Sunteți pe pagina 1din 11

MINSITERUL EDUCAȚIE ȘI CERCETĂRII AL REPUBLICII MOLDOVA

COLEGIUL „IULIA HASDEU” DIN CAHUL

PROIECT DE LECȚIE

METODIST:Costandachi Rita_______
NOTA:______
ÎNVĂȚĂTOR: Lazări Alexandra_________
NOTA:_____
REALIZAT: Oglindă Maria-Magdalena
GRUPA: Învățământ Primar 2031

CAHUL 2022
Clasa: a III-a
Disciplina:Matematica
Subiectul lecției: Exerciții și probleme cu împărțiri exacte și împărțiri cu restul diferit de zero
Tipul lecției: de formare a capacitatilor de aplicare a cunostintelor
Unități de competență: 2.2
Obiective:
La sfârșitul lecției elevul va fi capabil:
O1: Să aplice operația de împărțire la rezolvarea exercițiilor de calcul oral
O2: Să efectueze exerciții de împărțiri exacte și cu rest diferit de zero
O3: Să rezolve probleme aplicând algoritmul de rezolvare
O4: Să folosească terminologia matematică aferentă conceptului de împărțire
O5:Să asigure un climat favorabil în grup.
Strategii didactice:
Forme de organizare: individual, în perechi, frontal
Metode și procedee: ,exercițiul,explicația,problematizarea,aplicarea,.
Mijloace didactice:Fișele de lucru,caietele de clasă,manualele,planșe.
Bibliografie: Ghid de implimentare a curiculumului pentru învățământ primar al Ministerului Educației și Cercetării al Republicii
Moldova.Curriculum național pentru învățământul primar al Ministerului Educției și Cercetării al Republicii Moldova.Manual de
Matematică cl IV.

2
O Elemente de conținut T Strategii didactice Strategii de
b i evaluare
i Activitatea învățătorului Activitatea elevilor m Forme Metode Mijloace
e p
c
ti
v
e

1. Evocare

Profesorul asigură un climat Elevii pregătesc materialele 3 Frontal Conversația Fișa Oral
favorabil pentru desfășurarea necesare pentru desfășurarea lecției.
lecției. Verifică vizual pregătirea
acestora pentru lecție.
«Bună ziua dragi copiii,mă numesc
Adriana și astăzi vom face lecția de
matematica împreună.,,

Lecția de astăzi o vom începe cu


un citat – „Egalitatea nu există
decât în matematică.” Mihai
Eminescu

3
Ce vă sugerează citatul? -Citatul ne sugerează......

O5 Într-adevăr copii,egalitatea există


doar decât în matematică,deoarece
să luăm prin exemplu la lecția de
Limbă și literatură romănă eu
alcătuiesc o propozițit diferită față
de a ta,deoarece avem gânduri
diferite,însă în matematică oricine
ar calcula un exercițiu ar obține
același răspuns,deoarece
matematica este exactă.Nu este
exlus ca să fie un alt răspuns,însă
acela va fi ori greșit,ori rezolvat
prin alte metode.

Iar acum pentru a verifica dacă și


noi gândim matematic vom realiza
câteva exerciții de calcul oral și
scris, ca să vedem dacă vom obține
și noi o egalitate în rezolvare.
O1
Selectează restul corect pentru
fiecare exercițiu. Le atasez la tabla
o fisa unde elevii va trebui sa scrie
Individual Atenție, Fișa de pe tablă Oral
rezultatul si sa incercuiasca restul
gândire,con
corect. 3
centrare
4 4

4
27:8=3, rest 1, 2, 3 3
46:7=6, rest 1, 4, 3 0
75:9=8, rest 0, 1, 3
36:6=6, rest 0, 1, 3
Copiii ascultă și sriu în caiete
răspunsul corect.
7*9=63
Iar acum dragii mei vom realiza Individual Concentrare Caiet Scris
calcul scris,fiți atenți și scrieți în
caiete răspunsul:
107+43=150
5
1)Produsul numerelor 7 și 9
40:4=10
2)Suma numerelor 43 și 107
24:7=3,
3)Sfertul numărului 40
4) Deîmpărțitul este 24,
200-90=110
împărțitorul este 7. Care va fi
restul?
5)Diferența numerelor 200 și 90.

2.Realizarea sensului

5
Deci tema lecției de astăzi copii
este „Exerciții și probleme cu
Frontal Explicația Fișă Oral
împărțiri exacte și împărțiri cu
restul diferit de zero,,
În primul rând ne aducem aminte
ce este împărțirea și ce obținem
după ce împărțim 2 numere.
La tablă atașez o fișă,,Să ne Copiii ascultă profesorul și înțeleg 2
amintim!,, Unde este scrisă ceea ce predă.
următorea informație:
-La împărțire se obțin două
numere : câtul și restul.
-Câtul arată de câte ori poate fi
scăzut împărțitorul din deîmpărțit.
-Restul reprezintă rezultatul ultimei
scăderi.

Copii rezolvă exercițiile date în


În continuare vom realiza în
caiețele exercițiul 2 pagina 82 din caiețele conform exemplului.
manual. (3 coloane) 1. 5 rest 2 5. 7 rest 4 7 Individual Exercițiul Tabla,manual, Implicare
O2 Condiție: Calculați și efectuați 2. 3 rest 3 6. 9 rest 2 caiete
probele. Un exemplu va fi atașat la
tablă. Exemplu: 22:4=5, rest 2 3. 3 rest 7 7. 20 rest 1
Proba: 5*4+2=22
4. 6 rest 2 8. 20 rest 2

6
Următorul exercițiu este 6 pagina Cate un copil trec la tablă Frontal Exercitiu Tablă, fișă
82. Condiția este să completați
O4 calculează și scriu raspunsul corect 7
tabelul cu numerele corecte.
Tabelul va fi atașat la tablă. în căsuțe.
(ANEXA 1)

Fiți atenți copiii,în manual la


pagina 82,problema 1(a),eu o voi Individual Problematiz Fișele cu
citi odată, după care un elev va are probleme
Scris
trece la tablă și cu ajutorul
colegilor va rezolva problema. Copiii ascultă atent problema

La o fabrică de instrumente
muzicale se produc chitare cu 7
corzi. Câte chitare vor fi
O3 completate cu 20 de corzi dintr-un
pachet? Câte corzi vor ramîne în
pachet?

Un elev iese la tabla si realizează 1 chit…..7 corzi


schema problemei împreună cu
? chit…..20 corzi
colegii și învățătorul.
Câte corzi vor rămâne în pachet ?

7
Planul logic:
Putem răspunde direct la întrebarea Da
problemei?
Împărțire
Prin ce operație aflăm?
Rezolvare:
10
1) 20 : 7 =2, rest 6 (corzi)
Proba:
Probă: 2*7+6=20

Răspuns: 2 chitare, 6 corzi.

8
3.Reflecția

Dragii mei știu că vă plac foarte Elevii calculează exercițiile și află 5 Grup Jocul Fișă
mult jocurile,asa ca acum vă mesajul furnicuțelor.
propun să facem un joc la tablă
(pagina 83), ceea ce trebuie voi să
faceți este să aflați litera
corespunzătoare fiecărei cifre din
O4 mesaj , calculând restul împărțirilor
din tabel.

4.Extinderea

Iar acum pentru a face o totalizare Elevii răspund la întrebări și se 2 frontal Gândire Fișă Atenție
a lecției noastre de astăzi vă propun pregatesc pentru recreație.
să priviți la tablă și să răspundeți la
aceste întrebări:
Ce v-a plăcut astăzi la lecție?
O5 Ce ați aflat nou astăzi?
Ce nu va plăcut la lecția de astăzi?
Ce vi-sa părut interesant?

9
Dragii mei elevi vă mulțumesc
pentru așa lecție productivă și
pentru implicarea voastră activă în
toate activitățile pe care le-am
elaborat.Mi-a făcut plăcere să vă
predau vouă și vă urez succese în
continuare.

10
11

S-ar putea să vă placă și