Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

I. PARTEA INTRODUCTIVĂ
Data: 06.04.2023
Profesor: Ionescu Irina
Unitatea de învățământ:
Clasa: a-VIII-a
Disciplina de învățământ: Biologie
Unitatea de învățare: Noțiuni generale privind ereditatea și variabilitatea la om
Tema lecției: Evidențierea ADN-ului din fructe și modelarea unei molecule de ADN
Tipul lecției: Lecție de formare de priceperi și deprinderi intelectuale
Durata de desfășurare a lecției: 50 minute

Competențe specifice:
1.1. Analiza critică a informațiilor extrase din texte, filme, tabele, desene, scheme, grafice,
diagrame, utilizate ca surse de informare;
2.2. Susținerea argumentată a punctului de vedere, utilizând adecvat terminologia specifică
biologiei;
3.1. Rezolvarea unor situații problemă utilizând argumente și modele adecvate.

Scopul lecției: Realizarea în echipă a unor activități de investigare a ADN-ului, pe baza unor
fișe de lucru date, în scopul fixării cunoștiințelor cu privire la structura cromozomului și a
moleculei de ADN.

Obiective operaționale:
La sfârșitul orei, elevii vor fi capabili:
O1. Să extragă macromoleculele de ADN din fructe;
O2. Să formuleze concluzii cu privire la experimentele de evidențiere a ADN-unlui din
fructe;
O3. Să modeleze o moleculă de ADN utilizând chitul didactic împreună cu instrucțiunile
primite;
O4. Să identifice structura moleculei de ADN, poziţia bazelor azotate la nivelul catenelor şi
importanţa acestei aşezări

Strategia didactică:
Metode și procedee: explicația, exercițiul, conversația euristică, de fixare și de verificare,
munca independentă, observarea independentă.
Mijloace de învățământ: manual tipărit/digital pentru clasa a VIII-a, videoproiector, laptop,
prezentare PowerPoint, fișe de lucru individuale, banane, căpșuni, pungi de plastic, pahare de
plastic, apă caldă, sare, detergent lichi de vase, alcool sanitar rece, șervețele, pahare
Berzelius, eprubete curate, lingurițe, scobitori, chit didactic pentru modelarea moleculei de
ADN.

Resurse umane: elevii de clasa a VIII-a.

1
Locul desfășurării activității: sala de clasă.
Forme de organizare a activității elevilor: frontal, individual, pe grupe.
Resurse temporale: 50 min.

Anticiparea dificultăților:
- Unii elevi pot avea dificultăți în a înțelege cerințele din fișa de lucru, astfel că
profesorul va repeta explicațiile privind modul de interpretare a cerințelor de câte ori
este nevoie și cât mai pe înțelesul elevilor.
- Profesorul poate estima greșit timpul de desfășurare a activităților în clasă și nu se
încadrează în intervalul alocat lecției. În această situație, cadrul didactic va adapta
lecția pe parcurs, astfel încât să se încadreze în timpul alocat (de exemplu, va
completa fișa de lucru împreună cu elevii).

Bibliografie:
 Ministerul Educației Naționale, 2007. Programa școlară pentru disciplina
BIOLOGIE, Clasele a V-a – a VIII-a. București.
 Negrea, V., 2020. Biologie: manual pentru clasa a VIII-a. București: Edit. CD Press.
 Raicu, P., 1997. Genetică generală și umană. București: Edit. Humanitas.
 Șăitan T., Olteanu S., Afrim C., Tanur I., Miricel F., Manea C., Neagu A., Divoiu M.,
Mihai A., 2017. Ghid de pregătire pentru profesorii de biologie. București: Edit.
Didactica Publishing House.

2
II. DESFĂȘURAREA LECȚIEI (SCENARIUL DIDACTIC)

Conținut și sarcini de învățare


Strategia instruirii
Comp
Etapele Ob Resurse
etențe Forme Evaluare
activității . tempora Mijloac
specifi Activitatea Metode și de
didactice op. le Activitatea elevilor e
ce profesorului procedee organiz
are
Momentul 2 min Verifică prezența și Anunță absenții. Conversa Frontală
organizatori notează absenții. Se pregătesc pentru ția
c Verifică mijloacele de începerea lecției.
învățământ necesare
lecției.
1- Captarea 5 min Prezintă elevilor o Conversaț tablă Frontală Evaluare
atenției imagine care reprezintă ia de orală
pentru un model holografic 3D verificare recapitulati
lecția nouă a structurii Răspund întrebărilor vă
macromoleculei de profesorului:
ADN
Roagă elevii să
recunoască structura din - o moleculă de ADN
imagine
Adresează elevilor
câteva întrebări
referitoare la anumite
noțiuni studiate despre
molecula de ADN în - ADN este
decursul anului școlar: prescurtarea de la
– ce înseamnă ADN? acidul

3
dezoxiribonucleic
- ADN este o moleculă
- care este rolul ADN – care furnizează
ului? instrucțiunile genetice
care le spun ființelor
vii cum să se dezvolte,
să trăiască și să se
reproducă.

- ADN-ul este format


- din ce este format din molecule denumite
ADN-ul? nucleotide. Fiecare
nucleotidă conține trei
componente: o grupare
fosfat, o moleculă de
glucide și o bază
azotată.

- Există patru tipuri de


- care sunt bazele baze azotate, și anume:
azotate? adenina (A), timina
(T), guanina (G) și
citozina (C); acestea
reprezintă literele care
formează codul genetic
din ADN-ul

- ADN-ul se găsește în
- unde se găsește ADN interiorul fiecărei
celule și se transmite
de la părinți la urmași.

4
- Poate fi extras şi văzut
ADN-ul din celule?
2- 3 min Profesorul anunță faptul Ascultă profesorul, Conversaț tabla Frontală
Anunțarea că urmează să realizeze solicită lămuriri, dacă ia
temei și a experimente cu caracter este cazul.
obiectivelor aplicativ
I. Extracția ADN-ului
din fructe
II. Modelarea unei
molecule de ADN
utilizând un chit
didactic
3-Realizarea 5 min Împarte clasa în 6 grupe Conversaț Fișe de Frontală Evaluare
ancorelor și de lucru, fiecare grupă ia lucru prin probă
dirijarea primind spre realizare practică
învățării un experiment, astfel Ascultă explicațiile
profesorului.
Grupele nr. 1 și nr 2 vor
O1, realiza experimentul nr.
O2 1 Extracția ADN-ulu din
banane
Cer explicații
Grupele nr. 3 și nr 4 vor suplimentare când este
realiza experimentul nr. cazul.
O1, 2 Extracția ADN-ulu din
O2 căpșuni

Grupele nr 5 și 6 –
experimentul nr. 3
Modelarea unei
O3 molecule de ADN
O4

5
Împarte fișele de lucru
tuturor elevilor dându-le
indicații cu privire la
completarea acestora.
4- Formarea 20 Instruiește elevii cu După parcurgerea Banane,
și privire la tehnicile de conţinutului căpșuni,
consolidarea lucru informaţional din pungi de
priceperilor fișele de lucru inițiază plastic,
și Reaminteşte regulile de experimentul. vase
deprinderilo bază în ceea ce priveşte pentru
r prin conduita elevilor în Cer explicații zdrobire
activitatea laborator şi, în mod suplimentare când este a
desfășurată special, face observaţii cazul fructelor
de elevi pentru prevenirea , apă
accidentelor Fiecare echipă caldă,
formulează concluziile sare,
Observă modul de lucru corespunzătoare detergen
al fiecărui elev şi îi va experimentului t lichi de
obişnui cu observarea realizat: vase,
corectă a experienţelor. -observații privind alcool
procesul de respirație sanitar
Solicită elevilor, ca pe aerobă după consumul rece,
baza cunoștințelor de oxigen: hârtie de
acumulate în decursul - observații privind filtru,
orelor de biologie, să procesul de respirație pahare
formuleze obervații și anaerobă după Berzeliu
concluzii pentru producerea de dioxid s,
experimentele realizate de carbon; eprubete
și să completeze fișa de - concluzii cu privire la curate,
lucru. rolul mușchiului scobitor,
diafragm și a chit
Dă indicaţii asupra elasticității pulmonare didactic

6
modului cum se vor face în ventilația pulmonară pentru
observaţiile şi cum se modelar
vor nota rezultatele. ea
molecul
ei de
ADN
5- 1.1., 10 min Solicită prezentarea Fiecare grupă prezintă Explicația Fișe de Frontală Evaluare
Asigurarea 2.2., rezultatelor experimentul realizat, , lucru Individu prin probă
conexiunii 3.1. obesrvațiile și Exercițiul, individu ală practică
inverse și concluziile acestuia. Conversaț ale Echipă
obținerea i, Munca Evaluare
performanțe Răspund la întrebări și în echipă orală
i solicită lămuriri acolo formativă
unde este cazul. Observare
sistematic
6- 1.1., 5 min Face aprecieri colective Elevii fac schimb de Conversaț Fișe de Frontală Interevalua
Interevaluar 2.2., sau individuale, în urma rezultate și cer lămuriri ia de lucru Individu re
e și 3.1. răspunsurilor date de acolo unde este cazul verificare, individu ală Evaluare
feedback elevi. de fixare ale, Pe grupe orală
formativă
Observare
sistematică

7
III.a FIȘĂ DE LUCRU
Nume și prenume:
Data:

LUCRARE PRACTICĂ: Extrcția ADN -ului din banane


Experiment nr. 1
Materiale necesare:
- o banană, pungă de plastic, detergent de vase, sare, apă, alcool sanitar, pahar de plastic,
linguriță, pahar de sticlă, pâlnie, strecurătoare, şerveţele de bucătărie, scobitori.

Mod de lucru:

1. Zrobirea fructelor
Într-o pungă se adaugă ¼ dintr-o banană, se presează ușor cu mâna până se obține un
piure.

2. Filtrarea
În 100 ml apă se amestecă 1 linguriță de sare, când aceasta este dizolvată se adaugă 2
lingurițe detergent de vase și se amestecă astfel încât să nu facă spumă. Se obţine o soluţie
care se va amesteca cu fructele zdrobite. Folosind o strecurătoare şi un şerveţel se filtrează
compoziţia obţinută într-un pahar de sticlă.

3. Precipitarea –
Peste amestecul filtrat se adaugă alcool sanitar rece ( ţinut în prealabil la congelator
sau pe gheaţă). Alcoolul trebuie adăugat astfel încât să se prelingă pe marginea paharului
până ajunge la suprafaţa extractului.

4. Extracţia –
După turnarea alcoolului se obține un strat superior incolor ( alcoolul ) şi un strat inferior
colorat ( resturi celulare ). După 2-3 minute introduce-ți o scobitoare şi scoateţi ADN-ul din
stratul superior.

5. Observaţi stratul superior și răspundeţi cerințelorde mai jos:

1. Notaţi ceea ce observaţi;

2. De ce este necesară zdrobirea fructului?

3. Ce rol are detergentul de vase?

4. Formulați o concluzie cu privire la experimentul realizat.

8
III.b FIȘĂ DE LUCRU
Nume și prenume:
Data:

LUCRARE PRACTICĂ: Extracția ADN -ului din căpșuni


Experiment nr. 2
Materiale necesare:
- căpșuni, pungă de plastic, detergent de vase, sare, apă, alcool sanitar, pahar de plastic,
linguriță, pahar de sticlă, pâlnie, strecurătoare, şerveţele de bucătărie, scobitori.

Mod de lucru:

1. Zrobirea fructelor
Într-o pungă, se zdrobesc 3 căpșuni, curățate de frunze, până se obține un piure.

2. Filtrarea
În 100 ml apă se amestecă 1 linguriță de sare, când aceasta este dizolvată se adaugă 2
lingurițe detergent de vase și se amestecă astfel încât să nu facă spumă. Se obţine o soluţie
care se va amesteca cu fructele zdrobite. Folosind o strecurătoare şi un şerveţel se filtrează
compoziţia obţinută într-un pahar de sticlă.

3. Precipitarea –
Peste amestecul filtrat se adaugă alcool sanitar rece ( ţinut în prealabil la congelator
sau pe gheaţă). Alcoolul trebuie adăugat astfel încât să se prelingă pe marginea paharului
până ajunge la suprafaţa extractului.

4. Extracţia –
După turnarea alcoolului se obține un strat superior incolor ( alcoolul ) şi un strat
inferior colorat ( resturi celulare ). După 2-3 minute introduce-ți o scobitoare şi scoateţi
ADN-ul din stratul superior.

5. Observaţi stratul superior.


- Notaţi ceea ce observaţi;

5. Observaţi stratul superior și răspundeţi cerințelorde mai jos:

1. Notaţi ceea ce observaţi;

2. De ce este necesară zdrobirea fructului?

3. Ce rol are detergentul de vase?

4. Formulați o concluzie cu privire la experimentul realizat.

9
III.c FIȘĂ DE LUCRU
Nume și prenume:
Data:

LUCRARE PRACTICĂ: Modelarea unei molecule de ADN


Experiment nr. 3

Materiale necesare: chit didactic, fișă de lucru

Mod de lucru:
1. Completează spațiile libere cu noțiunie potrivite, astfel încât afirmațiile următoare să
fie corecte:

Molecula de ADN este ......................................., adică este formată din 2 lanțuri


legate între ele prin legături de .................................... Cele două catene ale moleculei de
ADN sunt răsucite una în jurul celeilalte formând un ............................................. Catenele
conțin numeroase unități mai simple numite ................................
Nucleotidele au o ordine foarte strictă în molecula de ADN, orice modificare a
nucleotidelor duce la apariția ................................... O nucleotidă este formată din mai multe
componente:
- ............................................... (P) - un atom de fosfor legat de patru atomi de oxigen
- .............................................. (D)
-.............................................. (sunt de patru tipuri, notate cu literele
A ............................................, T ..........................................., C .......................................... și
G........................................);
Bazele azotate se leagă întotdeauna în perechi, astfel: ........, ............, ............, ...........

2. Utilizând informațiile din textul anterior și elementele din chitul didactic, construiți o
macromoleculă de ADN

10

S-ar putea să vă placă și