Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ:
Disciplina: Informatică și T.I.C.
Profesor:
Clasa: a V-a
Unitatea de învăţare: Structura unui sistem de calcul
•Subiectul lecţiei: Operaţii cu directoare şi fişiere
Tipul lecţiei: mixtă
Competenţa generală: Utilizarea responsabilă și eficientă a tehnologiei
informației și comunicațiilor
Competenţa specifică: 1.2. Utilizarea eficientă a unor componente software
Obiective operaţionale: La sfârşitul orei elevii vor fi capabili să:
utilizeze funcţiile şi componentele de bază ale sistemului de operare;
efectueze operaţii asupra fişierelor şi directoarelor.
Locul desfăşurării lecţiei: laboratorul de informatică
• Strategii didactice:
• Principii didactice:
• Principiul participării şi învăţării active;
• Principiul conexiunii inverse.
• Metode de învăţare:
• Comunicare orală: conversaţie, problematizare, explicaţie;
• Exerciţiul.
• Forme de organizare:
• Frontal şi individual.
• Forme de dirijare a învăţării:
• Învăţare dirijată şi independentă.
• Resurse materiale:
• Video-proiector,
• Fişe de lucru şi fişe de documentare;
• Calculatoare.
• Metode de evaluare:
• Evaluare formativă,
• Evaluare orală,
• Apreciere verbală,
• Analiza răspunsurilor.
Etapele lecţiei Activitatea Activitatea Metode si Modalităţi
profesorului elevilor mijloace de de evaluare
invatamant
Moment Se creează condiţii Conversaţia
organizatoric optime pentru buna frontală
(2 min) desfăşurare a lecţiei.
Verificarea prezenţei
elevilor şi notarea
absenţelor
Actualizarea Le adresez elevilor Elevii Problemati- Analiza
cunoştinţelor, întrebările: răspund la zarea răspunsurilo
priceperilor şi „Ce este un fişier?” întrebările r
deprinderilor profesorului
însuşite „Ce este un folder?”
anterior (8 Apoi le solicit elevilor
min) să urmărească
prezentarea la
video-proiector şi să
răspundă
întrebărilor.
Etapele lecţiei Activitatea Activitatea Metode si Modalităţi
profesorului elevilor mijloace de de evaluare
invatamant
Captarea Se adresează Elevii Conversaţia
atentiei elevilor întrebarea: răspund la frontală
(2 min) „Acum că ştiţi ce întrebare
sunt foldere-le, nu
sunteţi curioşi să
descoperiţi cum le
putem crea şi
modifica?”
Anunţarea Anunţ tema lecţiei si Conversaţia
subiectului obiectivele. Elevii sunt euristică
lecţiei şi a atenti la Explicatia
obiectivelor explicatiile
operaţionale profesorului
(1 min)
Etapele lecţiei Activitatea Activitatea Metode si Modalităţi
profesorului elevilor mijloace de de evaluare
invatamant
Comunicarea Impart elevilor fişa Elevii
şi asimilarea de documentare ce studiază fişa
noilor conţine operaţiile de şi urmăresc
cunoştinţe; bază ce se pot face explicaţiile
organizarea şi cu directoare şi profesorului.
dirijarea fişiere.
învăţării (15 Pe măsură ce elevii
min) studiază fişa, prezint
frontal operaţiile
prezentate în fişă.
Obţinerea Impart elevilor fişa Elevii Problematiza Examinare
feed-back-ului de lucru, pe care o realizeaza re prin aplicaţie
(15 min) vor rezolva individual individual Fisa de lucru practică
la calculator. sarcinile din Autoevaluar
fișă e
Etapele Activitatea profesorului Activitatea Metode si Modalităţi
lecţiei elevilor mijloace de de evaluare
invatamant
Fixarea Împart elevilor fișa cu un Elevii
cunoştinţel eseu de 5 min prin care li completea Conversaţia Oral
or predate se solicită elevilor să ză eseul
(3 min) noteze un lucru nou pe de 5 min
care l-au învățat și un
lucru pe care nu l-au
înțeles sau o întrebare pe
care o mai au în legătură
cu lecția.
Asigurarea Tema: Le propun elevilor Conversaţia Aprecieri
transferului să exerseze pe calculator verbale
(2 min) noțiunile învățate.
Aprecieri și Fac aprecieri asupra Elevii Conversaţia
recoman- desfășurării orei și a ascultă
dări activității elevilor. aprecierile,
Notez elevii, ţinând cont recomandă
(2 min)
de activitatea lor în timpul rile
lecţiei si complexitatea
activitatii realizate.
Toate informatiile din calculator sunt aranjate in FISIERE (file, foi) si
DIRECTOARE (mape). Toate FISIERELE si DIRECTOARELE au cate
un nume dar au forme diferite.
Cu FISIERELE si cu DIRECTOARELE se pot face urmatoarele operatii
(DE BAZA):
(toate operatiile se mai pot face prin mai multe metode, dar astazi, vom
studia una dintre ele: CLIC DREAPTA IN LOCUL DORIT)
 CREAREA: CLIC DREAPTA – NEW FOLDER – SE SCRIE NUMELE
DORIT
 REDENUMIREA: CLIC DREAPTA - RENAME – SE RESCRIE UN
ALT NUME
 COPIEREA: CLIC DREAPTA – COPY se merge in locul dorit
pentru copiere si se da CLIC DREAPTA – PASTE (lipire)
 MUTAREA: CLIC DREAPTA – CUT se merge in locul dorit pentru
copiere si se da CLIC DREAPTA – PASTE (lipire)
 STERGEREA: CLIC DREPTA – DELETE
 VIZUALIZAREA PROPRIETATILOR: CLIC DREAPTA – PROPERTIES
• Pentru a schimba pictograma unui folder procedam astfel: CLIC
DREAPTA –PROPERTIES – CUSTOMIZE – CHANGE ICON
•Atunci cand impartim un calculator intre mai multi user-i (utilizatori) si dorim
ca folder-ul nostru sa fie vizibil si pentru ceilalti user-i procedam astfel: CLIC
DREAPTA – PROPERTIES – SHARING
• Pentru a afla informatii legate de pozitia pe disc a folder-ului creat, de
dimensiunea acestuia, de numarul de fisiere si foldere continute de el, de
data si ora la care a fost creat procedam astfel: CLIC DREAPTA –
PROPERTIES – GENERAL
 TRIMITEREA IN ALT LOC (DESKTOP, Internet, Stick, etc): CLIC
DREAPTA – SEND TO ….
 DESCHIDEREA: CLIC DREAPTA – OPEN
 SCOATEREA LA IMPRIMANTA: CLIC DREAPTA – PRINT
1. Creati pe desktop un DOSAR cu numele vostru
2. In acel dosar creati alte doua DOSARE numite Info si
Mate.
3. In dosarul Info creati un FISIER (CLIC DREAPTA –
NEW – TEXT DOCUMENT), caruia sa-i dati numele zilei
in care ne aflam azi
4. Deschideti fisierul si scrieti o propozitie despre voi
5. Salvati fisierul (FILE – SAVE)
6. Redenumiti Dosarul Info cum vreti voi
7. Stergeti dosarul Mate
8. Schimbati icon-ul dosarului.
1. Enumerati unul sau mai multe lucruri pe care le-ați învățat
în cadrul lecției de azi.
2. Formulați o întrebare pe care o mai aveți în legătură cu
lecția de azi (eventual un lucru pe care nu l-ați înțeles).
VĂ MULŢUMESC!

S-ar putea să vă placă și