Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DIDACTIC

Data: 04.04.2023
Profesor: Ionescu Irina
Unitatea de învățământ:
Clasa: a-VI-a E
Disciplina de învățământ: Biologie
Unitatea de învățare: Funcții de nutriție - Excreția
Tema lecției: Fixarea cunoștințelor – Excreția la plante și animale
Tipul lecției: Lecție de recapitulare, fixare și sistematizare a cunoștințelor
Durata de desfășurare a lecției: 50 minute

Competențe specifice:
1.1. Selectarea unor texte, filme, tabele, desene, scheme, grafice, diagrame ca surse pentru
extragerea unor informații referitoare la unele procese, fenomene și sisteme biologice;
1.3. Colaborarea în echipă pentru îndeplinirea sarcinilor de explorare a sistemelor vii;
2.1. Organizarea informațiilor științifice după un plan propriu;
3.1. Interpretarea diverselor modele ale unor sisteme biologice;
4.1. Transferarea achizițiilor din domeniul biologiei în contexte noi.

Scopul lecției: Recapitularea și consolidarea cunoștințelor elevilor cu privire la tipurile de


excreție din lumea vie, particularitățile excreției și anatomia și fiziologia sistemului excretor
la mamifere.

Obiective operaționale:
La sfârșitul orei, elevii vor fi capabili:
O1: Să rescunoască și să descrie principalul procese prin care se realizează excreția la
plante, să clasifice și să precizeze factorii care o influențează;
O2: Să identifice și să localizeze componentele sistemului excretor la om, precum și rolul
acestora în excreție, pe baza unor imagini și planșe;
O3: Să descrie procesul de excreție la om, pe baza unor imagini și filmulețe didactice date;
O4: Să specifice adaptările excreției la diferite medii de viață.

Strategia didactică:
Metode și procedee: demonstrația (cu ajutorul materialelor grafice), explicația, exercițiul,
conversația euristică, de fixare și de verificare, observarea independentă.
Mijloace de învățământ: manual pentru clasa a VI-a, videoproiector, laptop, prezentare
PowerPoint, fișe de lucru (recapitulative), filmuleț didactic.
Resurse umane: elevii de clasa a VI-a.
Locul desfășurării activității: sala de clasă.
Forme de organizare a activității elevilor: frontal, individual, pe grupe.
Resurse temporale: 50 min.

1
Anticiparea dificultăților:
- Eventuale căderi de curent, întrucât lecția presupune prezentarea PowerPoint. În acest
caz, profesorul va avea materiale alternative pregătite și va folosi desene realizate pe
tablă pentru predarea lecției și pentru a fixa cunoștințele acumulate de către elevi.
- Profesorul poate estima greșit timpul de desfășurare a activităților în clasă și nu se
încadrează în intervalul alocat lecției. În această situație, cadrul didactic va adapta
lecția pe parcurs, astfel încât să se încadreze în timpul alocat (de exemplu, va
completa fișa recapitulativă împreună cu elevii).

Bibliografie:
 Ministerul Educației Naționale, 2007. Programa școlară pentru disciplina
BIOLOGIE, Clasele a V-a – a VIII-a. București.
 Olteanu S., Tanur I., Giersch Ș., Manea C., Miricel F., Afrim C., 2018. Biologie:
manual pentru clasa a VI-a. București: Edit. Didactică și Pedagogică.
 Marcu-Lăpădat M., 2015. Anatomia omului. București: Edit. Universității din
București.
 Șăitan T., Olteanu S., Afrim C., Tanur I., Miricel F., Manea C., Neagu A., Divoiu M.,
Mihai A., 2017. Ghid de pregătire pentru profesorii de biologie. București: Edit.
Didactica Publishing House.

- Aplicație pentru realizarea de rebusuri ce se pot descarca în PDF pentru fise de lucru
https://crosswordlabs.com
-filmul “Ai grijă de rinichii tăi!” (2minute/45 sec)
preluat de la adresa https://www.youtube.com/watch?v=8t6hRj3_QoY

2
II. DESFĂȘURAREA LECȚIEI (SCENARIUL DIDACTIC)

Conținut și sarcini de învățare


Com Strategia instruirii
Etapele peten Resurse
Ob. Forme Evaluare
activității țe temporal Mijloac
op. Metode și de
didactice speci e Activitatea profesorului Activitatea elevilor e
procedee organiza
fice
re
Momentul 2 min Verifică prezența și Anunță absenții. Conversați Frontală
organizato notează absenții. Se pregătesc pentru a
ric Verifică mijloacele de începerea lecției.
învățământ necesare
lecției.
1-Captarea 2.2. 4 min Profesorul proiectează un Elevii rezolvă Conversația Prezenta Frontală Evaluare
atenției rebus și solicită elevilor rebusul din imaginea de re PPT, orală
pentru să identifice toate proiectată și numesc verificare laptop, formativă
lecția nouă cuvintele ascunse. cuvântul care rezultă videopro
Solicită elevilor să pe verticală, numind iector
găsească cuvântul scris astfel funcția (ANEXĂ
pe verticală și să organismului la care CAPTAR
numească funcția fac referire acestea EA
organismului căruia îi (funcția de nutriție – ATENȚI
sunt asociate cuvintele excreție). EI)
identificate.
2- 1 min Profesorul anunță faptul Elevii ascultă Conversația Prezenta Frontală
Precizarea că urmează o recapitulare explicațiile re PPT,
conținutul a noțiunilor studiate profesorului și laptop,
ui ce referitoare la excreția în notează în caiete videopro
urmează a lumea vie, cu precădere titlul lecției. iector
fi asupra modului în care se
recapitulat realizează excreția la
plantele verzi și la om.

3
Conținut și sarcini de învățare
Com Strategia instruirii
Etapele peten Resurse
Ob. Forme Evaluare
activității țe temporal Mijloac
op. Metode și de
didactice speci e Activitatea profesorului Activitatea elevilor e
procedee organiza
fice
re
3- 1.1., 25 min Profesorul împarte Conversația Prezenta Frontală, Evaluare
Dirijarea 1.3., elevilor fișele de lucru. Explicația re PPT, Pe orală
învățării 2.1., Împarte clasa în cinci Exercițiul laptop, grupe, formativă
3.1., grupe de lucru, fiecare Demonstraț videopro Individu
4.1. grupă primind spre Elevii analizează ia iector, ală
rezolvare în primele 8 fișele de lucru și sunt Observarea fișe de
minute câte un item din atenți la explicațiile independen lucru
fișa recapitulativă. profesorului. Se tă
Astfel: grupează după
- Grupa 1: Fișa de lucru indicațiile
nr. 1, corespunzătoare profesorului.
O1; În primele 5 minute,
- Grupa 2: Fișa de lucru fiecare grupă de
nr. 2, corespunzătoare lucru rezolvă Fișa de
O2; lucru care i-a fost
- Grupa 3: Fișa de lucru atribuită.
nr. 3, corespunzătoare
O3;
- Grupa 4: Fișa de lucru
nr. 4, corespunzătoare Grupa 1 prezintă
O1 O4; rezolvările de la Fișa
de lucru nr. 1.
Celelalte grupe
Discută modul în care notează rezolvările
grupa 1 a rezolvat itemii corecte. Elevii
de la Fișa de lucru nr. 1. răspund la întrebările

4
Conținut și sarcini de învățare
Com Strategia instruirii
Etapele peten Resurse
Ob. Forme Evaluare
activității țe temporal Mijloac
op. Metode și de
didactice speci e Activitatea profesorului Activitatea elevilor e
procedee organiza
fice
re
Adresează întrebări profesorului.
suplimentare clasei: Grupa 2 prezintă
rezolvările de la Fișa
O2 de lucru nr. 2.
Celelalte grupe
notează rezolvările
Discută modul în care corecte. Elevii
grupa 2 a rezolvat itemii răspund la întrebările
de la Fișa de lucru nr. 2 profesorului.
Adresează întrebări
suplimentare clasei: Grupa 3 prezintă
O3 rezolvările de la Fișa
de lucru nr. 3.
Celelalte grupe
notează rezolvările
Discută modul în care corecte. Elevii
grupa 3 a rezolvat itemii răspund la întrebările
de la Fișa de lucru nr. 3 profesorului.
Adresează întrebări
O4 suplimentare clasei: Grupa 4 prezintă
rezolvările de la Fișa
de lucru nr. 4.
Celelalte grupe
Discută modul în care notează rezolvările
grupa 4 a rezolvat itemii corecte. Elevii
de la Fișa de lucru nr. 4. răspund la întrebările

5
Conținut și sarcini de învățare
Com Strategia instruirii
Etapele peten Resurse
Ob. Forme Evaluare
activității țe temporal Mijloac
op. Metode și de
didactice speci e Activitatea profesorului Activitatea elevilor e
procedee organiza
fice
re
Adresează întrebări profesorului.
suplimentare clasei:

4- O1 1.1., 12 min Realizează, împreună cu Răspund întrebărilor Prezenta Frontală, Evaluare


Asigurarea O2 2.1. elevii, o schemă profesorului. re PPT, Individu orală
conexiunii O3 recapitulativă, pe baza Notează în caiete laptop, ală formativă
inverse și O4 informațiilor oferite de schema videopro
obținerea aceștia, în urma recapitulativă. iector
performan completării fișelor de
ței lucru.
5– 1 min Face aprecieri colective Frontală Evaluarea
Feedback sau individuale, în urma individual
(aprecierea răspunsurilor date de ă
activității elevi. ulterioară
elevilor) prin
analiza
răspunsuri
lor

6
III. SCHEMA LOGICĂ A LECȚIEI (SCHEMA TABLEI)

RECAPITULARE EXCREȚIA LA PLANTE ȘI ANIMALE

I.La plante: se realizează prin TRANSPIRAȚIE=eliminarea apei sub formă de vapori


-se realizează la nivelul frunzei datorită stomatelor
-asigură circuitul apei în natură, evită încălzirea excesivă a plantelor
-este influențată de factori externi și interni

II.La animale: se realizează la nivelul sistemului excretor


Capsula renală
corticală
1.RINICHI
Parenchim renal –zona
medulaă

NEFRONUL = unitatea structurală și funcțională a rinichiulu

pelvis renal

2.CĂI URINARE uretere

vezica urinară

uretra

filtrarea; reabsorbția; secreția


- Urina PRIMARĂ: 180 l/zi: apă, glucoză, aminoacizi, săruri minerale
- URINA FINALĂ = 1,5 l/zi: uree, acid uric, apă –peste 90 %, săruri minerale.
Drumul parcurs de urină: pelvis renal ureter vezica urinară uretra
exterior: micțiune

7
IV.a ANEXĂ CAPTAREA ATENȚIEI
REBUS DIDACTIC

A
1. unitati structurale si functionale ale
1 rinichilor
2 2. urina este eliminata in mediul ....
3 3. depoziteaza urina pana la eliminarea
ei
4
4. au forma a 2 boabe de fasole
5
5. conducte ce preiau urina de la rinichi
6
6. trecerea plasmei prin peretii
7 capilarelor in capsula nefronului

8 7. substanta toxica rezulatat din


descompunerea aminoacizilor
B

8. proces de eliminare a urinii

8
IV.b FIȘĂ DE LUCRU (RECAPITULATIVĂ)
Nume și prenume: Data:
FIȘĂ DE LUCRU Nr.1

1. Completează spațiile libere cu noțiunile potrivite, astfel încât afirmațiile următoare să fie corecte:
Principalul proces de .............................., la plante, este ........................... Aceasta prsupune eliminarea apei sub formă
de ............................ Acesta se realizează mai ales la nivelul .............................., prin structuri specializate în epidermă,
numite ....................................
2. Recunoaşte structura din desenul alăturat și completează legenda după model:

1-stomată deschisă; 2.......................

9
les din frunză: 3-vapori de apă - transpirație; 4 ………….........- ………….......
Intră in frunza: 5.........................-respiratie; 6 - dioxid de carbon-..................

3. Notează factorii care influențează transpirația la plante în schema de mai jos.

4. Importanța transpirației:
-stimulează ……………….pasivă a apei prin rădăcină;
-elimină excesul de ……....…….care ocupă spațiile cu aer din frunză, înlesnind desfășurarea normală a respirației;
-se evită ……………… excesivă a plantei;
-asigură ………………..apei în natură;

10
FIȘĂ DE LUCRU Nr. 2

1. Completează spațiile libere cu noțiunile potrivite, astfel încât afirmațiile următoare să fie corecte:
1.Rinichii sunt organe ……...........................,de forma………………………. aşezaţi în cavitatea ……........................... deoparte şi de alta a
…….................................................................. și au rolul de a forma ……...........................

2. Observă imaginea de mai jos și pe baza acesteia identifică elementele componente ale sistemului excretotr la om.

11
3. Completează schema de mai jos

Zona corticală
Rinichi – organe
cu rol în ..................
Zona ....................

12
Sistem
excretor Pelvis renal
rol: ..........................

.................................
................................... rol:...........................
...................................
.................................
rol:...........................

.................................
rol:...........................

FIȘĂ DE LUCRU Nr. 3

1. Completează spațiile libere cu noțiunile potrivite, astfel încât afirmațiile următoare să fie corecte:
Substanțele hrănitoare sunt transportate de sânge la celule, unde intră în reacție chimică cu ……..........................., adus de sânge de la
plămâni, în urma căreia rezultă dioxid de carbon, ……..........................., pentru activitățile organismului și substanțe ……...........................
Urina se formează la nivelul organelor numite ……........................... cu ajutorul ……...........................
2. Care sunt procesele ce intervin în formarea urinei? Notează-le în schema de mai jos.

13
............................................ ............................................... ............................................
3. Care este traseul urinei finale formate? Notează în schema de mai jos.

4. Încercuiește litera corespunzătoare răspunsului corect (o singură variantă)


1. Urina primara contine urmatoarele, cu exceptia 5. Reabsorbția presupune:
a) apei a) filtrarea plasmei
b) proteinelor b) recuperarea unor substanțe
c) sarurilor minerale c) adăugarea unor substanțe în urină
d) glucozei d) formarea urinei primare
2.Cantitatea de urină filtrată de rinichi intr-o oră este: 4. Nu sunt substanțe utile organismului:
a) 180 litri a) glucoza
b) 1.5 litri b) săruri minerale

14
c) 7,5 litri c) apă
d) 0.06 litri d) amoniacul

FIȘĂ DE LUCRU Nr. 4

1. Completează spațiile libere cu noțiunile potrivite, astfel încât afirmațiile următoare să fie corecte:

În funcție de mediul de ......................., animalele elimină mai multă sau mai puțină ..........................., astfel încât să – și păstreze o compoziție
constantă a ....................................
Este necesară adaptarea la diferite medii de viață, aceasta realizându-se prin modificări la nivelul ............................, cum ar fi variația
numărului .............................. și a lungimii tuburilor ...............................

2. Completează în schema de mai jos caracteristicile excreției la diferite grupe de vertebrate:

a) Peștii de apă dulce produc urină ……........................... deoarece apa pătrunde permanent în corpul lor, pe când peștii de apă sărată conservă
apa în organism, de aceea urina lor este............ și bogată în săruri
b) Amfibienii, când sunt în apă produc urina .......................... și sărurule se acumulează în piele, iar pe uscat elimina o cantitate ............................
de urină pentru a preveni deshidratarea.
c) Reptilele din medii aride și păsările au nefroni adaptați pentru a ......................... apa în corp. Substanțele nefolositoare din urină se elimină sub
formă .......................... împreună cu materiile fecale.
d) La mamifere, ca la majoritatea vertebratelor terestre, ............................ este transformat în uree, care va fi eliminat prin ...........................

15
16

S-ar putea să vă placă și