Sunteți pe pagina 1din 22

PROIECT DE LECŢIE

I. PARTEA INTRODUCTIVĂ

1. Profesor: Zeldea Andreea-Alexandra

2. Şcoala: Şcoala Gimnazială “Elina Basarab”

3.Data:

4. Clasa: a VII-a; Nr. de ore pe săptămână: 2 ore

5. Disciplina: Biologie

6. Unitatea de învăţare: Funcții de relație – Sensibilitatea

7. Subiectul lecţiei (tema): Recapitulare Organele de simţ – căi de percepere a lumii


înconjurătoare

8. Durata de desfăşurare a lecţiei: 50 min

9. Scopul lecţiei: Cunoaşterea alcătuirii organelor de simţ şi înţelegerea modului de funcţionare


a acestor organe, corelarea principalelor funcţii cu structura acestora şi stabilirea regulilor de
igienă pentru păstrarea sănătăţii organismului.

10. Competenţe GENERALE:

● Explorarea sistemelor biologice, a proceselor și a fenomenelor, cu instrumente și metode


științifice;

● Comunicarea adecvată în diferite contexte științifice și sociale.

11. Competenţe SPECIFICE:

● 1.1. Sistematizarea informațiilor din texte, filme, tabele, desene, scheme, utilizate ca surse
pentru explorarea unor sisteme biologice, a unor procese și fenomene

● 1.3. Asumarea de roluri în cadrul echipei pentru rezolvarea sarcinilor de lucru

● 2.1.Interpretarea contextualizată a informațiilor științifice

12. Competenţe DERIVATE:

Pe parcursul acestei lecţii, elevii vor:


●1. identifica organele de simţ şi preciza rolul acestora

●2. descrie structura organelor de simţ şi legătura cu funcţiile pe care le îndeplinesc

●3. enumera cel puţin 2 afecţiuni pentru fiecare organ de simţ şi preciza modalităţile de
manifestare

●4.preciza cel puţin 2 factori care influenţează igiena organelor de simţ şi măsuri de prevenire

13. Tipul şi varianta de lecţie: Lecţie de recapitulare, sistematizare şi fixare a cunoştinţelor

14. Strategia didactică:

 Resurse procedurale (metode de învăţământ): Conversaţia euristică, observaţia,


explicaţia, demonstraţia, învăţarea prin cooperare (turul galeriei);
 Resurse materiale (mijloace de învăţământ): Imagini, planşe(Anexele 10,11, 12),
tablă, manual, fişe de lucru (Anexele nr. 2, 3,4, 5);
 Forme de organizare a activităţii: Activitate pe grupe, activitate frontală;
 Locul de desfăşurare: Sala de clasă;
 Forme de evaluare - formativă prin: proba orală, observaţia directă la clasă.

15. Bibliografia:

 Lazăr,Viorel, Nicolae, Mariana –Lecţia, forma de bază a organizării


procesului de predare-învăţare - evaluare la disciplina biologie, Editura
Arves, 2007
 2. Lazăr,Viorel. – Metode utilizate în predarea biologiei, Editura Arves,
2009
 3. Traian Șăitan, Adriana Simona Popescu, Mihaela Roxana Roșescu,
Daniela Petrov, Valer Cerbu, Cristian Gurzu- Biologiem manuale pentru
clasa a VII, Editura DPH
 4. Marcu Lapadat, Mihaela , Anatomia omului, Editura Universităţii din
Bucureşti, 2005
 5. Trevor Weston – Atlas de anatomie, Editura VOX 1997
 6. Internet
II.Desfăşurarea lecţiei:

Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor


Profesorul verifică dacă
sunt condiţii optime
1.Momentul organizatoric pentru desfăşurarea orei; Pregătesc cărţile şi
caietele.
2min Profesorul notează elevii
absenţi şi solicită elevilor
să-şi pregătească cele
necesare desfăşurării
lecţiei.
Profesorul adresează
unele întrebări referitoare
2.Captarea interesului şi la lecţiile predate anterior: Răspund la întrebările
profesorului.
motivarea pentru activitate - Care sunt organele de
2min simţ ale omului?

- Ce rol au fiecare?
3. Anunţarea subiectului Profesorul anunţă şi scrie
lecţiei şi comunicarea pe tablă tema lecţiei;
obiectivelor. Profesorul prezintă Notează în caiete titlul
competenţele pe care lecţiei.
3min elevii trebuie să le
cunoască la terminarea
lecţiei.
Notează pe tablă
principalele direcţii ce
trebuie atinse în cadrul
lecţiei.
Anunţă elevii că lecţia de
recapitulare referitoare la Se grupează pe 4 grupe
organele de simţ se va formate din aproximativ 6
desfăşura într-o formă elevi şi primesc o imagine
4. Dirijarea învăţării: interactivă numită „Turul a organului de simţ pe
galeriei”. care urmează să îl
30min aprofundeze.
Împarte elevii în 4 grupe
şi prin tragere la sorţi
repartizează fiecărei grupe
de elevi un organ de simţ
(organele de simţ nas şi
limbă vor fi repartizate
unei singure grupe).
Distribuie grupelor de
elevi materialele
didactice:  markere
colorate - fiecare grupă va
avea propria culoare
- ochi – albastru
- ureche – verde
- nas şi limba – negru
- piele - roşu Lipesc imaginea pe
 coli flipchart mijlocul colii de hârtie
 lipici
Ascultă explicaţiile
Precizează că imaginile
profesorului
vor fi lipite pe mijlocul
colii de hârtie. Desemnează secretarul şi
Explică regulile metodei raportorul din cadrul
„turul galeriei”. grupelor.
Fiecare grupă va
desemna:
- secretarul - va nota
informaţiile şi va expune
rezultatele în cadrul
„galeriei”
- raportorul – va prezenta
grupelor informaţiile
despre organul de simţ, va
argumenta observaţiile Încep să lucreze în echipă
Fiecare grupă de elevi are pentru completarea cu
la dispoziţie 10 minute informaţii specifice
pentru a lipi imaginea pe organelor de simţ
centrul colii de hârtie şi a repartizate, conform
nota informaţii despre regulilor menţionate.
organul de simţ repartizat.
După expirarea celor 10 Rotesc fişele de lucru în
minute, colile cu conformitate cu indicaţiile
informaţii vor fi profesorului.
schimbate cu grupele
vecine (în sensul acelor de
ceasornic)
Fiecare echipă are la
dispoziţie 5 minute pentru
a nota observaţii cu Reexaminează colile
culoarea proprie pe coala iniţiale cu adnotările
grupei vecine (subliniază celorlalte grupe.
greşelile cu culoarea
proprie, completează
informaţiile care lipsesc,
fără a şterge sau mâzgăli).
Grupele vor primi colile
iniţiale după 15 minute, Expun lucrările şi le
finalizând turul. prezintă celorlalte grupe
- Aceştia vor reexamina
observaţiile colegilor pe
parcursul a 5 minute.

- Colile vor fi expuse pe


pereţii clasei după
modelul unei galerii de
artă
- Fiecare grupă
desemnează câte un
raportor pentru
prezentarea rezultatelor şi
argumentarea punctelor
de vedere.
Acesta are la dispoziţie 5
minute pentru prezentarea
rezultatelor.
Dacă colile nu sunt
complete, profesorul ajută
secretarul fiecărei grupe
să completeze.
5. Obţinerea performanţei Profesorul le împarte
elevilor fişele de lucru
corespunzătoare fiecărei Completează fişele de
8min grupe (Anexa 2, 3,4,5) şi lucru.
îi roagă să le completeze.

6. Evaluarea (feed-back) Prin chestionare orală pe


tot parcursul lecţiei şi prin
5min realizarea activităţii Răspund la întrebări
interactive. observând materialul
didactic (imagini, planşe)
Inventariază principalele şi lucrările expuse.
informaţii şi solicită
elevilor să dea răspunsuri
rapide, clare, concrete.

ANEXA 1
SCHIȚA TABLEI

Recapitulare – Organele de simţ – căi de percepere a lumii înconjurătoare

PIELEA

Localizare

Structură

Stimulul specific
OCHIUL URECHEA
Funcţii

Factorii de risc

Afecţiuni şi modalităţi de
manifestare

Măsuri de prevenire

NASUL LIMBA

ANEXA 2

FIŞĂ DE LUCRU – OCHIUL


I.Alegeţi varianta corectă:

1. Un defect de vedere este:


a) Stomatita
b) Hipermetropia
c) Otita
2. Imaginea se formează pe:
a) Pata oarbă
b) Retină
c) Coroidă
3.Organul care ne ajută să spunem că cineva este înalt:
a) Limba
b) Urechea
c) Ochiul
4.Irisul :
a) Este negru întotdeauna
b) Dă culoarea ochilor
d) Este pe retină
5.Mediile transparente sunt:
a) Cornee, cristalin, iris
b) Cornee, cristalin , retina
c) Cornee, cristalin, umoarea apoasă și sticloasă
6.Sunt responsabile de vederea colorată:
a) Celulele cu conuri
b) Celulele cu bastonașe
c) ambele

II.CAUTA CUVINTELE (MINIM 5)- OCHIUL


B A S A S N A A I E
N R U T O E P S E R
S T I C S B O A R U
V T A L I L D E C M
A S A O N A S T A O
Z I X A S G P I L A
E R V A C P U B A R
N C A D N I T R N E
P A B S I S E O C E
A I R U N O R R H Z
T A N I S C L E I A
O X A D A S I R S V

OCHI,ORBITE,SCLEROTICA,COROIDA,RETINA,CELULE,CONURI,DI
URN,BASTONASE,NOCTURN,PATA,GALBENA,OARBA,CORNEE,UMO
ARE,APOASA,STICLOASA,AXA,NERV,VAZ,CREIER,CRISTALIN,IRIS,
PUPILA.

ANEXA 3

FIŞĂ DE LUCRU – URECHEA


I.Alegeţi varianta corectă:

1. Ce parte a urechii captează sunete:


a) Urechea internă
b) Pavilionul urechii
c) Timpanul
2. Cele 3 oscioare din urechea medie:
a) Tibie, ciocan, scăriță
b) Ciocan, falange, scăriță
c) Ciocan, nicovală, scăriță
3. Organ cu rol în echilibru:
a) Ochiul
b) Nasul
c) Urechea
4. Labirintul osos conține:
a) Endolimfă
b) Utriculă
c) Perilimfă
5. Vibrațiile timpanului sunt preluate de :
a) Scăriță
b) Ciocan
c) Nicovală

6.Receptorii auditivi se găsesc în:

a) Melcul membranos
b) Melcul osos
c) La baza canalelor semicirculare

II.COMPLETAŢI REBUSUL CU NOŢIUNILE CORESPUNZĂTOARE:

Rebus
A

A
N -
B

1. Locul unde se formează imaginea ...........


2. Dă culoare ochiului ...........
3. Defect de vedere determinat de incapacitatea de a distinge
culorile ...........
4. Organ important în captarea undelor sonore ...........
5. Organ de simț situat în mijlocul feței ...........
6. O regulă de igienă a nasului și a limbii este evitarea consumării ...........

ANEXA 4

FIŞĂ DE LUCRU – NASUL ŞI LIMBA


I.Alegeţi varianta corectă:

1.Cu ce organ simțim mirosul:


a) Limba
b) Nasul
c) Pielea
2.Din ce sunt formate papilele:
a) Mucoasă nazală
b) Conjunctiva
c) Muguri gustativi
3.La vârful limbii distingem gustul:
a) Sărat
b) Amar
c) Dulce
4.Un rol al limbii este:

a) În vorbire
b) În respiraţie
c) În deplasare

5.Pe marginea limbii distingem gustul:

a) Sărat

b) Dulce

c)Amar

6.Mirosurile balsamice le întâlnim la:

a)brânză

b)flori

c)ceapă

II.CAUTA CUVINTELE - NASUL ŞI LIMBA


REBUS

1.SE AFLA PE SUPRAFATA LIMBII


2.NERVII PRIN CARE IMPULSURILE NERVOASE SUNT TRANSMISE DE LA
RECEPTORII OLFACTIVI SPRE CREIER
3.ORGAN MUSCULOS AFLAT IN CAVITATEA BUCALA
4..GUST PERCEPUT LA BAZA LIMBII
5.GUST PERCEPUT DE VARFUL LIMBII
6. GUST PERCEPUT DE MARGINEA LIMBII
7.NATURA CELULELOR DIN MUCOASA OLFACTIVA

   

ANEXA 5

FIŞĂ DE LUCRU – PIELEA

I.Alegeţi varianta corectă:


1.În ce strat se găsește melanina:
a) Derma
b) Hipoderma
c) Epiderma
2.Cel mai mare organ de simț:
a) Pielea
b) Urechea
c) Limba
3.Anexe ale pielii sunt:
a) Gene, sprâncene
b) Păr, unghii
c) Utriculă, saculă
4.Stratul cornos al epidermei conţine:
a)Cheratină
b)Melanină
c)Sebum
5. Nu conţine vase de sânge:
a)Epiderma
b)Derma
c)Hipoderma
6.Glandele sebacee produc:
a)Transpiraţia
b)Sebumul
c)Amprentele

II.CAUTA CUVINTELE - PIELEA

REBUS
1. Pielea intervine şi in mentinerea temperaturii
constanta a corpului deci are rol de…….
2. La nivelul pielii se elimina substante nefolositoare;
are rol de…
3. Receptorii pentru cald si rece asigura sensibilitatea…
4. Pielea acopera corpul nostrum avand rol de…
5. Alte celule receptoare asigura sensibilitatea….
6. Alti receptori raspund de sensibilitatea…

ANEXA 6
FISA DE LUCRU – OCHIUL REZOLVARE

Exercitiul 1: 1-b, 2-b, 3-c, 4-b, 5-c, 6-a


Exercitiul 2:
B A S A S N A A I E
N R U T O E P S E R
S T I C S B O A R U
V T A L I L D E C M
A S A O N A S T A O
Z I X A S G P I L A
E R V A C P U B A R
N C A D N I T R N E
P A B S I S E O C E
A I R U N O R R H Z
T A N I S C L E I A
O X A D A S I R S V

OCHI,ORBITE,PATA,GALBENA,OARBA,UMOARE,APOASA,AXA,NER
V,VAZ,CREIER,IRIS,PUPILA.
ANEXA 7
Fisa de lucru – Urechea Rezolvare

Exercitiul 1: 1-b, 2-c, 3-c, 4-c, 5-b, 6-a

Exercitiul 2:

T
R E I N A
I
I R S
M
D A L T O N I S
P A V I L I O N U L
A S U L
N
N T E L O R - F I E R B I N T I
A L I M E
B

1. Locul unde se formează imaginea ...........


2. Dă culoare ochiului ...........
3. Defect de vedere determinat de incapacitatea de a distinge
culorile ...........
4. Organ important în captarea undelor sonore ...........
5. Organ de simț situat în mijlocul feței ...........
6.O regulă de igienă a nasului și a limbii este evitarea consumării ...........

   
ANEXA 8

Fisa de lucru – Nas si Limba Rezolvare

Exercitiul 1: 1-b, 2-c, 3-c, 4-a, 5-a, 6-b

Exercitiul 2:

REBUS

1.SE AFLA PE SUPRAFATA LIMBII…….PAPILE


2.NERVII PRIN CARE IMPULSURILE NERVOASE SUNT TRANSMISE DE LA
RECEPTORII OLFACTIVI SPRE CREIER………OLFACTIVI
3.ORGAN MUSCULOS AFLAT IN CAVITATEA BUCALA…..LIMBA
4..GUST PERCEPUT LA BAZA LIMBII….AMAR
5.GUST PERCEPUT DE VARFUL LIMBII…..DULCE
6. GUST PERCEPUT DE MARGINEA LIMBII….SARAT
7.NATURA CELULELOR DIN MUCOASA OLFACTIVA…NERVOASA

ANEXA 9

Fisa de lucru – Pielea Rezolvare


Exercitiul 1: 1-c, 2-a, 3-b, 4-a, 5-a, 6-b

Exercitiul 2:

REBUS

1. Pielea intervine şi in mentinerea temperaturii constanta a


corpului deci are rol de..TERMOREGLARE
2. La nivelul pielii se elimina substante nefolositoare; are rol de…
EXCRETIE
3. Receptorii pentru cald si rece asigura sensibilitatea…
TERMICA
4. Pielea acopera corpul nostrum avand rol de…PROTECTIE
5. Alte celule receptoare asigura sensibilitatea….TACTILA
6. Alti receptori raspund de sensibilitatea…DUREROASA

ANEXA 10
ANEXA 11
ANEXA 12

S-ar putea să vă placă și