Sunteți pe pagina 1din 11

– Plan de Lecție –

Detalii CLASĂ

ȘCOALA GIMNAZIALĂ
Profesor: ANGHEL LILIANA Dată: 08.02.2024 Școală: GHEORGHE MANU
BUDEȘTI

MATEMATICĂ ȘI
Aria ȘTIINȚELE NATURII Disciplina: MATEMATICĂ Clasa: a III-a A
Curriculară:

Ce putem afla dintr-o carte Titlul Nr de elevi prezenți


Unitatea: Împărțirea la 4 și 5
și la ce ne ajută? Lecției: Nr de elevi înscriși

18

Tipul lecției: Consolidare

Viziune și obiective anuale


Motto: Toti pentru unul si unul pentru toti
Viziunea
Cei mai buni prieteni noi suntem
Zi de zi la scoala invatam
Sa citim , sa socotim,
Sa-nmultim, sa impartim,
Impreuna , toata clasa reusim.

Fericiti prieteni noi suntem


Zi de zi la scoala ne-ajutam
Cu colegii distractivi,
Sinceri, buni si inventivi
Ne jucam si intre noi ne respectam.

Obiective
Pana la sfarsitul anului scolar toti elevii vor reusi:
● sa fie atenti la ora, sa asculte explicatiile invatatoarei si ale celorlalti colegi

● sa pastreze curatenia in sala de clasa dar si in incinta scolii

● sa se respecte intre ei , sa se incurajeze, sa se asculte unii pe altii

● sa isi asume roluri care contribuie la starea de bine a clasei

● fiecare elev este parte integranta a clasei

Conexiunea UP cu VIZIUNEA obiectivele ei – Cum ne ajută aceasta unitate să atingem obiectivele viziunii?
Din cărți putem afla orice. Putem afla despre viața plantelor, a animalelor, a oamenilor, putem învăța cum să ne comportăm.
Competențe
1.5. Efectuarea de înmulţiri şi împărţiri în concentrul 0-1000 prin adunări/scăderi repetate
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (sumă, total, termenii unei sume, diferenţă, rest, descăzut, scăzător, produs, factorii
unui produs, cât, deîmpărţit, împărţitor, , =, +, -, ·, :) în rezolvarea şi/sau compunerea de problem
3.1. Rezolvarea de probleme în cadrul unor investigaţii, prin observarea şi generalizarea unor modele sau regularităţi din mediul apropiat
3.2. Manifestarea grijii pentru comportarea corectă în relaţie cu mediul natural şi social
4.1. Descrierea unui plan de lucru folosind câţiva termeni ştiinţifici, reprezentări prin desene şi operatorii logici „ şi”, „sau”, „nu”
4.2. Formularea unor consecinţe rezultate în urma observării unor relaţii, fenomene, procese simple
5.2. Rezolvarea de probleme de tipul a±b=x; a±b±c=x în concentrul 0-1000; a·b=x; a:b=x, în concentrul 0-100, cu sprijin în obiecte,
imagini sau reprezentări schematice

OBIECTIVELE DE ÎNVĂȚARE ȘI EVALUAREA PROGRESULUI Niveluri taxonomice


Creează
Obiective de învățare:
DIFERENȚIERE Evaluează

Analizează

Aplică

Înțelege
1. A se crea condiții pentru toți copiii pentru ca toți să realizeze sarcinile finale

Reactualizează

NIVEL 3: până la sfârșitul orei, elevii clasei a III-a rezolva, pe baza explicațiilor învățătoarei, o
problemă in care se foloseste terminologia matematica ; obiectivul se consideră realizat dacă 7 elevi
rezolvă corect problema, 5 elevi rezolvă problema cu sprijinul celorlați colegi

NIVEL 3: până la sfârșitul orei, elevii clasei a III-a, pe baza celor predate, rezolvă exercitii de impartire
la 4 și 5 ; obiectivul se consideră realizat dacă 12 elevi rezolvă corect toate exercițiile, 4 elevi rezolvă
corect toate exercitiile cu ajutor, 2 elevi rezolva 2 exercitii cu material intuitiv

NIVEL 1: până la sfârșitul orei, elevii clasei a III-a reușesc, pe baza cunoștințelor predate în orele
anterioare să isi aminteasca impartirea la 2, 3, 4, 5; obiectivul se consideră realizat dacă 12 elevi spun
rezultatul corect pentru cel putin 4 impartiri, 4 elevi spun rezultatul corect pentru cel putin 2 impartiri,
2 elevi rezolva un exercitiu cu material intuitiv

Cum dezvolți literația? Cum incluzi elemente de autoreglare si autonomie?


Ce faci pentru a atinge obiectivele de unitate pentru a dezvolta literația?
Roluri si responsabilități
Exercițiul de respirație
Am terminat, verific, ajut un coleg

- citirea cerințelor
- dezvoltarea vocabularului – formulează propoziții cu imagini din
poveste
- exprimarea opiniilor cu privire la noțiunea de prietenie și
intreculturalitate

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Evaluare
(Ce trebuie să facă elevii
Obie Strategii didactice pentru a demonstra că au
Momente și Activitatea de învățare atins obiectivele/au
ctive (metode, mijloace și
Timp progresat?)
le resurse)
lecți
ei

Inainte sa incepem ora, elevii sunt intrebati conversația


daca au ceva important de anuntat și care nu
suportă amânare până la pauză, daca au nevoie
Moment de ceva, daca au toate materialele pregatite
organizatoric pentru ora.
Verificarea
cantitativa a
temei

Se reamintesc regulile și consecințele iar


un elev face exercițiul de respirație.

Sensing-ul se va face prin următorul exercitiu Conversația, explicația


(Anexa 1) : rezolvând corect 11 împărțiri se va
descoperi numele personajului principal din
povestea citită la ora de Limba română și
cuvântul PRIETEN. Oare ce legătură este intre
aceste două cuvinte? Activitate pe echipe
Prin întrebări se dirijează discuția spre ideea de
prietenie, de faptul că Lori poate să fie una
1. Sensing dintre prietenele noastre. Și pentru că este
Captarea prietena noastră vrea să ne spună cât mai multe
despre etnia ei. Rezolvă exercițiile și găsesc
atentiei cuvintele
Anuntarea Însă ea știe că vă plac provocările și s-a hotărât
temei si să vă pună puțin la încercare.
obiectivelor La ce se referă aceste provocări? Rezolvând
corect exerciții și probleme vom descoperi
imagini cu ajutorul cărora vom crea o poveste.
De ce este necesar să facem noi asta? Pentru că
matematica ne ajută să rezolvăm probleme din
viața noastră iar informațiile despre etnia
rromă ne ajută să îi cunoaștem mai bine pe
colegii nostri.
1. Exercitii la tabla Conversatia , explicatia Participă activ la oră
Rezolvă corect exercițiile apoi
descoperă imaginea potrivită și
20:4= o lipesc pe planșă. Alcătuiesc
16:4= o propoziție despre imaginea
15:5= respectivă
25:5=
Rezultatul care se repetă conține pe verso
imaginea din poveste Anexa 2

Rezolvă exercițiile pe grupe


Activitate pe grupe apoi, formează imaginea din
2. Află câtul numerelor : 8 si 4; 24 si 4; 30 si
2.Acting Fișe de lucru piesele de puzzle și
5, 40 și 5.
completeaza planșa mare
Sistematizarea Cel mai mic rezultat are pe verso imaginea din
şi fixarea poveste Anexa 3
cunoştinţelor
in situatii 3. Gaseste rezultatul corect Anexa 4
practice
Aplicative
Fiecare grupă are de rezolvat o problemă .

Lori are 32 de cărți de povești și de 4 ori


mai puține cărți cu poezii. Autoevaluare, interevaluare
Conversatia , explicatia
Câte cărți are Lori?
Aflând rezultatul corect vor identifica pe verso Activitate îndependenta
o piesa dintr-un puzzle. Toate piesele formează Fise de lucru
o imagine ce reprezinta lada cu carti a prietenei
noastre Lori.

Se analizează planșa pe care au realizat-o și se


discută despre faptul că toți putem sa fim
prieteni indiferent dacă avem culoarea pielii
altfel, dacă suntem diferiți în vreun fel, dacă
suntem din altă țară, dacă aparținem altor
religii sau etnii cum este preietena noastră din
poveste, Lori și cum sunt colegii noștri.

4. Fisa de munca independenta

Dupa rezolvarea exercitiilor elevii vor verifica


daca au rezolvat corect comparand rezultatele
cu ale colegului de banca. De asemenea isi vor
da note. Notarea se va face pe baza criteriilor
anuntate ( 6 exercitii rezolvate corect – FB; 4
exercitii rezolvate corect – B; 2 exercitii
rezolvate corect – S)

Wordwall Elevul secret va fi la calculator


https://wordwall.net/ro/resource/53571302/ iar ceilalti elevi vor da
impartirea-la-4, 5 raspunsul
Evaluare Videoproiector, laptop
(integrating
and acting)
Reflectia
Am reusit noi sa facem ce ne-am propus la
inceputul orei?
Cum vă simțiți acum că ați creat o poveste
4.Embedding despre prietena noastră Lori?
Ce ti-a placut la colegul tau?
(tema pentru
Ce v-a placut la mine?
acasa cu
Ce mi-a placut la ei
relevanta in
Exit tickets – tema caietul special
lumea reala/
Sa numere toate cartile pe care le au acasă și să
Lectie de vadă dacă numărul lor se împarte la 4 sau la 5.
consolidare)

Cum adresezi posibilele bariere și performanța ridicată


(lucru diferențiat cu elevii)

This Photo by
Unknown
Author is
licensed
under CC
BY-NC

Cultura reușitei - recomandări

Rutine, proceduri și obiectivul/obiectivele pe SEL care sunt integrate în unitate, să fie transpuse în lecție.
Diferențierea elevilor cu dificultate în învățare și cu performanță sau la un mediu cultural diferit.
Regulile se vor aplica consecvent- 3-4 săptămâni la rând pentru a avea un rezultat.

Sugestii metodologice
Sensing

● Oferă opțiuni pentru motivare, perseverență și dezvoltarea inițiativei și auto-controlului.

● Invită elevii să se gândească la absența unui element important și initiază o discuție de grup.
Cum ar fi lumea/viețile noastre diferite dacă nu ar exista…?

● Folosește momente de reflecție si autoevaluare.

Pe o scală de la 1 la 10, cât de bine mă descurc să…?

● Gândește experiențial. Creează o simulare care conectează elevii cu ideile principale ale orei, într-o manieră personală.

● Folosește improvizația. Invită elevii să pună în scenă un concept.

● Prezintă elevilor bibliografii educaționale.

● Incearcă experimente la orele de științe, materiale didactice pentru orele de matematică și intrumente științifice.

● Mergi cu elevii în excursii la fabrica/spital/bancă/antreprenori locali și invită elevii să ia interviuri angajatilor/clienților.

Integrating

● Prezintă/explică/demonstrează toate cunoștințele/abilitățile/atitudinile subordonate obiectivului vizat, astfel

încât elevii să înceapă procesul de internalizare a punctelor cheie

● Verifică înțelegerea clară a materialului; clarifică nelămuririle elevilor

● Folosește materiale de facilitare / cuvinte-cheie

● Oferă opțiuni pentru demonstrarea abilităților de exprimare si a fluenței

● Oferă opțiuni pentru percepție (alternative pentru informații audio)

● Personalizează modul de prezentare a informației


● Oferă opțiuni pentru definirea vocabularului, decodarea textului, înțelegerea conceptelor cheie.

Acting

● Oferă opțiuni pentru activarea cunoștințelor anterioare

● Facilitează context în care elevii exersează toate cunoștințele și abilitățile vizate de obiectiv

● Implică toți elevii; remediere/extindere

Embedding

● Determina elevii să rezume ce au învățat și să evidențieze importanța noțiunilor învățate

● Utilizează tehnici de facilitare a reflecției si auto-evaluării.

Embedding

● Combină teme de artă cu gândirea vizuală, învățare asistată de calculator.

● Invită elevii să creeze postere care să conțină concepte cheie, instrumente cheie.

● Incearcă cercetarea tematică.

● Combină biologia, zoologia, ecologia cu programe de conștientizare și excursii în natura.

● Implică elevii în proiectarea unor produse reale și promovarea lor.


● Dezvoltă împreună cu elevii un joc de rol despre cum o anumită invenție/acțiune/decizie a schimbat lumea.

● Invită elevii să facă un blog personal pe o anumită temă.

● Invită elevii să facă un eseu bazat pe fotografii pe o anumită temă.

● Invită elevii să realizeze proiectarea conceptului unei invenții/decizii/acțiuni care ar putea contribui la beneficiul ecologic al
planetei.

Recomandări pentru lucru în online:

● Interacțiune cu elevii la max 5 min (dau răspuns pe chat la o întrebare la un semnal, toți odată, în jamboard, kahoot sau menti- nu
mai mult de două instrumente pe lecție);
● Suport grafic și text puțin cu animație (nu apare tot textul în același timp);

● Conexiune emoțională- storytelling;

● Conectarea cu ceea ce știu deja, să antreneze cât mai multe simțuri;

● Elevii să fie puși în situația în care să experimenteze și să greșească;

● Practica să aibă loc imediat după transmiterea de conținut nou- nu mai mult de o săptămână- partea de acting să fie făcută în
online;
● Să fie create oportunități de lucru colaborativ;

● Să țină copiii camerele deschise;

● Copilul să aibă un loc al lui din care să participle la sesiunile online (recomandat să fie singur în camera pe cât posibil);

● Profesorul să știe înainte de pe ce se va conecta elevul la sesiune (telefon, laptop, tabletă)- să adapteze activitățile de învățare.

Anexa 1
Rezolvați următoarele împărțiri apoi, conform codului, găsiți cuvintele
20 : 2=
14 : 2=
15 : 3=
12 : 2=
12 : 3 =
10 : 2 =
18 : 3 =
27 : 3 =
24 : 3 =
18 : 2 =
4:2=

L T O R N I P E
10 8 7 5 2 6 4 9
Anexa 2

Anexa 3

Anexa 4
Anexa 5

Fișă de activitate independentă

1. Calculați
24 : 4 = FB – 6 exerciții rezolvate corect
36 : 4 = B – 4 exerciții rezolvate corect
15 : 5 = S – 2 exerciții rezolvate corect
35 : 5 =

2. Află câtul perechilor de numere: 45 : 5 și 32 : 4

S-ar putea să vă placă și