Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE LECŢIE

DATA:
CLASA: a XI a
UNITATEA ȘCOLARĂ: Colegiul Național “Radu Greceanu” Slatina
PROFESOR: Florea Nicoleta Ionela
ARIA CURRICULARA : Matematică și științe ale naturii
OBIECTUL: Biologie
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Sistemul endocrin
TEMA: Disfuncții ale glandelor endocrine
TIPUL LECȚIEI: Lecție mixtă 
DURATA: 50 minute
SCOPUL LECTIEI : Cunoaşterea structurii glandelor endocrine și înțelegerea
rolului acestora în menţinerea activităţii normale a întregului organism.
COMPETENŢE SPECIFICE:
1.1. Identificarea organelor şi a sistemelor de organe la om, precum şi a
caracteristicilor acestora
1.2. Organizarea de date despre lumea vie, selectate din diverse surse de
documentare, pentru rezolvarea unor de sarcini de lucru variate
3.2. Elaborarea şi aplicarea unor algoritmi de identificare, investigare,
experimentare şi rezolvare

4.1. Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de


comunicare
4.2 Prezentarea informaţiilor folosind diverse metode de comunicare
5.1 Utilizarea în viaţa cotidiană a cunoştinţelor despre influenţa factorilor de
mediu asupra funcţiilor organismului
5.2. Aplicarea unor reguli de menţinere a sănătăţii omului
COMPETENŢE DERIVATE
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
 Să precizeze rolul glandelor endocrine și hormonii secretați;
1
 Să enumere și să recunoască afecțiunile determinate de hiposecreția/
hipersecreția acestor glande;
 Să identifice pe imagini diferite disfuncții endocrine;
 Să recunoască diferite disfuncții endocrine după simptome.
RESURSE PROCEDURALE: observaţia, conversaţia euristică, explicaţia,
învăţarea prin descoperire, metoda Sinelg, turul galeriei.
RESURSE MATERIALE:- manual de anatomie si fiziologie umană, mape cu
pacienți cu disfuncții endocrine, videoproiector,calculatoare, markeri, flipchart,
FORMA DE ORGANIZARE A ACTIVITĂȚII: individuală, frontală, pe
grupe,
Bibliografie:
- D. Cristescu, C. Sălăvastru, B. Voiculescu, C. Th. Niculescu, R. Cârmaciu,
2006. Biologie: “Manual pentru clasa a XI-a” , Editura Corint, Bucureşti
- T. Ţiplic, 2006. Biologie: “Manual pentru clasa a XI-a” , Editura Aramis,
Bucureşti
- M. Marinescu, 2010. “Didactica biologiei”, Ed. Paralela 45, Pitești
-Ion Iordache, 2004. “ Metodica predării- învăţării biologiei”, Ed. Solaris, Iaşi.

2
Desfăşurarea lecţiei

Etapele lecției Activitatea profesorului Activitatea elevului Resurse Evaluare


materiale procedurale
Moment Notează elevii absenți. Se pregătesc pentru Catalog Conversaţia
organizatoric
Organizează elevii pentru lecție.
desfășurarea lecției. Elevul de serviciu
enumeră elevii absenți.
Pregătește materialul didactic
necesar pentru buna
desfășurare a lecției.

Reactualizarea Prin metoda ciorchine Răspund la întrebări și Conversaţia Evaluare


realizează sub forma unui joc ajută la completarea orală
cunoştiinţelor
didactic o recapitulare a schemei; elevul care
din lecţia cunoștințelor referitoare la
va completa
glandele endocrine studiate:
anterioară localizarea glandei va
hipofiză, tiroidă, suprarenale, Explicaţia
pancreas endocrin, gonade, poziționa pe un desen
făcând referire la localizarea, realizat pe o foaie de
structura, hormonii secretați și flipchart imaginea cu Observaţia
rolul acestora pentru fiecare glanda respectivă
glandă.

Captarea Prezintă elevilor câteva Urmăresc imaginile și Material Observaţia


atenţiei imagini cu persoane ce sunt atenți la PPT
prezintă disfuncții endocrine, explicațiile

3
explicându- le că există situații profesorului. Video Explicația
în care aceste glande pot să nu proiector
funcționeze în mod
corespunzător, putând vorbi de
o secreție a hormonilor
produși de aceste glande într-
o cantitate mai mică sau mai
mare decât în mod normal.

Anunţarea Notează tema lecției pe tablă:


temei și a „Disfuncții ale glandelor
obiectivelor endocrine” și prezintă
competențele care vor fi
urmărite pe parcursul
desfășurării lecției.
Dirijarea Definește termenii de Notează în caiete Marker, Explicaţia Evaluare
învăţării hiposecreție, respectiv caiete orală
definițiile.
hipersecreție.

Grupează elevii în 4 echipe și


Urmăresc explicațiile
repartizează la fiecare echipă
profesorului
disfuncții ale unei glande
endocrine.
Se grupează și își
Grupa I- disfuncții ale
stabilesc un lider de
hipofizei
echipă.
4
Grupa II- disfuncții ale
tiroidei
Grupa III- disfuncții ale
corticosuprarenalei
Grupa IV- disfuncții ale
pancreasului endocrin Liderul de grup
Recomandă elevilor din cele 4 repartizează fiecărui
grupe să își repartizeze câte o membru al echipei
disfuncție pe care să o disfuncția pe care o va
Manuale
studieze pentru a se încadra în studia (pe baza
Învăţarea
timpul de lucru. indicațiilor prin
descoperire
- Oferă elevilor cărți de profesorului) și
Mape cu
specialitate, mape cu imagini stabilește timpul imagini ale
unor
ale unor persone ce prezintă pentru studiu
persoane ce
diferite disfuncții endocrine și individual, urmând ca prezintă
disfuncții
prezintă timpul pe care îl au la apoi să se reunească și
endocrine
dispoziție pentru a se să stabilească schema
documenta. lecției.
Observarea
Elevii vor nota Foi de sistematică a
5
pasajele care confirmă flipchart elevilor
Solicită elevilor ca în timp ce ceea ce știau cu v,
citesc textul să aplice metoda pasajele care infirmă Markere Metoda
Sinelg
Sinelg, solicitându- le să își ceea ce știau cu -,
reamintească cunoștințele pe informațiile noi cu + și
care le au de la clasa a VII a pasajele pentru care au
referitoare la disfuncțiile neclarități cu ?
glandelor endocrine. Citesc individual
textul după care
- După expirarea lucrează în grup pe o
timpului de lucru cere foaie flip- chart pe
liderilor grupelor să expună care notează schematic
acolo unde doresc afișul ideile esențiale ale
realizat și lângă fiecare afiș se textului studiat.
lipește o foaie alba. Solicită Elevii realizează turul
grupelor de elevi să facă un galeriei, citesc
tur cu oprire în fața fiecărui informațiile de pe
Turul
afiș și să noteze pe foaia alba afișe, notează
galeriei
anexată comentariile, comentariile și
6
sugestiile și întrebările lor. întrebările pe foaia
albă. Fiecare grup va
citi comentariile făcute
de celelalte grupe și va
răspunde la întrebările
scrise de acestea pe
foile albe.

Fiecare lider de grup


prezintă disfuncțiile și
Invită pe rând liderul fiecărei simptomele specifice
grupe să prezinte disfuncțiile persoanelor afectate.
Explicația
și simptomele prezentate de
persoanele afectate Completează schema
lecției și sunt atenți la
Îndrumă liderii de grup în explicațiile
completarea schemei lecției. profesorului.

7
Obținerea Distribuie elevilor o fișă de Completează fişa de Fișe de problematiza Evaluare
performanței evaluare spre a fi rezolvată pe evaluare. evaluare rea scrisă
elevilor loc; se va aplica apoi
corectarea reciprocă.
Evaluarea Notează elevii care au fost Sunt atenți la Conversaţia
performaței activi pe parcursul lecției. explicațiile
Explică elevilor ce au de profesorului Problematiza
pregătit pentru ora următoare. rea

Explicația
Tema pentru Şcoala românească de Îşi notează tema şi Explicaţia
acasă endocrinologie este indicaţiile de realizare.
recunoscută la nivel mondial
datorită unor savanţi renumiţi:
C.I. Parhon, Ştefan Milcu,
Ana Aslan.
Realizaţi un referat despre
activitatea unuia dintre aceştia.

Schema lecţiei
Disfuncţii ale glandelor endocrine

8
Disfuncția

Glanda Hiposecreție/ hipofuncție Hipersecreție/ hiperfuncție


endocrină/ hormoni

Hipofiza- STH La copii- nanism hipofizar/ piticism hipofizar- creștere insuficientă La copii- gigantism- dezvoltare fizică anormală cu talie peste 2 metri
în înălțime, cu dezvoltare fizică proporțională și intelect
La adulţi- acromegalie (acro= extremitate, megalos= mare)-
normal
dezvoltare fizică anormală și creșterea exagerată a
- ADH extremităților
Diabet insipid- poliurie, polidipsie
Tiroida- tiroxina La copii- nanism tiroidian/cretinism- încetinirea dezvoltării fizice La adulţi- boala Basedow- Graves (gușa exoftalmică)- slăbire
(piticisc) și psihice (cretinism) accentuată, iritabilitate, neliniște, hipertensiune,
- triiodotironina
hiperfagie, gușă, ochi exoftalmici.
La adulţi- mixedem- edem mucos, piele uscată și
îngroșată, adaptare scăzută la frig, căderea părului,
scăderea capacității de concentrare și învățare
Gușa endemică- mărirea în volum a glandei datorită aportului
insuficient de iod
Corticosuprarenala

- glucocorticoizi Sindromul Cushing- obezitate, hipertensiune, pigmentarea tegumentului


Boala Adisson- hipoglicemie,, hipotensiune, sete redusă, scădere în în dreptul articulațiilor, hiperglicemie.
greutate, hipotonie musculară.

9
Boala Conn- hipertensiune, hipopotasemie, poliurie, polidipsie, cefalee
- mineralocorticoizi
Sindrom androgenital- la copii- apariția pubertății precoce și
hipertrofierea organelor genitale externe

- sexosteroizi - la femeia adultă- apariția pilozității faciale


( barbă, mustață)
Pancresul endocrin Diabet zaharat- hiperglicemie însoțită de glicozurie, poliurie Hipoglicemie, scăderea forței musculare și chiar pierderea cunoștinței și
asociată cu glicozuria, polidipsie, polifagie apariția stării de comă
- insulina

10
Nume și prenume:

FIŞĂ DE EVALUARE

1. Determinați afecțiunile endocrine ale persoanelor din imaginile de mai


jos. Funcțiile căror glande sunt afectate și în ce mod?

A B C D

2. Un pacient se prezintă la medic acuzând slăbire și urinari dese. Analizele


medicale relevă prezența glucozei în urină. Poate fi o disfuncție endocrină?
Argumentați răspunsul.

11
RĂSPUNSURI

1. A- Nanism hipofizar
- Disfuncție a hipofizei, determinat de hiposecreția hormonului somatotrop
la copil
- Simptome: creștere insuficientă în înălțime, cu dezvoltare fizică proporțională și
intelect normal

B- Gigantism
- Disfuncție a hipofizei, determinat de hipersecreția hormonului somatotrop
la copil
- Simptome: dezvoltare fizică anormală cu talie peste 2 metri
C- Boala Basedow- Graves
- Disfuncție a tiroidei, determinată de hipersecreția hormonului tireotrop
- Simptome: slăbire accentuată, iritabilitate, neliniște, hipertensiune,
hiperfagie, gușă, ochi exoftalmici.
D- Gușa endemică
- Disfuncție a tiroidei, determinată de hiposecreția tiroidiană, caracterizată
prin mărirea în volum a glandei

2. Da, poate fi o disfuncție endocrină, deoarece scăderea în greutate,


urinările dese și prezența glucozei în urină sunt caracteristice persoanelor
ce prezintă diabet zaharat.

12

S-ar putea să vă placă și