Sunteți pe pagina 1din 13

Ministerul Educaţiei şi Cercetării al Republicii

Moldova Colegiul Pedagogic „Ion Creangă” din cadrul


Universității de Stat „Alecu Russo” din Bălți

Liceul Teoretic ,, Lucian Blaga”

Proiect didactic
la dezvoltare personală

Elevă stagiară: Igumnov Sabrina


Învățătoare: Pădureac Viorica Nota______
Clasa: a III-a
Disciplina: dezvoltare personală
Subiectul lecției: Singur și în echipă
Tipul lecției: lecție de formare a capacităților de dobândire a cunoștințelor
Unități de competență:
4.1. Identificarea punctelor forte personale şi ale aspectelor ce necesită dezvoltare.
4.2. Aprecierea valorii muncii personale şi a celorlalţi.
Obiectivele lecției:
La sfârșitul lecției elevul va fi capabil să:
O1- Să demonstreze importanța lucrului în echipă;
O2- Să enumere oportunitățile de colaborare împreună cu alți colegi ai echipei;
O3- Să elaboreze o listă de calități necesare pentru lucrul în echipă;
O4- Să manifeste interes și curiozitate față de activitățile din cadrul lecției
Strategii didactice:
Forme de organizare a activității: individual, în perechi, frontal.
Metode și procedee: exercițiul, observația, lucrul cu manualul, joc didactic, conversația.
Mijloace didactice: manual, TV, fișe de lucru, puzzle.
Strategii de evaluare: orală

Bibliografie:

1. Curriculum pentru învățământul primar. Chișinău: MECC, 2018.


2. Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul primar. Chișinău: MECC, 2018.
3. Metodologia privind implementarea evaluării criteriale prin descriptori, clasa I. Chișinău:
MECC, IȘE, 2017.
4. Dezvoltarea personală, manual pentru clasa a III-a.
SCENARIUL DIDACTIC AL LECȚIEI

O Elemente de conținut t’ Strategii didactice

Srategi
Activitatea învățătorului Activitatea elevului i de
evaluar
e
Forme Metode Mijloace
Evocare
Asigur un climat educațional favorabil. 1 min.
- Bună ziua, dragi elevi! - Bună ziua, doamnă învățătoare!
- Pentru a începe subiectul de astăzi, vă - Elevii lucrează în liniște. 2 min. În perechi Joc Puzzle
propun o sarcină în perechi. Fiecare bancă didactic
va primi un set de puzzle. Uniți fiecare
piesă pentru a primi o imagine. (ANEXA
1).
- Ce imagine ați obținut? - Un grup de copii uniți de mâini. 1 min. Frontal Conversați
- Cum credeți, ce reprezintă această - Imaginea dată reprezintă prietenia a
imagine? dintre copii.
- Bravo, copii! Pe tablă am anexat câteva - Unde-i unul nu-i putere, unde-s doi, 1 min. Frontal Exercițiul Tablă
cuvinte încâlcite. Aranjați cuvintele de pe puterea crește.
tablă astfel încât să obțineți o propoziție.
- Sunteți de acord cu acest citat? Meditați Elevii își expun gândurile asupra 2 min. Individual Explicația Citatul Orală
asupra lui și comentați-l prin propriile acestui citat. anexat pe
cuvinte. tablă
- Foarte bine, copii!
Realizarea sensului
- Pentru a continua lecția noastră, Elevii deschid manualele 1 individual Manual
deschideți cărțile de dezvoltare personală min.
la pagina 38. (ANEXA 2)
- Subiectul de astăzi se numește „Singur și
în echipă”
- Să citim textul de la exercițiul 1. Un elev solicitat citește textul 3 min. frontal Lucrul cu Manual
manualul
- Răspundeți la întrebările de sub text: Elevii răspund la întrebări în baza 3 min. frontal Lucrul cu Manual
 Amintește-ți alte insecte care cunoștințelor proprii. manualul
acționează în echipă.
 Spiritul de echipă al furnicilor este
înăscut sau dobândit?
 Ar reuși oare furnicile să
depășească obstacolul dacă nu ar
avea spirit de echipă?
- „ Când oamenii au un scop comun și Elevii comentează afirmația. 2 min. Frontal Lucrul cu Manual Orală
sunt orientați spre un rezultat, ei pot fi manualul
numiți echipă.”, cum înțelegeți această
afirmație? Comentați.
- Să citim studiul de caz. Un elev selectat citește studiul de caz. 1 min. Frontal Lucrul cu Manual
- Care răspuns este corect? - Poate fi numită echipă clasa în care manualul
elevii cooperează.
- Fiecare din voi acum va primi o fișă în Elevii scriu pe fișe calitățile pe care le 5 min. Individual Exercițiul Fișă Orală
care va trebui să scrieți 5 calități pe care consideră necesare la un coleg de
ați vrea să le vedeți la un coleg de echipă. echipă.
(ANEXA 3)
- Foarte bine, copii!
- În continuare, observați că am atașat pe Elevii în liniște îndeplinesc sarcina 7 min. Frontal Exercițiul Tablă,
tablă un copac, iar în cutie sunt câteva propusă de cadrul didactic. print.
inimi, pe care sunt scrise calități. Aveți Copac A3
sarcina de a ieși câte unu la tablă și de a
extrage din cutie câte o inimă, dacă pe ea
este scrisă o calitate necesară lucrului în
echipă, o veți plasa pe copac, iar dacă nu,
o veți lăsa într-o parte, argumentând
alegerea.
- Minunat, copii!
- Să citim la pagina 39 ce îi învață pe copii Un elev selectat citește informația din 1 min. Frontal Lucrul cu Manual
lucrul în echipă. manual. manualul
- Să vedem acum ce obligă elevii lucrul în Un alt elev selectat citește informația 1 min. Frontal Lucrul cu Manual
echipă. din manual. manualul
- Dragi elevi, ați efectuat o sarcină în care Elevii îndeplinesc individual sarcina 5 min. Individual Exercițiul Fișă
ați scris 5 calități care ați vrea să le vedeți propusă.
la un coleg de echipă. Din câte cunoașteți,
pentru a schimba ceva, trebuie să începem
de la sine, de aceea vă propun o fișă în
care trebuie să scrieți 5 calități pe care ați
vrea să le aveți și alte 5 calități la care ați
vrea să renunțați. (ANEXA 4)
- Excelent, elevi!
- Vă voi prezenta acum o fișă în care sunt Elevii, citesc pe rând câte o regulă. 1 min. Frontal Observație Fișă
descrise regulile de lucru în echipă. De i
asemenea, fiecare din voi va primi această
fișă pentru a reveni la ea de fiecare dată
când veți lucra în echipă. (ANEXA 5)
Reflecție

- Acum, după ce ne-am informat cât de Elevii ascultă cu atenție cadrul 5 min. Frontal Joc Prezentare orală
interesant și important este să lcrăm în didactic. didactic , TV
echipă, vă propun o sarcină.
Fiecare din voi a primit câte 2 emodji,
unul vesel și unul trist. Observați la TV o
prezentare. Am inclus câteva afirmații.
Dacă afirmația se atribuie lucrului în
pereche, ridicați sus emodji vessel, iar
dacă nu se atribuie, ridicați sus emodji
trist.
- Când lucrez într-o echipă, îmi tratez Elevii ridică sus emodji vesel.
colegii cu respect.

- Când lucrez într-o echipă, în caz de Elevii ridică sus emodji trist.
nereușită sunt arogant.

- Când lucrez într-o echipă, transform Elevii ridică sus emodji trist.
divergențele de opinie în motive de ceartă.

- Când lucrez într-o echipă, evit să formez Elevii ridică sus emodji vesel.
grupulețe în cadrul echipei.

- Când lucrez într-o echipă, nu ne ajutăm Elevii ridică sus emodji trist.
reciproc, lucrăm separat.

- Când lucrez într-o echipă, comunicăm și Elevii ridică sus emodji vesel.
colaborăm.

- Când lucrez într-o echipă, clarificăm Elevii ridică sus emodji vesel.
împreună sarcinile de lucru.

- Când lucrez într-o echipă, avem relații Elevii ridică sus emodji vesel.
deschise, de comunicare multilaterală.

- Când lucrez într-o echipă, păstrez mereu Elevii ridică sus emodji vesel.
calmul.

- Când lucrez într-o echipă, sunt conștient Elevii ridică sus emodji vesel.
că toți suntem egali.

- Ați fost foarte bravo!


Extensie

- Aș vrea să știu cum v-ați simțit la această Elevii îndeplinesc sarcina. 1 min. Individual Exercițiul fișă
oră, de aceea vă rog să bifați un emodji
care vă reprezintă. (ANEXA 6)
Tema pentru acasă:
- Pentru acasă aveți de făcut exercițiul 5
pagina 39. Informațivă despre animalele
din imagine și efectuați sarcina propusă.
ANEXA 1
ANEXA 2
ANEXA 3
ANEXA 4
ANEXA 5
ANEXA 6

S-ar putea să vă placă și