Sunteți pe pagina 1din 3

Unitatea: Liceul Tehnologic Somes

Catedra: Tehnologii
Disciplina: M 3-Măsurări electrice
Profesor:
Tema: Transformatoare de măsură
Anul școlar: 2018-2019
Anul de studiu:clasa a X
Durata: 50 minute

PROIECT DE LECȚIE

Obiectivele operaționale ale lecției

Pe baza noțiunilor de specialitate,dobândite de către elevi la disciplina’’Măsurări


electrice’’, a noțiunilor fundamentale de electricitate din fizică,elevii vor trebui:
- să identifice schemele electrice ale transformatorului de tensiune,respectiv de curent
- să cunoască simbolurile bornelor de intrare și de ieșire
- să definească principiul de funcționare al transformatoarelor de măsură
- să clasifice transformatoarele de măsură după construcție
- să exprime modul de evitare al funcționării transformatoarelor în caz de avarie

Metode:
- conversația
- studiul de caz
- observația
- explicația
- problematizarea

Procedee:
- utilizarea cunoștințelor din matematică,fizică și electrotehnică
- lucrul individual și de grup
- consolidarea cunoștințelor pe baza noțiunilor teoretice însușite
- discutarea relațiilor matematice și aplicarea lor concretă în cazul lecției de față

Bibliografie recomandată:

Pentru profesor:
* manualul ” Măsurări electrice și electronice “,clasa a- X-a,aXI-a,Eugenia Isac,Editura Didactică
și Pedagogică,București, R.A.,1999
Pentru elevi:
* același manual

1
Activitatea pregătitoare de dinaintea lecției propriu zise:

Profesorul:

-pregătește setul de intrebări ,probleme pe care le va folosi în cadrul lecției


-asigură mediul propice necesar bunei desfășurări a activității

Elevii:

-studiază cu atenție,materialul bibliografic recomandat de profesor, pentru lecția respectivă

-adresează profesorului întrebări suplimentare,pentru lămurirea tuturor problemelor puse în


discuție

Locul desfășurării lecției: laboratorul de electrotehnică


Materiale didactice: planșe,videoproiector

SCENARIUL DIDACTIC

Secvențele lecției și durata Activitatea profesorului Activitatea elevilor

-notează absențele,controlează -prezintă caietele de notițe


1.Pregătirea pentru lecție: caietele elvilor și corecteză
eventualele greșeli
t= 5 minute
-anunță titlul lecției și etapele -urmăresc etapele ce se cer a fi
acesteia realizate
-notează pe tablă titlul lecției -notează pe caiete titlul lecției
-trece în revistă prin -studiază cu atenție întrebările și
întrebări,noțiunile teoretice pe formulează răspunsurile
2. Verificarea cunoștințelor care le va folosi în cadrul lecției:
teoretice,necesare bunei *Căte înfășurări are un -analizează răspunsurile date de colegi
desfășurări a activității: transformatăr de forță ? și le corectează(dacă este cazul)
* Care este relația matematică a
t=10 minute raportului de transformare ? -caută soluții la întrebările puse de
* Cu ce litere se simbolizează profesor
bornele înfășurării primare ? Dar
bornele secundare ?
* Ce fenomen stă la baza
funcționării transformatoarelor de
forță ?
2
-după ce constată dacă elevii sunt -urmăresc cu atenție desenele de pe
pregătiți teoretic,prezintă pe tablă tablă și le reprezintă pe caiete
sau pe videoproiector, schema
transformatorului de curent

-enumeră părțile componente ale


3.Desfășurarea lecției transformatorului de curent
-notează pe caiete notațiile desenelor
t=25 minute -explică modul de funcționare al respective
transformatorului de curent
-exprimă ampermetrele ce se -urmăresc cu atenție explicațiile date
montează în secundar, 1 A sau 5 de profesor și le notează pe caiete
A
-clasifică transformatoarele de -notează pe caiete tipurile de
curent după construcție și după transformatoare
destinație enumerate(industriale,de
-operațiile se succed cu laborator,bară,clește,suport)
transformatorul de tensiune -se succed ordinea operațiilor ,cu
celelalte desene,simboluri,clasificări
pentru transformatoarele de tensiune

-face aprecieri asupra modului -urmăresc explicațiile date de profesor


cum elevii au desenat corect
schemele de pe tablă și au notat
corect simbolurile utilizate în -răspund la întrebările profesorului
4.Verificarea notării scheme și clasificarea
lecției transformatoarelor

t=5 minute -cere elevilor să prezinte caietele -prezintă caietele de notițe


de notițe

-notează elevii în fișa de evaluare -răspund la întrebările profesorului

-anunță titlul lecției următoare: -notează pe caiete titlul lecției


5.Încheierea lecției: “Măsurarea impedanțelor prin următoare
metode de punte”
t=5 minute -prezintă pe scurt etapele lecției
următoare,pregătirea -urmăresc etapele lecției următoare.
teoretică,urmând a o face în
următoarea oră

întocmit , ing.

S-ar putea să vă placă și