Sunteți pe pagina 1din 11

Ministerul Educaţiei şi Cercetării al Republicii

Moldova Colegiul Pedagogic „Ion Creangă” din cadrul


Universității de Stat „Alecu Russo” din Bălți

Liceul Teoretic ,, Lucian Blaga”

Proiect didactic
la matematică

Elevă stagiară: Igumnov Sabrina


Învățătoare: Pădureac Viorica Nota______
Clasa: a III-a
Disciplina: matematica
Subiectul lecției: Împărțirea unui număr de 3 cifre la un număr de 1 cifră când sutele și zecile
deîmpărțitului se împart exact la împărțitor.
Tipul lecției: lecție de formare a capacităților de înțelegere a cunoștințelor
Unități de competență:
3.1. Efectuarea operaţiilor de înmulţire şi împărţire în concentrul 0 – 1 000, fără şi cu treceri
peste ordin;
3.3. Aplicarea înmulţirii, împărţirii şi a proprietăţilor acestora pentru aflarea unor numere
necunoscute în exerciţii, șiruri date;
3.4. Rezolvarea problemelor, cu plan sau cu justificări, prin exerciţiu.
Obiectivele lecției:
La sfârșitul lecției elevul va fi capabil să:
O1- Să rezolve probleme practice care implică împărțirea unui număr de 3 cifre la un număr
de o cifră;
O2- Să explice crrect procesul de împărțire a unui număr de 3 cifre la un număr de 1 cifră;
O3- Să rezolve exerciții de împărțire a unui număr de 3 cifre la un număr de o cifră oral și în
scris;
O4- Să manifeste interes și curiozitate față de activitățile din cadrul lecției.
Strategii didactice:
Forme de organizare a activității: individual, în perechi, frontal
Metode și procedee: exercițiului, joc didactic
Mijloace didactice: fișe de lucru, manual, caiete, tablă
Strategii de evaluare: orală

Produs curricular: 1. Calculez în minte.


P2. Calcul oral în baza unui 2. Scriu răspunsul.
exercițiu dat 3. Efectuez proba (la necesitate).
Produs curricular: 1. Aranjez corect numerele în coloniță.
P4. Calcul în coloniță 2. Efectuez calcule și scriu fiecare cifră a rezultatului.
3. Efectuez proba (la necesitate).

Bibliografie:

1. Curriculum pentru învățământul primar. Chișinău: MECC, 2018.


2. Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul primar. Chișinău: MECC, 2018.
3. Metodologia privind implementarea evaluării criteriale prin descriptori, clasa I. Chișinău:
MECC, IȘE, 2017.
4. Matematica, manual pentru clasa a III-a.
SCENARIUL DIDACTIC AL LECȚIEI

O Elemente de conținut t’ Strategii didactice

Srategi
Activitatea învățătorului Activitatea elevului i de
evaluar
e
Forme Metode Mijloace
Evocare
O4 Asigur un climat educațional favorabil. 1 min.
O2 - Bună ziua, dragi elevi! - Bună ziua, doamnă învățătoare!
O3 - Înainte de a începe lecția noastră de Elevii ridică fișuța sus, apoi câțiva din 2 min. Frontal Joc Fișuțe cu
matematică, vreau să știu cum vă simțiți. ei argumentează alegerea. didactic emoții
Fiecare elev are pe masă 6 fișuțe cu emoții
diferite (ANEXA 1). Analizați fiecare
emoție, apoi alegeți una care vă
caracterizează starea de acum, ridicați
fișuța respectivă sus. Argumentați
alegerea.
- Să începem lecția de matematică cu un Va ieși la tablă pe rând, câte un elev 5 min. Frontal Joc Puzzle Orală
joc. Știu cât de mult vă place să faceți selectat pentru a calcula exercițiile. didactic
puzzle-uri, astăzi am decis să facem un
puzzle, însă într-un mod mai deosebit.
(ANEXA 2) Vom face un singur puzzle,
lucrând în echipă. Observați că la tablă am
afișat un dreptunghi cu 6 exerciții diferite.
În alt colț al tablei sunt anexate 6 foi cu
rezultatele exercițiilor din dreptunghi.
Sarcina voastră este să ieșiți câte unul la
tablă și să rezolvați câte un exercițiu,
răspunsul primit să-l găsiți în foile de pe
tablă și să anexați foaia respectivă
deasupra exercițiului din dreptunghi.
Astfel, anexând fiecare foaie, vom obține
o imagine.
- Elevi, v-ați descurcat foarte bine!
Realizarea sensului
O3 - În continuare, vom efectua exercițiul 1 Elevii sunt atenți și rezolvă sarcinile 5 Frontal Exercițiul Minge, Orală
O3 de la pagina 89. Observăm că avem o propuse de cadrul didactic. min. ui fișuțe cu
O2 ștafetă de calcul oral. (ANEXA 3) Pentru exerciții
O2 a rezolva acest exercițiu, ne vine în ajutor pentru
O3 mingea magică. Voi merge printre bănci și calcul oral
O1 voi arunca mingea unui elev, elevul
respectiv are sarcina de a rezolva oral
exercițiul pe care îl propune mingea
magică ( exercițiile propuse vor fi
selectate din exercițiul 1 pag. 89, fiind
scrise pe fișuțe mici) dacă elevul respectiv
nu se discurcă cu sarcina propusă, va ieși
la tablă pentru a rezolva exercițiul în
coloniță.
- Bravo, elevi! Elevii rezolvă exercițiile din fișă 6 min. Individual Exercițiul Fișe
- Acum fiecare din voi va primi câte o fișă individual. ui
în 2 variante diferite (ANEXA 4).
Observați pe fișă 6 exerciții care trebuiesc
rezolvate în coloniță. Calculați exercițiile,
după care faceți schimb cu colegul de
bancă, observați și corectați greșelile
efectuate de coleg. La sfârșit voi numi
răspunsurile, analizați dacă ați calculat
corect.
- Foarte bine, elevi. V-ați descurcat de
mnune!
- Acum, vă propun să rezolvăm exercițiul Câte un elev selectat iese la tablă 10 Frontal Exercițiul Manual
4 pagina 89 la tablă. pentru a rezolva câte un lanț din min. ui
exercițiul 4, restul elevilor rezolvă în
- Vă propun să rezolvăm o problemă. caiete. 5 min. Frontal Exercițiul Tablă,
(fiecare elev va primio foaie cu textul Elevii selectați îndeplinesc sarcinile ui caiete
problemei) La un magazin de jucării s-au propuse de cadrul didactic, ceilalți
adus 456 ursuleți de pluș și de 3 ori mai elevi vor scrie problema în caiet.
puțini iepurași de pluș. Câte jucării s-au
adus în total la magazin? (ANEXA 5)
După ce vom analiza împreună conținutul
problemei, vom rezolva problema pe
etape. Un elev, pentru început, va scrie la
tablă schema problemei, alt elev va scrie
prima operație, apoi alt elev a doua
operație, un alt elev va scrie verificarea, la
sfârșit va ieși la tablă un elev pentru a scri
răspunsul problemei.
- Ați fost foarte bravo!
Reflecție

O1 - În continuare, o să lucrați în perechi. Elevii lucrează în perechi, păstrând 5 min. În perechi Exercițiul Manual,
O3 Colaborați împreună și rezolvați exercițiul liniștea în clasă. ui caiete
5 de la pagina 89. După ce finisați sarcina,
o să analizăm exercițiul oral.
- Bravo elevi!
- Să rezolvăm acum oral câteva exerciții. 4 min. Frontal Exercițiul -
Cine știe rezultatul, ridică mâna sus pentru ui
a răspunde:
Jumătatea numărului 264
Dublul numărului 264
Jumătatea numărului 480
Dublul numărului 480
Jumătatea numărului 460
Dublul numărului 460
Jumătatea numărului 246
Dublul numărului 246
- V-ați descurcat foarte bine!
Extensie

O4 - Cum vă simțiți după această lecție? Elevii ridică fișuțele care le reprezintă 1 min. Frontal Joc Fișuțe cu
Ridicați fișuța ce vă reprezintă starea. dispoziția. didactic emoții
(ANEXA 1) Elevii își notează în agenda tema 1 min.
-Pentru acasă aveți de rezolvat exercițiul 3 pentru acasă.
pagina 89 și concursul de la aceiași
pagină.
ANEXA 1
ANEXA 2
ANEXA 3
ANEXA 4

ANEXA 5

S-ar putea să vă placă și