Sunteți pe pagina 1din 6

Profesor: DRAGANOF VIRGINIA

Proiect de activitate didactică

Data:21. 10.2021
Clasa: a VIII-a
Titlul lecţiei: Reacția de combinare
Tipul lecţiei: recapitulare și sistematizare
Durata: 50 minute
Competențe vizate:
- 1.3. Clasificarea reacţiilor chimice după unul sau mai multe criterii.
- 2.4. Interpretarea informaţiilor obţinute din grafice, tabele, fişe de observaţii.
- 3.4. Elaborarea de ipoteze referitoare la produşii unei reacţii.
- 4.3. Folosirea terminologiei specifice chimiei referitoare la reacţiile chimice.
- 5.3. Evaluarea factorilor de risc rezultaţi în urma aplicării în practică a unor reacţii
chimice şi recunoaşterea importanţei acestora.
Obiectivele lecţiei: la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
 Obiective de referință:
- să utilizeze corect terminologia științifică;
- să scrie ecuațiile reacțiilor chimice care stau la baza exercițiilor și problemelor
studiate;
- să rezolve probleme în scopul stabilirii unor corelații relevante demonstrând
raționamente inductive și deductive;
- să aplice cunoștințele dobândite pentru rezolvarea unor exerciții;
- să formuleze concluzii ca urmare a analizei exercițiilor și raționamentelor efectuate.
 Obiective operaționale:
- să prezinte definiția reacției de combinare;
- să rezolve exerciții referitoare la reacțiile chimice studiate;
- să clasifice reacțiile chimice după criteriile studiate;
- să reprezinte schematic reacția de combinare;
- să modeleze ecuațiile reacțiilor chimice care stau la baza exercițiilor studiate;
- să decidă care sunt variantele corecte de răspuns în cadrul exercițiilor efectuate;
- să identifice formulele substanțelor chimice pe baza ecuațiilor reacțiilor chimice.
1/6
Profesor: DRAGANOF VIRGINIA

Materiale didactice: manualul, sistemul periodic, tabla, cretă, fişe de lucru.


Metode: conversaţia, explicaţia, problematizarea, exerciţiul, observaţia.
Manual: Chimie – manual pentru clasa a VIII-a, Ed. Intuitext
Organizarea învăţării:
- frontal
- individual

2/6
Profesor:

DESFĂŞURAREA LECŢIEI:
METODE ŞI ORGANIZAREA
ETAPA LECŢIEI TIMP ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂRII EVALUARE
ÎNVĂŢĂMÂNT

- notează absenţii şi asigură cadrul necesar


Momentul Conversaţia, frontal
2 min desfăşurării lecţiei în bune condiţii; - se pregătesc pentru lecţie
organizatoric fişe de lucru individual
- distribuie fişa de lucru.

Anunţarea Expunere,
2 min - anunţă tema lecţiei şi obiectivele - notează titlul lecţiei în caiet tablă, cretă, frontal
lecţiei noi
caiet de notiţe
Reactualizarea 8 min - adresează elevilor întrebări referitoare la - urmăresc secvenţele lecţiei Expunere, Frontal Observare
cunoştinţelor noţiunile teoretice dobândite în lecţiile conversaţia, sistematică,
- răspund la întrebările individual
anterioare anterioare: explicaţia, fişă analiza
adresate de către profesor
Ce este reacția chimică? de lucru răspunsurilor
- conversează cu profesorul
Care este legea care stă la baza reacțiilor
chimice? - completează spaţiile lacu-
Ce este ecuația chimică? nare din fişa de lucru
Din ce este alcătuită o ecuație chimică?
Cum pot fi clasificate reacțiile chimice?
Ce este reacția de combinare?
Care este ecuația generală a reacției de
combinare?
Ce fel de substanțe sunt reactanții? Dar
produsul de reacție?
Cum se enunță legea conservării maselor
pentru reacția de combinare?
Cum pot fi clasificate reacțiile de
combinare în funcție de tipul reactanților?
- prezintă importanța reacțiilor chimice;
- instruiește elevii cu privire la utilizarea
3/6
Profesor:

fișei de lucru şi conversează cu elevii pe


marginea ei.
- propune elevilor realizarea unui ciorchine
Realizarea cu tema ”Reacția de combinare”. conversaţia, frontal Analiza
3 min - completează ciorchinele
feed-back-ului - îndrumă elevii în completarea ciorchinelui ciorchinele individual răspunsurilor
la tablă și în caiete;
- atrage atenţia elevilor asupra modului de
- conversează cu profesorul rezolvare de
Prezentarea completare a fişei; Observare
conţinutului şi - completează spaţiile lacu- exerciții, frontal
27 min - îndrumă elevii în rezolvarea cerințelor din sistematică,
dirijarea nare din fişa de lucru conversaţia,
fișa de lucru; individual analiza
învăţării - rezolvă exercițiile pe fișa explicaţia, fişă răspunsurilor
- propune elevilor rezolvarea exercițiilor de lucru
de lucru și la tablă
din fișa de lucru.
- verifică împreună cu elevii completarea
Realizarea fişelor de lucru; - verifică corectitudinea conversaţia, frontal Analiza
5 min
feed-back-ului - cere elevilor să explice ce s-a urmărit prin rezolvării fişei de lucru fişă de lucru individual răspunsurilor
rezolvarea cerințelor din fișa de lucru.
Tema pentru - indică drept temă pentru acasă exerciţiile conversaţie,
1 min - notează tema pentru acasă frontal
acasă nerezolvate din fișa de lucru fișă de lucru
Concluzii şi
- face aprecieri asupra desfăşurării lecţiei; - ascultă aprecierile conversaţie
aprecieri 2 min frontal
asupra lecţiei - notează elevii activi. profesorului finală

4/6
Profesor:

FIŞĂ DE LUCRU
Reacția de combinare – clasa a VIII-a

1. Completați spațiile libere:


Reacția chimică de combinare este un proces .................... în care doi sau mai
mulți .................... se unesc pentru a forma un singur .................... de reacție.
Reactanții pot fi substanțe .................... și/sau .................... iar produsul de reacție
este o substanță .................... .
2. Indică prin săgeți corespondența dintre reactanți și produșii de reacție:

Reactanți Produși de reacție


H 2 +Cl2 2 H2O
C O2 + H 2 O S O2
2 H 2+O 2 Ca (OH )2
Na2 O+ H 2 O 2 FeCl3
S+O 2 2 HCl
2 Fe+3 Cl2 H 2 C O3
CaO+ H 2 O 2 NaOH

3. Clasificați substanțele de la exercițiul precedent conform tabelului de mai jos:

Substanțe Substanțe compuse


simple Oxizi Acizi Baze Săruri

4. Completează spațiile libere, apoi stabilește coeficienții reacțiilor chimice:


a) ......+O 2 → S O 3
b) Fe+...... → Fe Cl 3
c) H 2 + N 2 → ..... .
d) ......+ H 2 O → H 2 C O 3
e) Na 2 O+..... → NaOH
f) .....+ HCl → N H 4 Cl
5. Rezolvați următorul rebus, știind că prin rezolvarea corecta a rebusului veți descoperi
pe verticala AB denumirea unei categorii importante de reacții chimice.
A

5/6
Profesor:

1
2
3
4
5
6
7
8
9
B
1. Din substanțe simple se obține una, ......... .
2. În prezența lui au loc arderile.
3. Se conservă în procesele chimice.
4. Apa de var este o ......... .
5. Arată mediul acid/bazic/neutru al unei soluții.
6. Aici nimic nu apare, nimic nu dispare, totul se transformă.
7. Se formează din hidrogen și oxigen.
8. Ei pot fi mai mulți într-o reacție de combinare.
9. Trebuie să se stabilească între atomii intrați și cei rezultați din reacție.
6. a) Scrie succesiunea reacțiilor chimice de combinare prin care se realizează
transformarea: S → H 2 S O 4.
b) Calculează masa moleculară, raportul atomic, raportul de masă și compoziția
procentuală pentru H 2 S O 4 .
c) Demonstrează legea conservării maselor pentru ultima reacție chimică din seria de
mai sus.
7. Scrie și egalează ecuațiile următoarelor reacții chimice:
a) hidrogen + oxigen → apă;
b) hidrogen + fluor → acid fluorhidric;
c) aluminiu + clor → clorură de aluminiu;
d) dioxid de carbon + apă ⇄ acid carbonic;
e) amoniac + acid clorhidric → clorură de amoniu;
f) oxigen + potasiu → oxid de potasiu;
g) calciu + clor → clorură de calciu;
h) oxid de magneziu + apă → hidroxid de magneziu;
i) azot + hidrogen ⇄ amoniac.

6/6

S-ar putea să vă placă și