Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT
PROPUNĂTOR:
DATA: 8.1.2024
CLASA: a VII-a
ARIA CURRICULARĂ: Matematica si Stiinte
OBIECTUL DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Chimie
TEMA LECŢIEI: Concentratia procentuala
TIPUL LECŢIEI: Transmitere de noi cunostinte

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1 Sa recunoasca formula concentratiei procentuale


O2 Sa aplice corect algoritmul de calcul pentru stabilirea concentrației unei soluții, cu ajutorul
formulei specifice
O3 Sa determine corect concentrația unor soluții cunoscute, cu ajutorul experimentului;
O4 Sa calculeze corect diluarea unei soluții, folosind enunțurile din fișa de lucru.
O5 Sa calculeze corect concentrarea unei soluții, folosind enunțurile din fișa de lucru
O6 Sa rezolve exercitii si probleme

STRATEGIA DIDACTICĂMetode: M1-conversatia euristica, M2 - explicatia, M3 - modelarea,


M4 - experimentul de laborator, M5 - problematizarea, M6 - algoritmizarea,

Mijloace de invatamant: MJ1 - tabla, MJ2 - manual, MJ3 – caiet, MJ4 - sistem periodic, MJ5 -
ustensile si materiale necesare, MJ6 - fisa de activitate experimentala, MJ7 – fisa de exercitii/de
lucru/proba de evaluare, MJ8 - catalogul

Forme de organizare: frontal, individual

EVALUARE: observarea sistemática, proba scrisa/practica

BIBLIOGRAFIE:
 Programa şcolară, manualul şcolar, Metodica predării chimiei, culegere de problem.
 Fătu, S., Stroe, F., Stroe, C. – Chimie. Manual pentru clasa a VII – a, Editura Corint,
Bucureşti, 2000
 Gheorghiu, Cornelia – Chimie. Manual pentru clasa a 7 – a,
Editura All Educational, Bucureşti, 2000
Secvenţele Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategia didactică Proba de

Ob. op.
Dozare
lecţiei Metode Mijloace evaluare

Momentul 5’ - Salutul, prezenta, verificarea materialelor Salutul, comunica absentii M1 MJ8 -


organizatoric didactice necesare
Verificarea 5’ Cadrul didactic verifica temele Prezintă tema de casă și o M1-M3, MJ3, I1, I2
cunostintelor elevilor,descoperă problemele corectează sub îndrumarea M5, M6 MJ7
nerezolvate și oferă îndrumare spre profesorului.
rezolvarea acestora.
Transmiterea 25 Profesorul comunică elevilor titlul Elevii notează titlul lecției si M1-M4 MJ1-MJ6 Fisa de
noilor ’ lecției:”Concentratia procentuala” și obiectivele operaționale. activitate
cunostinte enumeră obiectivele operaționale. exp

I3, I4

O1 Profesorul definește concentrația Elevii iau notițe,sunt atenți si


procentuală:cantitatea de substanța ajută la deducerea formulei
dizolvată în 100g soluție.Exemplifică o concentratiei procentuale.
soluție :O soluție de sare cu lămaie în
apă,cu concentrația 20%,conține 20g
sare de lămaie si 80 g apă.
Astfel,definește formula concentrației
procentuale :
c/100=md/ms
c=md*100/ms
c=md*100/(md+mH2O).
Profesorul oferă elevilor fișele de lucru Elevii încearca singuri sa rezolve
si îi îndruma în rezolvarea problemelor. problemele cu îndrumarea
cadrului didactic.

O2 Profesorul trece la partea experimentală Elevii adresează întrebari si


a lectiei, le oferă elevilor fișele de urmează cu mare atenție
activitate experimentală. instrucțiunile profesorului.
Lucrează împreuna cu elevii,răspunzand
la toate întrebarile acestora.
Se realizează ambele sarcini cu
grijă,astfel încat fiecare elev sa înțeleagă
ce are de facut.

O3, Cadrul didactic explică elevilor despre Elevii sunt atenți și notează.
O4, tipurile de solutii,diluate si concentrate si
cum se pot dilua/concentra acestea.
Solutiile se pot clasifica în:
-solutii diluate(conținand o cantitate
mică de substanță dizolvată)
-soluții concentrate(conținand o cantitate
mare de substanță dizolvată)
Soluțiile se pot concentra/dilua
prin:îndepartarea/adăugarea unei
cantitați de solvent,adăugarea unor
cantitați de solutii de același tip.

Realizarea 10 O5 Cadrul didactic le cere elevilor să Elevii calculeaza concentrația M1-M4 MJ1- I5
feed-back- ’ calculeze concentrația procentuală din procentuală pe baza formule MJ5,
ului cele doua sarcini de lucru de la fisa de predate de cadrul didactic. MJ7
Consolidarea activitate experimentală.
cunostintelor

Ascultă si adresează întrebari


Oferă răspunsurile corecte si explicații unde nu au înteles.
acolo unde este cazul.
Tema pt 5’ O6 Elevii calculeaza concentrația Elevii notează tema si întreabă M1, M2 MJ2, I6
acasa procentuală pe baza formule predate de unde au nelămuriri. MJ3
cadrul didactic.

Ascultă si adresează întrebari unde nu au


înteles.
ANEXA 1.
FIȘĂ DE LUCRU

1. Se cere concentraţia procentualã a unei soluţii obţinute prin dizolvarea a 68 g


NH3 în 132 g apã. 2p
2. Ce cantitate de substanţã dizolvatã este necesarã pentru a obţine 2 kg soluţie
10% ? 1p
3. Se dã 80 g de soluţie 15% şi se adaugã 20 g de apã. Se cere concentraţia
procentualã a soluţiei finale. 3p
4p of
REZOLVARE FIȘĂ DE LUCRU

1.Etape de lucru:

●Calculãm masa de soluţie obţinutã prin dizolvarea amoniacului în apã:


ms= md + mH2O; ms= 68g NH3+132 g apã= 200g

●Se calculeazã concentraţia procentualã, pe baza definiţiei:


Dacã în 200 g soluţie……sunt…….68 g NH3
Atunci în 100 g soluţie……avem…..x

x =100g.68g/ 200g =34%

R: 34%

2. Pe baza definiţiei concentraţiei procentuale, se aplicã regula de trei simplã:

Dacã în 100 g soluţiei……..avem………..10g susbtanţã dizolvatã


Atunci în 2000g soluţie…….vor fi…………md
md= 2000g.10g/100g= 200g

R:200g

3.Etape de lucru:

●Se calculeazã md
Dacã în 100 g soluţie………..sunt…….15 g substanţã dizolvatã
Atunci în 80 g soluţie ……….sunt…….md
md=80g.15g/100g=12 g

●Se calculeazã masa soluţiei finale, cu relaţia:


msf =msi+ mH2O; msf = 80g+20 g=100g

● Se calculeazã concentraţia procentualã finalã:


Dacã în 100 g soluţie finalã…..sunt…….12g substanţã dizolvatã
Atunci în 100g soluţie………..sunt……..cf(%)

Cf (%)=100g.12g / 100g= 12 %

R: 12%
ANEXA 2.
FIȘA DE ACTIVITATE EXPERIMENTALĂ

Materialul didactic: pahar Berzelius, cilindru gradat, spatulă, baghetă de sticlă, apă, sare
de bucătărie.

Modul de lucru:
Sarcina 1:
1. Se pun cu spatula cu mare atenţie 20g sare de bucătărie(NaCl) şi se cântăresc.
(md = 20g)
2. Se măsoară cu cilindrul gradat 180 cm3 apă , aducând nivelul apei până la gradaţia
necesară (nivelul apei se ia după meniscul de jos, situat la nivelul ochilor).
3. Se toarnă apa în paharul Berzelius şi se adaugă cele 20 grame sare.
4. Se agită până la dizolvarea completă a sării.
5. Calculati concentrația procentuală.
Sarcina 2:
1. Se pun cu spatula cu mare atenţie 10g zahăr şi se cântăresc.
(md = 10g)
2. Se măsoară cu cilindrul gradat 90 cm3 apă , aducând nivelul apei până la gradaţia
necesară (nivelul apei se ia după meniscul de jos, situat la nivelul ochilor).
3. Se toarnă apa în paharul Berzelius şi se adaugă cele 10 grame zahăr.
4. Se agită până la dizolvarea completă a zahărului.
5. Calculați concentrația procentuală.
REZOLVAREA FIȘEI DE ACTIVITATE EXPERIMENTALĂ

Sarcina 1
 Se calculează masa apei: ρ = m/V; m= V· ρ; mapa=180cm3·1g/cm3=180g
 Se calculează masa soluţiei
ms= md+mapa
ms=20g+180g
ms=200g
 Se calculează concentraţia soluţiei:
200 g soluţie......................20g sare
100g soluţie........................c
c=100g·20g/200g
c=10%
ms.....................md
100..................c
c=md·100/ms

Sarcina 2
 Se calculează masa apei: ρ = m/V; m= V· ρ; mapa=90cm3·1g/cm3=90g
 Se calculează masa soluţiei
ms= md+mapa
ms=10g+90g
ms=100g
 Se calculează concentraţia soluţiei:
100 g soluţie......................10g sare
100g soluţie........................c
c=100g·10g/100g
c=10%
ms.....................md
100..................c
c=md·100/ms

S-ar putea să vă placă și