Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect de lecției

la istorie
Data: _______________
Profesor: Olaru Lilian
Instituția: Gimnaziul Tîrgul-Vertiujeni
Clasa : a IX – a
Disciplina: Istoria românilor și universală
Subiectul lecției : Conferința de Pace de la Paris. Noua ordine internațională
Tipul lecției: mixtă
Timp: 45 minute

Competențe specifice
-Intelegerea si utilizarea adecvata a limbajului de specialitate .
-Cunoasterea si interpretarea surselor istorice.

Unități de competențe :
1.1.Determinarea termenilorcheie ce caracterizează evenimente/ procese/ fenomene istorice din Epoca Contemporană.
1.2. Operarea cu termeni istorici specifici Epocii Contemporane în elaborarea comunicărilor orale şi scrise.
2.3.Încadrarea evenimentelor, proceselor şi fenomenelor istoriei contemporane în contexte cronologice şi de spaţiu.
3.2. Compararea informaţiilor provenite din diferite surse în scopul stabilirii unor asemănări şi deosebiri în abordarea problemelor din istoria
contemporană

Stratedia didactică : metode/procedee/tehnici:


Explicația, comparația, problematizarea, descoperirea dirijată, braistorming, învățare prin descoperire,
dialogul, analiza harții, lucru cu manualul.
Mijloace de instruire : manualul, calculatorul, harta.
Forme de activitate : în perechi, frontală, individual.
Tehnici de evaluare : evaluare curentă, conversație de verificare, analiza schemelor, soluționarea situațiilor-problemă.
Dozare Momentele lecției Activitate de predare – învățare Metode didactice Evaluare
Activitatea profesorului Activitatea elevilor
Evocarea Atenționeză elevii asupra Pregătesc caietele, materialele
2 Organizarea clasei momentelor lecției. școlare Observarea Atenționarea
3 Pregătirea Citirea și analiza mottoului. Ascultă, recepționează sarcinile Dialogul Aprecierea
activității Adresează întrebări de lucru, se organizează și Conversația Analiza
privitoare la conținuturile formulează raspunsurile Comparația răspunsurilor
predate și învațate anterior corecte, îndrumați de către Stimularea elevilor
profesor.
Realizarea sensului Prezintă conținutul și Elevii lucreză, răspund la Expunerea Analiza
Dirijarea activității scopurile activității întrebările profesorului Conversația răspunsurilor
30 grupurilor ți îndrumă Lecturează textul Descoperirea Stimularea elevilor
activitatea elevilor, Ordonează pe axa timpului
corectează când este cazul evenimentele

Reflecția Adresarea întrebări de Reanalizează, sintetizează și


sinteză asupra temei rspund la întrebările Chestionare orale Validarea
5 aprobate profesorului Problematizarea rezultatelor
Stimulează gândirea evaluari și notarea
comparativă a elevilor lor în catalog
Extensie Comunică sugestiile și Ascultă și notează
5 Precizarea conținuturile ce vor fi Adresează întrebări
activitățiolor pe parcurse prin studiul
care elevii le vor individual . Explicații
desfășura acasă Felicită colectivul de elevi
pentru reușita lecției
Nota

S-ar putea să vă placă și