Sunteți pe pagina 1din 10

Anexa 3

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială I. L. Caragiale, Brăila


Clasa: a III-a
Aria curriculară : Om și societate
Disciplina: Educație civică
Unitatea de învățare: Unitatea IV. Oameni împreună
Subiectul lecției: La școală ...
Tipul lecției: consolidare de depinderi și priceperi
Timp: 50 minute
Competențe generale:
1. Aplicarea unor norme de conduită în viața cotidiană;
2. Manifestarea unor deprinderi de comportament moral – civic în contexte de viață
din mediul cunoscut;
Competențe specifice:
1.2. Identificarea unor trăsături morale definitorii ale persoanei;
2.3. Explorarea unor relații existente între oameni în cadrul grupului;
Obiective operaționale:
O1: să identifice, în contexte diverse, termeni specifici unei teme;
O2: să discute pe baza unor situații prezentate și analizate;
O3: să argumenteze puncte personale de vedere cu privire la atitudinea altor persoane;
O4: să coopereze în vederea rezolvării sarcinii primite;
O5: să răspundă la întrebările adresate, găsind soluții problemei formulate.;
Strategii didactice:
1. Resurse procedurale: conversația, lectura, exercițiul, problematizarea, lucrul
colectiv;
2. Resurse materiale: fișe cu textul propus, foi de flipchart pentru răspunsuri,
markere;
3. Forme de organizare: pe grupuri
4. Forme de evaluare: aprecieri verbale, observarea comportamentului elevilor.
Bibliografie:
1. Educație civică, manual pentru clasa a III-a, Editura Art Klett, București, 2022;
2. Educație civică – ghidul învățătorului, Ed. Atelier Didactic, București, 2005;
Nr. Strategia didactică
Cr Etapele Ob. Activitatea învățătoarei Activitatea elevilor Resurse Resurse Forme de Forme de
t lecției Op. procedurale materiale organizare evaluare
1 2 3 4 5 6 7 8 9
1. Momentul -Pregătirea materialelor didactice Foi de
organizatoric în vederea unei bune desfășurări flipchart,
a activității. markere
-Aerisirea sălii de clasă. Fișe,
manuale
2. Actualizarea Învățătoarea adresează elevilor Elevii răspund la Conversația Frontal Aprecieri
cunoștințelor întrebări referitoare la lecția întrebările adresate de verbale
anterior studiată, în scopul învățătoare, dovedind Analiza
actualizării cunoștințelor și fixarea cunoștințelor răspunsurilor
evaluării achizițiilor anterioare anterior acumulate. elevilor
3 Captarea Captarea atenției se va realiza cu Elevii răspund la Conversația Ghemul Frontal Analiza
atenției ajutorul metodei R.A.I.. întrebarea adresată de de ață răspunsurilor
Învățătoarea rostește întrebarea, învățătoare, aruncând elevilor
la care, rând pe rând va răspunde unii altora ghemul de
fiecare elev: ață.
1 2 3 4 5 6 7 8 9
„Care sunt îndatoririle și Posibile răspunsuri Metoda Ghemul Frontal Analiza
responsabilitățile unui elev la ale elevilor: Să-și R.A.I. de ață răspunsurilor
școală și în grupul de colegi, pentru facă temele, să elevilor
ca acesta să aibă un comportament vorbească frumos
moral pozitiv?” colegilor, să păstreze
curățenia, etc
4. Anunțarea Învățătoarea anunță elevii numele Elevii ascultă
temei și temei pe care o vor parcurge în ora denumirea lecției și Frontal
obiectivelor de educație civică, La școală...., planul de desfășurare Conversația
precum și obiectivele lecției, al orei, adresând
folosind un limbaj accesibil clasei întrebări, în scopul
de elevi. clarificării tuturor
nelămuririlor.
5. Dirijarea Învățătoarea împarte clasa de elevi Elevii formează Fișe
învățării pe trei grupe, pe criteriul culorii grupele conform Foi Observarea
(echipa verde, echipa roșie, echipa culorilor extrase, Conversația flipchart Pe grupe comportamen-
galbenă). Distribuie fiecărei grupe apoi așază pe masa Markere tului elevilor
o fișă pe care este prezentată o de lucru materialele
situație (ANEXĂ), o foaie de primite
flipchart și markere.
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Învățătoarea invită elevii să citească Elevii parcurg Lucrul în
situația prezentată în fișa oferită. textul de pe fișa echipă Fișe Observarea
După parcurgerea textului, notează primită, apoi Foi Pe grupe comportamen-
pe tablă cerința pe care o are de notează idei Conversația flipchart tului elevilor
rezolvat fiecare grupă: semnificative Markere
„Analizează, din punct de vedere pentru a soluționa Studiul de

moral, cazul prezentat!” sarcina propusă. Ei caz


Pe tot parcursul lucrului pe grupe, analizează cazul și
învățătoarea vizitează fiecare grupă, comportamentele
pentru a se observa nivelul de „personajelor” din
implicare al fiecărui elev în grupul text care au condus
din care face parte și pentru a putea către crearea unei
răspunde la eventualele neclarități. situații neplăcute.

Reflecția Elevii se consultă Lucrul în Fișe Pe grupe Observarea


Pentru etapa de reflecție, între ei apoi echipă Foi comportamen-
învățătoarea propune următoarea notează, în a doua flipchart tului elevilor
situație: „Descrieți ce măsuri ar jumătate a paginii Conversația Markere
trebui să întreprindă învățătoarea, de flipcart acțiunile
după ce vede ce este în sala de pe care ei consideră
clasă.”
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Ea îi încurajează pe elevi să fie că ar trebui să le Studiul de Observarea
obiectivi și în rezolvarea sarcinii să realizeze caz comportamen-
țină cont de toate detaliile oferite de învățătoarea în tului elevilor
text, implicit de toate personajele. momentul în care
observă starea sălii
de clasă.
Învățătoarea invită, rând pe rând, După finalizarea
fiecare grupă în fața clasei, pentru a sarcinilor propuse, Conversația Foi de Pe grupe Analiza
prezenta studiul de caz realizat. fiecare grupă va flipchart răspunsurilor
prezenta în fața completate elevilor
clasei, analiza Explicația
morală realizată și Aprecieri

planul de acțiune al verbale

învățătoarei pentru
soluționarea
problemei existente
în textul propus
1 2 3 4 5 6 7 8 9
6. Asigurarea Pornind de la prezentările efectuate Elevii
feedback- de grupele de lucru, învățătoarea menționează idei Frontal
ului împarte tabla în două jumătăți, și sugestii pentru Brainstormin Tablă,

prima fiind pentru analiza morală a a completa cele g cretă, Analiza

textului, iar cea de-a doua pentru două coloane. caiete răspunsului

propuneri și idei de soluționare a De asemenea, ei elevilor

situației problemă de către își vor nota în


învățătoarea din text. caiete schema
Învățătoarea solicită elevilor să realizată de
menționeze mai întâi ideile comune, învățătoare pe
care s-au regăsit în prezentările tablă, ce va
fiecărei grupe, apoi coloanele vor fi îngloba toate
completate cu acele idei specifice prezentările
unei anumite grupe, dar aprobate de grupelor, însă
întreg colectivul de elevi. prezentând doar
acele idei
esențiale.
7. Încheierea Învățătoarea face aprecierile finale, Ascultă Conversația Frontal Aprecieri
activității în urma analizei comportamentului aprecierile verbale
și modului de lucru al elevilor. învățătoarei.
ANEXĂ

STUDIU DE CAZ

Citește cu atenție următoarea situație:


„Clasa a III-a tocmai a încheiat ora de istorie; învățătoarea i-a invitat pe elevi să
meargă în curtea școlii la joacă!
Marian și-a strigat prietenul:
- Dan, vino să vezi ce catapultă am facut!
Marian a fixat rigla sa de plastic de un capăt, cu mâna, de bancă, a pus radiera pe
celălalt capăt și, după ce a apăsat capătul cu radiera, a dat drumul acesteia. Radiera a zburat
cu viteză în peretele din fața clasei, apoi a ricoșat și s-a dus printre bănci. Negăsind-o,
Marian a înlocuit-o cu o bucată de cretă, care a zburat în tabloul cu stema țării, a sunat
puternic pe sticla geamului și a ricoșat în capul Irinei, care ieșea din clasă. Ea a luat creta
de jos, a aruncat-o în Marian, numindu-l „prost” și a fugit spre ușă. Auzind-o, Marian a
luat un pix de pe una din banci, și l-a aruncat înspre Irina. Însă, pixul a nimerit-o pe Sanda,
care manca un sandviș. Fata a început să plângă. Jocul cu „catapulta” a cuprins întreaga
clasă de elevi, care a ținut până s-a consumat toată creta sub picioarele lor. Văzând toată
dezordinea creată, lui Marian i-a venit ideea să iasă afară din clasă, știind că elevul de
serviciu are sarcina de a face curat. În plus, elevul de serviciu era Andrei, prietenul lui,
știind că sigur nu îl va pârâ. Andrei, în schimb, își dorea ca bunica lui să fie acolo cu el,
pentru că el nici acasă nu face curat, dar la școală... Nici pe Marian nu voia să-l pârască,
dar totuși, el l-a lăsat cu toate pe cap. În timp ce el se gândea, pe ușă a intrat doamna
învățătoare...”

a) Analizează, din punct de vedere moral, cazul prezentat.


b) Reflecție: Descrieți ce măsuri ar trebui să întreprindă învățătoarea, după ce vede ce
este în sala de clasă.

S-ar putea să vă placă și