Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR:
DATA:
CLASA: a VII-a
OBIECT: Biologie
SUBIECT: Principalele glande endocrine
SCOPUL LECȚIEI: Transmitere și însușire de noi cunoștințe

COMPETENȚE SPECIFICE VIZATE:


1.1 Identificarea și observarea alcătuirii și funcțiilor organelor și sistemelor de organe ale corpului uman.
2.1 Utilizarea metodelor și a mijloacelor adecvate studierii organismului uman.
3.1 Reprezentarea structurii și funcțiilor sistemelor biologice pe baza modelelor.
4.1 Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situații de comunicare.
4.2 Prezentarea informațiilor folosind diverse metode de comunicare.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE - la sfârșitul lecției, elevii pot fi capabili să:


O1. Recunoască principalele glande endocrine.
O2. Precizeze o caracteristică a fiecărei glande endocrine studiate.
O3. Numească câte un hormon specific fiecărei glande endocrine studiate și să precizeze rolul său.

RESURSE MATERIALE: atlase de anatomie, manual, fișe de lucru


RESURSE PROCEDURALE: observația, expunerea, explicația, conversația, modelarea, ciorchinele
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual

1
BIBLIOGRAFIE:
Partin, Z., Logofătu, L., Niculescu, C. T., Biologie: Manual pentru clasa a VII-a, Corint, București, 2008;
Țiblea, F., Atlas școlar Anatomia omului, Corint, București, 2000;
Barna, A., Pop, I., Moldovan, A., Predarea biologiei în învățământul gimnazial, EDP, București, 1998.

DESFǍȘURAREA LECȚIEI:

Comp
Etapele lecției/ Resurse
. Activitatea profesorului Activitatea elevilor
Timp procedurale
vizate

Organizarea clasei - Verifică prezența - Pregătesc manualele și


(2 min) - Pregătește materialul didactic caietele

Captarea atenției și - Adresează întrebări referitoare la diferențele dintre


reactualizarea glandele exocrine și cele endocrine - Răspund la solicitările
4.1 - Conversația
cunoștințelor - Deschide o scurtă conversație depre nanism cu scopul de profesorului
(6 min) a determina curiozitatea elevilor pentru tema lecției

Anunțarea temei și a - Notează titlul lecției în caiet


- Anunță tema lecției și scrie titlul pe tablă
obiectivelor - Urmăresc indicațiile
- Expune planul lecției și obiectivele
(1 min) profesorului

Dirijarea învățării 1.1 - Precizează principalele glande endocrine - Observația - Observă imaginile din
(25 min) 2.1 - Îndrumă elevilor să observe pe rând glandele endocrine - Expunerea atlasele anatomice
3.1 din atlasele de anatomie și din manual și să enunțe - Expun ce au constatat în urma
- Explicația
caracteristici precum locația sau forma glandelor observațiilor

2
- Completează observațiile elevilor cu informații
suplimentare despre fiecare glandă endocrină și hormonii - Participă la completarea
secretați de acestea schemei lecției
- Completează progresiv schița lecției pe tablă (Anexa 1)

- Răspund la întrebările
Evaluare 4.1 - Adresează elevilor întrebări legate de noțiunile cheie ale - Conversația profesorului dovedind că au
(4 min) 4.2 lecției.
înțeles noțiunile predate.

- Împarte elevilor fișele de lucru (Anexele 2 și 3) și explică


modul de completare
- Fișele de lucru presupun:
3.1 - identificarea principalelor glande endocrine pe o - Modelarea - Completează fișele de lucru și
Fixarea informației
4.1 diagramă a corpului uman; expun ceea au completat
(10 min) - Ciorchinele
4.2 - numirea a câte un hormon pentru fiecare glandă pentru verificare
studiată și rolul acestuia în corpul uman;
- stabilirea glandelor aflate în relație cu hipofiza prin
trasare de săgeți.

Tema pentru acasă - Cere elevilor să lectureze lecția din manual până ora
(1 min) viitoare

3
Anexa 1 Schița lecției
Principalele glande endocrine

- Principalele glande endocrine sunt: hipofiza, glanda tiroidă, glandele paratiroide, timusul, glandele suprarenale, pancreasul și gonadele (ovarele și testiculele).

Hipofiza:
- Este situată la baza creierului.
- Are dimensiunea unui bob de fasole și este frmată din trei lobi.
- Produce hormonul de creștere care stimulează creșterea oaselor, sinteza de proteine și contribuie la dezvoltarea organismului.
- Produce hormonii tropi care controlează activitatea altor glande (tiroida, suprarenalele, gonadele).

Tiroida:
- Este situată în partea anterioară a gâtului.
- Are formă de fluture și este formată din doi lobi.
- Produce hormonii tiroidieni, hormoni ce conțin iod și influențează creșterea și dezvoltarea corpului, mai ales a creierului.
- Acești hormoni cresc rata metabolismului și producerea de căldură.

Paratiroidele:
- Sunt situate pe spatele glandei tiroide.
- Produc hormonul paratiroidian care intervine în reglarea nivelului de calciu și de fosfor din organism.

Timusul:
- Este situat în cavitatea toracică, în spatele sternului.
- După pubertate începe să involueze, până dispare.
- Produce hormonul timic care intervine în funcția imunitară.

Pancreasul:
- Este situat în cavitatea abdominală, la nivelul duodenului.
- Este o glandă mixtă.
4
- Partea endocrină produce insulină care scade nivelul glucozei din sânge.
- Partea exocrină produce sucul pancreatic.

Suprarenalele:
- Sunt situate în cavitatea abdominală, deasupra rinichilor.
- Produc mai mulți hormoni printre care și adrenalina, produsă când organismul se află îmtr-o situație de stre, care determină diverse reacții (ex. creșterea
ritmului cardiac și a ritmului respirator).

Gonadele:
- Sunt glande mixte.
- Partea endocrină a ovarelor produce foliculină și progesteron.
- Partea endocrină a testiculelor produce testosteron.
- Hormonii produși de gonade determină apariția caracterelor sexuale secundare masculine sau feminine.

5
Anexa 2

6
Anexa 3

S-ar putea să vă placă și