noteza.

Provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze, sa se autoevalueze sau sa evalueze raspunsurile date de alti colegi. Provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze, sa se autoevalueze sau sa evalueze raspunsurile date de alti colegi.

Exercitii Stimularea geografice participarii elevilor, analiza raspunsurilor si evaluarea prin note. Interogatii Evaluarea le de finala control si dialogul.

Comunica sugestiile si continuturile ce vor fi parcurse spre studiu.

Explicarea

SCHEMA LECTIEI Schema lectiei se va intocmi la tabla NUMARUL POPULATIEI SI EVOLUTIA NUMERICA Populatia ( def) totalitatea fiintelor umane care locuiesc intr-un anumit teritoriu teritoriu

Numrul populatiei in 2007- 21,5 milioane locuitori, fiind din acest punct de vedere o ara cu un important potenial demografic, situndu-se n rndul rilor mijlocii-mari. Romania ocupa locul 10 in Europa inaintea Olandei si locul 43 in lume dupa Irak Evolutia numerica Cercetatorii au aratat ca in decursul ultimelor apte decenii din secolul al-XX-lea , populaia a crescut cu mai mult de o treime. Astfel intre anii 1930 si 1990 evolutia numerica a fost crescatoare 1930 -14mil.loc 1970 - 20 mil.loc 1990 - 23,2 mil.loc Incepand cu anii 1998 si pana in prezent aceasta evolutie este de scadere numerica 1998 -22.5 mil.loc 2002 -21.7 mil loc. 2008 - 21,42 mil. loc Iar previziunile pentru viitor sunt sumbre astfel ca probabil in anul 2035 - 19,62 mil loc Iar in anul 2060 - 16,92 mil loc Cresterea numerica se datoreaza SPORULUI NATURAL pozitiv Sporul natural= diferenta dintre natatlitate si mortalitate Natalitatea=numarul de nascuti vii raportat la 1000 locuitori Spor Natural = Natalitate - Mortalitate Mortalitatea=numarul de decese raportat la 1000 locuitori. Sporul natural a nregistrat numeroase fluctuaii n decursul timpului. Datorit sporului natural ridicat din anumii ani (1950-1955, 1967-1970) populaia rii a nregistrat creteri numerice mai mari. -cel mai mare spor natural s-a inregistrat in 1967 - 18.1 Dup anul 1991 sporul natural a fost negativ i a contribuit - alturi de plecarea temporar sau definitiv din ar a unui anumit numr de persoane - la scderea numeric a populaiei - Cel mai scazut spor natural s-a inregistrat in 1996 fiind de 2,5 Cele mai mari valori ale creterii populaiei s-au nregistrat n anul 1977 cnd s-au nscut peste 0,5 milioane persoane, ceea ce reprezint cel mai numeros contingent din istoria Romniei. Acest lucru a fost determinat de anumite msuri ale regimului comunist n domeniul politicii demografice. Contingent= numarul de persoane care s-au nascut in acelasi an. -cel mai mare: 500.000 persoane, in anul 1967. Numarul de locuitori ai Romaniei este in continua scadere, datorita: -sporului natural negativ, -migratiei fortei de munca peste hotare.

S-ar putea să vă placă și