Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

CLASA : a IX- a A
TEMA : Concentrația soluțiilor. Prepararea soluțiilor de diferite concentrații.
CATEGORIA/TIP DE LECTIE : Lecţie de formare și consolidare a priceperilor și
deprinderilor practice.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE : La sfârşitul lecţiei elevii trebuie să fie capabili:
O1: Să deducă formulele de calcul pentru concentrația procentuală și molară pe baza
cunoştinţelor anterioare;
O2: Să cunoască algoritmul de calcul al concentrației soluțiilor ( procentuală și molară)
pe baza cunoştinţelor anterioare ;
O3: Să prepare soluții de diferite concentrații utilizând substanțele și ustensilele de
laborator;
O4: Să rezolve exerciții și probleme cu concentrația soluțiilor;

STRATEGIA DIDACTICĂ
A) Sistem metodologic: conversația euristică, algoritmizarea, experimentul de laborator,
exerciţiul şi rezolvări de probleme.
B) Resurse materiale :
Instrumente de lucru: sistem periodic, fişă de lucru.
Mijloace de învăţământ: substanțe și ustensile de laborator.
C) Forme de organizare : grupe de elevi, frontal.

DESFĂŞURAREA LECŢIEI:
ACTIVITATEA ACTIVITATEA OBS.
PROFESORULUI ELEVULUI
I. Moment organizatoric
- se vor nota absenţii
- pregătirea clasei pentru lecţie;
II. Anunţarea lecţiei:
„Concentrația soluțiilor. Prepararea
soluțiilor de diferite concentrații.”
III. Notează titlul lecţiei pe tablă. Notează titlul în caiete.

IV. Anunță obiectivele lecției.


În această oră ne propunem să
preparăm diferite soluții de diferite
concentrații (procentuală, molară)
prin dizolvarea unor substanțe
solide.
V. Legătura cu lecțiile anterioare
Informatie: Deoarece numeroase
reacții chimice au loc in soluție este Probă de evaluare
necesară cunoașterea concentrației pentru O1, O2,
soluțiilor. Concentrația este un
termen general care exprimă
cantitatea de solvat dizolvat intr-o
masă sau un volum de solvent sau
soluție.
Ce modalități de exprimare a
Concentrația procentuală
concentrației cunoașteți?
Ce reprezintă concentrația
Concentratia procentuală reprezintă
procentuală?
masa de solut exprimată in grame
substanţă dizolvată în 100g soluţie.
Ce alte modalități de exprimare a
Concentrația molară
concentrației cunoașteți?
Ce reprezinta concentratia molară?
Concentratia molară reprezintă
numărul moli de substanță
Probă de evaluare
dizolvată într-un litru de solutie.
Cum se calculează numărul de pentru O1, O2,
VS Lsol…………………….n
moli dintr-o substanță dizolvată
1 lsolutie ….…………………x
intr-un litru de soluție știind că în
VS litri de soluție sunt dizolvați n
moli de solvat? md/M
Indicatie: Folosiți relația de calcul X = ---------------- = CM
a numărului de moli: Vs. l
n = md/M, unde md= masa de md
substanță dizolvată; M = masa CM = ---------------
molară a dizolvantului. Vs * M
Informatie: Concentratia molară se
exprimă in moli/l.
VI. Împarte elevilor fişa de lucru,
Rezolvă sarcinile de pe fişa de lucru.
organizează clasa pe grupe pentru a
efectua experimentele.
VII. Cere elevilor să efectueze
calculele, experimentele și să Probă de evaluare
efectueze sarcinile de pe fișă. pentru O3, O4 ,
Supraveghează modul de lucru.
VIII. Discută pe scurt concluziile cu
clasa și desemnează câte un elev din
fiecare grupă pentru a rezolva
sarcinile de pe fișă.

S-ar putea să vă placă și