Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Data: 12.04.2019
Școala: Școala Generală Nr. 10 Bacău
Student: Lazăr Bianca Alexandra
Clasa: a VII a A
Disciplina: Educație Tehnologică și aplicații practice
Tema: Rețele de transport terestru: rutier și feroviar
Scopul activității:
 Conștientizarea rolului rețelelor de transport asupra dezvoltării societății.
Competențe generale:
 Cunoașterea celor două tipuri de transport terestru: rutier și feroviar.
Competențe specifice:
 Să utilizeze simbolurile și terminologia specifică transporturilor: semafor, sens unic, agent de circulație, cale ferată etc.

STRATEGIA DIDACTICĂ
Forme de organizare a activității:
 Activitate frontală;
 Activitate individuală;
Metode didactice:
 Conversația;
 Dezbaterea;
 Explicația;
 Exercițiul.

Metode și tehnici de evaluare:


 Autoevaluarea;
 Observarea sistematică;
 Chestionarea orală.
Mijloace de învățământ:
 Videoproiector;
 Manualul de educașie tehnologică pentru clasa a VII a și aplicații practice;
 Tablă, cretă.
Capacități de învățare:
 Clasă eterogenă; elevi cu ritmuri diferite de învățare.
Locul desfășurării: sala de clasă.
Resurse didactice:
 Rețele de transport terestru - prezentare powerpoint;
 Manual de educație tehnologică pentru clasa a VII a;
 Filmulețe educaționale.
Bibliografie:
 https://www.didactic.ro/materiale-didactice/retele-de-transport-terestru - accesat în data de 09.04.2019
 https://www.didactic.ro/materiale-didactice/88717_retele-de-transport-terestru - accesat în data de 10.04.2019
Structura și conținutul lecției:
Scenariul didactic:
Etapele lecției Obiective Activitatea Activitatea Timpul Metode Mijloace de Evaluare
profesorului elevilor acordat didactice învățământ
1. Moment Stabilește liniștea. Elevii pregătesc 1 min
organizatoric Notează absențele. cele necesare
orei de educație
tehnologică.
2. Captarea Se deschide Așteaptă 2 min
atenției videoproiectorul și indicațiile
prezentarea profesorului.
powerpoint.

3. Enunțarea 𝑶𝟏 Anunță titlul Elevii notează 1 min Expunerea


obiectivelor lucției și titlul lecției.
lecției obiectivele
operaționale
urmărite.
4. Reactualizarea 𝑶𝟐 Lansează o scurtă Elevii răspund la 35 min Conversația Tabla și creta Orală
unor cunoştinţe conversaţie întrebări, aduc Explicația Videoproiector Observarea
necesare pentru folosind informaţii completări. Chestionarea sistematică
lecţia nouă esenţiale din orală
lecţiile anterioare,
punând accent pe
unele elemente
necesare
desfăşurarii noii
activităţi:
-Sistemul de
comunicaţii-
alcătuire;
-Reţele de
telecomunicaţii-
alcătuire;
-Reţeaua de
transport-
clasificare.
Orală
𝑶𝟑 Anunță tema noii Notează și își Explicația Tabla și cretă Observarea
lecții și pregătesc sistematică
obiectivele materialele.
acesteia.

Prezentarea și Elevii ascultă; Explicația Tabla și creta Orală


𝑶𝟒 învățarea noilor având lecţia din Conversația Manualul Observarea
noțiuni: manual şi Expunerea Fișe de lucru sistematică
 explică materiale puse la Învățarea prin Observarea
elevilor modul de dispoziţie de descoperire individuală
desfăşurare a profesor, rezolvă
lecţiei; sarcinile de
 cere elvilor lucru.
să formeze grupe Au loc dezbateri,
de patru elevi; pot pune
 prezintă întrebări, pot
pentru fiecare sugera noi idei.
grupă sarcina de
lucru .
 fiecare
grupă primeşte o
fişă de lucru cu
sarcina de lucru;
5. Asigurarea Se vor face Elevii sunt atenți 1 min Conversația
feedback-ului aprecieri la aprecierile și
individuale și sugestiile făcute
colective asupra de profesor.
activității
desfășurate.
6. Evaluarea 𝑶𝟓 Se creează o Răspund 10 min Chestionarea Evaluarea Autoevaluarea
performanței evaluare a întrebărilor și orală
performanțelor ascultă Conversația
obținute prin completările Explicația
chestionare orală, profesorului.
cu scopul de a fixa
cunoștințele noi
dobândite ale
elevilor și de a se
asigura că au
înțeles.

S-ar putea să vă placă și